Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εχω πρόβλημα με το γόνατο!Θελω τα φώτα σας !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Orestis T
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/05/2016 :  22:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθές το πρωί έκανα μαγνητική (MRI αριστερού γόνατος ) και ο λόγος είναι πως με έστειλε ενας ορθοπαιδικος χειρούργος γιατρός.
Και γιατί πήγες στο γιατρό ;;;
Πήγα είχα ενοχλήσεις στο γόνατο . Παιδιά ασχολούμαι κυρίως με το ορεινό τρέξιμο και το τελευταίο εξάμηνο ειχα ανεβάσει ρυθμούς προπόνησης.Το προβλημα εμφανιστηκε σε ορεινο αγώνα 25 km στον οποίο μπήκα πολύ χαλαρά,πολύ χαλαρά ,πιο χαλαρα και απο προπονηση ,για βόλτα δλδ ,καθώς την προηγούμενη βδομάδα ειχα 50 μιλια αγώνα σε Ροδόπη και δεν έπρεπε να τρέξω δυνατά. Εχω αφήσει τα αποτελέσματα της μαγνητικής στο γιατρό και αναμένω διάγνωση του. Φιλτατοι δρομείς έχει κανενας ιδέα τι παιζει;; Ειναι κάποιος απο εσάς παθών απο κάποιο απο τα ευρήματα που αραδιάζω παρακάτω;;Εχω να τρέξω απο την Κυριακή του Πάσχα ,δηλ 21 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ημέρες και καταλαβαίνετε πως νοιώθω.


Τα ευρήματα της μαγνητικής ειναι τα εξής :
1) Παρουσία οιδήματος πέριξ της λαγοκνυμιαιας ταινίας χωρίς εικόνα διαχωρισμού των ινών της, ως επι πρώτου βαθμου κάκωσης/ καταπόνησης αυτής

2) Εκφύλιση του έσω μηνίσκου αντίστοιχα προς τα όρια του σώματος και του οπίσθιου κέρατος αυτού χωρίς συνοδό ρήξης
3)ο έξω μηνίσκος ,οι χιαστοί σύνδεσμοι , οι πλάγιοι σύνδεσμοι και ο επιγονατιδικος τένοντας ελέγχονται ακέραιοι
4) Δεν αναγνωρίζονται αξιόλογα χόνδρινα ελλείμματα από τους κονδύλους
5)Απουσία εικόνας οστικού οιδήματος καταγματικής γραμμής ή οστεονέκρωσης
6)Ικανοποιητική απεικόνιση της επιγονατιδομηριαιας συμβολής
7)Μικρή ποσότητα υγρού στον αρθρικο και τον υπερεπιγονατιδικο θύλακο
8) Πολύ μικρή συνοβιακή κύστη Baker

Ευχαριστώ ρε δρομείς.Ευχαριστώ

Edited by - Orestis T on 21/05/2016 22:17:32

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2016 :  22:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα πιο πολλά είναι απουσία ταδε/ακέραια.
Αυτό που σε έπιασε είναι λαγονοκνημιαία.
Εντάξει συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια.
Ο τρόπος που το περιγράφεις το κάνει να φαίνεται το τέλος του κόσμου.
Τα πιο πολλά δεν είναι ευρύματα, είναι απουσία ευρημάτων, ότι δλδ είναι καλά.
Η μικρή κύστη baker και μικρή ποσότητα υγρού λογικά δεν σημαίνουν τίποτα.
Είναι σφίξιμο στην εξωτερική πλευρά του γονάτου, σαν να σε σφίγγει σταδιακά, όταν αυξάνεται η απόσταση.

Εσύ δεν μας είπες τι νιώθεις και πως το νιώθεις.

Συστήνω όπως και να έχει ψυχραιμία, και αν δεις ότι επιμένει, δοκίμασε κάτι εναλλακτικό, και θα στρώσει κάποια στιγμή.

:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2016 :  22:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου κάνει για αποτέλεσμα υπερπροπόνησης,αλλά είμαι αναρμόδιος για διαγνώσεις.Υπομονή,θα περάσει,δε δείχνει κάτι τραγικό,θα σου πουν τη γνώμη τους κι άλλοι ειδικότεροι από το forum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orestis T
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2016 :  22:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O αρχικός μου πόνος εντοπίζονταν στο αριστερό πόδι στην ΕΞΩ του πλευρά, κάτω απο την άρθρωση του γόνατος. Τον αισθάνθηκα τον πόνο στις 24 Απριλίου την Κυριακή των Βαίων . Μεγάλη Δευτέρα 25 Απριλιου έκανα χαλαρά ελλειπτικο μηχάνημα με ενοχλήσεις. Μεγάλη Τριτη ξεκουραση, μεγάλη Τετάρτη Τετάρτη χαλαρά βάρη στα ποδια στο γυμναστήριο διχως ουδεμια ενοχληση. Πέμπτη βάρη αρκετα στα ποδια χωρις ουδεμία ενοχληση ,μα ουδεμία. Ξεψάρωσα ,βγαινω Μεγάλη Παρασκευη για 15αρι σε ασφαλτο με ενοχλήσεις λίγες και σε κατηγόρες εντονότερες,Μεγάλο Σαββατο χαλαρο 10αρακι ,ενοχλησεις λίγες στις κατηφορες εντονοτερες,Κυριακή τυο Πάσχα λεω να μπω στίβο που ειναι επιπεδος γραφω 25αρι και εκει με πονεσε περισσοτερο απο καθε αλλη φορα. Ειχα εντονες ενοχλήσεις τοσο σε ανεβασμα ,οσο και κατεβασμα σκαλοπατιών με τον πόνο να πιάνει και να κυκλώνει μεγαλύτερη περιοχη κυρίως στο γόνατο αυτή την φορά ,παρά εξω και κατω απο την άρθρωση του γονάτου. Πήγα λοιπόν σε γιατρο καλό και μου ειπε ΄΄τενοντιτιδα στην καταφυση της λαγοκνημιαιας ταινιας ΄΄.
Μου εδωσε αντιφλεγνωνοδες αναβράζων ,το οποιο επαιρνα για 10 ημερες μετα φαγητού.Φυσικά ηρεμισε ο πόνος ,ενοχλησεις καθολου σε καθημερινη ζωή αλλά οταν παω να κανω λιγο ελλειπτικο ή κολυμβητήριο το αισθάνομαι βαρύ ,διαφορετικο απο όταν ήμουν καλά .
Επισκέφτηκα άλλον γιατρο και με εστειλε για μαγνητική.Κλινικά με εξέτασε αρκετή ώρα .Κανένας πονος σε όλες τις δοκιμές του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mgalex
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  09:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα φίλε μου.Τα συμπτώματα που αναφέρεις μου θυμίζουν το πρόβλημα που είχα με τη λαγοκνημιαια.Θα ήθελα να σου πω,βάση της δικής μου εμπειρίας,ότι μετά απο τα αντιφλεγμονώδη πρέπει να κάνεις σωστή αποκατάσταση σε φυσιοθεραπευτή.Μη βιαστείς να επανέλθεις στις προπονήσεις γιατι το πρόβλημα της λαγοκνημιαιας μπορεί να χρονησει.Ακομη θα πρέπει να μάθεις να κάνεις σωστά τις διατάσεις της λαγοκνημιαιας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάξε ITBS κτλ.
Γενικά το θέμα είναι να μην το ξανα-ερεθίζεις γιατί αυτοτροφοδοτείτε ο φαύλος κύκλος.
Ο ερεθισμός προκαλεί ακόμα περισσότερη τριβή που προκαλεί ακόμα περισσότερο ερεθισμό.
Την έχω πατήσει πολλές φορές, έχω μια ευαισθησία. Το θέμα είναι όταν τρέξεις να ξανατρέξεις αυστηρά μέχρι του σημείου που δεν θα νιώθεις ΚΑΜΙΑ ενόχληση.
Αν αρχίζεις και σκέφτεσαι, μμμ, μήπως τώρα έχει αρχίσει να με ενοχλει? Κάτσε να τρέξω λίγο ακόμα να σιγουρευτώ... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. για να το σκέφτεσαι, ήδη σε ενοχλεί.
Με λίγο υπομονή περνάει.
Κάποτε έμεινα 2 μήνες εκτός μιλάμε για κλείδωμα όχι αστεία, τις επόμενες φορές, επειδή το μυριζόμουν αμέσως (μετά από 3-4 φορές που την έχω πατήσει) απλά πήγαινα 1-2 βδομάδες συντηρητικά. Δλδ αμέσως 3-4 μέρες απόλυτο ρεπό, και μετά 5ράκια μαξ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  11:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης πολύ πάτημα σε μασέρ και χειροπράκτη αν έχεις αγώνα μπροστά και δε θες να χάσεις προπονήσεις.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nanam
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  22:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ως παθών σε συμβουλευω α) Σταματάς το τρέξιμο β) ξεκινάς φυσιοθεραπείες γ)ασκήσεις ενδυνάμωσης δ)αγορά foam roller

Ολα θα πάνε καλά, α, και όχι κατηφόρες



Nanam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Georgios50
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  14:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενδυνάμωση τετρακεφάλου - ο φρουρός του γονάτου -

ok
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  13:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Orestis T,

Οι δικές μου συμβουλές είναι οι εξής:
1. Βάλε ημέρες ξεκούρασης στο προπονητικό σου πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει ότι ίσως να μην χρειάζεται να σταματήσεις το τρέξιμο. Ο ίδιος έγραψες ότι έτρεξες 15χμ, 10χμ και 25χμ σε 3 συνεχόμενες μέρες με ενόχληση και τις 3. Μου φαίνεται και είναι υπερβολικό το πρόγραμμα αυτό, ειδικά επειδή παρουσιάζεται πόνος.
2. Κάνε έλεγχο των παραμέτρων της προπόνησής σου, είτε μόνος σου είτε, κατά προτίμηση, με τη βοήθεια ειδικού. Ίσως η ένταση, η διάρκεια, το είδος και η συχνότητα της προπόνησης πρέπει να αναθεωρηθούν κατάλληλα, για ασφάλεια και αποτελεσματικότητα του προπονητικού φορτίου.
3. Το "πάτημα" σε μασέρ ή χειροπράκτη δεν με βρίσκει σύμφωνο. Ο κατάλληλος επαγγελματίας υγείας για συμβουλές και αντιμετώπιση είναι ο γιατρός ή ο φυσικοθεραπευτής. Η μάλαξη ("πάτημα") μπορεί να είναι ένα θεραπευτικό εργαλείο-μέσο αλλά ούτε το μοναδικό, ούτε το πιο αποτελεσματικό για όλους.
4. Διατάσεις για την λαγονοκνημιαία ταινία δεν συστήνονται γιατί δεν υπάρχουν. Η λαγονοκνημιαία ταινία δεν διατείνεται, όπως πολλοί νομίζουν, γιατί είναι μια πολύ "σκληρή" δομή για να διαταθεί. Έτσι κι αλλιώς, ο όρος "διάταση" είναι πολύ παρεξηγημένος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν νοείται να "διατείνεις" μια δομή που είναι ήδη σε τάση (όπως η λαγ/μιαία ταινία στο σύνδρομο αυτό) για να την αποφορτίσεις! Είναι σαν να θέλει κανείς να τεντώσει ένα λάστιχο που είναι ήδη τεντωμένο για να το χαλαρώσει.
5. Η "ενδυνάμωση" 4κεφάλου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, έτσι όπως απλά αναφέρθηκε. Ο 4κέφαλος είναι ένας από τις πολλές δομές που "φρουρούν" το γόνατο και αυτό από μόνο του σημαίνει ότι δεν πρέπει να "ενδυναμώνουμε" μόνο αυτόν ή απαραίτητα αυτόν σε κάθε πρόβλημα του γόνατος. Και έγραψα "ενδυνάμωση" και όχι ενδυνάμωση, γιατί η πεποίθηση ότι η αύξηση της δύναμης (ορισμός της ενδυνάμωσης) είναι προτιμότερη από την βελτίωση του κινητικού ελέγχου (επίτευξη του καλύτερου νευρομυϊκού συντονισμού, δηλαδή συνεργασία του νευρικού συστήματος με το μυϊκό για την επίτευξη κίνησης με τις καλύτερες προϋποθέσεις), που πρέπει σαν όρος να χρησιμοποιείται, είναι εσφαλμένη. Μην επαναπαύεστε σε ασκήσεις "γυμναστηρίου", τύπου leg press ή leg curls κλπ. Αν ο μυς ή η μυϊκή ομάδα δεν εκπαιδευτεί να συνεργάζεται με άλλες δομές σε συγκεκριμένα κινητικά πρότυπα που προσομοιάζουν πραγματικές κινητικές δραστηριότητες, είναι σαν να προπονείται μόνος του ο Μέσι όλη την εβδομάδα με βάρη στο γυμναστήριο και να παίζει με την ομάδα του μόνο στους αγώνες κάθε Κυριακή, χωρίς να συμμετέχει σε ομαδικές ασκήσεις. Θα είναι "ξένο σώμα" με απλά λόγια.
6. Τα ακτινολογικά ευρύματα (MRI) δεν συνδέονται, πολλές φορές, με τη συμπτωματολογία και την κλινική εικόνα και δεν πρέπει να αποτελούν βασικό κριτήριο για τη διάγνωση ή την προτεινόμενη αντιμετώπιση. Ανέφερες ότι ο δεύτερος γιατρός σε εξέτασε αρκετή ώρα και δεν βρήκε κάτι. Αυτό σημαίνει είτε ότι δεν έκανε σωστή εξέταση, είτε ότι δεν εντοπίζεται το πρόβλημά σου στις δομές που εξέτασε. Επειδή ούτε το ένα, ούτε το άλλο σενάριο μπορούν να επιβεβαιωθούν ή να αποκλειστούν, καλό θα ήταν να πάρεις κι άλλη γνώμη, κατά προτίμηση από φυσικοθεραπευτή.

Ελπίζω να βοήθησα στην ωραία συζήτηση που κάνουμε. Είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε σχόλιό σας. Ενημέρωσέ μας, Ορέστη, για την εξέλιξη του προβλήματός σου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2016 :  16:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ(ούμε) για τα σχόλια του phsysiorunner από πάνω!

@Orestis Η λαγονοκνημιαία σου δε σε πόνεσε ξαφνικά επειδή έκανες ένα 25άρι (έστω και τόσο χαλαρό) αλλά πιστεύω ότι για πολλούς λόγους "σε περίμενε" ήδη στη γωνία, όντας ερεθισμένη από όλα αυτά που είχαν προηγηθεί του 25αριού (π.χ. του 50 ROC που ο ίδιος ανέφερες). Κοινώς την πίεσες πολύ και σου 'σκασε το πρόβλημα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000