Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2016!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 43

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  11:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας πω και εγώ τα δικά μου.
4η Κλασική για εμένα και συνολικά 6ος μαραθώνιος δρόμου. Αρχικό πλάνο να πάμε παρέα με τον sotos-marathon και να σπάσουμε το 3:20 όμως είμασταν διαφορετικό μπλοκ και από καθαρή χαζομάρα μου δεν πήγα στο πίσω για να ξεκινήσουμε μαζί. Τα πρώτα 5 χιλιόμετρα ήταν 30δεύτερα πιο γρήγορα από το πλάνο οπότε όχι κάτι τραγικό. Μέχρι το 10 είχα ακόμα αυτή τη μικρή διαφορά αλλά και πάλι ο ρυθμός ήταν αρκετά άνετος. Στο 15 ήμουν ακριβώς μετους χρόνους του πλάνου καθώς είπα να χαλαρώσω λίγο στις ανηφόρες. Στο 16 πήγα με 4:33 που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για τα δεδομένα μου (ήταν και κατηφόρα) και στο 17 ΜΠΑΜ! Σφάχτης στο αριστερό μέρος της κοιλιάς! Κόβω σταδιακά αλλά ο πόνος επιμένει! Κόβω και άλλο… 5:32 νομίζω το 18ο χιλιόμετρο. Με τα πολλά με φτάνει και ο Σώτος ενώ είχα αρχίσει να συνέρχομαι. Με τραβάει για 4 χιλίομετρα και κάπου μετά το Αλεξ πακ δε μπορούσα και δεν ήθελα και να τον ακολουθήσω γιατί θα του χαλούσα τον αγώνα.
Για να μην πολυλογώ, τερμάτισα σε 3:29:06 με πολλές δυνάμεις στο τέλος αλλά χωρίς να μπορώ να ανοίξω παραπάνω γιατί ένιωθα πως ο σφάχτης ήταν πάλι κοντά.
Με χάλασε που δεν πέτυχα το στόχο μου αλλά χάρηκα που το κατάφερε ο Σώτος!!! Επίσης απόλαυσα τη διαδρομή, τα High5 με τα παιδάκια και το όλο κλήμα καθώς ήμουν με 100% καθαρό μυαλό και χωρίς μυικές ενοχλήσεις σε πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trikalos
Newbie Forum Runner

45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  11:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος μαραθώνιος μετά από σχεδόν 22 μήνες ενασχολησης μου με τριαθλο και τρέξιμο.και με μηδενικό υπόβαθρο πριν και 20 χρόνια πλήρης αθλητικής παραλίας. Στόχος ήταν το 3:30 βάση τον επιδόσεων μου, αλλά μάλλον εκτός πραγματικότητας για τον κλασικό. Πολλά λάθη στρατηγικής και άπειριας παλευα από το 30 με αφυδατωση και κραμπες και συνεπώς το 3:4.4 του χρόνου και κάθε χρόνο από φέτος στο κλασικό υγεία!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  12:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MasBass


Όσο κι αν με βολεύει που μοιράζουν μπουκαλάκια (τα παίρνεις μαζί, ρίχνεις μέσα ηλεκτρολύτες κλπ) κάπου με χαλάει που βλέπω τόσο πλαστικό να πηγαίνει γι ανακύκλωση και τόσο νερό να πετιέται (κανείς δεν πίνει μισό λίτρο στην καθισιά του κάθε 2.5km).



δε μιλούσα καλύτερα για κάνα Joker? Προχτεσινή καμπάνια:
https://www.youtube.com/watch?v=S_EuNmQOpbw

(οκ δεν είναι μόνο για το οικολογικό των μπουκαλιών, πουλάνε μία συσκευή που βάζει ανθρακικό στο νερό της βρύσης)



Μαδριτη 2013 | Τόκιο 2014 (http://bit.ly/1UwWPZl) | Παρίσι 2015 | Σύδνεϋ 2015 (http://bit.ly/1X8QoC6) | Σεούλ 2016 (http://bit.ly/1WDql6a)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  12:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για εμένα ήταν ο 9ος συνεχόμενος Μαραθώνιος και ο καλύτερος από άποψη χρόνου και τερματισμού.

Ο χρόνος μου ήταν 4:22:26 και τερμάτισα άνετα χωρίς προβλήματα που είχα άλλες χρονιές. Το αποδίδω στην καλύτερη προετοιμασία που έκανα φέτος.

Ελπίζω να τα καταφέρω για τον 10ο ΑΜΑ του χρόνου.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους σας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  12:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PATENTAS

Για εμένα ήταν ο 9ος συνεχόμενος Μαραθώνιος και ο καλύτερος από άποψη χρόνου και τερματισμού.

Ο χρόνος μου ήταν 4:22:26 και τερμάτισα άνετα χωρίς προβλήματα που είχα άλλες χρονιές. Το αποδίδω στην καλύτερη προετοιμασία που έκανα φέτος.

Ελπίζω να τα καταφέρω για τον 10ο ΑΜΑ του χρόνου.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους σας



Μπράβο φίλε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PanosCharlaftis
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  14:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φανταστική εμπειρία!!! Απορούσα τόσα χρόνια γιατί υπάρχουν άνθρωποι που υποβάλλουν τον εαυτό τους σε τέτοια δοκιμασία, τώρα έμαθα... Ούτε τα δεκάρια ούτε ο ημιμαραθώνιος σου δίνουν έστω ένα κλάσμα της ικανοποίησης του σκληρού Μαραθωνίου!!
Ωραίος κόσμος, όμορφη μέρα, μεγάλη γιορτή!!
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!!
Ο γράφων προσεβλήθη από το μικρόβιο...

Edited by - PanosCharlaftis on 16/11/2016 17:07:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  15:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
5ος μαραθώνιος, 5η κλασσική. Πέρασαν 4 χρόνια από την τελευταία φορά και τώρα που έτρεξα μου φάνηκαν πάρα πολλά! Ο χρόνος 4:20 αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.

Σημασία έχει 1ον ότι τον έβγαλα, γιατί μέχρι και πριν ένα μήνα δεν ήξερα καν αν θα τρέξω λόγω μιας τενοντίτιδας στον αστράγαλο. Τόσα προβλήματα σε προετοιμασία δεν είχα ξαναβγάλει, χώρια ότι πριν 2 χρόνια μου βγήκαν 2-3 σοβαρές δισκοκήλες και δεν ήξερα αν θα καταφέρω ποτέ να ξανατρέξω. Και 2ον ότι τον έβγαλα με άνεση. Ήδη νιώθω λες και δεν έχω τρέξει μαραθώνιο!

Συγκίνηση το πρωί που κατέβαινα ξημερώματα να παρκάρω στο Παγκράτι το αμάξι για να πάρω το πούλμαν, συγκίνηση όταν ξεκίνησε επιτέλους ο αγώνας, συγκίνηση και όταν ξεκίνησε η κατηφόρα και αισθανόμουν δυνατός!

Ανυπομονώ για τον επόμενο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  16:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

στο 17 ΜΠΑΜ! Σφάχτης στο αριστερό μέρος της κοιλιάς! Κόβω σταδιακά αλλά ο πόνος επιμένει! Κόβω και άλλο… 5:32 νομίζω το 18ο χιλιόμετρο. Με τα πολλά με φτάνει και ο Σώτος ενώ είχα αρχίσει να συνέρχομαι.



Τυχερός είσαι!
Εμένα με έπιασε στο 16 και δε με άφησε ποτέ. Απλά στο 32 κάπως καλυτέρευσε και με άφησε να πάω με 5:20 αντί του 6:30...
Έκανες κάτι το ιδιαίτερο για να σου περάσει; Εγώ πίεζα στο σημείο, έστριβα το σώμα μου, έκανε εκπνοές....τίποτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  16:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Συγχαρητήρια μωράκια και καλη αποκατάσταση.
@spy: Ναι όντως, πολύ χάλια ο χρόνος σου Σπύρο
@Nasos 777: Μπράβο Θανάση, για την "αυθεντική" είναι σούπερ επίδοση, την άνοιξη σε επίπεδη διαδρομη λογικά θα είσαι κοντά στο 3:20
@ANASTASIOS: ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ, συγχαρητήρια Τάσο!!

Στα δικά μου τώρα: εδω και 3 χρονια η αυθεντική γινεται πιο πολύ απο μένα λόγω παρέας, γιορτής και....συνήθειας
Σαν "στόχο" έτσι για να λέω ότι έχω έβαλα το 4ωρο, με τα χρόνια δεν μπορω την πολύ καταπόνηση για το 3:30 λόγω "διαδρομής", καλοκαιρινής προετοιμασίας (είμαι του Χειμώνα, τι να κάνουμε...) και ολίγον..βαρεμάρας. Εξάλλου ξέρω πολύ καλά ότι για ένα "μεσο δρομέα" σαν εμένα το 3:30 θέλει ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ και πλέον δεν τον γουστάρω τον κερατα καθόλου, δυο φορές που τα κατάφερα στην συγκεκριμένη διαδρομή νομίζω ότι είχα πεθάνει και δεν το ήξερα Με αυτά τα δεδομένα απόλαυσα φωτό (πριν κατά και μετά) την διαδρομή με τα "διάφορα" και το μετά σε σχετικα πολύ καλή κατάσταση. Πέρασμα ημί σε 1:56 περίπου και τερματισμός σε 4:03. ΟΛΑ ΚΑΛΑ και ο επόμενος στόχος (πιο σοβαρός αυτός ομως) θα είναι ο μαραθώνιος Κρήτης στα Χανιά την άνοιξη...εκεί θα κλάψουνε μανούλες
Να μην ξεχάσω και φέτος να πώ ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ και στην διοργάνωση ( η οποία διοργάνωση πρέπει μάλλον να φρεσκάρει την μπλέ γραμμή, ουσιαστικά δεν υπάρχει απο ένα σημείο και μετά)




Να είσαι καλά Γιώργη...
Εσυ πάντως το έσπασες το 3.30.Εγώ το παλεύω

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  16:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια ερώτηση προς τους παλιούς: πότε ξαναβγαίνω για ένα χαλαρό τρέξιμο;
Ήδη σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, ανεβοκατεβαίνω σκάλες κλπ
Λέω για αύριο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2016 :  16:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Μια ερώτηση προς τους παλιούς: πότε ξαναβγαίνω για ένα χαλαρό τρέξιμο;
Ήδη σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, ανεβοκατεβαίνω σκάλες κλπ
Λέω για αύριο





ΟΧΙ............
Κρατάς χαλαρά,με περπάτημα αρκετό και ξεκινάς απο κυριακή-δευτέρα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2016 :  09:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας.

Συγχαρητήρια κατ' αρχάς σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν στον Μαραθώνιο,
καλή αποκατάσταση να έχετε και να είστε γεροί να ξανατρέξετε και του χρόνου.

Στα δικά μου τώρα.Αυτός ήταν ο 6ος μου συνεχόμενος Μαραθώνιος
στην Κλασική Αυθεντική διαδρομή.
Παρότι όλα κύλησαν καλά στην προετοιμασία,χωρίς δυσάρεστα και απρόοπτα και νιώθοντας καλά,
δεν μπόρεσα να πετύχω τον στόχο που είχα για το 3:45' που κυνηγάω από πέρυσι.

Τελικός καθαρός χρόνος 3:54':48'' και ένα λεπτό πάνω από πέρυσι

Στεναχωρήθηκα λίγο αλλά τι να κάνουμε αυτά έχει ο Μαραθώνιος κι Κλασική,οπότε να 'μαστε καλά
και πάμε γι' άλλα.

Καλή σας συνέχεια




ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2016 :  10:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάει κι αυτο... σχεδόν πέρασε! Μετά από 3 μερες κάπως έχουν καταλαγιάσει μέσα μου τα συναισθήματα με τα οποία με γέμισε ο "αυθεντικός", δεύτερος στη σειρά.
Ήμουν από τις τυχερές που όλα μου πήγαν καλά, ακόμα και κάποια μικροπροβλήματα πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα ξεπεράστηκαν γρήγορα. Αποτέλεσμα ήταν να ξεπεράσω ακόμα και τον κρυφό και ανέλπιστο στοχο των 4 ωρών και να γράψω τελικα 3:57:23!
Δεν ξερω πως εγινε αυτο, ειχα σκονάκι με περάσματα στο χερι (απο το γνωστό πινακάκι του runningnews) αλλά με κάποιο τροπο κατάφερνα και έκλεβα χρόνο σε καθε 5αρι, με αποκορύφωμα τα χλμ 20 με 30. Συνηθισμένη σε ζέστη, κόντρα αέρα και ανηφόρες πήγαινα κάνοντας διαχείρηση δυνάμεων και έτσι έφτασα στο Στάδιο δυνατή, χαμογελαστή και ξέροντας ότι ειχα δώσει τον καλύτερο εαυτό μου και ειχα πάρει κατι πάνω από τις προσδοκίες μου!
Μόνο μείον για άλλη μια φορά οι φουσκάλες και τα αιμάτωματα στα δάκτυλα των ποδιών. Ευτυχώς ειχα τις σαγιονάρες στη τσάντα!
Συγχαρητήρια σε όλους όσους αγωνίστηκαν και ειδικά στους πρωτάρηδες που το τόλμησαν αλλα και στους άτυχους που κατι δεν πήγε καλά και τους έβγαλε εκτός στόχου αλλά το πάλεψαν με ότι δυνάμεις είχαν. Συγχαρητήρια και σε όλους όσους στάθηκαν στο δρόμο για να μας εμψυχώνουν και στους εθελοντές που με καθε ευκαιρία τους ευχαριστούσα.
Καλή αποκατάσταση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2016 :  11:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by winarg

στο 17 ΜΠΑΜ! Σφάχτης στο αριστερό μέρος της κοιλιάς! Κόβω σταδιακά αλλά ο πόνος επιμένει! Κόβω και άλλο… 5:32 νομίζω το 18ο χιλιόμετρο. Με τα πολλά με φτάνει και ο Σώτος ενώ είχα αρχίσει να συνέρχομαι.



Τυχερός είσαι!
Εμένα με έπιασε στο 16 και δε με άφησε ποτέ. Απλά στο 32 κάπως καλυτέρευσε και με άφησε να πάω με 5:20 αντί του 6:30...
Έκανες κάτι το ιδιαίτερο για να σου περάσει; Εγώ πίεζα στο σημείο, έστριβα το σώμα μου, έκανε εκπνοές....τίποτα!


Χαλαρές αναπνοές και κυρίως με την κοιλιά και όχι το θώρακα.
Μου είπε και ο Σώτος να κάνω εισπνοές από τη μύτη και εκπνοές από το στόμα και δούλεψε κάπως. Μετά το 32 και εγώ πετούσα γιατί στις ανηφόρες κολοβαρούσα οπότε είχα δυνάμεις απλά συγκρατημένα γιατί ο σφάχτης περίμενε να ξαναχτυπήσει (στο 36 όπως βλέπω πήγα με 5:13 οπότε κάτι πήγαινε να παίξει...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2016 :  16:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalomaraki

--------------------------------------------
Συνηθισμένη σε ζέστη, κόντρα αέρα και ανηφόρες πήγαινα κάνοντας διαχείρηση δυνάμεων και έτσι έφτασα στο Στάδιο δυνατή, χαμογελαστή και ξέροντας ότι ειχα δώσει τον καλύτερο εαυτό μου και ειχα πάρει κατι πάνω από τις προσδοκίες μου!

Μόνο μείον για άλλη μια φορά οι φουσκάλες και τα αιμάτωματα στα δάκτυλα των ποδιών. Ευτυχώς ειχα τις σαγιονάρες στη τσάντα!
---------------------------------------------



#1 Ο καλύτερος συνδυασμός!...τι άλλο θέλεις;
#2 Αυτό με τις φουσκάλες πρέπει να το κοιτάξεις! Το καλύτερο πάντως αθλητικό παπούτσι για μετά τον αγώνα είναι η…σαγιονάρα! :D

Καλή αποκατάσταση εύχομαι και…να τους πολλαπλασιάσεις τους Μαραθωνίους σου! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 43 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000