Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογή παπουτσιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/04/2016 :  13:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Ψάχνω για παπούτσι τρεξίματος. Είμαι 1.75 - 68 kg, μάλλον ουδέτερου πρηνισμού και τρέχω συνήθως μέχρι 5 km σε ταρτάν ή άσφαλτο. Το μπάτζετ μου είναι στα 100 € περίπου.

Κατόπιν έρευνας έχω καταλήξει στα εξής:

1) Adidas Supernova Sequence Boost 8 (310 gr)
http://www.adidas.gr/supernova-sequence-boost-8-shoes/S78289.html
Τιμή: 95€ (21run.com)

2) Asics Gel Cumulus 17 (337 gr)
http://www.asics.com/gb/en-gb/gel-cumulus-17/p/0010248235.9093
Τιμή: 95€ (nutrition planet)

3) Mizuno Wave Rider 19 (260 gr)
http://www.mizuno.eu/gr/footwear/running/j1gc160304/wave-rider-19#cJ1GC160304
Τιμή: 98€ (21run.com)

Εσείς τι θα προτείνατε;

Edited by - Scrooge on 12/04/2016 13:19:31

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  13:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα 2 πρώτα μου μοιάζουν ιδιαίτερα βαριά για το βάρος σου και την απόσταση που τρέχεις.
Το 3ο είναι κάπως πιο λογικό αλλά σίγουρα θα μπορούσες να δεις κάτι σε Saucony Kinvara ή κάτι σε Adidas Boston (ενδεικτικά αυτά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  13:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλήθεια είναι ότι το Wave Rider μου το πρότεινε το site της Mizuno με βάση τις προδιαγραφές μου: http://www.myprecisionfit.com/#!/page/0
Για τα άλλα δύο που ανέφερα, όντως δεν γνωρίζω αν μου ταιριάζουν.
Πιστεύεις ότι, λόγω βάρους, θα έπρεπε να κοιτάζω μόνο ελαφριά παπούτσια;
Την Saucony την βλέπω σε διάφορα sites αλλά δεν τη γνωρίζω. Είναι αξιόπιστη μάρκα; Τι προέλευσης είναι και πώς προφέρεται (για να τη ζητήσω σε κάποιο μαγαζί);
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  14:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφέρεται Σόκονι.
Νομίζω θα ήταν καλό να δοκίμαζες τα όποια παπούτσια σε μαγαζί με διάδρομο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  20:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδα σε μαγαζί τα Saucony Kinvara 7 & Guide 9. Όμορφα παπούτσια, αν και στα λίγα βήματα που έκανα δεν κατάλαβα πολλά. Πάντως η τιμή τους ξεφεύγει για μένα (135€ και 140€ αντίστοιχα). Βρίσκω στο skroutz τις προηγούμενες εκδόσεις (Kinvara 6 & Guide 8) γύρω στα 90€. Οι διαφορές τους:
...............Kinvara...Guide
Βάρος:......218 gr....281 gr
Offset:......4 mm......8 mm
Pronation:..neutral...mild to moderate
Σύμφωνα με τον πωλητή, το πιο κατάλληλο για μένα και τη χρήση που κάνω είναι το Guide. Τι γνώμη έχετε;
Επίσης, όσο μικρότερο το offset τόσο καλύτερα;

Edited by - Scrooge on 12/04/2016 20:46:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  23:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι διαφορετικής κατηγορίας παπούτσια. Το Kinvara είναι γρήγορο προπονητικό παπούτσι κυρίως για προπονήσεις γρήγορες ή και αγώνες, ενώ το Guide κλασσικό προπονητικό για όσους έχουν μέτριο υπερπρηνισμό ή για ουδέτερους που τους αρέσουν τα υποστηρικτικά παπούτσια. Αν είσαι ουδέτερος και θες προπονητικό παπούτσι από Saucony πρέπει να δεις τα Ride ή τα Triumph. Το offset ή drop είναι η διαφορά ύψους μεταξύ της φτέρνας όπως κάθεται στο παπούτσι και του μπροστινού μέρους. Τα παραδοσιακά παπούτσια έχουν drop 10mm και απευθύνονται κυρίως σε δρομείς που πατούν με τη φτέρνα, δηλαδή στην συντριπτική πλειοψηφία των δρομέων. Τα παπούτσια με χαμηλότερο drop απευθύνονται κυρίως σε δρομείς που πατούν με το μπροστινό ή το μέσο μέρος του πέλματος ή σε αυτούς που πατούν φτέρνα και αναζητούν ένα πιο φυσικό πάτημα. Αν πας απότομα σε παπούτσι με χαμηλότερο drop μπορεί να πιαστούν οι γάμπες σου, χρειάζεται μια σχετική προσαρμογή. Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν καμιά σημασία αν εσένα σου ταιριάζει ένα συγκεκριμένο παπούτσι, αλλά αυτό θα το καταλάβεις μόνο δοκιμάζοντας τα σε κατάστημα με διάδρομο.
Τώρα αν το μπατζετ σου είναι μέχρι €100 ψάξε παπούτσια προηγουμένων ετών (οι εταιρείες κάθε χρόνο βγάζουν νέες εκδοσεις), στο ίντερνετ ή σε στοκάδικα ή περίμενε τις εκπτωσεις. Πάντως αν έχεις πρόβλημα μπατζετ προτίμησε κλασικά προπονητικά παπούτσια που αντέχουν περισσότερο και όχι πολύ ελαφριά και γρήγορα όπως το Kinvara. Έχουν λιγότερα υλικά για χάσιμο βάρους και συνεπώς φθείρονται γρηγορότερα.

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 12/04/2016 23:17:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  08:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα 65-75€ μπορείς να βρεις σε εκπτώσεις, ή σε stock της adidas τα boston (σχετικά γρήγορο κι ελαφρύ), ή τα glide (αρκετά βολικό και εύκολο να το συνηθίσεις παπούτσι).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  09:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...αν θέλεις κάτι οικονομικό και ελαφρύ, κοίτα και αυτό

http://www.newbalance.gr/catalogue/products/3190v1/

Πρόσεξε μόνο την εφαρμογή, γιατί βγαίνει σε φόρμα 2Ε, δηλαδή φαρδύ

: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iliaskotzaoglou
Forum-Runner

Greece
107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  09:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
nike pegasus 29,nike pegasus30,nike pegasus32.Tο 31 δεν το έχω φορέσει,αλλά πιστεύω δεν θα έχει διαφορά! (ΑΝ ΦΟΡΕΣΕΙΣ pegasus και σε βολέψει ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ)
Το Guide της Saucony θυμίζει pegasus στο πάτημα.Το Kinvara αγωνιστικό καθαρά κ για διαλλειμματικές το έχω φορέσει!ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΣΟ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ,ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ! (Πολλοί από μας έχουμε πάρει 2-3 ζευγάρια παππούτσια,που τα έχουμε μόνο για περπάτημα.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βάση αυτές και λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο είμαι πλέον μεταξύ των παρακάτω:
1) Adidas Adizero Boston Boost 5 (242 gr, 90€)
2) Nike Air Zoom Pegasus 31 (281 gr, 80€)
3) Saucony Ride 8 (266 gr, 91€)
Νομίζω ότι είναι λίγο-πολύ της ίδια κατηγορίας, για ουδέτερο και άνετο τρέξιμο. Επειδή και η αισθητική παίζει ρόλο, τα έχω κατατάξει με βάση ποιο μου αρέσει περισσότερο. Θα τα δοκιμάσω και θα αποφασίσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  14:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας αγοράσει πρόσφατα το Ride 8 έχω να παρατηρήσω

Στα πρώτα 20-30 χιλιόμετρα μου φάνηκαν πολύ απορροφητικά (σχεδόν σαν τα Brooks Glycerin 12 που φοράω εναλλάξ) και μου φάνηκαν πως δεν μου έδιναν την απαιτούμενη ώθηση στο κάθε βήμα μου ώστε να σηκωθεί το πόδι από το έδαφος. Φτάνοντας στα 100κμ μαζί τους , ανταποκρίνονται πολύ καλύτερα από ότι στην αρχή.

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι ίσως λόγο απότομης αύξησης εβδομαδιαίων χιλιομέτρων ή λόγω των 8mm drop του Ride, ή δεν ξέρω τι άλλο (θέλω να ελπίζω ότι δεν έχει να κάνει με το παπούτσι) άρχισαν πόνοι στο πέλμα (κάτω από την φτέρνα) και δυστυχώς με τα Ride 8 ο πόνος αυτός είναι πιο έντονος σε σχέση με τα glycerin.

Γενικά η αίσθηση και η εφαρμογή του Ride στο πόδι είναι σε πολύ καλά επίπεδα.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  15:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι ίσως λόγο απότομης αύξησης εβδομαδιαίων χιλιομέτρων ή λόγω των 8mm drop του Ride, ή δεν ξέρω τι άλλο, άρχισαν πόνοι στο πέλμα (κάτω από την φτέρνα) και δυστυχώς με τα Ride 8 ο πόνος αυτός είναι πιο έντονος σε σχέση με τα glycerin.

Δεδομένου ότι τα τελευταία χρόνια τρέχω με κάτι παλιά Nike running, θα ήταν ίσως προτιμότερο το νέο παπούτσι να έχει πιο συντηρητικό drop (10 ή 12 mm) ώστε να μην μου έρθει απότομη η αλλαγή;

Edited by - Scrooge on 13/04/2016 15:18:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  15:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη το Adidas Adizero Boston Boost 5.0 για να το δοκιμάσω.
Δοκίμασα όμως Nike Pegasus 32 και Adidas Ultra Boost (το δεύτερο απλώς για να δω το νούμερό μου). Το Nike κατά τη γνώμη μου πιο όμορφο, αλλά το Ultra μάλλον είναι σε άλλη κλάση (κοστίζει και 180€). Μου φάνηκε ότι το Adidas, αν και σωστό νούμερο σε μήκος, ήταν κάπως στενό στα πλάγια. Μου έκανε εντύπωση που και στα δύο το νούμερό μου ήταν UK 9.5, όταν στα κανονικά παπούτσια φοράω συνήθως UK 8.5 ή 9.

Edited by - Scrooge on 13/04/2016 15:29:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  15:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Scrooge

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη το Adidas Adizero Boston Boost 5.0 για να το δοκιμάσω.
Δοκίμασα όμως Nike Pegasus 32 και Adidas Ultra Boost (το δεύτερο απλώς για να δω το νούμερό μου). Το Nike κατά τη γνώμη μου πιο όμορφο, αλλά το Ultra μάλλον είναι σε άλλη κλάση (κοστίζει και 180€). Μου φάνηκε ότι το Adidas, αν και σωστό νούμερο σε μήκος, ήταν κάπως στενό στα πλάγια. Μου έκανε εντύπωση που και στα δύο το νούμερό μου ήταν UK 9.5, όταν στα κανονικά παπούτσια φοράω συνήθως UK 8.5 ή 9.


Άντε σε ένα κατάστημα Adidas να το δοκιμάσεις. Δε νομίζω θα το βρεις σε άλλα. Όσο για την ομορφιά, το θέμα είναι πρώτα να σου κάθεται καλά και μετά να σου γεμίζει το μάτι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  16:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Scrooge


Δεδομένου ότι τα τελευταία χρόνια τρέχω με κάτι παλιά Nike running, θα ήταν ίσως προτιμότερο το νέο παπούτσι να έχει πιο συντηρητικό drop (10 ή 12 mm) ώστε να μην μου έρθει απότομη η αλλαγή;



Ε δεν νομίζω ότι τα Nike running που έτρεχες είχαν κάνα drop=20, ώστε να πρέπει να κατέβεις σιγά σιγα !!!
Για το βάρος σου και για τα χιλιόμετρα που κάνεις 8-10mm μια χαρά μου φαντάζουν.

Και μη ξεχνάς ότι το παπούτσι θέλει και κάποια χιλιόμετρα για να στρώσει και να δεις πως συνεργάζεται με το πόδι.






Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  17:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην Αχαρνών προς το τέλος της, έχουν στοκάδικα οι Adidas και Nike το ένα απέναντι από το άλλο. Για Adidas δεν ξέρω δεν έχω ψωνίσει αλλά στη Nike έχω βρει ακόμα και φετινά παπούτσια εξαμήνου σε τιμές στοκ.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000