Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 προπόνηση -συντήρηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/05/2016 :  12:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

όντας σχετικά νέος στο χώρο, λιγότερο από 2 χρόνια, θα ήθελα τα φώτα των εμπειρότερων σχετικά με τη μορφή του προγράμματος προπόνησης που πρέπει να ακολουθούμε στη χρονιά.
Ο στόχος μου είναι να κατέβω στον ΑΜΑ 2017 πολύ καλύτερος δρομέας από τον ΑΜΑ 2015 που τερμάτισα. Σκοπεύω να κατεβαίνω 2-3 Ημί το χρόνο και 5-6 10αρια. Παρόλο που στους αγώνες τρέχω το καλύτερο δυνατό, θα έλεγα ότι εντάσσονται στο πλαίσιο της προπόνησης μου παρά το ότι αποτελούν αγωνιστικούς μου στόχους. Ισως από τον κανόνα να ξεφεύγουν οι δύο από τους τρεις Ημιμαραθώνιους.

Το μεγάλο ερώτημα λοιπόν είναι τί πρόγραμμα ακολουθώ την υπόλοιπη χρονιά;

Μέχρι πριν 1-1/2 δεν είχα κάνει διαλειμματικές ή τέμπο. Έκανα κατά κανόνα ελεύθερα τρεξίματα και long runs σε 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα. Το τελευταίο διάστημα κάνω μία διαλειμματική, ένα τέμπο, ένα Ε.Τ και ένα 20αρι την Κυριακή. Συνολικά είναι 45-50 χλμ εβδομαδιαίως και ήδη βλέπω διαφορά. Συνεχίζω έτσι και μέχρι πότε; Δηλαδή προπονούμαστε (και βελτιώνουμε χρόνους) συνεχώς ή υπάρχει διάστημα που σβήνουμε; Δεν αναφέρομαι στον παράγοντα ψυχολογία που όντως κάποια στιγμή μπορεί να θελήσεις να αποστασιοποιηθείς από το τρέξιμο για να το αγαπήσεις ξανά. Εννοώ αν υπάρχει κάποια πρακτική συντήρησης, υποθέτοντας πάντα ότι το σώμα σου ακολουθεί.

Ευχαριστώ πολύ

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  08:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε, αν δεν έχεις αυτή τη στιγμή απτό μεσο-βραχυπρόθεσμο στόχο, θα σου έλεγα να μην πολυφορτώνεις...
Κάνε τα μεγάλα σου 15-18χλμ και κάθε 3-4 εβδομάδες κάνε και ένα 24άρι (στο περίπου λέμε) και από ταχύτητες ίσως ένα session την εβδομάδα... πότε ένα τεμπάκι ή μια διαλειμματική στο threshold πότε μια δυνατή διαλειμματική...

Αυτό θα σε διατηρήσει σε καλή κατάσταση, και, εκεί κοντά σε κάποιον από τους ημι που θέλεις να κοπανήσεις (πχ 8-9 εβδομάδες πριν) ξεκινάς και μεγαλύτερη ενταση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  18:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να συνεχίσω με ένα long run την εβδομάδα (15-18χλμ), μία διαλειμματική ή ένα τέμπο την εβδομάδα, και ένα - δύο χαλαρά ελεύθερα τρεξίματα την εβδομάδα;

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο; όταν π.χ λέμε ότι στα τέμπο πρέπει οι σφυγμοί μας να είναι στη ζώνη 70-80%, εννοούμε το μέσο όρο της προπόνησης ή ότι πρέπει συνεχώς να βρισκόμαστε σε αυτή τη ζώνη; Για παράδειγμα αν για 4 χλμ είμαι στο 75% και για 2 χλμ είμαι στο 85%, ο μέσος όρος θα είναι κάτω από 80%. Είναι σωστό αυτό για τα αποτελέσματα της προπόνησης;

Ευχαριστώ


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  21:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, κάπως έτσι...
45-50 χλμ είναι καλά...

οι παλμοί στην αρχή ανεβαίνουν ραγδαία αλλά κάποια στιγμή φτάνουν σε ένα "πλατώ" και από εκεί ανεβαίνουν αλλά με επιβραδυνόμενο ρυθμό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000