Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2016!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 43

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  00:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λαγός για χελώνες....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  00:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπερβολές.. μια χαρά χρόνος είναι, πόσο μάλλον για Αθήνα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  09:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Πω πω σπασιμο! Ειχα γραψει ενα σεντόνι και σβήστηκε...

Πεζοναύτη, το εχω κανει κ αυτο. Αλλα παρατηρώ οτι ολοι πανε γρηγορα στην αρχη κ μετα κλατάρουν. Οταν εκανα 3:54, εκανα το 2ο μισο 8 λεπτα πιο γρηγορα κ τερμάτισα με πολλες δυναμεις. Ψαχνω λοιπον μια τετοια προσέγγιση για το 3:45. Γενικα ειμαι υπερ του να ξεκινας αργα αν θες να τερματισεις γρηγορα. Σημερα καποιος μου ειπε να παω μεχρι το 10ο με 5:15 ωστε στις ανηφορες να παω με 5:45. Ωστόσο, τωρα βλεπω οτι ξεκινώντας αργα, το 21-30 το παω με 5:35. Επισης, μετα απο 30χλμ νιωθω τρομερα ξεκούραστη. Και ολο αυτο διοτι ξεκιναω αργα. Οποτε, ψαχνω ενα τετοιο μοντελο. Ασε που αν ξεκινησω με 5:15, οταν φτασω στις ανηφορες δε θα μπορω να παρω τα ποδια μου.
Πολλα θες, θα μου πεις.



Το είχα ψάξει παλαιότερα, αλλά με μικρό δείγμα:
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=9552&whichpage=1&SearchTerms=υψομετρ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  10:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ALEXANDRA , επειδή και εγώ το 3:45 εχω στόχο και μετά από πολλές συζητήσεις και αρκετό ψάξιμο για τη στρατηγική που πρέπει να ακολουθήσω έχω καταλήξει σε κάτι που δεν διαφέρει και πολύ από αυτό που άκουσες :
Πρώτο 10αρι στο 5:20 η αλλιώς 53:30 ,δευτερο στο 5:25 , τρίτο 5:40 , το 5αρι 30-35χλμ στο 5:20 και μετά κάτω από 5:00/χλμ
Θα βγεί περίπου even η λίγο negative
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  13:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA
Για να κάνει κανείς 3:45, με τι ρυθμό πρεπει να ξεκινήσει; Μπορείς να δώσεις ένα πλάνο χρόνων;



Πέρσι έκανα 3:47 και μου βγήκε καλά.

Εδώ μπορείς να δεις τα περάσματά μου ανά 5χλμ αν νομίζεις ότι θα σου φανεί χρήσιμο:



5χλμ 27:39 (05:32)
10χλμ 55:05 (05:29)
15χλμ 01:22:39 (05:31)
21.1χλμ 01:56:06 (05:29)
25χλμ 02:17:57 (05:36)
30χλμ 02:45:18 (05:28)
35χλμ 03:11:17 (05:12)
40χλμ 03:35:52 (04:55)
Τερματ. 03:46:51 (05:00)


Ξεκίνησα λίγο μαζεμένα και ψιλο - συντηρητικά. Στις ανηφόρες φρόντιζα να μη λαχανιάζω ιδιαίτερα και μετά το 30 έδωσα ό,τι είχα.

__________________________
Think faster than you ride

Edited by - Bladerunner on 06/10/2016 13:17:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  14:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά και κορίτσια υπάρχει κάποιο application για smartphone που να μπορείς να του βάλεις στόχο και περάσματα για να σε ενημερώνει πώς πάς?

Γιατί μέσα στην σούρα που θα έχουμε θα είναι δύσκολος ο υπολογισμός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  14:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM
υπάρχει κάποιο application για smartphone που να μπορείς να του βάλεις στόχο και περάσματα για να σε ενημερώνει πώς πάς?



Εφαρμογή δε ξέρω, αλλά μπορείς να τα γράψεις με ανεξίτηλο μαρκαδόρο στο χέρι. Δουλεύει μια χαρά!

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  15:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Manholee γρήγορα μου φαίνονται τα περάσματα. Θα μου πεις, αυτά ειναι. Μπορείς; Αν δε μπορείς έχασες! Βασικά επειδή πάντα ξεκινάω αργά, μάλλον φοβάμαι το "γρήγορο" ξεκίνημα, μην κλαταρω.

Aroullio ολόκληρη διατριβή εχεις κανει! Θάνατο μελετήσω.

THANOS _KTM, στο garmin μπορείς να βάλεις virtual partner. Του βάζεις ρυθμό και στην οθόνη σου δείχνει πόση απόσταση εισαι μπροστά ή πισω και ποσο χρονο. Αλλα μόνο για τελικό χρονο, οχι για περάσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  17:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω έβαλα τους χρόνους μου στις εφαρμογές και μου έβγαλε ότι πρέπει να κάνω παπάδες, μεταξύ 3:10 και 3:16 να το τρέξω, αυτά δεν γίνονται. Βασικά δεν εφαρμόζονται στην κλασική που έχει αυτές τις ιδιαιτερότητες... Και για πρώτη φορά που θα τρέξω την απόσταση είναι ουτοπικό. Απλά θα ήθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει πόσο μεγάλη κλίση έχει η ανηφόρα, και από ότι κατάλαβα είναι γύρω στα 12,5 χιλιόμετρα συνεχόμενα...
quote:
Originally posted by papako


https://feelrace.com/fr.pl?th=_Marco

και υπάρχει και αυτό
http://fellrnr.com/wiki/Marathon_Pace_Band



________
Στέφανος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  18:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιδίως για κάποιον που τρέχει πρώτη φορά στην Αθήνα, το πρώτο του μέλημα πρέπει να είναι ένας αργός και εντελώς ξεκούραστος ημί. Να μπεις στο δύσκολο κομμάτι με δυνάμεις και καλή ψυχολογία. Εξασφαλίστε αυτό και μετά βλέπετε... Από το 25 συνήθως αρχίζουν πολλές εκπλήξεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  19:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι φαίνεται. Εγώ χωρίς να ξέρω πολλά για τη διαδρομή από τη μελέτη του υψομετρου βλέπω ότι είναι τρεις διαφορετικές διαδρομές (μίνι αγώνες) ένα 18,5 με ήπιες κλισεις όπου απλά πρέπει να κρατηθώ κάτω από κάποιους σφιγμους ανάλογα πόσο προπονημενος θα είμαι, ένα 12,5ρι με συνεχόμενη ανηφόρα χωρίς να είμαι σίγουρος πόσο απότομα είναι όπου οπωσδήποτε ρίχνεις το ρυθμό σου και προσπαθείς να μην πας ψηλά σε σφιγμους και τέλος με ότι μου έχει μείνει παίρνω το κατηφορικο τελικό δεκαρι (11,5 καλύτερα). Στην αρχή θα είναι σαν να κάνω ένα ξεκούραστο ημιμαραθωνιο ακριβώς όπως το είπες, αν και ίσως να βάλω στο ρολόι μου να δείχνει μόνο σφιγμους (θα το δοκιμάσω πρώτα σε προπόνηση)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  19:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
na κανω μια επιστροφη γιατι με θελει o Aroulio και μετα θα τον τεμαχιζω, αφου τον εχω κανει κομματια απανταω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  19:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
........κατα την ταπεινή απόψή μου και την οποια μικρή μου πείρα στη Κλασσική διαδρομή, αυτή του Αυθεντικού για να ειμαι και πολιτικά ορθός, δεν μπορεί να ενταχθεί σε προγραμματα προσομοίωσης ευκολα ο αγώνας. Αν τονε δείς δλδ σαν τέτοιον. Και οχι σαν "παω να τερματισω εναν Μαραθώνιο".
Κάποτε που εβαζα και του λόγου μου απλικέισια και τα τοιαύτα ........τα "εκλεινα" πριν τη Ν.Μακρη. Πηγαινα με pacer και ΗΡΜonitor.....τιποτ΄'αλλο.
Ουτε ταινιούλες ουτε μαρκαδόρους -ασε που δυο μανίκια αφενος δεν φτάνουν αφεταιρου τα σβηνει ο ιδρώτας- τιποτ απ αυτά. Απλά η γν'ωση του "τόσα ειναι σιάδι, τόσα ανηφόρες και τόσα κατηφόρα".
Και κάτι που ΠΑΝΤΑ τονιζα και τονιζω: Καντε προπόνηση στις ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ!!!!! Η Κλασσική εχει 15-16Κ απ δαυτες, τις χειρότερες οταν εχεις ηδη κανει 30Κ τα πιο πολλά απ αυτα Ανηφορικά.
κατα τ άλλα οπως ΑΚΡΙΒΩΣ σας τα λεέι η Αλεξενδρα.

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"

Edited by - nikats on 06/10/2016 19:39:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billant
Forum-Runner

Greece
108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  19:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ θα τρεξω πρωτη φορά αυθεντικο και γενικα πρωτη φορά μαραθωνιο....Σαββατο πρωι θα κανω τα πρωτα 30 simulation ...αν και εχω τρεξει 7-8 ημι....εχω ως στοχο να περπατησω όσο πιο λίγο μπορώ από το 21 -32 ....γιατι θα περπατησω σιγουρα και το ξερω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  20:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Πω πω έβαλα τους χρόνους μου στις εφαρμογές και μου έβγαλε ότι πρέπει να κάνω παπάδες, μεταξύ 3:10 και 3:16 να το τρέξω, αυτά δεν γίνονται. Βασικά δεν εφαρμόζονται στην κλασική που έχει αυτές τις ιδιαιτερότητες... Και για πρώτη φορά που θα τρέξω την απόσταση είναι ουτοπικό. Απλά θα ήθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει πόσο μεγάλη κλίση έχει η ανηφόρα, και από ότι κατάλαβα είναι γύρω στα 12,5 χιλιόμετρα συνεχόμενα...
quote:
Originally posted by papako


https://feelrace.com/fr.pl?th=_Marco

και υπάρχει και αυτό
http://fellrnr.com/wiki/Marathon_Pace_Band



________
Στέφανος





Δες το link που ανεβασα πιο πανω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 43 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000