Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 5ος Faethon Olympus Marathon 2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/05/2016 :  18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και οι μέρες περνούν και πλησιάζει το κλείσιμο των εγγραφών,για να δούμε τι έχουμε απο εδώ.
Εχουμε συμμετοχές απο εδώ μέσα?
Παρότι είναι πολύ ζόρι,είπα να ξαναπάω,καθότι η εμπειρία και οι εικόνες είναι μοναδικές.....

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  20:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγά μην έλειπε ο Μάρτης από την Σαρακοστή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  20:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Σιγά μην έλειπε ο Μάρτης από την Σαρακοστή.






Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papen
Forum-Runner

Greece


86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2016 :  08:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ παρόλο που έτρεξα το 2014 θα το τολμήσω ξανά μιας και είναι από τους ωραιότερους αγώνες που έχω πάει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Travis
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  15:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω δηλωσει συμμετοχη για το 20αρι του Φαεθωνα...Το εδαφος επιτρεπει δρομικο παπουτσι η απαιτειται trail..?Η διαδρομη κινειται πανω σ'αυτη του μαραθωνιου οπωτε καποιος "παλιος" μπορει να μας ενημερωσει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  15:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αποκλειστικά trial παπούτσι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  21:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το συζητάμε....Μόνο trial.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Travis
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  22:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χμμμ....οπωτε ειμαστε για αγορα πατουμενου.Αφορμη εψαχνα για να'μαι ειλικρινης.Δεν εχω πειρα απο βουνο(εναν Υμηττο ολο κι ολο) κι ετσι προσανατολιζομαι σε παπουτσι τυπου sonic pro να το χρησιμοποιω και ως δρομικο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  22:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν είσαι πολύ γρήγορος και ελαφρύς μάλλον θα πονέσεις πολύ με το sonic.

www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  22:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Travis

Χμμμ....οπωτε ειμαστε για αγορα πατουμενου.Αφορμη εψαχνα για να'μαι ειλικρινης.Δεν εχω πειρα απο βουνο(εναν Υμηττο ολο κι ολο) κι ετσι προσανατολιζομαι σε παπουτσι τυπου sonic pro να το χρησιμοποιω και ως δρομικο...



Τι νουμερο παπουτσι φορας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Travis
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  23:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αληθεια ειναι οτι τα δοκιμασα τα sonic και η πρωτη εντυπωση ηταν,θεωριτικα παντα,οτι θα μπορουσε να με καλυψει σε ολα τα ηδη τεραιν...Το θεμα ειναι οτι,οτι κι αν επιλεξω θελω να ναι κατι που "να πιασει και τοπο" στο καθημερινο προγραμμα προπονησεων μου...Οσο κι αν με εξιταρει το βουνο,τη δεδομενη στιγμη τρεχω σε ασφαλτο κυριως και στιβο σπανιοτερα...
44-44.5 φοραω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  09:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 : 23:40:20 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Η αληθεια ειναι οτι τα δοκιμασα τα sonic και η πρωτη εντυπωση ηταν,θεωριτικα παντα,οτι θα μπορουσε να με καλυψει σε ολα τα ηδη τεραιν...Το θεμα ειναι οτι,οτι κι αν επιλεξω θελω να ναι κατι που "να πιασει και τοπο" στο καθημερινο προγραμμα προπονησεων μου...Οσο κι αν με εξιταρει το βουνο,τη δεδομενη στιγμη τρεχω σε ασφαλτο κυριως και στιβο σπανιοτερα...
44-44.5 φοραω.

------------------------------------
Αν πζς στον Όλυμπο το πιο πιθανό είναι ότι θα χαλάσει το παπούτσι γιατί έχει πάρα πολύ πέτρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Travis

Η αληθεια ειναι οτι τα δοκιμασα τα sonic και η πρωτη εντυπωση ηταν,θεωριτικα παντα,οτι θα μπορουσε να με καλυψει σε ολα τα ηδη τεραιν...Το θεμα ειναι οτι,οτι κι αν επιλεξω θελω να ναι κατι που "να πιασει και τοπο" στο καθημερινο προγραμμα προπονησεων μου...Οσο κι αν με εξιταρει το βουνο,τη δεδομενη στιγμη τρεχω σε ασφαλτο κυριως και στιβο σπανιοτερα...
44-44.5 φοραω.



…λοιπόν, οι υπόλοιποι συνφορουμίτες ήταν μάλλον πολύ «ευγενικοί» αλλά από την πλευρά μου θα σου ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη για το απότομο ύφος μου: αφορά όμως τη δική σου ασφάλεια και…αρτιμέλεια!!! ;-))

Το γεγονός ότι έχεις ΗΔΗ δηλώσει στο Φαέθων (έστω και στο 20άρι) και έχεις την απορία για το αν ο συγκεκριμένος αγώνας απαιτεί τη χρήση υποδήματος ορεινού τρεξίματος ή όχι, δείχνει την απειρία σου στο ορεινό τρέξιμο (με την καλή πάντα έννοια…δεν είναι κάτι κακό :) Αν έχεις τρέξει τον αγώνα «ο γύρος του Υμηττού», έχε υπόψη ότι ο συγκεκριμένος αγώνας ΔΕ θεωρείται ΚΑΝ αγώνας ορεινού τρεξίματος!!! Είναι απλά ένας αγώνας «ανωμάλου δρόμου» με κάμποσο χωματόδρομο (μέτριας ποιότητας, είναι η αλήθεια) και ένα «αστείο» κομμάτι πολύ ήπιου μονοπατιού!

Για να μην έχεις επίσης ΗΔΗ ένα ζευγάρι παπούτσια ορεινού τρεξίματος σημαίνει ότι δεν κάνεις καθόλου προπονήσεις σε ορεινό πεδίο αλλά και ούτε και έχεις συμμετάσχει σε ορεινούς αγώνες στο παρελθόν…
Ξεκινάμε λοιπόν από τα πιο βασικά:
- Πριν πας στο Φαέθων, πρέπει να γράψεις πολλά χιλιόμετρα σε ορεινό πεδίο, μην το παίρνεις αψήφηστα! Και όταν λέω «ορεινό πεδίο» δεν αναφέρομαι στο αλσύλιο της περιοχής σου! ;-) Άσε λοιπόν κατά μέρος τις συνεχόμενες προπονήσεις στην άσφαλτο και τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα (π.χ. μέσα στο ΣΚ) κτύπα ορεινά εδάφη!
- Καλό θα ήταν επίσης να τρέξεις έναν αγώνα πριν τον ίδιο το Φαέθων, μικρότερης βέβαια απόστασης και πιο ήπιου εδάφους. Πάντως χρόνο δεν έχεις και πολύ οπότε ξεκίνα από…ΧΘΕΣ!
- Τα παπούτσια που θα προμηθευτείς θα τα στρώσεις μια χαρά σε όλες αυτές τις προπονήσεις και βέβαια θα φθαρούν κάμποσο και στον ίδιο τον αγώνα. Οπότε μια χαρά θα τα «βγάλουν τα λεφτά τους» και θα σου μείνουν και για λίγες ακόμα βουνίδιες εξορμήσεις. Οπότε μη λυπάσαι τα χρήματα που θα δώσεις σε ένα πατούμενο (δε χρειάζεται βέβαια και να ξεπαραδιαστείς για αυτό!).
- Το Salomon Sonic δεν είναι κατάλληλο ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ!!! Καταρχήν αυτό το υπόδημα είναι μια προσπάθεια της Salomon για παπούτσι ασφάλτου/πόλης και όχι…για βουνό! Ούτε κατάλληλο για city trail θα έλεγα εγώ! Η εξώσολα είναι πολύ ήπια (με ακατάλληλα τακουνάκια δηλαδή) για το βραχώδες έδαφος του Φαέθων ενώ υπάρχει και πολύ εκτεθειμένη «μεσόσολα» (το αφρώδες δηλαδή υλικό) που σημαίνει ότι το παπούτσι θα διαλυθεί εκεί πάνω!
- Προφανώς η Salomon έχει πολύ κατάλληλα παπούτσια για αυτού του είδους το τερέν…ψάχτο παραπάνω, ενώ και ΠΟΛΛΕΣ άλλες εταιρίες έχουν σοβαρότατα υποδήματα για αυτό που θέλεις!

Αν όλα τα παραπάνω σου φαίνονται υπερβολικά ή δε θέλεις να δώσεις χρήματα για αγορά ορεινού υποδήματος με τη σκέψη ότι «μπορεί να μη μου αρέσει στην τελική» (κάτι το οποίο είναι απόλυτα κατανοητό), καλύτερα να μην πας καθόλου σε αυτόν τον αγώνα και προτίμησε να ξεκινήσεις από κάτι πιο απλό και βατό!!!
…έτσι ώστε να μπορείς να ευχαριστηθείς την πρώτη σου ουσιαστική επαφή με το βουνό και να αποκομίσεις πολύτιμες εμπειρίες από αυτήν, και να μην βρεθείς στη θέση κάποιων δρομέων που εμφανίζονται σε ορεινό αγώνα (έστω και ήπιο/σύντομο) με κάτι παπούτσια όπως «Nimbus» ή τα πολύχρωμα τριαθλητικά «noosa», νομίζοντας ότι θα ξεκινήσουν έναν περίπατο στην εξοχή! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  15:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν μίλησα πάντως γιατί μή έχοντας κάνει το 20άρι δεν ξέρω πόσο πολύ "πατάει" πάνω στο μαραθώνιο και σε τι διαδρομή είναι.. (μην είναι απλά τίποτα χωματόδρομοι εκει γύρω)

Εάν πατάει πάντως αρκετά (ακόμα και εάν βγάλεις τα αρχικά/τελικά κομμάτια που λογικά θα ναι πιο βατά) τότε μιλάμε για το σκληρότερο τερεν σε ελληνικό αγώνα βουνού στην Ελλάδα... Εκτός των πετρών, κλίσεων κλπ... η συνεχή κίνηση εκτός μονοπατιών σε ακαθόριστο έδαφος που χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη διαδρομή/αγώνα πέρα του ότι θα καταστρέψει τα ασφάλτινα παπούτσια σου και τις πατούσες σου ...θα σου αποκομίσει το πιο πιθανό κανα εγγυημένο στραμπούληγμα με ακατάλληλο παπούτσι ακόμα και με 2 χιλιόμετρα την ώρα για προσεκτικό περίπατο να πηγαίνεις...

Κοίταξε το λοιπόν...

Edited by - sam on 24/05/2016 15:02:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  15:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει ο κλαουδάτος προσφορά τα PANΤERA του 14/15 στα 90 ευρώ

http://www.klaoudatos-skishop.gr/product_details.php?prdID=1518

που παρόλο που είναι 2 μοντέλα πλέον πίσω θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο σε κάθε τερεν και αγώνα/απόσταση και ειδικά στον Όλυμπο και -το κυριότερο- εάν δεν τρέχεις και πολύ- δεν θα χρειαστείς νέο παπούτσι βουνού ακόμα και για χρόνια!

edit: Είδα ότι δεν έχει στο νούμερο σου οπότε μόνο εάν τα βρεις αλλού τα συγκεκριμένα... Ειδάλλως σε νεότερο μοντελο ή/και σε άλλα ΚΑΘΑΡΑ βουνίσια παπούτσια

Edited by - sam on 24/05/2016 15:18:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  15:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδα τη σόλα του Sonic και τρόμαξα στην ιδέα οτι κάποιος θα τρέξει με αυτό το παπούτσι αγώνα βουνού!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000