Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρήξη έξω μηνίσκου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/04/2016 :  14:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδιά! Έχω το πρόβλημα του τίτλου και σύμφωνα με ένα ορθοπεδικό που έχω επισκεφθεί πρέπει να κάνω αρθροσκόπηση. Το θέμα είναι ότι αν μου την κάνει ο συγκεκριμένος γιατρός το κόστος είναι υψηλό γιατί συνεργάζεται με ιδιωτικό θεραπευτήριο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποιος από προσωπική εμπειρία έχει να μου προτείνει κάποιον αξιόλογο γιατρό σε κάποιο κρατικό νοσοκομείο( το Κατ και το Ασκληπιό Βούλας έχω ακούσει ότι είναι τα καλύτερα). Οποιαδήποτε άλλη γνώμη και εμπειρία είναι δεκτή!!

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  16:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην κάνεις την επέμβαση!!!!! Κάνε ενδυνάμωση στον τετρεκέφαλο (full) και αν δεν δεις βελτίωση ξανασυζήτα το με κάποιο γιατρό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  16:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι ότι το έχω πάθει πλέον πάνω από 1 μήνα και ουσιαστικά δεν βλέπω βελτίωση(κάνω και μία άσκηση για τον τετρακέφαλο που μου έχει δείξει ένας φυσιοθεραπευτής)! Το πρόσεχα αρκετά και πριν 3 μέρες κάπως το πίεσα και πάλι με ξαναπόνεσε και ξαναπρήστηκε! Επιπλέον όταν πάω να το λυγίσω εντελώς υπάρχει έντονος πόνος και σαν να κουμπώνει(ακούγεται ένα κρακ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  17:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά αν κάνεις την επέμβαση μετά θα "τρελαθείς" στην ενδυνάμωση (ασκήσεις και όχι μόνο μια άσκηση) άρα θα έλεγα για ένα διάστημα κάνε πολύ ποιο εντατικά γυμναστική. Ένα χειρουργίο είναι "ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ" δεν ξέρεις τι μπορεί να σου αφήσει. Άυτή θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση, πρώτα συντηριτική αγωγή (γνώμη μου πάντα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  17:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει George ευχαριστώ πολύ! Δεν διαφωνώ με αυτό που μου λες, απλώς πιστεύω μήπως στην περίπτωσή μου είναι αναγκαία η επέμβαση. Όπως και να έχει θα πάρω και τη γνώμη και ενός ακόμα γιατρού πριν αποφασίσω το οτιδήποτε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anima
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  19:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν κανεις αρθροσκοποηση για αφαιρεση μηνισκου το γονατο χανει την μηχανικη του .Το ποδι δεν παταει οπως το αλλο και το νιωθεις αδυνατο.Κινδυνευεις μετα με ρηξη χιαστου εαν το πιεσεις πολυ ,χρειαζεται πολυ ενδυναμωση.Εξαντλησε ολα τα μεσα και μετα αρθροσκοπηση.
Αυτα στα μεταφερω απο δικη μου εμπειρια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  20:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνώμες θα πρέπει να πάρεις και από γιατρούς (2 τουλάχιστον) αλλά και από φυσικοθεραπευτές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  06:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον θα τη χρειαστείς την εγχείρηση. Μην τη φοβάσαι τόσο, εδώ και δεκαετίες αποτελούν εγχειρήσεις ρουτίνας. Εξάλλου, δεν σημαίνει απαραίτητα αφαίρεση μηνίσκου, αλλά συρραφή ή αφαίρεση πολύ μικρού τμήματος. Αν έχει σπάσει κοματάκι και παραμένει μέσα στην άρθρωση, οι κίνδυνοι είναι πολύ μεγαλύτεροι. Προχώρα σε δημόσιο, ρώτα πρώτα.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  14:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει ευχαριστώ πολύ! Ο γιατρός μου απ' ότι μου είπε δεν θα κάνει συρραφή απλώς θα αφαιρέσει το σπασμένο τμήμα! Το ξέρω πως θεωρείται επέμβαση ρουτίνας απλώς θεώρησα πως ήταν καλό να πάρω και κάποιες περισσότερες γνώμες! Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον αξιόλογο γιατρό σε κρατικό νοσοκομείο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  14:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βαλλιανάτος Παναγιώτης
Τμήμα αθλητικών κακώσεων - Κ.Α.Τ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2016 :  15:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεώργιος Αναστόπουλος
Γεννηματά - Β' Ορθοπεδική
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2016 :  14:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Ok zoro θα το κοιτάξω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  16:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ asumvivastos5,

Έγραψες ότι ο γιατρός δε θα κάνει συρραφή αλλά θα αφαιρέσει το σπασμένο τμήμα. Πώς έχει γίνει η διάγνωση ακριβώς; Πέρα από κλινική εξέταση, έχεις κάνει και άλλες διαγνωστικές εξετάσεις (πχ αιματολογικές, ακτινογραφία κ.ά.); Γενικώς, δεν αναφέρεις πολλές πληροφορίες για το πρόβλημά σου. Θα συμφωνήσω με τον geopa να σε δουν ιατροί και φυσικοθεραπευτές, καθώς και ότι πρέπει να εξαντλήσεις τα συντηρητικά μέσα πριν καταφύγεις σε χειρουργική επέμβαση.

Καλή ανάρρωση να έχεις.

"Μέτρον άριστον"

Edited by - physiorunner on 24/04/2016 16:40:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2016 :  02:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Ηλία έχω κάνει μαγνητική τομογραφία και έχω οριζόντια ρήξη στο σώμα και στο οπίσθιο κέρας του έξω μηνίσκου!!Μέσα στην εβδομάδα θα πάρω τη γνώμη και από δύο γιατρούς ακόμα και μετά θα αποφασίσω τι θα κάνω!! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και για το ενδιαφέρον!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2016 :  13:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ asumvivastos5,

Υπάρχει αποκομμένο τμήμα του μηνίσκου ελεύθερο στην άρθρωση; Αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του γιατρού, τουλάχιστον όπως το έγραψες. Λειτουργικά, ποιες κινήσεις σε πονάνε ή δυσκολεύουν; Υπάρχουν κλινικές δοκιμασίες για την αξιολόγηση της λειτουργικότητας του γόνατος που πρέπει να ληφθούν υπόψη για την επιλογή του τρόπου αντιμετώπισης. Επίσης, ο μηνίσκος έχει τμήματα που επουλώνονται καλύτερα και άλλα που δεν επουλώνονται επαρκώς, οπότε η εντόπιση της ρήξης έχει σημασία για το αν η επέμβαση είναι ή όχι αναγκαία.
Αν θες τη γνώμη μου, επισκέψου και φυσικοθεραπευτή πριν καταλήξεις στην απόφασή σου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2016 :  14:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει θα επισκεφθώ και φυσιοθεραπευτή! Όταν λυγίζω εντελώς το γόνατο, δηλαδή σε βαθύ κάθισμα, υπάρχει έντονος οξύς πόνος και επιπλέον ακούγεται ένα κρακ και σαν να μπλοκάρει ελαφρά το πόδι! Επιπλέον το έχω πάθει πάνω από 40 μέρες πλέον και ο πόνος παραμένει καθώς και ένα μικρό πρήξιμο παρότι του βάζω καθημερινά πάγο(εντάξει όχι πολύ συχνά, αλλά μία φορά σίγουρα μέσα στη μέρα) και κάνω και μία άσκηση ενδυνάμωσης του τετρακέφαλου!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000