Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Βοήθεια για διαλειμματικές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/04/2016 :  07:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Στη διετή περίπου ενασχόληση μου με το τρέξιμο δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με διαλειμματική προπόνηση.
Σαν αρχάριος, έδωσα βάση στην αντοχή και σε tempo τρεξίματα αλλά τώρα πια θέλω να χτίσω καλύτερα το δρομικό μου υπόβαθρο.
έχω ψάξει αρκετά στο Internet αλλά πιστεύω ότι η γνώμη σας και οι προτάσεις σας θα με βοηθήσουν περισσότερο.
Για να βοηθήσω

α)κάνω 4 προπονήσεις την εβδομάδα, περίπου 40-45km συνολικά
β)πρόσφατα έκανα το 10αρι σε 52λεπτά και τον Ημί Μαραθώνα σε 2.06
γ)είμαι 1.85 και 87 κιλά (ξεκίνησα με 103 κιλά!)
δ)τερμάτισα στον ΑΜΑ σε 5 1/2 ώρες αλλά αυτό που θέλω είναι να κατέβω ξανά το 2017 αλλά σαν καλύτερος δρομέας πια.

Σκοπεύω τις επόμενες ημέρες να κάνω για πρώτη φορά εργομετρικές για να δω τους δείκτες μου.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μη σας κούρασα.

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2016 :  00:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γράψε εδώ τα αποτελέσματα των εργομετρικών σου για να σε βοηθήσουν οι πιο ειδικοί ;)

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2016 :  14:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας.Εχω ακουσει κι εγω οτι βοηθανε πολυ οι εργομετρικες,αλλα δεν ξερω ουτε που να τις κανω,ουτε ποσο κοστιζουν ουτε ποιος θα τις αξιολογησει.Τι με συμβουλευετε να κανω?Μενω σε μια μικρη επαρχιακη πολη.Ο καλυτερος χρονος μου σε ημιμαραθβνιο ειναι 1.38.15.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2016 :  20:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εργομετρικά γίνονται σε διάφορες πόλεις ανά την Ελλάδα αλλά οι καλύτερες εγκαταστάσεις είναι αναμενόμενα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. κλείνεις ραντεβού και πηγαίνεις αν είσαι κοντά. στη Θεσσαλονίκη όλοι στο Ζιώγα πηγαίνουν, Αθήνα δεν ξέρω. οι τιμές είναι 50-60 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2016 :  20:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε Jason Jason ίσως να μην υπάρχει λόγος να δώσεις μεγάλη εμφαση στις διαλειμματικές στην φάση που διάγεις επί του παρόντος...
Μπορείς να κάνεις μια προπόνηση την εβδομάδα στην αρχή εβδομάδα παρά εβδομάδα και μετά με κενό κάθε 2 εβδομάδες (ενδεικτικά λέω) και ίσως να έβαζες μεγαλούτσικα κομμάτια έντασης (πχ 800μ, 1χλ, 1,6χλ, 2χλμ και επανακλιμάκωση / πυραμίδες κλπ) με συνολική απόσταση έντασης κάπου 4-5-6 χλμ (πχ 5 επί 1.000, 3 επί 2χλμ) γύρω στο 4'30/χλμ ή ίσως και λίγο γρηγορότερα (θα τα δεις κ μόνος σου στην πράξη) και να προσπαθήσεις να μάθεις να δουλεύεις αυτή την ένταση με μικρά σε χρόνο διαλείμματα (ίσως διάλειμμα στο 1/3 του χρόνου της έντασης, πχ 1χλμ σε 4'30 με διάλειμμα 1'30).
Καλύτερο θα σου κάνει αυτό θεωρώ σε Α' χρόνο από το να ξεκινήσεις να πλακώνεσαι σε 400άρια, 300αρια κλπ "όλα μέσα", κάτι που μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα τραυματισμού. Ας παίξεις έτσι μέχρι Σεπτέμβριο περίπου και μετά, αν θέλεις, βάζεις και μικρά κομμάτια μεγάλης έντασης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2016 :  23:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.
Φίλε Hermes βρίσκω πολύ λογικό το πλάνο που προτείνεις. Ξεκίνησα σήμερα με 4 1000αρια στο 04.36 min/km

Τώρα, για να σας ταλαιπωρήσω περισσότερο παραθέτω μερικούς από τους δείκτες μου

15,8km/h ή 03.48 min/km στη Μέγιστη Αερόβια Ικανότητα
ΜΚΣ 201
11 km/h ή 05.27 min/km στο Αναερόβιο Κατώφλι

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000