Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Eνεση κορτιζόνης για ξεμπλοκάρισμα νεύρου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/07/2016 :  14:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω πόνο σαν μούδιασμα στη βουβωνική περιοχή εδώ και μερικούς μήνες και νιώθω πρίξιμο, πόνο και δυσφορία στο πόδι ψηλά στη γάμπα. Μετά από επίσκεψη και εξέταση σε νευρολόγο ο ίδιος μου πρότεινε ένεση κορτιζόνης πάνω στο νεύρο με τοπική αναισθησία για να ελέγξει αν το νεύρο συμπιέζεται για κάποιο λόγο. Μου εξήγησε ότι είναι τόσο μικρό το νεύρο που δεν μπορεί να το δει ούτε με εξέταση με ηλεκτρομυογράφημα. Η μόνη λύση είναι αυτή που ανέφερα πιο πάνω, με διαβεβαίωσε ότι με μία φορά θα καταλάβει ο χειρούργος αν είναι επηρεασμένο το νεύρο αυτό. Δεν γνωρίζω τίποτα για αυτές τις ενέσεις μήπως υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ που μπορεί να με ενημερώσει...

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  00:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μη περιμενεις απαντησεις εδω μεσα...επισκεψη σε ορθοπαιδικο να σε δει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  13:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατρός με εχει δει όπως αναφέρω και στο μήνυμα μου, ρωτάω για να μάθω πληροφορίες για αυτή την ένεση απο κάποιο φίλο εδώ μέσα που γνωρίζει κι αν έχει κάνει ποτέ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  16:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου φίλε και περαστικά σου. Μια φορά έκανα ένεση κορτιζόνης στον ώμο, τα αντιφλεγμονώδη δεν μου έκαναν τίποτα, δεν κοιμόμουν τα βράδια από τον ύπνο. Μετά την ένεση μέσα σε μία ώρα μου πέρασε τελείως ο πόνος και έκτοτε, τρία χρόνια, δεν με έχει ανοχλήσει ξανά. Λένε, όμως, ότι γενικά οι κορτιζόνες δεν είναι για χόρταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  19:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν βρεθεί η αιτία του προβλήματος στην ουσία δεν κάνεις τίποτα. Αυτό δεν είναι πάντα εύκολο γιατί συνήθως οι επαγγελματίες υγείας δεν έχουν στόχο να βρουν την αιτία αλλά θέλουν να καταστείλουν τα συμπτώματα. Αυτή η αντιμετώπιση ακόμη και αν υποθέσουμε ότι επιτυγχάνει να περιορίσει τα συμπτώματα - συχνά ούτε και αυτό συμβαίνει- αφήνει το πρόβλημα να δουλεύει στο παρασκήνιο και να ξανά εμφανιστεί στο μέλλον με την ίδια ή διαφορετική μορφή και ένταση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω. Στη θέση σου θα τσέκαρα την γενικότερη υγεία μου και θα έκανα κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής μου για να δώ αν φέρουν αποτέλεσμα (πχ ρύθμιση του ύπνου, επαρκή έκθεση στον ήλιο, έλεγχος βιταμίνης Β12 και D,διακοπή καπνίσματος, διακοπή έντονης γυμναστικής, διακοπή κατανάλωσης ζάχαρης και επεξεργασμένων υδατανθράκων, αύξηση κατανάλωσης καλών λιπαρών κτλ.) Αν όλα αυτά δεν έφερναν αποτέλεσμα (πράγμα σχετικά απίθανο) τότε θα έψαχνα παραπέρα σε πιο ειδικά θέματα.

Μια καλή εισαγωγή σε αυτή την προσέγγιση είναι το βιβλίο του Phil Maffetone "The Big Book of Health and Fitness"
https://www.amazon.com/Big-Book-Health-Fitness-Prevention/dp/1616083794

Edited by - n1kcha on 22/07/2016 19:54:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  20:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by n1kcha

Αν δεν βρεθεί η αιτία του προβλήματος στην ουσία δεν κάνεις τίποτα. Αυτό δεν είναι πάντα εύκολο γιατί συνήθως οι επαγγελματίες υγείας δεν έχουν στόχο να βρουν την αιτία αλλά θέλουν να καταστείλουν τα συμπτώματα. Αυτή η αντιμετώπιση ακόμη και αν υποθέσουμε ότι επιτυγχάνει να περιορίσει τα συμπτώματα - συχνά ούτε και αυτό συμβαίνει- αφήνει το πρόβλημα να δουλεύει στο παρασκήνιο και να ξανά εμφανιστεί στο μέλλον με την ίδια ή διαφορετική μορφή και ένταση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω. Στη θέση σου θα τσέκαρα την γενικότερη υγεία μου και θα έκανα κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής μου για να δώ αν φέρουν αποτέλεσμα (πχ ρύθμιση του ύπνου, επαρκή έκθεση στον ήλιο, έλεγχος βιταμίνης Β12 και D,διακοπή καπνίσματος, διακοπή έντονης γυμναστικής, διακοπή κατανάλωσης ζάχαρης και επεξεργασμένων υδατανθράκων, αύξηση κατανάλωσης καλών λιπαρών κτλ.) Αν όλα αυτά δεν έφερναν αποτέλεσμα (πράγμα σχετικά απίθανο) τότε θα έψαχνα παραπέρα σε πιο ειδικά θέματα.

Μια καλή εισαγωγή σε αυτή την προσέγγιση είναι το βιβλίο του Phil Maffetone "The Big Book of Health and Fitness"
https://www.amazon.com/Big-Book-Health-Fitness-Prevention/dp/1616083794



Αυτο το γνωριζεις απο τη μακροχρονη ενασχοληση σου με τα νοσηματα και την αντιμετωπιση τους?
Αμαν πια καθε ανευθυνος ειδικος του πληκτρολογιου εδω μεσα να προσφερει απλοχερα τη γνωση για την αντιμετωπιση καθε προβληματος υγειας (που φυσικα μονο αυτος διαθετει και οχι βεβαια οι κακοι γιατροι που μονο φαρμακα "σπρωχνουν").
Τοσοι επαγγελματιες υγειας εδω μεσα διαβαζουμε το forum και γραφουμε σε αυτο, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω οταν εμεις σιωπουμε (μιας και δεν εχουμε σαφη και πληρη εικονα του προβληματος του καθε φιλου συμφορουμιτη) γιατι πρωτα και κυρια δεν πρεπει να βλαψουμε την υγεια του αλλου με ανευθυνες ιντερνετικες διαγνωσεις με τι "καρυδια" ερχεσαι εσυ να γραψεις για ζαχαρες και ηλιοθεραπειες (!!!) σε ενα ατομο πονεμενο και πιθανοτατα απελπισμενο που προφανως πλεον ειναι διατεθειμενο να δοκιμασει το ο,τιδηποτε για να γλυτωσει απο το προβλημα του ;;;;;;;
Θα σου αρεσε ο γιατρος σου να σου εδινε διαγνωσειςκαι να προτεινει θεραπειες απο το πληκτρολογιο χωρις να σε εξετασει ενδελεχως;;;;

ΕΛΕΟΣ

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2016 :  11:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας πολλές φορές παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες για κάθε ιατρικό πρόβλημα που συμβαίνει όπως έλλειψη βιταμινών κτλ ή ακόμα και το άγχος που μεγαλώνει κατα ένα βαθμό το πρόβλημα κι αυτό έχει διαπιστωθεί μετά από σχετικές μελέτες έρευνες. Σίγουρα όταν ο γιατρός σου λέει ότι η τελευταία λύση είναι η ένεση κορτιζόνης για να εξετάσει αν το νεύρο είναι αιτία του προβλήματος προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου. Διότι ότι εξέταση και ότι θεραπεία και ότι διάγνωση μου πρότειναν δεν είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα μόνο αγωνία άγχος και ένα τσουβάλι λεφτά εντελώς άδικα πεταμένα. Εχω ακούσει απο δικό μου άτομο που του χορήγησαν μεγαλύτερη δόση στο χέρι που πονούσε και του κατέστρεψαν το κόκαλο και απλά του είπαν δεν φταίω συμβαίνουν αυτά. Δεν ψάχνω διάγωση από εδώ απλά μια συμβουλή όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό σίγουρα οι γιατροί ξέρουν στην τελική απλά το πόσο ρισκάρεις για την υγεία σου τελικά και αν θα δεις αποτέλεσμα στο τέλος μόνο ο θεος το ξέρει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2016 :  14:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dkoukou
...

ΕΛΕΟΣ



Μόλις χτές η Times του Λονδίνου είχαν άρθρο με θέμα: "Doctors should prescribe nuts and greens" το οποίο δημοσίευσαν με αφορμή την ταινιά "Big Fat Fix" που έκανε προχτές παγκόσμια πρεμιέρα με πρώτη προβολή στο Βρετανικό κοινοβούλιο.
Ας δούμε μερικά σημεία του άρθρου:
quote:
Doctors should prescribe nuts, olive oil and vegetables instead of drugs to tackle heart disease, type 2 diabetes and obesity and save the NHS billions, according to health chiefs.
Leading doctors including Pali Hungin, president of the British Medical Association, are calling for an overhaul of the treatment of Britain’s avoidable killer diseases. They have united to back alternative advice on prescribing diet and exercise instead of medication for such conditions.

Μετάφραση:
quote:
Οι γιατροί θα πρέπει να συνταγογραφούν ελαιόλαδο,ξηρούς καρπούς και πράσινα λαχανικά αντί για φάρμακα για την αντιμετώπιση σοβαρών ασθενειων όπως καρδιά, διαβήτης, παχυσαρκία και έτσι να εξοικονομίσουν δισεκατομμύρια από το εθνικό σύστημα υγείας σύμφωνα με κορυφαίους ειδικούς σε θέματα υγείας.
Κορυφαίοι γιατροί όπως ο P. Hungin πρόεδρος του Βρετανικού ιατρικού συλλόγου καλούν για αναθεώρηση στον τρόπο με τον οποίο η Βρετανία αντιμετωπίζει τις σοβαρές ασθένειες. Αυτοί οι γιατροί έχουν ενωθεί στην υποστήριξη εναλλακτικών συμβουλών όπως είναι η αλλαγή διατροφής και η άσκηση σε αντικατάσταση των φαρμάκων για τέτοιες ασθένειες.


http://www.thetimes.co.uk/article/prescribe-nuts-not-pills-urge-doctors-089rtr6xv

παρόμοιο θέμα και από την Telegraph με αφορμή την ίδια ταινία:
"Live like an Italian to combat major health problems, say experts"

http://www.telegraph.co.uk/science/2016/07/22/live-like-an-italian-to-combat-major-health-problems-say-experts/

Όπως βλέπουμε λοιπόν υπάρχει αυξημένο διεθνές ενδιαφέρον για τέτοιες "βλαβερές" προσεγγίσεις.
Για μένα σημασία έχει το αποτέλεσμα και ένα τέτοιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα φέρνει το πρωτόκολλο Bredesen.

O Dale Bredesen του UCLA και η ομάδα του, είναι οι πρώτοι ερευνητές που κατάφεραν με επιτυχία να αντιστρέψουν την μοίρα ασθενών με αλτσχαιμερ σε αρχικό στάδιο. Το πρωτόκκολο Bredesen χρησιμοποιεί 36 διαφορετικές παρεμβάσεις στον ασθενή. Οι περισσότερες από αυτές τις 36 παρεμβάσεις αφορούν τον τρόπο ζωής και διατροφής του. Τα αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικά 9 στους 10 θεραπεύτηκαν (ο ένας ήταν ήδη σε προχωρημένο στάδιο της νόσου)
Περισσότερα για το project (μπορείτε να εγγραφείτε και να συμμετάσχετε μελλοντικά σε πρόγραμμα πρόληψης)
https://www.mpicognition.com/

Συμπερασματικά, είναι εύλογο να αναρωτηθεί κανείς: αν με τέτοιες παρεμβάσεις μπορείς να διαχειριστείς -σε κάποιες περιπτώσεις- με επιτυχία πολύ σοβαρές νευρολογικές ασθένειες ,γιατί να μην μπορείς να διαχειριστείς λιγότερο σοβαρές ή απλές περιπτώσεις με μεγαλύτερη ακόμη επιτυχία;

Edited by - n1kcha on 23/07/2016 14:41:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2016 :  21:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ime ena vima prin tin enesi k akoma den exo pisti oti tha me voithisi sto provlima pou exo o giatros me enimerose simera k den ime sigouri gia tipota... ipe 3 enesis sti sira eki pou ine to nevro 350 euro ti fora!!! stis 2 tha katalavo an o ponos ofilete sto nevro me diaveveose k pithanotites 8 stous 10 therapevonte simfona me empiria sto tomea afto... den iparxoun parenergies mou tonise mono otan pernis poly kero kortizoni i moni imerominia ine avrio gia na ti kano gti meta 1 mina tha apousiazi o giatros k sas roto mia tetia apofasi pote tha prolavo na ti paro me olo afto to risko tin aveveotita gia to an tha me therapevsi telika plse help!! sorry gia english xaraktires to tablet mou den vgazi elinika
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2016 :  11:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι ένα βήμα πριν βάλω ένεση και ακόμα έχω αμφιβολίες παρόλο που έχω μιλήσει με το γιατρό που με πληροφόρησε ότι 8 στους 10 γιατρέυονται με αυτή τη θεραπεία αν όμως το πρόβλημα προέρχεται απο το νεύρο. Moου μίλησε για πρωτόκολλο θεραπείας 3 ενέσεων κορτιζόνης με τοπικο αναισθητικό μαζί με χάπια lyrica 350 euro η κάθε μία σύνολο 1000 euro σε διάστημα 2-3 μηνών!!! Στη 2η θα καταλάβω αν έπιασε η θεραπεία βλέποντας βελτίωση. Παρενέργιες δεν υπάρχουν μου ανάφερε και έχω 1 μέρα να αποφασήσω δηλ μέχρι σήμερα αν θα κάνω αυτή τη θεραπεία ... ο ίδιος θα λείψει ένα μήνα άδεια και απο σεπτέμβριο θα επιστρέψει οπότε πρέπει να αποφασήσω σε μια μέρα αν θα πάρω το ρίσκο να κάνω κάτι τέτοιο που κοστίζει και δεν μου λέει κανείες ότι 100 τα 100 θα πετύχει. Με όλο αυτό το ρίσκο την αβεβαιότητα εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasmonos
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2016 :  13:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην βιαστεις. Ψαξτο κι' αλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2016 :  17:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
n1kcha φαντάζομαι κάνεις πλάκα... Μήπως να αντικαταστήσουμε και τα εμβόλια με το ξεμάτιασμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2016 :  13:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mετά από αρκετή σκέψη πήρα τη σωστή απόφαση να μην αρχίσω με κορτιζόνες. Πιστεύω ότι χωρίς τη σωστή διάγνωση καμία θεραπεία δεν θα φέρει θετικό αποτέλεσμα και δεν θέλω να γίνω άλλο ένα πείραμα στα χέρια των γιατρών. Απλά βλέπω με πόση ευκολία αρχίζουν να μιλάνε για κορτιζόνες και να σου τις προτείνουν ανεπιφύλακτα και αυτό με απογοητεύει αφάνταστα. Λέω να πάρω και άλλη γνώμη απο ειδικό νευροχειρούργο βέβαια αν τελικά έχει σχέση όλο αυτό με συμπίεση νεύρου μήπως με τον κατάλληλο φυσιοθεραπευτή βρω λύση στο πρόβλημα... η εξέταση με ηλεκτομυογράφημα δείχνει νεύρα και μυς ξέρει κανείς να με ενημερώσει αν πράγματι μπορεί να δείξει συμπίεση νεύρου ή βλάβη σε ένα μυ, μήπως έχετε κάνει τέτοια εξέταση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2016 :  18:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
andriana από μέση πως είσαι;Ρωτάω γιατί σε μερικές ακραίες περιπτώσεις η δισκοκήλη προκαλεί παρόμοια προβλήματα με τα δικά σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2016 :  12:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για το μήνυμα φίλε, η αλήθεια δεν έχω κανένα πόνο στη μέση όλο αυτό το διάστημα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα συμπτώματα βελτιώνονται κάπως όταν κάθομαι ή όταν ξαπλώνω σε εμβρυική θέση. Γίνονται χειρότερα με την βάδιση, ορθοστασία και όταν σταυρώσω το δεξί πόδι - αυτό που πονάει, πάνω από το αριστερό επίσης όταν πάω να φορέσω το παπούτσι μου. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει διαγνώσεις αρκετές όπως θλάση προσαγωγών, σύνδρομο κοιλ προσαγ και τώρα τελευταία η πιθανότητα συμπίεσης ενός νεύρου του λαγονοβουβωνικού συγκεκριμένα που βρίσκεται στη βουβωνική χώρα. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μόνο του δεν θα περάσει δηλ με ακινησία και ξεκούραση και αντιφλεγμονώδη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2016 :  12:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένας φίλος μου είχε παρόμοια συμπτώματα με τα δικά σου και τελικά το πρόβλημα ήταν μία δισκοκήλη.Το ωραίο ήταν ότι ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τη μέση,αλλά ευτυχώς ένας γιατρός το υποπτεύθηκε και το βρήκε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000