Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Στάδια
 Στάδιο Αμαλιάδας - για ντόπιους και μη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/08/2007 :  09:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του thrax.  Απάντηση σε αποστρόφους
Για όσους δεν κατάφεραν να πάνε σε νησάκι το καλοκαίρι και την έβγαλαν στο χωριό της γυναίκας τους στο Ν. Ηλείας (), μια καλή εναλλακτική για προπόνηση και ταυτόχρονα απόδραση από τα σόγια ()είναι το στάδιο Αμαλιάδας.
Δεν ξέρω πολλά για ώρες λειτουργίας ή facilities, μιας και πήγα μόνο 4 φορές. Πρόκειται για ένα σύγχρονο σετ αθλητικών εγκαταστάσεων. Το γήπεδο ποδοσφαίρου (χόρτο) περιβάλλει κανονικότατος στίβος με ταρτάν, 400 μ. εσωτερική με 8 διαδρομές και 10 από τη μεριά του σπριντ. Οι αποστάσεις είναι σημασμένες με επιμέλεια. Το ταρτάν είναι αρκετά καλό.
Το στάδιο (στίβος) είναι γενικά άδειο, αλλά το βραδάκι έρχεται κόσμος και πάει στο κλειστό και παίζει μπάσκετ, ή παρακολουθεί κάποια προπόνηση ποδοσφαίρου τοπικών συλλόγων. Τα επιφωνήματα που ακούγονται σε τέλεια τοπική διάλλεκτο (μπράβο άντρα μου!)απευθύνονται σε εκκολαπτόμενους ποδοσφαιριστές και όχι σε δρομείς για να μην σας μπαίνουν ιδέες. Ελλάχιστοι δρομείς προπονούνται στο στάδιο. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται το χειμώνα, αφού στο στάδιο αυτό έχει έδρα ο Κόροιβος μια αξιοπρεπέστατη ομάδα στίβου.
Γενικά πολύ καλές συνθήκες με δύο ιδιάιτερότητες: Το ταρτάν ποτίζεται τακτικότατα από τα μπεκ του γηπέδου ποδοσφαίρου, τα οποία καλύπτουν 75% ταρτάν και 25% το χόρτο. Επίσης τα μπεκ μπαίνουν αυτόματα και ξαφνικά ώστε κινδυνεύεις να βραχείς άμεσα, αν και το καλοκαίρι αυτό είναι καλοδεχούμενο. Δεύτερον, το ταρτάν ποτίζεται και από ροχάλες ντόπιων δρομέων.
Για τις ώρες λειτουργίας δεν έχω ιδέα. Ανήμερα το 15Αύγουστο μπήκα στο χώρο από ένα μικρό πορτάκι. Τις άλλες μέρες έχει και μεγαλύτερες και πιο επίσημες θύρες. Γενικά προσβάσιμο συνεχώς, έστω και ανεπίσημα.

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2007 :  11:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας που βρέθκες στο Ν. Ηλείας, όπως κι εγώ, να αναφέρω ότι στο Κατάκολο έχει απίθανες διαδρομές για τρέξιμο. Πολλά χιλίομετρα για όσο τραβάει η ψυχή του καθενός. Γνωστή είναι άλλωστε και η παραλία του Κατακόλου που φτάνει μέχρι την Κυπαρισσία...Το τέλειο μέρος για τρέξιμο και πρόπονηση μαραθωνίου και όχι μόνο!Δίπλα στη θάλασσα, ακούγωντας το κυματάκι...

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RouDi
Crazy Boy of Forum

Greece


1351 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2007 :  09:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξανδρα καλημέρα, τι ειναι το mountaineering.
Μου θυμίζει κατι απο engineering

____________________
Δε με νοιάζει αν είναι πολύ πρωί, κάνει κρύο, είναι μακρυά ή πολύ ψηλά. Εκεί που πάμε θα έχει γλυκά ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2007 :  12:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το mountaineering είναι όλα τα activities που έχουν να κάνουν με το βουνό-πεζοπορία, trail running,διάσχιση φαραγγιών κλπ κλπ.

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TSAMADIS
Senior Forum-Runner

Greece


561 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2007 :  09:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξανδρα γυναικα εισαι, η μηπως ΖΙΝΑ?Η καλυτερα ο Θησεας.

stefanos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2007 :  09:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες, το εν λόγω στάδιο της Αμαλιάδας το μάτιασα. Χτες καιγόταν ο τόπος γύρω του. Μακάρι να τη γλύτωσε, καθώς περιβάλλεται από βλάστηση. Δεν γράφω για άλλα στάδια μην καούν και αυτά.

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  12:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax βρέθηκα στο γήπεδο που περιγράφεις χτές βράδυ (λόγω μητρικής καταγωγής)..πολύ καλός στίβος..ωράριο ελεύθερο 24 7..έχει και 1 εξωτερική διαδρομή (χώμα-πλακάκι) περί των 700m με ανηφοροκατηφόρα..ναι έπαιζαν και μπάσκετ με τα σχετικά επιφωνήματα..κορυφαίο γήπεδο / ελάχιστος κόσμος..
Κατάκολο / Κουρούτα προσφέρονται για άπειρα χλμ ακριβώς δίπλα στη θάλασσα..μαγευτικό τοπίο αλλά δραστηριότητες για δρομείς πάντα solo..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  14:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου έχει και το καλοκαίρι δυνατότητες για συνδυασμό μπάνιου, ποδηλάτου και τρεξίματος. η περιοχή ενδείκνυται για προπονήσεις και βόλτες. Θέλει λίγο αντοχή μόνο σε κάποια "ντόπια" στοιχεία, π.χ. τρόπος οδήγησης, σκουπίδια κ.α. Αν το καλοκαίρο ξεμείνεις προς τα κει ρίξε μήνυμα να μην είμαστε solo.

ΥΓ. Τις πολύ σπάνιες φορές που το στάδιο είναι κλειστό (ανήμερα Χριστούγεννα, Πάσχα κλπ.) έχει μια καβάντζα για να πηδήξεις τα κάγκελα από τη μεριά που βρίσκεται ενα μικρό χωμάτινο γηπεδάκι.



___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  14:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Φίλε μου έχει και το καλοκαίρι δυνατότητες για συνδυασμό μπάνιου, ποδηλάτου και τρεξίματος. η περιοχή ενδείκνυται για προπονήσεις και βόλτες. Θέλει λίγο αντοχή μόνο σε κάποια "ντόπια" στοιχεία, π.χ. τρόπος οδήγησης, σκουπίδια κ.α. Αν το καλοκαίρο ξεμείνεις προς τα κει ρίξε μήνυμα να μην είμαστε solo.

ΥΓ. Τις πολύ σπάνιες φορές που το στάδιο είναι κλειστό (ανήμερα Χριστούγεννα, Πάσχα κλπ.) έχει μια καβάντζα για να πηδήξεις τα κάγκελα από τη μεριά που βρίσκεται ενα μικρό χωμάτινο γηπεδάκι.



___________________
against the wind...




Έρχομαι και κάποια σ/κ εδώ..το καλοκαίρι το μέρος προσφέρεται όντως για τρελές δραστηριότητες..να είμαστε καλά το καλοκαίρι θα είμαι 1 εβδομάδα εκτός αν γίνει η έκπληξη και την 'κάνω' από Αθήνα οριστικά (λες?)..οπότε θα τα πούμε σίγουρα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  14:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υ.γ.: Να τσεκάρεις την επόμενη φορά που θα βρεθείς την διαδρομή Κουρούτα-Παλούκι (άσφαλτος)-κατεβαίνεις παραλία (άμμος σκληρή για τρέξιμο) και μετά όλο ευθεία σε βγάζει στο ξενοδοχείο Aldemar..από χλμ aller-retour πρέπει να είναι περίπου 25..από τις πιο ωραίες διαδρομές που έχω περάσει..(την έκανα 2η φορά σήμερα το πρωί)..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  15:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Για ασφαλτάδα έχω πάει συχνά από Αμαλιάδα - Κουρούτα - Παλούκι και πίσω. Αλλά στην άμμο δεν έχω συνεχίσει. Τώρα που το ξέρω θα το κάνω... Το καλοκαίρι θα είμαι και εγώ σίγουρα 1 με 2 βδομάδες, καθώς εκεί μένουν οι γονείς της γυναίκας μου. Να κανονίσουμε να συμπέσουμε να μην κοιτούν μόνο εμένα περίεργα!

Ολυμπία έχεις τρέξει καθόλου; Έχει φανταστικές διαδρομές, ακόμα και μέσα στον αρχαιολογικό χώρο, αλλά και στα γύρω χωριά.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  16:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα Α. Ολυμπία 5 Οκτωβρίου (1ος Κουμπερτένιος Αγώνας 21χλμ) και έχω να πω ότι το μέρος είναι μοναδικό..το πρόβλημα στην επαρχία ΄(εκτός των μηνών του καλοκαιριού) είναι ότι δεν κινείται φύλλο. Δεν υπάρχει δραστηριότητα..

Δοκίμασέ το απ' την άμμο εκατέρωθεν (και προς Aldemar και προς Πάτρα)..ατέλειωτα χλμ δίπλα στη θάλασσα..πηγαίνει όσο θές αρκεί να μαζί δικό σου ανεφοδιασμό..θα το μιλήσουμε το θέμα να τρέξουμε παρέα..οι μπύρες δικές μου μετά..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  17:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδες εστω και για σ/κ το καλοκαιρακι πρωτα ο Θεος ακουγεται ωραια φαση, να το δουμε...αριστοτελη περιμενω ενημερωση για ενδεχομενη καθοδο

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2009 :  17:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλεια Δημήτρη...οι μπύρες πληθαίνουν...nikαts ακούς??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2009 :  01:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..να μεταφέρω στους συντρεχαλατζήδες του forum αγωνιστικούς χαιρετισμούς από Thrax, ο οποίος αυτές τις ημέρες παρευρίσκεται στα πέριξ αθλούμενος (τρεχάλεν, ποδήλατο, μιλάμε για full energy ) kai λουόμενος...θα επανέλθω με νεότερη ειδησεογραφία....

__________________
..24houradrenalingirl
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lykos
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2010 :  20:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν ντόπια που είμαι,η Αμαλιάδα έχει το καλύτερο στάδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000