Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Shin splints
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  16:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

α και κάτι άλλο, αφού κανεις χλμ αρκετά να πάρεις τουλάχιστον 2 ζευγάρια παπούτσια μην σου πώ 3....μην είσαι τσιγκούνης στην κ@βλ@ σου...εξάλλου τα γλιτώνεις απο τους γιατρούς μετα άσε που εαν εξαιρέσεις την αρχικη αγορα οικονομικα μετά είναι το ίδιο


Συμφωνώ στο θέμα αγοράς. Προσυπογράφω στην χιλιοστή για την κ@βλ@ μου, γιατί εν τέλει αυτό είναι!!!

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  17:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by AntoniosP
6 βδομάδες είχες πλήρη αποχή δηλαδή; Πέρα από διατάσεις, τι άλλο έκανες;



Έκανα διατάσεις, επειδή μου είπε ο γιατρός, όμως δε συνεισφέρουν σε κάτι. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αλλάξω παπούτσια. Πρέπει πρώτα απ' όλα να διορθωθεί το πάτημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίνε τα λάθος παπούτσια (όχι σε όλες όμως). Πήρα λοιπόν Nike Lunarglide, Nike Zoom Triax, Asics Kayano (ναι, αγόρασα τρία ζευγάρια με τη μία). Και μετά, άραξα 6 εβδομάδες. Δεν έτρεξα ούτε μισό μέτρο. Όταν ξανάρχισα, οι ενοχλήσεις ήταν ελάχιστες, αλλά σύντομα πέρασαν. Δε με ξαναενόχλησε. Από ενδυνάμωση δεν έκανα τίποτα. Η μόνη θεραπεία που πιάνει είναι να αφήσεις το σώμα να αυτοθεραπευτεί.

Υ.Γ.: Θα σε φοβίσω, όμως αν διαβάσεις άλλες περιπτώσεις, ίσως 6 εβδομάδες να μην είναι αρκετές...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  18:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.kinetic-revolution.com/?s=shin splints

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2016 :  15:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απέκτησα τα 361 degrees sensation, μετά από πελματογράφημα στο κατάστημα και δοκιμή 4 ζευγαριών. Ανυπομονώ για την πρώτη -χαλαρή- προπόνηση.
Και μάλλον θα κάνω και κάποιες φυσιοθεραπείες, αν και η πρώτη σύντομη (μια-δυο μαλάξεις) επαφή με την πίεση που ασκήθηκε με προβλημάτισε αρκετά. Μιλάμε για πολύ πόνο παιδιά...ίσως χειροδικήσω στον θεραπευτή.

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2016 :  23:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι έγινε τελικά με το πρόβλημα σου? Κανε μια ενημέρωση όταν έχεις χρόνο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2016 :  12:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by Sor

Τι έγινε τελικά με το πρόβλημα σου? Κανε μια ενημέρωση όταν έχεις χρόνο
[Καλησπέρα.

Επιγραμματικά, μετά από 23 ημέρες πλήρους αποχής και 8 επισκέψεων σε φυσιοθεραπευτή, ξεκίνησα χαλαρές προπονήσεις 3-4 και μετά 5-7 χλμ. σε ταρτάν, χωρίς πόνο ή έστω απειροελάχιστο. Έκανα περίπου 8 προπονήσεις έτσι. Μετά από μια ακόμη χαλαρή προπόνηση στο δρόμο και άλλη μια σε χώμα πιο εντατικά, πάω να τρέξω στο δρόμο και....ΠΑΛΙ ο ίδιος πόνος και στα δύο πόδια ταυτόχρονα από το ΠΡΩΤΟ μέτρο. Μιλάμε για την πλήρη απογοήτευση....
Μίλησα με φυσιοθεραπευτή, όπου μου έδωσε κάποιες επιπλέον ασκήσεις και σε συνδυασμό με ενδυνάμωση στα πόδια, αλλά και στοην πλάτη με λάσγτιχα και αποχή άλλη μια εβδομάδα, ξαναμπήκα πιο προοδευτικά στις προπονήσεις. Μετά από 10 προπονήσεις σε δρόμο (υποχρεωτικά, λόγω πρόσκαιρης διαμονής μου μακριά από στίβο) έκανα προχθές δυνατή προοδευτική προπόνηση σε στίβο και μπορώ να πω τελείως ανώδυνα.
Άνετα βγήκε και το πρώτο μου 9άρι μετά από πολύ καιρό.


Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AntoniosP
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2016 :  12:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by AntoniosP

[quote]Originally posted by Sor

Τι έγινε τελικά με το πρόβλημα σου? Κανε μια ενημέρωση όταν έχεις χρόνο
[Καλησπέρα.

Επιγραμματικά, μετά από 23 ημέρες πλήρους αποχής και 8 επισκέψεων σε φυσιοθεραπευτή, ξεκίνησα χαλαρές προπονήσεις 3-4 και μετά 5-7 χλμ. σε ταρτάν, χωρίς πόνο ή έστω απειροελάχιστο. Έκανα περίπου 8 προπονήσεις έτσι. Μετά από μια ακόμη χαλαρή προπόνηση στο δρόμο και άλλη μια σε χώμα πιο εντατικά, πάω να τρέξω στο δρόμο και....ΠΑΛΙ ο ίδιος πόνος και στα δύο πόδια ταυτόχρονα από το ΠΡΩΤΟ μέτρο. Μιλάμε για την πλήρη απογοήτευση....
Μίλησα με φυσιοθεραπευτή, όπου μου έδωσε κάποιες επιπλέον ασκήσεις και σε συνδυασμό με ενδυνάμωση στα πόδια, αλλά και στοην πλάτη με λάσγτιχα και αποχή άλλη μια εβδομάδα, ξαναμπήκα πιο προοδευτικά στις προπονήσεις. Μετά από 10 προπονήσεις σε δρόμο (υποχρεωτικά, λόγω πρόσκαιρης διαμονής μου μακριά από στίβο) έκανα προχθές δυνατή προοδευτική προπόνηση σε στίβο και μπορώ να πω τελείως ανώδυνα.
Άνετα βγήκε και το πρώτο μου 9άρι μετά από πολύ καιρό.


Running for life...live for running...
Εκτός από την προοδευτική επάνοδο, είναι απαραίτητη γενικά (το αυτονόητο γράφω, απλά δεν το έκανα εγώ) η επαρκής αποκατάσταση μετά την προπόνηση και σαφώς η ενδυνάμωση.

Running for life...live for running...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2016 :  13:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος . Θέλει αρκετά ομαλά η επαναφορά στο τρέξιμο όπως είδες .

Σε εμενα μου είχανε προτείνει γιατροί φυσιοθεραπευτές διατάσσεις και μασάει με roller , και τα δυο χειρότερα με κάνανε . Στην μαγνητική μου έδειξε ότι είναι τέντωνες . Μετά από 14 μήνες ακόμα δεν μου έχει περάσει, δεν τα αφήνω σε ησυχία λόγω δουλειάς, για τρέξιμο το έχω ξεχάσει. Βλέπω τους άλλους και ζηλέυω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000