Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν,πώς πάει η προπόνηση σας ? Νο 10.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  19:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και βρέθηκα μεσημέρι για δουλειά στην Αθήνα είχα την ευκαιρία να προπονηθώ απόγευμα στη Γκράβα μετά από καιρό, να πετύχω και την παλιοπαρέα τρέχοντας ένα δεκάρι σε ρυθμό 5:21. Εν τω μεταξύ φαίνεται ότι η βροχή με αποφεύγει. Τα προηγούμενα απογεύματα που έτρεχα Θήβα δεν έπεσε σταγόνα. Απόψε την ώρα που έτρεχα Αθήνα έβρεχε Θήβα. Τώρα πάμε για ξύλο.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  19:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επιστροφή στο φόρουμ και στο νήμα μετά από καιρό!

η προετοιμασία για Αθήνα συνεχίζεται κανονικότατα παρά τα (αρκετά σε σχέση με άλλες προετοιμασίες) προβλήματα που κατά καιρούς κάνουν την εμφάνισή τους. η 3χρονη σχεδόν δρομική μου εμπειρία πια και οι γνώσεις που απέκτησα όλο αυτόν τον καιρό (χάρη σ εσάς κυρίως βεβαίως!!) με βοηθούν ως τώρα να κρατιέμαι εντός στόχου και να μην καταριέμαι την τύχη μου από τα πιτς! τελευταία μου έκανε παρέα μια σοβαρή ενόχληση στο δεξί τετρακέφαλο με αποτέλεσμα να κάνω προπονήσεις μεν, αλλά κουτσαίνοντας για αρκετή ώρα μέχρι να ζεσταθεί και να πατιέται (ψιλο)κανονικά! πως τα κατάφερα?? αποφάσισα ξαφνικά να χώσω αβέρτα (απότομες) ανηφόρες κατηφόρες στο πρόγραμμα κι έτσι γάμπες, τετρακέφαλοι τα είδαν όλα! πήγα σε μασέρ, με πάτησε αλλά το πρόβλημα ήταν τόσο σοβαρό μάλλον που δεν πέρασε τελείως.. με πάγο, αλοιφή και εντριβές ωστόσο νιώθω πολύ καλύτερα κι έτσι αγναντεύω με αισιοδοξία τη συνέχεια!

αυτά τα ολίγα για το διάστημα απουσίας μου και πάμε στα των προπονήσεων!

Τρίτη διαλειμματική στο στάδιο με 2.8χλμ ζέσταμα (4 ανοίγματα και δρομικές μέσα) και στη συνέχεια 1600-3200-800-800 και 1.7χλμ αποκατάσταση και διατάσεις. τα κομμάτια βγήκαν σε 4:10-4:16-3:59-3:55 αντίστοιχα! διάλειμμα ενδιάμεσα 3'-3:30'-3' ή αλλιώς 400 μέτρα χαλαρό τρέξιμο και λίγο περπάτημα.

Τετάρτη ρεπό.

σήμερα Πέμπτη 13.2χλμ "σκουπίδια" με 5:34 μέσο σε 1:13:33. βέβαια μόνο σκουπίδια δεν ήταν αφού είχαν μέσα αρκετή ανηφόρα αλλά και κατηφόρα! χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αυτή τη φορά, έβαλα και τα συμπιεστικά μου τώρα και απολαμβάνω! το γεγονός πως μετά από καιρό έπιασα αβίαστα σε αερόβιο ρυθμό 5:10-5:15 σε ευθεία μου δίνει μεγάλη χαρά για τη συνέχεια! σήμερα επίσης κοιλιακοί-ραχιαίοι και κάμψεις!

αυτά για σήμερα.. αύριο πάμε για 28ρι LR αφού Κυριακή προβλέπεται back to back (μετά το Kavala night run) αγώνας! συνηθισμένος στις συνεχόμενες προπονήσεις σε αυτή την προετοιμασία, θεωρητικά δεν θα έχω πρόβλημα!

αυτά από εμένα, ελπίζω να μην κούρασα! καλή συνέχεια σε όλους! θα τα λέμε συχνότερα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  19:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10km στο δάσος Συγγρού σε 56 λεπτά. Ενδιάμεσα, 4 δίλεπτα ανοίγματα - 370-380m - σε ανηφόρα (ζόρικη για μένα με μέση κλίση >5%).

Πολύ θετικό, η μείωση παλμών από 165 σε 130 μέσα σε 2μιση λεπτά χαλαρού τρεξίματος.


****Edit: διόρθωση της κλίσης. Τελικά ήταν λίγο πάνω από 5%****
__________________________
Think faster than you ride

Edited by - Bladerunner on 22/09/2016 21:18:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  08:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
tzatzikis90 κανένα χιλιόμετρο δεν είναι "σκουπίδι" όταν προπονείσαι για μαραθώνιο ;)

εγώ χθες απόγευμα έκανα κάτι λιγότερο από 30' σβελτάκι με 6 strides στο γήπεδο Χαλανδρίου (6,5χλμ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  08:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι, παρεα με τον Αργυρη, 12 χλμ ελευθερο τρεξιμο σε 1:06:47!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  10:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα το πρωι στο γηπεδο της Πευκης: 2χλμ ζεσταμα, 4x3500μ με 1'διαλ.jogging οπου τα κομματια βγηκαν 1ο: 15'.25'' (4.24''/χλμ)
2ο: 15'.15'' (4.21''/χλμ) 3ο: 15'.10'' (4.20''/χλμ) 4ο: 15.05'' (4.18''/χλμ) , 2χλμ αποθεραπεια.
Συνολο 18!

..αυριο ρεπο η κανα 8αρακι πολυ χαλαρο και την Κυριακη 28αρι!
Καλημερα!!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  10:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι, παρεα με τον Αργυρη, 12 χλμ ελευθερο τρεξιμο σε 1:06:47!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Ωραία ήταν το πρωί! Ευχαριστώ για την παρέα και συγνώμη που δε μπορούσα να μείνω για άλλον ένα γύρο

@sotos-marathon σωραίος . Παίζει να πάω αύριο για το 24άρι γιατί Κυριακή προβλέπω να σέρνομαι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  10:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι, παρεα με τον Αργυρη, 12 χλμ ελευθερο τρεξιμο σε 1:06:47!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Ωραία ήταν το πρωί! Ευχαριστώ για την παρέα και συγνώμη που δε μπορούσα να μείνω για άλλον ένα γύρο

@sotos-marathon σωραίος . Παίζει να πάω αύριο για το 24άρι γιατί Κυριακή προβλέπω να σέρνομαι

..ευχαριστω φιλος! εαν δεν ειχα κανει σημερα τα κομματια θα το σκεφτομουν και εγω πολυ σοβαρα για αυριο..

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  10:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα πολύ χαλαρωτικό μισάωρο, φρεσκάρισμα.
Θυμάμαι μια ταινία που έλεγε "Ήρωας κατά λάθος", τώρα εγώ θα γίνω μαραθωνιοδρόμος κατά λάθος. Είχα δηλώσει με τη WIND στο 10ρι του ΑΜΑ και έτσι όπως καθόμουν μια μέρα μου ήρθε και τους έστειλα ένα Mail να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξουν μια συμμετοχή από 10ρι σε Μαραθώνιο. Και μου απάντησαν χθες ότι όχι μόνο γίνεται αλλά και με γράψανε στο Μαραθώνιο και να το απολαύσω και καλή επιτυχία. Ούτε καν το είχα σκεφτεί να τρέξω τα 42, αν έχετε παρατηρήσει μόνο για τους γρήγορους αγώνες μιλάω. Από βδομάδα βλέπουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  11:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Σήμερα πολύ χαλαρωτικό μισάωρο, φρεσκάρισμα.
Θυμάμαι μια ταινία που έλεγε "Ήρωας κατά λάθος", τώρα εγώ θα γίνω μαραθωνιοδρόμος κατά λάθος. Είχα δηλώσει με τη WIND στο 10ρι του ΑΜΑ και έτσι όπως καθόμουν μια μέρα μου ήρθε και τους έστειλα ένα Mail να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξουν μια συμμετοχή από 10ρι σε Μαραθώνιο. Και μου απάντησαν χθες ότι όχι μόνο γίνεται αλλά και με γράψανε στο Μαραθώνιο και να το απολαύσω και καλή επιτυχία. Ούτε καν το είχα σκεφτεί να τρέξω τα 42, αν έχετε παρατηρήσει μόνο για τους γρήγορους αγώνες μιλάω. Από βδομάδα βλέπουμε...


Long runs... ξεκινα από τώρα 24 για να φτάσεις τουλάχιστον ένα 30άρι 1 μήνα πριν το μαραθώνιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  13:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήδη έκανα αρχές του μήνα ένα 26ρι, άρα θα κάνω σε μερικές μέρες κάνα 28-30 και βλέπω.
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by kostao

Σήμερα πολύ χαλαρωτικό μισάωρο, φρεσκάρισμα.
Θυμάμαι μια ταινία που έλεγε "Ήρωας κατά λάθος", τώρα εγώ θα γίνω μαραθωνιοδρόμος κατά λάθος. Είχα δηλώσει με τη WIND στο 10ρι του ΑΜΑ και έτσι όπως καθόμουν μια μέρα μου ήρθε και τους έστειλα ένα Mail να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξουν μια συμμετοχή από 10ρι σε Μαραθώνιο. Και μου απάντησαν χθες ότι όχι μόνο γίνεται αλλά και με γράψανε στο Μαραθώνιο και να το απολαύσω και καλή επιτυχία. Ούτε καν το είχα σκεφτεί να τρέξω τα 42, αν έχετε παρατηρήσει μόνο για τους γρήγορους αγώνες μιλάω. Από βδομάδα βλέπουμε...


Long runs... ξεκινα από τώρα 24 για να φτάσεις τουλάχιστον ένα 30άρι 1 μήνα πριν το μαραθώνιο

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  15:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Ήδη έκανα αρχές του μήνα ένα 26ρι, άρα θα κάνω σε μερικές μέρες κάνα 28-30 και βλέπω.
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by kostao

Σήμερα πολύ χαλαρωτικό μισάωρο, φρεσκάρισμα.
Θυμάμαι μια ταινία που έλεγε "Ήρωας κατά λάθος", τώρα εγώ θα γίνω μαραθωνιοδρόμος κατά λάθος. Είχα δηλώσει με τη WIND στο 10ρι του ΑΜΑ και έτσι όπως καθόμουν μια μέρα μου ήρθε και τους έστειλα ένα Mail να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξουν μια συμμετοχή από 10ρι σε Μαραθώνιο. Και μου απάντησαν χθες ότι όχι μόνο γίνεται αλλά και με γράψανε στο Μαραθώνιο και να το απολαύσω και καλή επιτυχία. Ούτε καν το είχα σκεφτεί να τρέξω τα 42, αν έχετε παρατηρήσει μόνο για τους γρήγορους αγώνες μιλάω. Από βδομάδα βλέπουμε...


Long runs... ξεκινα από τώρα 24 για να φτάσεις τουλάχιστον ένα 30άρι 1 μήνα πριν το μαραθώνιο




αν προσδοκάς mp 4'15/k και κάτω, καλά είναι και sessions 15-18 χλμ στο 90% της ταχύτητας του mp...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  16:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι λίγο μακριά από αυτούς τους ρυθμούς, κάπου εκεί θα στόχευα σε ΗΜ στα καλύτερά μου.
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by kostao

Ήδη έκανα αρχές του μήνα ένα 26ρι, άρα θα κάνω σε μερικές μέρες κάνα 28-30 και βλέπω.
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by kostao

Σήμερα πολύ χαλαρωτικό μισάωρο, φρεσκάρισμα.
Θυμάμαι μια ταινία που έλεγε "Ήρωας κατά λάθος", τώρα εγώ θα γίνω μαραθωνιοδρόμος κατά λάθος. Είχα δηλώσει με τη WIND στο 10ρι του ΑΜΑ και έτσι όπως καθόμουν μια μέρα μου ήρθε και τους έστειλα ένα Mail να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξουν μια συμμετοχή από 10ρι σε Μαραθώνιο. Και μου απάντησαν χθες ότι όχι μόνο γίνεται αλλά και με γράψανε στο Μαραθώνιο και να το απολαύσω και καλή επιτυχία. Ούτε καν το είχα σκεφτεί να τρέξω τα 42, αν έχετε παρατηρήσει μόνο για τους γρήγορους αγώνες μιλάω. Από βδομάδα βλέπουμε...


Long runs... ξεκινα από τώρα 24 για να φτάσεις τουλάχιστον ένα 30άρι 1 μήνα πριν το μαραθώνιο




αν προσδοκάς mp 4'15/k και κάτω, καλά είναι και sessions 15-18 χλμ στο 90% της ταχύτητας του mp...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2016 :  08:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι, στο Δασος Συγγρου ως επι το πλειστον, 16,5 χλμ σε 90′, ενσωματωνοντας 6Χ3'αποτομες ανηφορες με 3'παλι διαλειμμα χαλαρου τρεξιματος στις κατηφορες …συμπληρωνοντας ετσι γι’αυτη την εβδομαδα μετα βιας 54 χλμ!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2016 :  10:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα κι απο εμενα.Ποιοτικη προπονηση μετα απο καιρο και για μενα.3 χλμ ζεσταμα,2 χ3000μ(4'30,4'20,4'10)σταθερα το καθε χλμ του σετ,με 4'διαλ.Αλλα 2χλμ χαλαρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000