Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν,πώς πάει η προπόνηση σας ? Νο 10.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  15:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ηλία καλησπέρα, να υποθέσω ότι έχεις θέσει ως στόχο σου τον ΑΜΑ, το Νοέμβριο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  15:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα hermes.Ο μεγάλος στοχος είναι ο κλασικός. Βέβαία πριν θα τρέξω 30αρι στα Γιάννενα και έναν δυνατό ημι.Πιθανόν τον νυχτερινό στη Θεσσαλονίκη. Να πω ότι δεν τρέχω περιστασιακά αλλά σταθερά εδώ και πολύ καιρό πάνω από 80 χμ τη βδομάδα. Κλασική έχω 3.23.Τα τελευταία 2 χρόνια απουσίασα για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης.Ο στόχος για φέτος είναι κάτω από 3.20 και ο,τι καλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  16:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οπότε, έχεις χιλιόμετρα στα πόδια σου.
Διάβαζα μια έρευνα (μπορεί να την έχεις διαβάσει κ' εσύ, σε αυτό το site ειχε αναρτηθεί) που έδειχνε τον όγκο χιλιομέτρων βρετανών δρομέων αναλόγως επιδόσεων βάσει της βάσει δεδομένων από το strava. Εκεί, προκύπτει ότι, όσοι προσέγγιζαν το 3ωρο "ανέβαζαν"¨εβδομαδιαίο όγκο 70χλμ με κορύφωση ~85χλμ.
Ενδεχομένως, εφόσον είσαι έμπειρος δρομέας ("ψημένος" που λέω εγώ), θα μπορούσες ίσως να κάνεις τη δουλειά σου με λιγότερα από 100χλμ την εβδομάδα. Για να γίνει αυτό, ίσως να πρέπει να δομηθεί το πλάνο σου με λίγο διαφορετικό τρόπο. Π.Χ, κάποια από τα long σ να "κοντύνουν" σε απόσταση και να γίνουν γρηγορότερα (ίσως 90% του ρυθμού μαραθώνιου) και κάτι τέτοια.
Σε αυτό - στο να αποφεύγεται το υπερβολικά φορτωμένο πρόγραμμα - συνηγορεί και η δική μου πρακτική εμπειρία.
Από την άλλη, κάθε σώμα ανταποκρίνεται διαφορετικα στα ίδια ερεθίσματα και ο κάθε ένας από εμάς υπόκειται στη δική του καθημερινότητα.
Λέω εγω για όσο το δυνατόν μικρότερες σε όγκο χιλιομέτρων προετοιμασίες που είμαι 40 χρονών και έχω μια καθημερινότητα κάπως απαιτητική, αφού δουλεύω 8.30 - 17.30, θέλω να έχω κοινωνική ζωή, να έχω σχέση, να βλέπω τους γονείς μ, να κρατάω το σπίτι μου σε κάποια τάξη κλπ.
Το πρίσμα μου είναι ότι απλά δεν μου είναι εύκολο να φορτώνω και 100+ χλμ επί πολλές εβδομάδες γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κλατάρω στο τέλος, ακόμα και αν δεν τραυματιστώ εν τω μεταξύ.
Αλλος, νεώτερος ή απλά με περισσότερο διαθέσιμο χρόνο στα πόδια του, θα μπορούσε να ανταπεξέλθει καλύτερα ίσως στη διαχείριση αυξημένου όγκου χιλιομέτρων, και κάτι τέτοιο θα τον ωφελούσε μάλιστα, αφού δεν έχουμε δει κάποιον elite να λέει ότι έχει σπάσει τα κοντέρ κάνοντας λχ τα 3/4 από τον όγκο χιλιομέτρων που κάνουν οι ίδιας κατηγορίας με αυτόν συναθλούμενοι.

Οπότε, είναι πολυπαραγωντικό το ζήτημα. "Αφουγκράσου" το σώμα σου, δες τι σου κάνει η αύξηση του όγκου των χιλιομέτρων στην καθημερινή σου ζωή, σκέψου πόσο σημαντικό είναι για εσένα το να σπάσεις ρεκόρ, και αναλόγως πράξε. Αλλά άκου το σώμα σου, γιατί κάποιος αν πρώτα τραυματιστεί και μετά λάβει τα μέτρα του, τότε είναι αργά - για το βραχυπρόθεσμο στόχο τουλάχιστον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  16:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστές και εύστοχες οι παρατηρήσεις σου σχετικά με τον διαθέσιμο χρόνο και το σώμα και την ιδιοσυγκρασια του καθεός. Τυχαίνει το τελευταίο διάστημα να έχω αρκετό διαθέσιμο χρόνο και να μην στερούνται κάτι από την υπόλοιπη κοινωνική και επαγγελματίκή ζωή. Όσο για τραυματισμός πάντα όταν πιέζεις για χρόνους ανεξάρτητα από προπονητικό πλάνο εγκυμονούν κίνδυνοι. Ας ελπίσουμε σε ένα υγιες ταξίδι ως τις 13 του Νοέμβρη. Καλή συνέχεια σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  16:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν έχεις χρόνο, και είσαι και στα καλά σου από υγεία, τότε βούρ!!!! :D :D
καλή συνέχεια, να είσαι καλά και εσύ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  16:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ilias137

Ένα 25αρι χτες με 4.36/χμ Μ. Ο.Έκλεισε βδομάδα με 100χμ σύνολο. Και εδώ έρχεται ένα ερώτημα που έχω. .Λένε κάποιοι φίλοι ότι γυμνάζομαι πολύ σκληρά τελαυταια.Και τους εξηγώ ότι θέλω να κάνω χρόνους. .Και αυτό εγκυμονούν και κινδυνους..μιλάω για τραυματισμός. Μου λένε με λιγότερα χμ και interval γίνονται οι χρόνοι. Δηλαδή θα κάνω 69χμ τη βδομάδα κάθε μέρα στα κόκκινα και θα βγάλω χρόνο ίδιο Μ αυτόν που κάνει ς00 χμ τη βδομάδα και έχει και ποιοτικές προπονησεις;Δηλαδή όταν εγώ κάνω ελεύθερο τρέξιμο 5 16αρια τη βδομάδα με τέμπο μεταξύ 4.25 έως 4.35 δεν είναι ποιοτική προπονηση;;Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και θα δούμε..


γιατί δεν δοκιμάζεις να βγάλεις ένα από τέμπο και στη θέση του να κάνεις μια κλιμάκωση διαλειμματικών πάνω στο ρυθμό δεκαριού σου?
Πχ (ανά εβδομάδα) 4x1k, 6x1k, 3x2k, 4x1600m, 2x3k, 4x2k ή κατι τέτοιο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2016 :  16:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα θα κάνω και interval.Από 22 Αυγούστου και μετά που ξεκινάω επίσημα προετοιμασία για κλασική. Μέσα στο καλοκαίρι απλά ήθελα να φορτώνω χμ.Θα κάνω χιλιάρια,Τετρακόσάρια, οχτακοσαρια,διχιλιαρα.Μια την εβδομάδα και μια τέμπο που εκεί μιλάω για 8 με 12 χμ με ρυθμό 10αριου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2016 :  07:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... σημερα το πρωι-πρωι, 10 χλμ στους ερημους δρομους της Κηφισιας, εκ των οποιων τα 3 χλμ σε ρυθμο λιγο κατω απο 4:20, σε 48'45"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2016 :  10:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σήμερα 5 φορές η Αλφειού (ανηφορικός δρόμος 770 μέτρα στα Βριλήσσια). Κοντά 14 χιλιόμετρα συνολικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PANOS372
Advanced Forum-Runner

262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2016 :  11:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4,8Χλμ με ενα mini interval 2x430m με 85-87%παλμους...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2016 :  07:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... χθες το μεσημερι 1500 μετρα κολυμβηση σε 36'26" ... σημερα το πρωι-πρωι 12 χλμ στη Κηφισια σε 59'11"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2016 :  10:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατα αρχην καλημερα και χρονια πολλα σε ολους και ολες που γιορταζαν εχθες!
Κυριακη 15χλμ στο Ολυμπιακο σταδιο σε 1.18'.20'' ρυθμος 5.13''/χλμ οπου εκλεισε η εβδομαδα με 70 χλμ.
Δευτερα εχθες ενα 10αρακι στο γηπεδο της Πευκης σε 51'.
Σημερα το πρωι 2χλμ ζεσταμα, 8χλμ σε ρυθμο 4.38''/χλμ + 2χλμ αποθεραπεια.

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2016 :  10:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

σήμερα 5 φορές η Αλφειού (ανηφορικός δρόμος 770 μέτρα στα Βριλήσσια). Κοντά 14 χιλιόμετρα συνολικά.



...αν μιλάμε για την Αλφειού "πάνω" από την Αναπαύσεως, τότε αναφερόμαστε σε απίστευτο ασφάλτινο κάψιμο (που να την κατεβαίνεις κι όλας γκαζωμένος! :Ρ)

@sotos: κτυπάς αλύπητα και εσύ!

Στα δικά μου: χαλαρή επιστροφή μετά το Ζαγόρι που περιλάμβανε 15 μέρες καθολικής αποχής από το τρέξιμο + ελάχιστα χιλιόμετρα (και εντάσεις) μέχρι τώρα. Το ΣΚ όμως προβλέπεται πολύ δυνατό!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2016 :  12:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

σήμερα 5 φορές η Αλφειού (ανηφορικός δρόμος 770 μέτρα στα Βριλήσσια). Κοντά 14 χιλιόμετρα συνολικά.



...αν μιλάμε για την Αλφειού "πάνω" από την Αναπαύσεως, τότε αναφερόμαστε σε απίστευτο ασφάλτινο κάψιμο (που να την κατεβαίνεις κι όλας γκαζωμένος! :Ρ)

@sotos: κτυπάς αλύπητα και εσύ!

Στα δικά μου: χαλαρή επιστροφή μετά το Ζαγόρι που περιλάμβανε 15 μέρες καθολικής αποχής από το τρέξιμο + ελάχιστα χιλιόμετρα (και εντάσεις) μέχρι τώρα. Το ΣΚ όμως προβλέπεται πολύ δυνατό!

Free your feet...free your senses!

...οτι μπορω κανω!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2016 :  13:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

σήμερα 5 φορές η Αλφειού (ανηφορικός δρόμος 770 μέτρα στα Βριλήσσια). Κοντά 14 χιλιόμετρα συνολικά.



...αν μιλάμε για την Αλφειού "πάνω" από την Αναπαύσεως, τότε αναφερόμαστε σε απίστευτο ασφάλτινο κάψιμο (που να την κατεβαίνεις κι όλας γκαζωμένος! :Ρ)

@sotos: κτυπάς αλύπητα και εσύ!

Στα δικά μου: χαλαρή επιστροφή μετά το Ζαγόρι που περιλάμβανε 15 μέρες καθολικής αποχής από το τρέξιμο + ελάχιστα χιλιόμετρα (και εντάσεις) μέχρι τώρα. Το ΣΚ όμως προβλέπεται πολύ δυνατό!

Free your feet...free your senses!



κάτω από την Αναπαύσεως...
Ολύμπου έως Αναπαύσεως είναι το πεδίο δράσης μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000