Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Κωνσταντίνος Ιωάννης Γκελαούζος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/04/2016 :  13:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα νεο αστέρι γεννιέται.
Ο Κωνσταντινος Ιωάννης Γκελαούζος έκανε σήμερα στο μαραθώνιο του Ντισελντορφ τον απιστευτο χρόνο 2:21:53.
Προσωπικά, δεν τον είχα ξανακούσει μέχρι σήμερα.
Φανταστική επίδοση, φανταστικός αθλητής.
Μπράβο του!!

Να το θυμηθείτε αυτό το όνομα στο μέλλον. Κωνσταντίνος Ιωάννης Γκελαούζος.

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  13:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...εκπληκτικος!Πολλα μπραβο!!!Ειχε τρεξει στον ημι του Ναυπλιου ... και στη συνεχεια της Αθηνας ... οπου ειχε βγει φυσικα πρωτος και στους δυο ... με χαρακτηριστικη ανεση!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  14:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και πολύ καλό παιδί!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  15:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι υπόλοιποι Ελληνες;!

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

crafter
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  15:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
που θα βρουμε τα αποτελεσματα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  15:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4 Ελληνες μεχρι 2:45!

http://ergebnisse.metrogroup-marathon.eu/ergebnisse.php
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  15:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγαινε για οριο αλλα απο τι φαίνεται δεν του βγηκε.
Εντάξει δεν είναι ακομα ψημένος στο αγώνισμα άλλωστε ντεμπούτο ηταν γι' αυτόν.
Αλλά με βάση τις επιδόσεις του στα μικρότερα στο μελλον θα το πιάσει το οριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  17:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Ενα νεο αστέρι γεννιέται.
Ο Κωνσταντινος Ιωάννης Γκελαούζος έκανε σήμερα στο μαραθώνιο του Ντισελντορφ τον απιστευτο χρόνο 2:21:53.
Προσωπικά, δεν τον είχα ξανακούσει μέχρι σήμερα.
Φανταστική επίδοση, φανταστικός αθλητής.
Μπράβο του!!

Να το θυμηθείτε αυτό το όνομα στο μέλλον. Κωνσταντίνος Ιωάννης Γκελαούζος.



Επί πολλά χρόνια πρωταθλητής Ελλάδος στα 5-10χλμ, αλλά και πρόσφατα στο Π.Π. Ημιμαραθωνίου στην Αθήνα.

Κακώς δεν τον έχεις ακούσει σύντροφε.
Καθόλου άγνωστος, και σίγουρα δεν γεννήθηκε-εμφανίστηκε απόψε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  18:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παμε να το κάνουμε λιανα.
Δεν ασχολούμαι με 5αρι 10αρι ημι. Μονο με επιδοσεις σε μαραθωνιο.
Και σε μαραθωνιο απο οτι εγραψε ο Σάββας δεν ειχε ξανατρέξει.
Και ναι ως αθλητής ειναι φοβερός, ως μαραθωνοδρομος σημερα πηρε τη βουλα του μεγαλου, αν όντως σημερα εκανε ντεμπούτο. Εκτος αν εισαι κι εσύ απο αυτους που θεωρεις ολους τους δυναμει δρομείς, μαραθωνοδρομους.

Οι επιδόσεις σε ένα αγωνισμα αποδεικνύονται εντος του αγωνιστικου χωρου, οχι με αναγωγη των επιδοσεων απο αλλα αγωνισματα.

Εσυ δηλαδή περιμενες 2:21? Σοβαρα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  19:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ΟΚ αν εννοούσες αυστηρά για τον μαραθώνιο να το δεχτώ.
Αλλά κακώς δεν ασχολείσαι με 5-10-21. Το λες έτσι κατηγορηματικά και κοφτά λες και είναι κάτι άσχετο ή άλλο άθλημα.

Και ο μαραθώνιος, όσο και αν φαντάζει κάτι εξωτικό, μια συνέχεια και ένας μεγαλύτερος αγώνας δρόμου είναι. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά δεν είναι και άσχετο.
Προφανώς και δεν πάνε όλα με αναγωγές χρόνων, όμως ένας εμπειρότατος αθλητής, με σωστή καθοδήγηση, περιμένεις αυτή η αναγωγή να του βγεί. Σε μένα ή σε σένα (Χωρίς να σε ξέρω) μπορεί να μην βγεί.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάποιος κάνει στον ημι της αθήνας κάτω από 1.10', και σε φάση προετοιμασίας, φαίνεται έκπληξη το 2.21:53 σε μια σαφώς πιο εύκολη διαδρομή.

Τέλος τι περίμενα εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν είναι ενδεικτικό. Μιλάω με αρκετό κόσμο και σε μερικά ζητήματα έχω καλύτερη πληροφόρηση.

Και για να μην το αφήνω στον αέρα για το τι περίμενα. Δεν ξέρω αν περίμενα συγκεκριμένα 2.21' ή 2.19' ή 2.25' αλλά γνωρίζοντας ότι πάει για το όριο, προφανώς και θα πήγαινε για κάπου εκεί.
Σκέφτηκα ότι αυτό το ενδιάμεσο του στόχου δεν θα το έκανε. Θα ρίσκαρε δλδ, και θα πήγαινε για όλα ή τίποτα (να μην του βγει καθόλου σε αυτά τα επίπεδα μιλάμε για 2.26-27) όπως πχ Πούλιος κτλ που δεν τα πήγε καλά.
Τελικά έπεσα έξω - σε αυτή την χαζή πρόβλεψη που έκανα με τον εαυτό μου- και έκανε μια πολύ καλή επίδοση. Ίσως δεν ρίσκαρε? Ίσως πήγαινε εντός στόχου και του έφυγε για λίγο? Ίσως έκανε έναν πολύ καλό αγώνα, του πήγαν όλα σωστά και ήταν για ως εκεί? Δεν ξέρω.
Αν μάθω ευχαρίστως να σας πω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  19:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Α τώρα διάβασα και αυτό.
Έτσι εξηγείται καλύτερα.

http://www.runningnews.gr/item.php?id=26436
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  23:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο θα διαφωνησω στο οτι ο μαραθωνιος ειναι απλα μια συνεχεια και ενας μεγαλυτερος αγώνας δρόμου.
Θεωρώ μάλιστα ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη παρανόηση που υπάρχει στους κύκλους των δρομέων.
Το 5αρι το 10αρι ο ημι και το 42αρι ειναι κατα τη γνωμη μου 4 εντελως διαφορετικα αγωνισματα. Εντελως όμως: άλλη προετοιμασία, άλλη στρατηγική άλλη προσεγγιση.
Το ότι ένας που έχει γρήγορο πεντάρι εχει αυξημενες πιθανότητες να εχει και γρηγορο μαραθωνιο, ισχυει και ειναι λογικο, η προετοιμασία όμως που χρειαζεται είναι εντελώς διαφορετική για να φτασει το 100%.
εγώ ξερω δρομείς με 10αρι 32λεπτά και μαραθωνιο 3:15. Γιατί; γιατί ακριβως η προετοιμασία τους δεν προσαρμόστηκε ποτέ στην απόσταση των 42χλμ.

Οπότε για τον Γκελαούζο, ναι με 1:08 ημι περιμένεις κατι κάτω από 2:30. Αλλο τι μπορεί να κάνει κανείς και άλλο τι καταφερνει τελικα στην πραγματικότητα.
Επιμενω όμως ότι το 2:21 είναι μια εξωφρενική κατά τη γνώμη μου επίδοση (ίδια έκπληξη είχα δοκιμάσει και με το Μερούση στον πρώτο του αγώνα).
Μπράβο του!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2016 :  23:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έτσι όπως το σκέφτομαι η αντιστοιχία των χρόνων μεταξύ 5-10χλμ και μαραθωνίου είναι κάτι σχετικό. σε έναν ερασιτέχνη δρομέα πράγματι τα 32 πχ λεπτά σε 10ρι μπορεί να δώσουν αργό μαραθώνιο αφού ίσως δεν γνωρίζει πως να προπονηθεί ώστε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την ταχύτητά του αυτή. όταν μιλάμε για επαγγελματίες με προπονητές και πολλούς από πίσω τους όμως, δεν είναι και τόσο δύσκολο ο χρόνος του 5ριου να δώσει με μια σχετική ακρίβεια και έναν αντίστοιχο χρόνο μαραθωνίου (βλ. περίπτωση Γκελαούζου).

κρίμα, λίγο ήθελε! φαίνεται να το έχει πάντως. με 3 μόλις λεπτά πίσω στα 21 του!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2016 :  13:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Γιώργο θα διαφωνησω στο οτι ο μαραθωνιος ειναι απλα μια συνεχεια και ενας μεγαλυτερος αγώνας δρόμου.
Θεωρώ μάλιστα ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη παρανόηση που υπάρχει στους κύκλους των δρομέων.
Το 5αρι το 10αρι ο ημι και το 42αρι ειναι κατα τη γνωμη μου 4 εντελως διαφορετικα αγωνισματα. Εντελως όμως: άλλη προετοιμασία, άλλη στρατηγική άλλη προσεγγιση.
Το ότι ένας που έχει γρήγορο πεντάρι εχει αυξημενες πιθανότητες να εχει και γρηγορο μαραθωνιο, ισχυει και ειναι λογικο, η προετοιμασία όμως που χρειαζεται είναι εντελώς διαφορετική για να φτασει το 100%.
εγώ ξερω δρομείς με 10αρι 32λεπτά και μαραθωνιο 3:15. Γιατί; γιατί ακριβως η προετοιμασία τους δεν προσαρμόστηκε ποτέ στην απόσταση των 42χλμ.

Οπότε για τον Γκελαούζο, ναι με 1:08 ημι περιμένεις κατι κάτω από 2:30. Αλλο τι μπορεί να κάνει κανείς και άλλο τι καταφερνει τελικα στην πραγματικότητα.
Επιμενω όμως ότι το 2:21 είναι μια εξωφρενική κατά τη γνώμη μου επίδοση (ίδια έκπληξη είχα δοκιμάσει και με το Μερούση στον πρώτο του αγώνα).
Μπράβο του!!






Γενικα θα συμφωνησω μαζι σου, ομως πιστευω οτι αν περναγε 1' πιο αργα το πρωτο μισο θα κατεβαινε στο τελος το 2.20.
Βεβαια ολα αυτα ειναι απλα εικασιες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2016 :  14:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Από το FB του Κώστα.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=982407135205737&set=a.631109827002138.1073741826.100003093796262&type=3&theater

quote:
Και μετα απο λίγη ξεκουραση έχουμε και λέμε.. 2.21.55 για την πρώτη μου κούρσα στον μαραθώνιο! Οχι άσχημο αλλα δεν μου έδωσε αυτο που θα ήθελα!! Κάνοντας ντεμπούτο σε εναν αγωνα και χωρίς να ξερω τα συναισθήματα που θα μου προκαλέσει προτίμησα να ρισκάρω και να πιάσω εναν γρήγορο ρυθμό απο την αρχη! Ειμαι της σκέψης οτι αν θες κατι πολυ πρέπει να ρισκάρεις.. Κυνήγησα ρυθμό για 2.17 μεχρι το 30ο χλμ.. Μετα το φοβήθηκα και έκοψα ρυθμό για οριακά 2.19.. Στο 36 οι δυνάμεις μου με εγκατέλειψαν.. Συναισθήματα που δεν εχω ξανανιώσει εμφανιςτηκαν..Να εισαι τέλεια αναπνευστικά και απλά το σώμα να μην προχωράει.. Ο ρυθμός έπεσε στο 3.45 και το μονο που έμενε ήταν απλά να τερματίσω υγειής, και αυτο έκανα!!! Κρατάμε τα θετικά.. Καλο ντεμπούτο.. Και οτι πήρα ένα μάθημα ακομα.. Μια γνώση!! Συνεχίζουμε για πιο δυνατά!!Πανω απο ολα να έχουμε υγεία!! Ευχαριστώ τους ανθρώπους που ειναι δίπλα μου, τον πρώην προπονητη μου Παναγιώτη Χαραμη που μπορει να λύσαμε την συνεργασία μας αλλα έχουμε άριστες σχέσεις αλλα και τον προπονητη μου πλέον Ακη Αναγνωστου που προσπαθεί να με βοηθήσει πλέον με τον καλύτερο τροπο ώστε να βγει το καλύτερο αποτέλεσμα!! Επίσης θελω να ευχαριστήσω τους χορηγούς μου #brooksgr #windrunningteam #suuntogr #SiS #mikelzografou που με στηρίζουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2016 :  18:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι καθόλου εκπλήξεις αυτές οι επιδόσεις !!!
Γιατί αθλητές όπως ο Παπαχρήστος, ο Ανδριόπουλος, ο Ψαθάς, ο Ζάχος, ο Πολιάς και άλλοι πως έκανα 2ω15' και καλύτερους χρόνους !! ίσα ίσα μπορεί αθλητές που το ταβάνι τους είναι τα 31'30" στα 10χιλ να πετύχουν χρόνους 2ω15'-2ω17' γιατί έχουν την ικανότητα να κρατούν το τέμπο τους καλύτερα από ένα ποιο γρήγορα δρομέα τον 5 ή 10χιλ!! Ενώ ακόμα οι δρόμοι εκτός κουλουάρ είναι ποιο εύκολοι γιατί δεν ακολουθείς συνεχώς κυκλική διαδρομή που επιβαρύνει μονόπλευρα το σώμα !! οπότε ποιο εύκολοι επίτευξή καλών χρόνων
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

Γιώργο θα διαφωνησω στο οτι ο μαραθωνιος ειναι απλα μια συνεχεια και ενας μεγαλυτερος αγώνας δρόμου.
Θεωρώ μάλιστα ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη παρανόηση που υπάρχει στους κύκλους των δρομέων.
Το 5αρι το 10αρι ο ημι και το 42αρι ειναι κατα τη γνωμη μου 4 εντελως διαφορετικα αγωνισματα. Εντελως όμως: άλλη προετοιμασία, άλλη στρατηγική άλλη προσεγγιση.
Το ότι ένας που έχει γρήγορο πεντάρι εχει αυξημενες πιθανότητες να εχει και γρηγορο μαραθωνιο, ισχυει και ειναι λογικο, η προετοιμασία όμως που χρειαζεται είναι εντελώς διαφορετική για να φτασει το 100%.
εγώ ξερω δρομείς με 10αρι 32λεπτά και μαραθωνιο 3:15. Γιατί; γιατί ακριβως η προετοιμασία τους δεν προσαρμόστηκε ποτέ στην απόσταση των 42χλμ.

Οπότε για τον Γκελαούζο, ναι με 1:08 ημι περιμένεις κατι κάτω από 2:30. Αλλο τι μπορεί να κάνει κανείς και άλλο τι καταφερνει τελικα στην πραγματικότητα.
Επιμενω όμως ότι το 2:21 είναι μια εξωφρενική κατά τη γνώμη μου επίδοση (ίδια έκπληξη είχα δοκιμάσει και με το Μερούση στον πρώτο του αγώνα).
Μπράβο του!!


Edited by - Skyrunner on 25/04/2016 18:45:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000