Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μετά τον αγώνα τί ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

nsambris
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/04/2016 :  13:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας φίλοι και φίλες,
έχω κάνει την ίδια ερώτηση αλλά σε άλλο topic και έτσι θα την επαναλάβω εδώ πιστεύοντας ότι τώρα είμαι στο σωστό σημείο.

Το προηγούμενο ΣΚ έτρεξα για πρώτη φορά τα 50 μίλια βουνού στον ROC της Ροδόπης. Αν και δεν είχα εξαντλήσει το προπονητικό πρόγραμμα (από 5 μήνες έκανα μόλις τους 3,5) τελικά κατάφερα να τερματίσω εντός χρόνου και το κυριότερο χωρίς τραυματισμούς και προβλήματα πέρα από την κούραση φυσικά.

Είμαι ευχαριστημένος που 2 μέρες μετά τον αγώνα ήμουνα σαν να είχα τρέξει 10χλμ... Η αποκατάσταση δλδ έγινε νομίζω (?) γρήγορα.
Θα ήθελα όμως τώρα φίλοι μου την γνώμη σας πώς να διατηρήσω και να βελτιώσω το τωρινό επίπεδο έχοντας κάποιους επόμενους στόχους για το Φθινόπωρο.

Θα πρέπει να ακολουθήσω πρόγραμμα ή κάποιου είδους συντήρηση ? Τί λέτε ?
Ευχαριστώ

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  13:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερη κάποια συγκρατημένη συντήρηση μέχρι να ξεκινήσεις την επόμενη προετοιμασία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  14:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακόμα και αν νιώθεις σα να έχεις τρέξει μόλις 10 χλμ., ο οργανισμός χρειάζεται πολύ ξεκούραση μετά από έναν τόσο απαιτητικό αγώνα. Μπορεί το μυϊκό σου σύστημα να φαίνεται σε καλή κατάσταση, τα υπόλοιπα όμως συστήματα/όργανα (νευρικό σύστημα, ενδοκρινικό σύστημα, τένοντες, σύνδεσμοι κλπ.) σίγουρα θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο για να επανέλθουν.
Θα πρότεινα τουλ. ένα μήνα με τρέξιμο σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και ύστερα μπορείς να μπεις σταδιακά σε κάποιο πρόγραμμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  16:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν γνωρίζω τι αποστάσεις τρέχεις και πόσο "ψημένος" είσαι, αλλά εκτιμώ ότι δεν αρκεί 1 εβδομάδα αποκατάστασης μετά από ultra.
Μπορεί να μην αισθάνεσαι την καταπόνηση, αλλα δεν σημαίνει ότι δεν έχεις καταπονηθεί όπως λέει και ο gtsig αναλυτικότερα.

Καλή ξεκούραση!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  16:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κάπου είχα δει πως το σώμα χρειάζεται τόσες μέρες όσα και τα χιλιόμετρα του αγώνα για να επανέλθει ΠΛΗΡΩΣ. μιλάμε βέβαια για αγώνα που τα έχεις δώσει όλα. εντἀξει ακούγεται αρκετά υπερβολικό αλλά σ εμένα τουλάχιστον χρειάστηκαν οι μισές περίπου(μετά από μαραθώνιο) για να νιώσω αρκετά καλά και πάλι. συμφωνώ με gtsig!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  18:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι αμερικάνοι λένε ότι χρειάζεται τόσες μέρες όσα και τα μίλια. Μίλια, χιλιόμετρα όλα σχετικά είναι και υποκειμενικά.

quote:
Originally posted by tzatzikis90

κάπου είχα δει πως το σώμα χρειάζεται τόσες μέρες όσα και τα χιλιόμετρα του αγώνα για να επανέλθει ΠΛΗΡΩΣ. μιλάμε βέβαια για αγώνα που τα έχεις δώσει όλα. εντἀξει ακούγεται αρκετά υπερβολικό αλλά σ εμένα τουλάχιστον χρειάστηκαν οι μισές περίπου(μετά από μαραθώνιο) για να νιώσω αρκετά καλά και πάλι. συμφωνώ με gtsig!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  10:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστά όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω και να προσθέσω πως και το σώμα σου θα σου μιλήσει και θα σου πεί πότε και πώς να επανέλθεις.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nsambris
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  10:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και στον φίλο Hermes λέω ότι αν και 50άρης είμαι νέος δρομέας. Δεν τρέχω συστηματικά περισσότερα από 5-6 χρόνια ενώ παλιότερα το τρέξιμο αποτελούσε μόνο μέρος προπόνησης για το βουνό. Στον τελευταίο μήνα τις προετοιμασίας μου για τον ROC έτρεχα 60-70 χλμ την εβδομάδα.
Πάντως gtsig και οι υπόλοιποι έχετε δίκιο και το κατάλαβα εχθές που βγήκα αν και ένιωθα πολύ καλά μετά τα πρώτα 15' φάνηκαν οι κουρασμένοι μύες μου με αποτέλεσμα για να μην ζοριστώ να σταματήσω λίγο μετά το μισάωρο.
Όπως και να έχει μετά από την αποκατάσταση ας πούμε ενός μηνός μπαίνουμε πάλι από την αρχή σε κάποιο πρόγραμμα ή πχ μπαίνουμε στην κύρια φάση του την οποία και παρατείνουμε και μετά ανεβάζουμε ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  15:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από την αρχή θα πρότεινα. Μην ξεκινήσεις με "κοπάνημα" αμέσως μετά την περίοδο αποκατάστασης. Τώρα αν το πρόγραμμα που έχεις σου φαίνεται πολύ εύκολο στο αρχικό του στάδιο, μπορείς απλά να "το τσιμπήσεις" λίγο σε ένταση ή χλμ.


quote:
Originally posted by nsambris

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και στον φίλο Hermes λέω ότι αν και 50άρης είμαι νέος δρομέας. Δεν τρέχω συστηματικά περισσότερα από 5-6 χρόνια ενώ παλιότερα το τρέξιμο αποτελούσε μόνο μέρος προπόνησης για το βουνό. Στον τελευταίο μήνα τις προετοιμασίας μου για τον ROC έτρεχα 60-70 χλμ την εβδομάδα.
Πάντως gtsig και οι υπόλοιποι έχετε δίκιο και το κατάλαβα εχθές που βγήκα αν και ένιωθα πολύ καλά μετά τα πρώτα 15' φάνηκαν οι κουρασμένοι μύες μου με αποτέλεσμα για να μην ζοριστώ να σταματήσω λίγο μετά το μισάωρο.
Όπως και να έχει μετά από την αποκατάσταση ας πούμε ενός μηνός μπαίνουμε πάλι από την αρχή σε κάποιο πρόγραμμα ή πχ μπαίνουμε στην κύρια φάση του την οποία και παρατείνουμε και μετά ανεβάζουμε ?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000