Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 θλαση οπισθιων μηριαιων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

teorunner
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/08/2007 :  11:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχει κανεις υποστει θλαση στους οπισθιους μηριαιους?Τρεχοντας με καλη προθερμανση,δεν ενοχλει τοσο αλλα αν ειμαι καθιστος σε οχι απαραιτητα καλη σταση,υπαρχει εντονος νευρικος πονος.θα με ενδιεφερε η εμπειρια αλλου δρομεα με το ιδιο προβλημα.

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2007 :  12:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα teorunne

Μάλλον συμπάσχουμε...
Οταν κάθεσε σε καρέκλα με το σώμα σε ορθή γωνία με τον μηρό σου ('η στο αυτοκίνητο καθώς οδηγείς...), νιώθεις ενα διάχυτο (παραλυτικό...) πόνο από το πίσω μέρος του μηρού μέχρι ψηλά τον γλουτό?
Σαν οσφυαλγία - ισχυαλγία?

Υποφέρω 2,5 μήνες στο αριστερό πόδι και δεν ξέρω τι να κάνω!
Ακόμα και με ανάπαυση (σχετική) στην στάση, που περιέγραψα, με ψοφάει!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teorunner
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2007 :  14:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα Αντωνη
δυστυχως αυτο το προβλημα δεν λυνεται συντομα κ η αποθεραπεια του,αν γινει στην ωρα της κ σωστα,μπορει να παρει κ 3 - 4 μηνες.Το θεμα ειναι αν η ζημια σου εγινε κατα τη διαρκεια τρεξιματος η απο αλλη κινηση,ουτως ωστε να μη χανεις προπονησεις.με ενδιαφερει ο μαραθωνιος του νοεμβρη κ ειμαι σε προετοιμασια,γι αυτο κ ο εντονος προβληματισμος.

περαστικα μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2007 :  15:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Σε σχέση με την επίδραση αυτού του πόνου (τον τραυματισμό τον εισέπραξα στην Πάρνηθα 20/5 - Trail Race 18 χλμ.) στις προπονήσεις/ αγώνες έχω βγάλει σε μέτριους ρυθμούς (~5:30 με 6:00/ χλμ) ημιμαραθώνιες αποστάσεις...
Απλά είναι αυτός ο συνεχόμενος και απροδικά εντεινόμενος πόνος ΟΛΗ την ώρα του τρεξίματος... και που τελειώνοντας το τρέξιμο έχω ξαναγίνει σχεδόν κουτσός!!!... Για 1-2 μέρες...

Πάντως, ακόμα κι αν μου κρατήσει μέχρι τις 4/11, στον Κλασσικό Μαραθώνιο θα τερματίσω ~4 ώρες... ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Αμα είσαι Αθήνα, βρισκόμαστε καμμιά φορά και τρέχουμε μαζί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teorunner
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2007 :  16:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Εχω κανονισει συνεδρια για βελονισμο,που στο παρελθον με εχει θεραπευσει,σχετικα με τη θλαση στον οπισθιο μηριαιο.Βλεποντας τα αποτελεσματα σε μενα θα σε ειδοποιησω μηπως σε ενδιαφερει.
Η πρωτη συνεδρια ,παντως,ειχε θετικη ανταποκριση κ το ποδι ειναι λιγο πιο ελαφρυ.Θα κανω ενα τεστ με ανοιγματα να δω αν υπαρχει πραγματικη βελτιωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tasosfit
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2007 :  13:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit tasosfit Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε teorunner σε γιατρο πηγες; Αν είναι θλάση είναι αλλη η αντιμετώπιση και άλλη αν ειναι το ισχυακό νευρο. Γιατρό επειγόντος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teorunner
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2007 :  13:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω φιλε Τασο για τη παρατηρηση αλλα ειναι θλαση στον ημι τενοντωδη απο βλακωδη προσπαθεια σπαγγατου σε ατυχη χρονικη στιγμη.Προερχομαι απο χωρο πολεμικων τεχνων(kung fu)κ γιογκα κ τα τελευταια 5 χρονια τα ανοιγματα μου ηταν μπαλαρινας.6 μηνες τωρα ασχολουμαι με το τρεξιμο ,με εναν ηιμαραθωνιο κ ενα δεκαρι,κ δεν σκεφτηκα οτι θα εχουν αλλαξει λιγο τα δεδομενα της ελαστικοτητας μου.Μετα τη πρωτη δοκιμη,απο τη συνεδρια του βελονισμου,τα πραγματα ειναι κατα 50% καλυτερα

Να σαι καλα,τα λεμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2007 :  02:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by teorunner

Μετα τη πρωτη δοκιμη,απο τη συνεδρια του βελονισμου,τα πραγματα ειναι κατα 50% καλυτερα



μηπως μπορεις να μας πεις που εκανες βελονισμο και αν βοηθαει στην αποκατασταση της θλασης 100%???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teorunner
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2007 :  11:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εξαρταται απο το βαθμο της θλασης ,τον καθε οργανισμο κ φυσικα την
εμπειρια του βελονιστη.δεν νομιζω ομως να μπορεσει να θεραπευσει 100% τετοιες καταστασεις.σιγουρα ομως μπορει να συμβαλει στη γρηγοροτερη αποθεραπεια,ιδιαιτερα οταν ακολουθεις σωστο προγραμμα αποθεραπειας κ ενδυναμωσης.(ειδικες διατασεις,ισομετρικες ασκησεις κ.α.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas Saravanos
Newbie Forum Runner

USA
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2007 :  00:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Molis eho synelthei apo paromeio travmatismo. Mou peire shedon 4 mines, kai s'auto to diastima den etreksa gia peripou 6 evbomades. Vrika enan poly kalo physikotherapeuti. Pire poly doulia, arhika me US treatment kai massage, katopin me stretches, kai telika me strength training.

Paromia sympotamata deihnei kai i sciatica. Thelei prosohi... /www.sciatica.org
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GOAT
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2008 :  14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια εχω και εγω θλαση οπισθιου μηριαιου α βαθμου και τρεχω αυριο.θα την βγαλο καθαρη ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

babiskyr
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  14:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι λίγο στο θέμα της θλάσης του δικέφαλου (οπίσθιου) μηριαίου.
Έχω μια τέτοια θλάση εδώ και 3 εβδομάδες που με ταλαιπωρεί κάπως. Εξακολουθώ να τρέχω, όμως δεν μπορώ να ανεβάσω καθόλου ρυθμό. Μόλις προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο με "τραβάει". Τι λέτε? να συνεχίσω να τρέχω έστω και χαλαρά ή να σταματήσω εντελώς για μερικές μέρες? Να βάζω αλοιφές τύπου Voltaren ή αυτές απλώς θα αποκρύπτουν (επικίνδυνα ίσως) το πρόβλημα ??

Α marathon?...is just a 10K race (with a 20-mile warm-up)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  15:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Πάντα μερικές μέρες αποχής από προσπάθεια βοηθούν στην υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων, αλλά δεν νομίζω ότι αρκούν, για να εξαλείψουν το πρόβλημα στους δικεφάλους, εκτός κι αν είναι πάρα πολύ μικρό...

Εγώ, όπως φαίνεται και πιό πάνω, την σοβαρή ζημιά, που προκάλεσα από λάθος τρέξιμο (στην μια άκρη του δρόμου...) στον δεξιό ημιτενοντώδη και στον ημιημενώδη, την "κουβάλησα" μαζί μου πάνω από ένα (1) χρόνο, αλλά δεν σταμάτησα να τρέχω (παρά καμμιά 10αριά) μέρες, όταν πρωτοεμφανίσθηκε το πρόβλημα και με κούτσανε τελίως...
Μετά το 10ήμερο της αποχής έτρεχα αλλά πολύ αργά... Μου "χτυπούσε κόφτης" στα 5:30/χλμ για αρκετό καιρό... Μετά σιγά-σιγά υπεχώρησε το πρόβλημα, αλλά, ακόμα και σήμερα δύο (2) χρόνια μετά, παρουσιάζει ευαισθησία στο ίδιο σημείο...

Το πρόβλημα μου το είχα ελέγξει αλλάζοντας το "πάτημά" μου και προσέχοντας τις εγκάρσιες κλίσεις των επιφανειών που τρέχω...

Περαστικά...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2009 :  19:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικώς πάντως, κάθε τραυματισμός (όσο μικρός και αν είναι) έχει μνήμη καλύτερη από τη δική μας.
Με το πέρασμα των χρόνων μας θυμάται, σε αντίθεση με εμάς που τον έχουμε ξεχάσει.
ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ & ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν υπάρχει τπτ άλλο.

________________________________________________
Μην παίρνετε ναρκωτικά, δε φτάνουν για όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

babiskyr
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2009 :  21:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συν-forum-ίστες thanks!

Τελικά πήγα σε ορθοπεδικό που μου συνέστησε να κάνω μερικές φυσιοθεραπείες, massage, υπομονή, και να προσέχω....
Αντώνη, εμένα ο "κόφτης" (πολύ μου άρεσε ο όρος) είναι ρυθμισμένος περίπου στο 5:10 min/km...

Α Marathon?...is just a 10K race (with a 20-mile warm-up)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2009 :  22:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
A! Babi... με 5:10/χλμ, εσύ αγόρι μου είσαι σε αρίστη κατάσταση!!!

Αποκλείεται να έχεις θλάση... ... η ιδέα σου θα είναι!!!

Ασε πιά τα @#$%^&*!@ τους ορθοπεδικούς...

Οι καλύτεροι απ' αυτούς ευτυχώς συστήνουν ξεκούραση...
Οι υπόλοιποι θεραπεία!!!
Και οι μεν και οι δεν ΔΕΝ έχουν ιδέα από τι πάσχεις... (εκτός κι αν έχεις σπάσιμο ή ολική ρήξη ή τελοςπάντων κάτι, που φαίνεται στα απεικονιστικά μέσα...

Ετσι ο δικός μου ορθοπεδικός είναι από τους καλούς!
Μου συστήνει το αυτονόητο!!!
ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΗ!!!

Που να δείτε, όμως, τι έχει τραβήξει ένα χρόνο η συμβία μου...
Απο τραβηγματάκι ξεκίνησε και με τις θεραπείες αυτή κουτσάθηκε και οι δυό μας φτωχύναμε... (και κερατάς και δαρμένος που λένε...)

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000