Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Cushioned (Ultra) shoes
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

lion75
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/03/2016 :  23:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καθώς προσπαθώ να προστατέψω τη λαγονοκνημιαία ταινία (έχω παρατηρήσει ότι έχω μικρότερη ενόχληση όταν φοράω πχ. τα nimbus), ψάχνω για full-cushioned shoes (όσο γίνεται περισσότερο).
Ποια είναι τα αντίστοιχα ultra-cushioned shoes των υπολοίπων εταιριών (ποια είναι δηλαδή η αντιστοιχία);

Asics - Nimbus
Mizuno ?
Saucony ?
New balance ?
Adidas ?
Brooks ?

Δε με ενδιαφέρει το drop (φοράω παπούτσια με drop από 4 έως 12).
Ευχαριστώ!

_________
Κων/νος

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2016 :  00:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν η γνώμη είναι ότι για να προστατέψεις τη λαγοκνημιαία ταινία χρειάζεσαι ξεκούραση και ενδυνάμωση. Αν δε θες να χάσεις προπονήσεις ή αγώνες κατέφυγε σε μασάζ με πολύ πόνο και σε χειροπράκτη. Αν θες ultra cushioning φόρα κάποιο μοντέλο από Hoka One One.

Τώρα σχετικά με το ερώτημά σου:

Mizuno - Wave Enigma
Saucony - Triumph
New Balance - 1080
Adidas - Ultra Boost
Brooks - Glycerine
Nike - Vomero

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lion75
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2016 :  00:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ήδη περάσει από το στάδιο ξεκούρασης/φυσικοθεραπείας/αποχής από τρέξιμο. Παράλληλα έχω κάνει, και συνεχίζω και κάνω, και ενδυνάμωση και έχω δει σημαντική διαφορά. Όταν ωστόσο φορέσω πιο σκληρά παπούτσια έχω ενόχληση - όχι πόνο (ίσως δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα). Αντιθέτως, αυτό δε συμβαίνει με ένα ultra-cushioned παπούτσι.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

ΥΓ. Τα wave enigma είναι πολύ πιο cushioned (και πολύ πιο μαλακά) από τα wave rider; (έχω τα 17 και 18)

_________
Κων/νος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2016 :  01:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lion75

Έχω ήδη περάσει από το στάδιο ξεκούρασης/φυσικοθεραπείας/αποχής από τρέξιμο. Παράλληλα έχω κάνει, και συνεχίζω και κάνω, και ενδυνάμωση και έχω δει σημαντική διαφορά. Όταν ωστόσο φορέσω πιο σκληρά παπούτσια έχω ενόχληση - όχι πόνο (ίσως δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα). Αντιθέτως, αυτό δε συμβαίνει με ένα ultra-cushioned παπούτσι.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

ΥΓ. Τα wave enigma είναι πολύ πιο cushioned (και πολύ πιο μαλακά) από τα wave rider; (έχω τα 17 και 18)

_________
Κων/νος



Το ότι είναι ένα παπούτσι πιο μαλακό σαν αίσθηση δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο ή περισσότερο απορροφητικό. Τα τελευταία Enigma φίλου που φόρεσα πάντως μου φάνηκαν αρκετά "μαλακά" στη φτέρνα. Η εταιρεία πάντως το λανσάρει σαν πιο απορροφητικό από το Rider.


No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 28/03/2016 01:31:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2016 :  10:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πρότεινα και τα wave prophecy της mizuno? Η απορρόφηση κραδασμών είναι εξαιρετική - ζυγίζω 75 κιλά - μόνο αρνητικό η τιμή, υπάρχουν πιό φτηνά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lion75
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  18:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκέφτομαι να αγοράσω τα Wave enigma, τα 4, καθώς τα 5 είναι ακριβά ακόμα. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω πουθενά τα 4 για να τα δοκιμάσω (θα μου τα φέρουν απ' έξω). Έχω τα wave rider τα 17 και 18 σε 44 (10,5 USA) νούμερο και μου είναι μια χαρά. Δοκίμασα επίσης σήμερα τα enigma 5 και το 44 ήταν σχετικά στενό (μου φάνηκε στενό και το 44,5, ενώ το 45 ήταν άνετο). Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει τα enigma 4 και μπορεί να βοηθήσει; Είναι αντίστοιχα με τα rider 17 ή με τα enigma 5 σε ό,τι αφορά στα μεγέθη;

_________
Κων/νος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  19:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω λιώσει τουλάχιστον 4 ζευγάρια από το καθένα (Rider και Enigma). Ποτέ δε χρειάστηκα διαφορετικό νούμερο μεταξύ τους (συμπτωματικά φοράω και εγώ 10,5 US). Τα Enigma 5 δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη, όλοι λένε ότι είναι πιο μαλακά από τα 3 και 4 (που είχαν την ίδια σόλα).

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lion75
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  20:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιο μαλακά ίσως είναι, είναι όμως σίγουρα πιο στενά!
Νομίζω με καλύπτει η απάντησή σου φίλε μου, πάω μάλλον για το 10,5 US και στο enigma 4.
Ευχαριστώ!

_________
Κων/νος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2016 :  10:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο μαλακό παπούτσι, περισσότερο κι από το Asics Nimbus, είναι το Asics 33M.

http://www.runnersworld.com/shoe/asics-33-m-mens

http://www.runningshoesguru.com/2016/01/asics-33-m-2-review/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alkis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  02:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα.τρεχω τα τελευταια δυο χρονια με Hoka Clifton που πραγματικα δεν πιστευα οτι υπαρχει καποια αλλη εταιρια που να μπορει να συγκριθεί με την Hoka στο τομεα της απορρόφησης κραδασμων μεχρι που προσφατα δοκιμασα το 1080 v6 της NΒ.Πραγματικα ενθουσιάστηκα.
Ατελειωτο Cushioning σχεδον ιδιο με των Hoka,ευρύχωρο toe box και κορυφαια ποιότητα κατασκευης υλικων.Ενα φανταστικο ultra -cushioned
παπουτσι που νομιζω οτι θα ειναι η επομενη επιλογη μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  16:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
La Sportiva ;
Το Ultra Raptor, για long και ultra trail. Τώρα μάλιστα βγήκε καινούργιο μοντέλο, το Akasha, που φαίνεται ακόμα καλύτερο. Περιμένω να διαβάσω κριτικές για αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lion75
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2016 :  23:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Alkis

Καλησπερα.τρεχω τα τελευταια δυο χρονια με Hoka Clifton που πραγματικα δεν πιστευα οτι υπαρχει καποια αλλη εταιρια που να μπορει να συγκριθεί με την Hoka στο τομεα της απορρόφησης κραδασμων μεχρι που προσφατα δοκιμασα το 1080 v6 της NΒ.Πραγματικα ενθουσιάστηκα.
Ατελειωτο Cushioning σχεδον ιδιο με των Hoka,ευρύχωρο toe box και κορυφαια ποιότητα κατασκευης υλικων.Ενα φανταστικο ultra -cushioned
παπουτσι που νομιζω οτι θα ειναι η επομενη επιλογη μου.



Πήρα πρόσφατα το v5 και πραγματικά είναι απίστευτο παπούτσι. Φαντάζομαι ότι και το 6 με το φρέσκο αφρό πρέπει να είναι πολύ καλό!
Αυτή την αίσθηση που περιγράφεις νιώθω και εγώ στο v5. Ατελειωτο Cushioning!

_________
Κων/νος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000