Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ιδανικο βαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

coxs
Newbie Forum Runner

Greece
27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/06/2016 :  19:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα τις αποψεις σας σχετικα με το πως φτανουμε στο ιδανικο δρομικο βαρος.Ποιες οι διατροφικες σας συνηθειες?Εξαρταται απο τη προπονηση κατα κορον ,ειναι καθαρα θεμα διαιτας ή γενετικων?

Orestis
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2016 :  10:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρωτάς ΠΑΡΑ πολλά γιαυτο δεν απαντάει κανένας ! :P εγώ πάντως τώρα το είδα κ θα πω αυτά που ξέρω και έχω καταλάβει οτι ειναι σωστα. Πρωτα θα πουμε οτι "πρέπει" ο αθλητής να χάσει το περιττό λίπος δηλαδή να πέσει στο ελάχιστο φυσιολογικό ποσοστιαίο λιπος (για την ηλικία του παντα) αυτό γίνεται με το να τρέφεται ισορροπημένα με αρνητικό ισοζύγιο θερμίδων μέχρι να το φτάσει (+προπόνηση) που θα του το βγάλει ένας διατροφολογος (ή πρέπει να διαβάσεις κάποια πράγματα για να βγαλεις κατι εσυ). Τωρα αν κάποιος προπονείται σωστά η καύση λίπους ειδικά στις προπονήσεις μεγάλων κ μεσαίων αποστάσεων είναι μέσα δεν στοχεύουν στην πραγματικοτητα μόνο αυτό άλλα την αντοχή αν και ειναι γνωστό οτι η καύση λίπους υπάρχει πάντα το μόνο που αλλάζει είναι το ποσοστό % και η ποσότητα της ενεργείας που παρέχετε απο το λίπος. Το γενετικό κομμάτι έχει σχέση υποθέτω με τον μεταβολισμό, κάποιοι έχουν υψηλότερο μεταβολισμό κ τους κανει να χάνουν ή να μην περνούν εύκολα κιλα το οποίο πάντα μπορεί να αλλάξει :) προς το καλύτερο κ προς το χειρότερο φυσικά (μην πω για τα όργια μου με το ταχίνι γιατι κάποιοι δεν θα το πιστέψουν :P). Επίσης το ιδανικό δρομικό βάρος έχει σχέση με το είδος της προπόνησης, στις αποστάσεις ταχύτητας θέλουμε δύναμη κ αναπτύσσουμε μέσο της προπόνησης τις μυικές ίνες ταχείας συστολής ενώ στις μεγάλες αποστάσεις τις βραδείας συστολής ετσι οι αθλητές ταχύτητας έχουν πιο βαρυ σώμα και της αντοχής πιο ελαφριοί ( https://www.youtube.com/watch?v=Uxwh2IIg_Z0 ).

Τελος, γενικά πάντως η διατροφή θα μπορούσαμε να πούμε οτι ειναι το Α και το Ω για το σωματικό βάρος (γιατι οσο κ να τρέχεις αν τρως 1kg ταχίνι την ήμερα εισαι καταδικασμενος! :P) και η προπόνηση απλα μας βοηθάει να αυξήσουμε τον μεταβολισμό μας αρα κ να αυξήσουμε τις ημερήσιες καύσεις. Ελπίζω να ήμουν κατανοητός κ παρακαλώ διορθώστε αν λέω κάτι λαθος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2016 :  18:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή έχασα 8 κιλά σε ένα χρόνο ακριβώς για να πετύχω ένα ελαφρύτερο βάρος για το τρέξιμο (με ύψος 1,83, έφτασα στα 76 κιλά από τα 84), μπορώ να δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές:

1. ΔΙΑΙΤΑ. Θέλει πείνα. Λίγο ως καθόλου πρωινό (κι ας λένε), μέτριο μεσημεριανό, λίγο βραδυνό. Τελειώνεις το γεύμα λίγο πριν νιώσεις εντελώς χορτάτος. Πέφτεις για ύπνο κομμάτι πεινασμένος. Εμένα 1800 με 1900 θερμίδες τη μέρα με αδυνάτισαν. Όταν πήγαινα στις 2100 δεν αδυνάτιζα. Στις 2400 έβαζα βάρος.
2. Κομμένα τα έξω. Το φαγητό από έξω είναι θερμιδική σφαγή.
3. Βάρη. Ο συνδυασμός δίαιτας και βαρών με έκανε να χάνω κιλά ραγδαία. Δε γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό, πάντως συμβαίνει.
4. Μην περιμένεις να χάσεις από το τρέξιμο, εκτός κι αν είσαι πολύ υπέρβαρος. Το τρέξιμο καίει θερμίδες, αλλά ανοίγει και την όρεξη. Αποτέλεσμα, από Σεπτέμβριο 2015 ως Μάρτιο 2016 έχασα μόνο 1,5 κιλά. Προηγουμένως, μόνο με βάρη και δίαιτα, σε δύο μήνες (Μάιο - Ιούνιο 2015) έχασα 4,5 κιλά. Αν μετράς θερμίδες, ένα πρόβλημα με το τρέξιμο είναι πως δεν καις κάθε μέρα περίπου σταθερό ποσό θερμίδων. Κάποιες μέρες καις 3500, άλλες 2000, επειδή δεν είχε προπόνηση. Έτσι όμως εκτροχιάζεται η όρεξή σου.
5. Οχι carb loading. Ποτέ! Μόνο για μαραθώνιο.
4. Δεν το δοκίμασα συστηματικά, όμως πολύ αποτελεσματικό πρέπει να είναι το να κόψεις το κρέας. Όταν η γυναίκα μου με έβαλε να νηστέψω για το Πάσχα, έχασα 1,5 κιλό σε 8 μέρες.

Συνεπώς, το να αποκτήσει κανείς ένα πραγματικά αδύνατο και υγιές σώμα είναι θέμα δίαιτας. Ούτε τρεξίματος, ούτε γενετικής, αλλά συστηματικής δίαιτας. Το θέμα βέβαια είναι να κόψει κανείς το φαΐ και να επιμείνει. Πιστεύω πως ο λόγος που δεν αδυνατίζουν οι άνθρωποι είναι πολύ απλός: έχουν αδύναμο χαρακτήρα, να παραμείνουν λιγάκι (εμένα έτσι μου φάνηκε) πεινασμένοι για όσο καιρό χρειάζεται (τώρα αν πει κανείς, "δηλαδή υπονοείς πως οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι χαρακτήρες;" η απάντησή μου είναι "ναι" ξερά). Επειδή προσπάθησα αρκετά για να πετύχω να χάσω βάρος, έμαθα πως τελικά η αρχή διατήρησης της ενέργειας πράγματι ισχύει και αν κανείς δεν φάει, θα χάσει βάρος. Τώρα, αν κανείς παραπονιέται πως δεν τρώει, αθλείται και δε γίνεται τίποτα, αυτό που συμβαίνει είναι πως δεν αθλείται αρκετά ή (πιο σύνηθες) τρώει περισσότερο από όσο θέλει να πιστεύει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2016 :  19:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχασα 23 κιλα σε 10 μηνες. Εκανα διαιατα-διατροφη και τρεξιμο. Ελλατωσα το φαγητο και το εκανα ποιοτικο. Παντα ειχα μια μερα ρεπο! οπου μπορουσα να φαω και να πιω οσο θελω Πλεον τρωω πολυ(1-2 μεριδες για μεσιμ και 1 μεριδα καλη το βραδυ. Πρωι απογευμα νορμαλ) . Το τρεξιμο πλεον με βοηθαει να τρωω και να ειμαι στα κιλα μου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orestis
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2016 :  18:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Επειδή έχασα 8 κιλά σε ένα χρόνο ακριβώς για να πετύχω ένα ελαφρύτερο βάρος για το τρέξιμο (με ύψος 1,83, έφτασα στα 76 κιλά από τα 84), μπορώ να δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές:

1. ΔΙΑΙΤΑ. Θέλει πείνα. Λίγο ως καθόλου πρωινό (κι ας λένε), μέτριο μεσημεριανό, λίγο βραδυνό. Τελειώνεις το γεύμα λίγο πριν νιώσεις εντελώς χορτάτος. Πέφτεις για ύπνο κομμάτι πεινασμένος. Εμένα 1800 με 1900 θερμίδες τη μέρα με αδυνάτισαν. Όταν πήγαινα στις 2100 δεν αδυνάτιζα. Στις 2400 έβαζα βάρος.
2. Κομμένα τα έξω. Το φαγητό από έξω είναι θερμιδική σφαγή.
3. Βάρη. Ο συνδυασμός δίαιτας και βαρών με έκανε να χάνω κιλά ραγδαία. Δε γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό, πάντως συμβαίνει.
4. Μην περιμένεις να χάσεις από το τρέξιμο, εκτός κι αν είσαι πολύ υπέρβαρος. Το τρέξιμο καίει θερμίδες, αλλά ανοίγει και την όρεξη. Αποτέλεσμα, από Σεπτέμβριο 2015 ως Μάρτιο 2016 έχασα μόνο 1,5 κιλά. Προηγουμένως, μόνο με βάρη και δίαιτα, σε δύο μήνες (Μάιο - Ιούνιο 2015) έχασα 4,5 κιλά. Αν μετράς θερμίδες, ένα πρόβλημα με το τρέξιμο είναι πως δεν καις κάθε μέρα περίπου σταθερό ποσό θερμίδων. Κάποιες μέρες καις 3500, άλλες 2000, επειδή δεν είχε προπόνηση. Έτσι όμως εκτροχιάζεται η όρεξή σου.
5. Οχι carb loading. Ποτέ! Μόνο για μαραθώνιο.
4. Δεν το δοκίμασα συστηματικά, όμως πολύ αποτελεσματικό πρέπει να είναι το να κόψεις το κρέας. Όταν η γυναίκα μου με έβαλε να νηστέψω για το Πάσχα, έχασα 1,5 κιλό σε 8 μέρες.

Συνεπώς, το να αποκτήσει κανείς ένα πραγματικά αδύνατο και υγιές σώμα είναι θέμα δίαιτας. Ούτε τρεξίματος, ούτε γενετικής, αλλά συστηματικής δίαιτας. Το θέμα βέβαια είναι να κόψει κανείς το φαΐ και να επιμείνει. Πιστεύω πως ο λόγος που δεν αδυνατίζουν οι άνθρωποι είναι πολύ απλός: έχουν αδύναμο χαρακτήρα, να παραμείνουν λιγάκι (εμένα έτσι μου φάνηκε) πεινασμένοι για όσο καιρό χρειάζεται (τώρα αν πει κανείς, "δηλαδή υπονοείς πως οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι χαρακτήρες;" η απάντησή μου είναι "ναι" ξερά). Επειδή προσπάθησα αρκετά για να πετύχω να χάσω βάρος, έμαθα πως τελικά η αρχή διατήρησης της ενέργειας πράγματι ισχύει και αν κανείς δεν φάει, θα χάσει βάρος. Τώρα, αν κανείς παραπονιέται πως δεν τρώει, αθλείται και δε γίνεται τίποτα, αυτό που συμβαίνει είναι πως δεν αθλείται αρκετά ή (πιο σύνηθες) τρώει περισσότερο από όσο θέλει να πιστεύει.



Bloom αυτά που λες είναι προσαρμοσμενα στα δικά σου μετρά-αναγκαις.. κ γνώμη μου είναι ότι είναι λίγο ακραία κ σκληρά αυτά που λες..

1. "Λίγο ως καθόλου πρωινό (κι ας λένε), μέτριο μεσημεριανό, λίγο βραδυνό" πόσες θερμίδες είναι το λίγο κ πόσες το μέτριο ?
2. Το απέξω μπορεί να υπάρχει στην διατροφή σου σε μικροτερες ποσότητες ή πιο σπάνια ή χωρίς πατάτες :p
3. Αυτό μπορεί να ήταν οταν πρωτοξεκινησες την διατροφή κ τα βαρη (ίσως λέω εγώ) γενικά ότι θα εχανες κιλά με αυτά τα δυο (δίαιτα κ βάρη) είναι δεδομένο.
4. Φυσικά κ θα χάσεις ΚΑΙ από το τρέξιμο... οσο για την όρεξη παρατηρώ αλλαγές μόνο στα long κ αυτο οταν είναι ~30αρια ΣΕΜΕΝΑ έτσι λειτουργεί τουλάχιστον.(δεν τρώω συνήθως τπτ στα long)
5. Συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος.
6. Έχω ακούσει ότι το κρέας κάνει κάποιες μέρες για να φύγει απο το σώμα μας (δυστυχώς δεν βρίσκω πηγή για επιβεβαίωση)

Τελος, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι .. κάποιοι τα καταφέρνουν χωρίς να πιεστούν, αυτό δεν τους κάνει δυνατότερους από εσένα που προσπάθησες.... άλλα ούτε το αντίθετο.. άρα δεν μιλάμε για αδυναμία αλλά για θέληση κ ικανότητα..

Edited by - Orestis on 30/06/2016 18:14:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2016 :  19:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Επειδή έχασα 8 κιλά σε ένα χρόνο ακριβώς για να πετύχω ένα ελαφρύτερο βάρος για το τρέξιμο (με ύψος 1,83, έφτασα στα 76 κιλά από τα 84), μπορώ να δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές:
Πραγματικα εντυπωσιαζομαι απο οσα γραφεις γιατι συνδεονται τρομερα με την περιπτωση μου.Γεναρη του 2015 ζυγιστηκα 93 κιλα με υψος 1.88.Σημερα βρισκομαι γυρω στα 76-77.Ναι ,θα το πω.Χαρη στην απωλεια βαρους ειδα απιστευτη βελτιωση στους χρονους μου.Πχ στον ημιμαραθωνιο επεσα απο το 1.59 στο 1.35 και βασιμα πιστευω οτι συντομα θα πεσω κατω απο το 1.30.Πως τα καταφερα(δεν ειμαι ξερολας,ετσι....). 1)4-5 προπονησεις τρεξιματος την εβδομαδα.2)βαρη.3)διαιτα (δηλαδη πολλα υγρα,βρωμικο τα σαββατοκυριακα μονο,ελαχιστη ζαχαρη και λιπη,πρασινο τσαι,οχι πρωινο).Παιδια ειμαι καταχαρουμενος γιατι τρεχω ανετα και ξεκουραστα.Μοναδικο μελανο σημειο η κοιλια,καταλοιπο της παλιας εποχης,που παλευω να την εξαφανισω.
1. ΔΙΑΙΤΑ. Θέλει πείνα. Λίγο ως καθόλου πρωινό (κι ας λένε), μέτριο μεσημεριανό, λίγο βραδυνό. Τελειώνεις το γεύμα λίγο πριν νιώσεις εντελώς χορτάτος. Πέφτεις για ύπνο κομμάτι πεινασμένος. Εμένα 1800 με 1900 θερμίδες τη μέρα με αδυνάτισαν. Όταν πήγαινα στις 2100 δεν αδυνάτιζα. Στις 2400 έβαζα βάρος.
2. Κομμένα τα έξω. Το φαγητό από έξω είναι θερμιδική σφαγή.
3. Βάρη. Ο συνδυασμός δίαιτας και βαρών με έκανε να χάνω κιλά ραγδαία. Δε γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό, πάντως συμβαίνει.
4. Μην περιμένεις να χάσεις από το τρέξιμο, εκτός κι αν είσαι πολύ υπέρβαρος. Το τρέξιμο καίει θερμίδες, αλλά ανοίγει και την όρεξη. Αποτέλεσμα, από Σεπτέμβριο 2015 ως Μάρτιο 2016 έχασα μόνο 1,5 κιλά. Προηγουμένως, μόνο με βάρη και δίαιτα, σε δύο μήνες (Μάιο - Ιούνιο 2015) έχασα 4,5 κιλά. Αν μετράς θερμίδες, ένα πρόβλημα με το τρέξιμο είναι πως δεν καις κάθε μέρα περίπου σταθερό ποσό θερμίδων. Κάποιες μέρες καις 3500, άλλες 2000, επειδή δεν είχε προπόνηση. Έτσι όμως εκτροχιάζεται η όρεξή σου.
5. Οχι carb loading. Ποτέ! Μόνο για μαραθώνιο.
4. Δεν το δοκίμασα συστηματικά, όμως πολύ αποτελεσματικό πρέπει να είναι το να κόψεις το κρέας. Όταν η γυναίκα μου με έβαλε να νηστέψω για το Πάσχα, έχασα 1,5 κιλό σε 8 μέρες.

Συνεπώς, το να αποκτήσει κανείς ένα πραγματικά αδύνατο και υγιές σώμα είναι θέμα δίαιτας. Ούτε τρεξίματος, ούτε γενετικής, αλλά συστηματικής δίαιτας. Το θέμα βέβαια είναι να κόψει κανείς το φαΐ και να επιμείνει. Πιστεύω πως ο λόγος που δεν αδυνατίζουν οι άνθρωποι είναι πολύ απλός: έχουν αδύναμο χαρακτήρα, να παραμείνουν λιγάκι (εμένα έτσι μου φάνηκε) πεινασμένοι για όσο καιρό χρειάζεται (τώρα αν πει κανείς, "δηλαδή υπονοείς πως οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι χαρακτήρες;" η απάντησή μου είναι "ναι" ξερά). Επειδή προσπάθησα αρκετά για να πετύχω να χάσω βάρος, έμαθα πως τελικά η αρχή διατήρησης της ενέργειας πράγματι ισχύει και αν κανείς δεν φάει, θα χάσει βάρος. Τώρα, αν κανείς παραπονιέται πως δεν τρώει, αθλείται και δε γίνεται τίποτα, αυτό που συμβαίνει είναι πως δεν αθλείται αρκετά ή (πιο σύνηθες) τρώει περισσότερο από όσο θέλει να πιστεύει.



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2016 :  21:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλυτερο θα ηταν να συμβουλευθεις καποιον ειδικο....Το οτι ο καθε ενας κανει κατι στον εαυτο του και του φαινεται σωστο δεν σημαινει οτι ειναι κι ολας...Θα σου πει πχ πως ΠΡΕΠΕΙ να κανεις 5 γευματα την ημερα .Το τι θα ειναι αυτα ειναι πολυ σχετικο.Για να αδυνατισεις αλλα να εισαι και οκ ενεργειακα τοσο στην ασκηση οσο και στην καθημερινοτητα σου πρεπει να τρως σωστα , οχι να πεινας
Για να φτασεις το ιδανικο δρομικο βαρος παντως (το οποιο βεβαια θα φερνει σε υπερβολικα αδυνατος) ειναι σιγουρα συνδιασμος ολων οσων ειπες , και το τρεξιμο βοηθαει αλλα χωρις σωστη διατροφη δεν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  07:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by manolee

Το καλυτερο θα ηταν να συμβουλευθεις καποιον ειδικο....Το οτι ο καθε ενας κανει κατι στον εαυτο του και του φαινεται σωστο δεν σημαινει οτι ειναι κι ολας...Θα σου πει πχ πως ΠΡΕΠΕΙ να κανεις 5 γευματα την ημερα .




Αυτό ακριβώς λένε όλοι οι διαιτολόγοι. Πέντε γεύματα την ημέρα, κάθε 3,5 με 4 ώρες. Αν δε ακολουθείς πρόγραμμα προπόνησης μπορεί να σου δώσει και 6ο γεύμα. Από εκεί και πέρα πρέπει να παίρνεις λιγότερες θερμίδες από όσες καις. Όταν έχασα πολλά κιλά χωρίς να αθλούμε τα γεύματα ήταν 5 λιτά γεύματα. Π.χ. το 2ο γεύμα ήταν μια μπανάνα. Πρωινό παίρνουμε πάντα! Τρώμε στο τραπέζι και όχι στο πόδι, κόβουμε το έξω (δε γινόμαστε και καλόγεροι, στα πλαίσια της λογικής). Όχι delivery! Τρώμε ότι μαγειρεύουμε!
Από την άλλη στην τελευταία προετοιμασία για μαραθώνιο έχασα 6 κιλά ακολουθώντας αθλητική διατροφή. Τα γεύματα ήταν 6 μερικά αρκετά μεγάλα, αλλά ήταν ανάλογα της προπόνησης. Επίσης από την πείρα μου στο πάρε - χάσε κιλά έχω να πω ότι πολύ κακό κάνει το αλκοόλ.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  14:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Orestis αν σου φαίνονται ακραία και σκληρά είναι γιατί η αλήθεια είναι σκληρή. Αν δεν πεινάσεις δουλειά δε γίνεται. Σχεδόν όλοι αποτυγχάνουν στις δίαιτές τους, γιατί ψάχνουν τρόπο να χάσουν χωρίς να πεινάσουν. Πρώτα για χρόνια έτρωγαν υπερβολικά και μετά τους πειράζει που είναι αναγκασμένοι να πεινάσουν.

Το θέμα μου δεν είναι τόσο μια γενικότερη άποψη περί δίαιτας, όσο κάποιες πρακτικές και εμπειρικές συμβουλές για εκείνους που έχουν ένα βάρος που ενώ είναι υγιές, είναι υπερβολικό για δρομείς. Απαντώ στις ερωτήσεις σου:

1. To γενικό κριτήριο είναι η αίσθηση πείνας, για αυτό δεν έγραψα νούμερα. Το πολύ 400 θερμίδες αρκούν για πρωινό. Αν προσπαθείς να αδυνατίσεις, θέλει μόνο 150-200 για να μη φτάσει το μεσημέρι και λυσσάς. "Μέτριο μεσημεριανό" σημαίνει να σηκώνεσαι από το τραπέζι λίγο πριν νιώσεις χορτάτος (δίαιτα κάνουμε εξάλλου). Σε θερμίδες βγαίνει 850 με 950. "Λίγο βραδυνό" είναι 500 με 700 θερμίδες. Γενικά, η αίσθηση πείνας είναι πολύ καλός οδηγός για αποτελεσματική δίαιτα. Και δε χρειάζεται πολλή πείνα, απαιτείται όμως να νιώθεις ελαφρώς πεινασμένος μονίμως - και δεν είναι εύκολο.
2. Θα επιμείνω για το απ' έξω, πως είναι έγκλημα, τόσο για την υγεία, όσο και για το σωματικό βάρος. Αν νομίζει κανείς πως χωρίς να τρώει πατατούλες το σώζει, απλά δείχνει πόσα λίγα ξέρει και τίποτα άλλο.
3. Βάρη κάνω εδώ και 12 χρόνια, οπότε δεν παίζει αυτό που λες. Στο γυμναστήριο, πολλοί το έχουν παρατηρήσει πως η δίαιτα σε συνδυασμό με βάρη έχει καλά αποτελέσματα.
4. Η απάντησή σου στο είναι απλά διπλωματική. Η αλήθεια είναι πως για αδυνάτισμα το τρέξιμο είναι αβέβαια μέθοδος. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ (και ξέρω πως δεν είμαι μόνος σε αυτό) είναι πως τη μία μέρα τρέχεις 6 χλμ (500 θερμίδες), την επόμενη καθόλου, τη μεθεπόμενη 20 (1700 θερμίδες). Με αυτόν τον τρόπο η όρεξη εκτροχιάζεται και δεν είναι καθόλου εύκολο να φας λίγο.


Για το σωστό δρομικό βάρος τώρα: εννοείται πως δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας, γιατί δεν είναι ακριβώς δόκιμος όρος. Εξαρτάται τι επιθυμεί ο καθένας για τον εαυτό του. Γενικά, ένας ερασιτέχνης με κανονικό βάρος θα δυσκολευτεί να αδυνατίσει. Όσον αφορά την υγεία δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να επιχειρήσει κανείς να μοιάσει το Farah (εξάλλου τέτοιο βάρος συνορεύει με τον υποσιτισμό). Όσον αφορά την επίδοση βέβαια, κάθε χαμένο κιλό βάρους είναι κέρδος 3-4 δευτερόλεπτα ανά χιλιόμετρο, οπότε αξίζει τον κόπο να προσπαθήσει κανείς, γιατί όλοι σχεδόν έχουμε περιττό λίπος. Τώρα, για το πώς θα μπορούσε ένας ήδη αδύνατος επαγγελματίας δρομέας να χάσει βάρος, δεν έχω γνώμη, γιατί αυτοί οι δρομείς δεν έχουν λίπος για να χάσουν, άρα θα πρέπει να χάσουν μυική μάζα, που κι από αυτή δεν έχουν πολλή.



Υ.Γ.: Έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως το να μετράς θερμίδες είναι κακή ιδέα. Για πολλούς λόγους.Βέβαια από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς για να έχει ένα μέτρο του τι τρώει. Είναι όμως πρακτικά αδύνατο να μετράς πόσες θερμίδες έχουν οι πατάτες που σου βάζει στο πιάτο η πεθερά, η μάνα, η γυναίκα σου, ούτε μπορείς βέβαια στην ταβέρνα να βγάλεις τον ηλεκτρονικό ζυγό και να ζυγίσεις το μουσακά. Ένα "μέτριο μήλο" έχει 75 θερμίδες - τι θα γίνει, θα ζυγίζουμε και τα μήλα; Τα περισσότερα καλά μήλα δεν είναι μέτρια. Επιπλέον, ένα site βγάζει πως για τα κιλά μου καίω 2400 θερμίδες την ημέρα, ένα άλλο 2200. Προσωπικά, αν φάω πάνω από 2000 θερμίδες παχαίνω. Συμπέρασμα, είναι πρακτικά αδύνατο να υπολογίσεις ρεαλιστικά νούμερα. Αν βέβαια πει κανείς "θα λιμάξω, θα φάω 1600 θερμίδες" ε ναι, θα δει αποτέλεσμα, όμως έτσι η μέθοδός του είναι ουσιαστικά το απλό "πεινάω μέχρι λιποθυμίας", μόνο που με τις θερμίδες το συγκαλύπτει.

Υ.Γ.: Το πρόβλημα με τα "πολλά μικρά γεύματα" είναι πως απαιτεί διατροφικές συνήθειες που οι περισσότεροι δεν έχουν. Σχεδόν όλοι είμαστε μαθημένοι στα τρία γεύματα. Προσθέτοντας γεύματα, οι περισσότεροι απλά θα αυξήσουν τις θερμίδες που τρώνε. Υπάρχουν πειθαρχημένοι άνθρωποι, που ακολουθούν πιστά το πρόγραμμα του διαιτολόγου και τα καταφέρνουν (ξέρω μάλιστα κοπέλα που καταφέρνει να συνεχίσει και μετά το πέρας του προγράμματος), όμως η μεγάλη πλειοψηφία είναι μαθημένοι σε πλήρες μεσημεριανό και βραδυνό και δύσκολα προσαρμοζονται. Εξάλλου, κατά τη γνώμη μου, το δεκατιανό είναι εντελώς άχρηστο. Όποιος τρώει δύο φορές πριν φτάσει το μεσημέρι είναι απλά κοιλιόδουλος.

Edited by - Bloom on 01/07/2016 14:08:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  15:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δεκατιανο το θελεις για να καιει συνεχεια το σωμα σου και να μην πεφτεις με τα μουτρα το μεσημερι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  15:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aν είσαι σοβαρό άτομο, δεν πέφτεις με τα μούτρα το μεσημέρι. Και σίγουρα το σώμα δεν καίει τρώγοντας. Αν ήταν έτσι, θα αδυνατίζαμε καταβροχθίζοντας πίτσες μέχρι σκασμού.

Edited by - Bloom on 01/07/2016 15:49:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  17:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Bloom , το δεκατιανο το γραφουν ολοι ανεξερετως οι διαιτολογοι..Κατι παραπανω θα ξερουν. Και κανεις πολυ μεγαλο λαθος , το σωμα καιει τρωγοντας , οχι απαραιτητα πιτσες μεχρι σκασμου οπως ακραια αναφερεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  18:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δεκατιανο θα εχει ενα κουλουρι θεσσαλονιλης η μια μπανανα η ενα γιαουρτιχαμηλα λιπαρα και οχι πιτσες!

Edited by - prof on 01/07/2016 18:43:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  18:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατά βάση, κακώς κατηγορώ το δεκατιανό γιατί κι εγώ κάπου τότε τρώω πρωινό. Όμως η ιδέα να τρώμε δύο φορές πριν φτάσει το μεσημέρι είναι λάθος κι ας λένε οι διαιτολόγοι. Τώρα, όποιος νομίζει πως τρώγωντας συνεχίζονται οι... καύσεις, μάλλον είναι πολύ παραπληροφορημένος.


Α! Και το κουλούρι Θεσσαλονίκης είναι ανθυγιεινό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  20:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πω κατι τελευταιο...
Οταν λεμε και ειδικα οταν επιμενουμε σε καποιον πανω σε θεμα διατροφης κλπ , καλο ειναι να εχουμε γνωση αυτου που λεμε
Η προχειρη εξηγηση του γιατι πρεπει να τρωμε τα 5 γευματα και για το αν συνεχιζονται οι καυσεις τρωγοντας η οχι ,ειναι οτι ετσι μοιραζουμε καλυτερα τις θερμιδες στην διαρκεια της ημερας και κραταμε τον μεταβολισμο μας ενεργο συνεχως , οπως επισης αποφευγουμε τα σκαμπανεβασματα στα επιπεδα ινσουλινης και γλυκοζης στο αιμα


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2016 :  20:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πού τα έμαθες αυτά, γιατί στο πανεπιστήμιο που πήγα εγώ, στην Πάτρα, δε μας έμαθαν τίποτα τέτοιο. Ίσως βέβαια οι καθηγητές Βιοχημείας και Φυσιολογίας στην Ιατρική Πατρών να ήταν άσχετοι, δεν ξέρω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000