Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Shin splints
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/03/2016 :  11:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους τους συνδρομείς.
Διαβάζω πολύ καιρό τον...θησαυρό αυτό (βλ. φόρουμ) για κάθε δρομέα. Είναι πραγματικό πολύτιμος οδηγός για όλους μας...
Τόσο καιρό ήθελα να γράψω διάφορα, δυστυχώς όμως το πρώτο μου post αφορά τραυματισμό. Shin splints το πόρισμα του αθλίατρου 9 μέρες πριν τον ήμι. Με ταλαιπωρούσε ήδη 1,5 μήνα, αλλά επειδή μια με έπιανε, μια με άφηνε, δεν του έδωσα στην αρχή τη δέουσα σημασία. Ευτυχώς -λογικά- απεφεύχθησαν τα χειρότερα. Αίτιο; Σίγουρα συνετέλεσε το τρέξιμο στην άσφαλτο εδώ και σχεδόν ένα χρόνο που έχω ξεκινήσει.
Πάμε συντηριτικά τώρα για 15 μέρες και αλλαγή παπουτσιών (σκέφτομαι τα pegasus 31-32) και τρέξιμο περισσότερο σε ταρτάν και λιγότερο σε άσφαλτο και βλέπουμε...


Running for life...live for running...

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  11:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά φίλε!
Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και θα επανέλθεις δυνατότερος.
Καλή συνέχεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  11:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ.

Θα κάνω αργότερα και κάποιο πελματογράφημα ενδεχομένως όπως με συμβούλεψε για κατασκευή πελμάτων, μιας και παίζει και ελαφριά πλατυποδία. Οι περισσότεροι βέβαια δε θεωρούν ότι οι πάτοι παίζουν κάποιο σοβαρό ρόλο στο πρόβλημα, είτε προληπτικά, είτε ως αποθεραπεία.
Προς το παρόν πολύ χαλαρές προπονήσεις και σε χώμα ή ταρτάν...

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  12:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ξεκίνησα συστηματικά το τρέξιμο, πονούσα παντού...
Καλάμια, γάμπες, τετρακεφάλους, ώμους, σπλήνα, διάφραγμα. Συνήθως μετά από 20 λεπτά τρεξίματος, οι πόνοι έφευγαν και συνέχιζα την προπόνηση κανονικά. Πήγαινα σε αγώνα (ειδικά σε βουνίσιους) και για τρεις ημέρες δεν μπορούσα να κατέβω σκάλες... Και δεν ήμουν εντελώς αγύμναστος, έπαιζα μπάλα, πήγαινα γυμναστήριο, ήμουν και νέος (25 χρονών).
Θέλω να πω, υποβάλλεις το σώμα σου σε νέα ερεθίσματα, λογικό είναι να αντιδρά. Γίνεται δουλειά. Δεν είναι τραυματισμοί, είναι προσαρμογές.
Βέβαια, όλα έχουν ένα μέτρο. Στον πολύ πόνο, σταματάς, ψάχνεσαι.
Ούτε πάτους πήρα, ούτε έκοψα το τρέξιμο όπως θα μου έλεγαν γιατροί και εργομέτρες. Σιγά σιγά όλα γίνονται.
Υπομονή θέλει και λίγο λίγο, ειδικά στην αρχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  12:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχω περίπου ένα χρόνο (1100 χλμ. σύνολο). Σαφώς δεν είναι πολλά, αλλά ξέρω πότε ο πόνος αφορά σε θλάση ή πιάσιμο. συμφωνώ ότι οι δρομείς λιγότερο ή περισσότερο πονάνε διαρκώς...
Το πρόβλημα εδώ ήταν το εξής:
Στη φυσιολογική ροή των προπονήσεων, έχοντας κάνει ένα tempo 10άρι π.χ 2 μέρες πριν, πάω για προπόνηση και στο πρώτο μέτρο πόνος και στα δύο πόδια κάθε φορά που πατάω το έδαφος. Αναγκαστικά πάω με αργό ρυθμό...Την επόμενη μέρα ούτε μέτρο...Μετά από 4 μέρες, 10άρι σχεδόν χωρίς πόνο καθ' όλη τη διάρκεια και άλλο ένα μετά από 2 μέρες αβίαστα. Την τέταρτη μέρα πόνος από το πρώτο μέτρο.... κ.ο.κ

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  12:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα shin splints -υποθέτω- δεν είναι θέμα αγυμνασιάς, αλλά σωρρευμένης κόπωσης...

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  13:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Pegasus δεν κάνουν για shin splints. Μάλιστα, ΑΝΤΕΝΔΥΚΝΕΙΝΤΑΙ. Εγώ έπαθα shin splints με Pegasus. Κατά τη γνώμη μου, με Pegasus δε θα περάσουν ποτέ (δεν κάνω πλάκα, αν δεν αντιμετωπιστούν σωστά, τα shin splints μένουν για χρόνια - υπάρχει κόσμος στο φόρουμ του Runnersworld.com, που τραβιούνται για ΠΕΝΤΕ χρόνια). Τα σωστά παπούτσια είναι εκείνα που προσφέρουν υποστήριξη καμάρας, δηλαδή κάποια από τα εξής μοντέλα: Nike Zoom Triax, Nike Lunarglide, Asics GT2000, Asics Kayano, Brooks Adrenaline, Mizuno Wave Inspire.

Τα shin splints δεν είναι θέμα αγυμνασιάς, ούτε συσσωρευμένης κόπωσης. Είναι ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ. Το παθαίνουν πιο συχνά οι αρχάριοι, όμως είναι τραυματισμός με τα όλα του και τίποτα λιγότερο.

Πάντως, @AntoniosP, αν κάθε φορά που πας να επανέλθεις στο τρέξιμο ξεκινάς επιχειρώντας 10άρια και τέμπο, δε βλέπω να θεραπέυεσαι. Θέλει πολλή ρέγουλα. 2-4 χλμ αργά (ψόφια) και σε γρασίδι, βαριά σε ταρτάν. Τα πνευμόνια μπορούν, όμως τα πόδια όχι. Αν έχεις αγώνα στις επόμενες μέρες, μην τρέξεις ούτε μέτρο μέχρι τότε. Ούτε μέτρο! Και απέφυγε και την ορθοστασία επίσης. Και πάλι, δεν είναι σίγουρο πως θα καταφέρεις να βγάλεις τον αγώνα (σόρρυ που το λέω ωμά, αλλά είναι η αλήθεια), γιαί μπορεί να μην έχει περάσει καθόλου ως τότε. Γενικά, τα shin splints θέλουν καθαρή αποχή κάμποσων εβδομάδων. Εμένα χρειάστηκαν 6 εβδομάδες.

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, 1100 χλμ το χρόνο για αρχάριο δρομέα είναι πολλά.

Υ.Γ.2: Όταν λές "ελαφρά" πλατυποδία τι εννοείς; Είναι πλατυποδία πλατυποδία, ή απλά χαμηλή καμάρα;

Edited by - Bloom on 11/03/2016 13:35:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  14:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Τα Pegasus δεν κάνουν για shin splints. Μάλιστα, ΑΝΤΕΝΔΥΚΝΕΙΝΤΑΙ. Εγώ έπαθα shin splints με Pegasus. Κατά τη γνώμη μου, με Pegasus δε θα περάσουν ποτέ (δεν κάνω πλάκα, αν δεν αντιμετωπιστούν σωστά, τα shin splints μένουν για χρόνια - υπάρχει κόσμος στο φόρουμ του Runnersworld.com, που τραβιούνται για ΠΕΝΤΕ χρόνια). Τα σωστά παπούτσια είναι εκείνα που προσφέρουν υποστήριξη καμάρας, δηλαδή κάποια από τα εξής μοντέλα: Nike Zoom Triax, Nike Lunarglide, Asics GT2000, Asics Kayano, Brooks Adrenaline, Mizuno Wave Inspire.

Τα shin splints δεν είναι θέμα αγυμνασιάς, ούτε συσσωρευμένης κόπωσης. Είναι ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ. Το παθαίνουν πιο συχνά οι αρχάριοι, όμως είναι τραυματισμός με τα όλα του και τίποτα λιγότερο.

Πάντως, @AntoniosP, αν κάθε φορά που πας να επανέλθεις στο τρέξιμο ξεκινάς επιχειρώντας 10άρια και τέμπο, δε βλέπω να θεραπέυεσαι. Θέλει πολλή ρέγουλα. 2-4 χλμ αργά (ψόφια) και σε γρασίδι, βαριά σε ταρτάν. Τα πνευμόνια μπορούν, όμως τα πόδια όχι. Αν έχεις αγώνα στις επόμενες μέρες, μην τρέξεις ούτε μέτρο μέχρι τότε. Ούτε μέτρο! Και απέφυγε και την ορθοστασία επίσης. Και πάλι, δεν είναι σίγουρο πως θα καταφέρεις να βγάλεις τον αγώνα (σόρρυ που το λέω ωμά, αλλά είναι η αλήθεια), γιαί μπορεί να μην έχει περάσει καθόλου ως τότε. Γενικά, τα shin splints θέλουν καθαρή αποχή κάμποσων εβδομάδων. Εμένα χρειάστηκαν 6 εβδομάδες.

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, 1100 χλμ το χρόνο για αρχάριο δρομέα είναι πολλά.

Υ.Γ.2: Όταν λές "ελαφρά" πλατυποδία τι εννοείς; Είναι πλατυποδία πλατυποδία, ή απλά χαμηλή καμάρα;


@Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις συμβουλές.
Θεωρώ απαραίτητο το πελματογράφημα ( για να μπορώ να ορίσω επακριβώς τον βαθμό της όποιας πλατυποδίας και γενικά το πάτημά μου) και ακολούθως την αγορά κατάλληλου παπουτσιού, έστω χωρίς πάτους. Με τα adidas boston boost (τα 5 νομίζω)έκανα τα πρώτα 700, χωρίς ποτέ κανένα τραυματισμό και πήρα τονν περασμένο Οκτώβρη το νέο μοντέλο (δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται).
Συμφωνώ ότι τα 10 είναι πολλά αλλά αυτό ήταν πριν τη διάγνωση του γιατρού. Κι εκείνις συνέστηε 2-3 max km. και μόνο εφόοσν δεν πονάω. Ενδεχομένως, η πλήρης αποχή να μην είναι ότι καλύτερο, καθώς σε μη οξεία φάση των shin splints, χρειάζεται η στοιχειώδης ενδυνάμωση, έστ σε χαλαρούς ρυθμούς. Έτρεξα χαλαρα σε χόρτο, αλλά θέλει πολύ προσπάθεια. 6 βδομάδες είχες πλήρη αποχή δηλαδή; Πέρα από διατάσεις, τι άλλο έκανες;
Και πάλι ευχαριστώ

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  14:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έστω τρέξιμο σε χώμα...το θέμα είναι να περάσει. Δεν απολαμβάνεις καθόλου το τρέξιμο με αυτό τον πόνο.
Σκέφτομαι και κάποιες επισκέψεις σε φυσιοθεραπευτή.

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  14:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές φορές το πρόβλημα ξεκινάει από τους γοφούς
http://runnersconnect.net/running-injury-prevention/hip-strength-shin-splints/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  14:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

Πολλές φορές το πρόβλημα ξεκινάει από τους γοφούς
http://runnersconnect.net/running-injury-prevention/hip-strength-shin-splints/


Ίσως η αλλαγή δουλειάς με αύξηση ωρών σε μια καρέκλα από 8 σε 12 να αδυνάτησε και τους γοφούς... Σίγουρα τα ακριβή αίτια είναι δύσκολο να διερευνηθούν. Με βεβαιότητα πάντως η άσκηση όλου του σώματος και όχι μόνο των παιδιών, αποτρέπει πολλούς τραυματισμούς.

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  14:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως πραγματικά -παρόλο που και οι τραυματισμοί είναι μέρος του αθλητισμού- είναι τόσο...επώδυνο το γεγονός της αποχής, ακόμη και για 5 μέρες, πόσο μάλλον για 1-2 μήνες, ακόμα κι αν είσαι ερασιτέχνης.
Είναι σα να απομακρύνεσαι από έναν από τους πιο σημαντικούς -δευτερεύοντες- στόχους της ζωής σου...

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  15:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάλε στο πρόγραμμα κι ενδυνάμωση, κυρίως σε γοφούς, κνήμες, αχίλλειο.


__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  15:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τί είναι 2 μήνες μπροστα σε 5 χρόνια με ΠΡΟΒΛΗΜΑ....άσε που εαν είσαι δρομέας ενός έτους με 1000χλμ σε καλό θα σου βγεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  16:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α και κάτι άλλο, αφού κανεις χλμ αρκετά να πάρεις τουλάχιστον 2 ζευγάρια παπούτσια μην σου πώ 3....μην είσαι τσιγκούνης στην κ@βλ@ σου...εξάλλου τα γλιτώνεις απο τους γιατρούς μετα άσε που εαν εξαιρέσεις την αρχικη αγορα οικονομικα μετά είναι το ίδιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  16:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Τί είναι 2 μήνες μπροστα σε 5 χρόνια με ΠΡΟΒΛΗΜΑ....άσε που εαν είσαι δρομέας ενός έτους με 1000χλμ σε καλό θα σου βγεί


Εννοείται ότι συμφωνώ. Και σίγουρα θα χρειάζεται πολύ προσοχή στο στάδιο της επανένταξης. Βέβαια, ο αθλίατρος μου συνέστησε να κάνω πολύ χαλαρές προπονήσεις και το βλέπουμε, δεν μου το έκοψε τελείως δηλαδή. Απλά θεωρεί απαραίτητο το τρέξιμο σε χώμα ή χόρτο και αργότερα ταρτάν, κάτι το οποίο "καταστρέφει" βέβαια τον αυθορμητισμό -στη δική μου περίπτωση- του βάζω παπούτσια κ τρέχω κάτω από το σπίτι μου, ενώ τώρα πάμε γήπεδο ή άλλο ορισμένο σημείο που προϋποθέτει αυτοκίνητο, καθώς και το ότι βασική ομορφιά του τρεξίματος είναι το μη οριοθετιμένο του ανοιχτού δρόμου και όχι αυτό το γύρω-γύρω του στίβου.... Αλλά θέλει αρκετή σύνεση σίγουρα. Οπότε αναμονή και επιμονή...
Ελπίζω σύντομα να είμαι σε θέση να συν-τρέξουμε...




Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000