Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Sizing HOKA stinson
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/07/2016 :  12:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, καλημέρα
Ήθελα τα φώτα σας! Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι Hoka stinson atr γυναικείο από το ίντερνετ και δεν ξέρω τι νούμερο να πάρω γιατί δεν έχω ξαναφορέσει χόκα...

Σε brooks cascadia 8, φοράω 38 νούμερο. Σε asics nimbus 15 (made in china, που είναι περίπου ένα νούμερο πιο φαρδιά από τα nimbus made in indonesia) φοράω 38. Σε samolom xt wings 3, φοράω 38 2/3.

Η συμβολή σας θα ήταν πολύτιμη!

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  13:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω, αλλά μετά από πολλά χρόνια αγορών υποδημάτων τρεξίματος και ορειβασίας, έχω καταλήξει ότι η πιο "ασφαλής" μονάδα μέτρησης που με μεγάλη ακρίβεια δίνει το ίδιο νούμερο σε υποδήματα διαφορετικών εταιριών είναι τα CM. Έτσι, να κοιτάς το νούμερο που δίνουν στα CM και όχι EU, UK, US κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitris.apostolou
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  13:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit dimitris.apostolou Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας κάνει 2500km στο συγκεκριμένο παπούτσι μπορώ να σου πω ότι το μέγεθος εξαρτάται απ'το τερέν που σκέφτεσαι να τρέξεις.

Γενικά τα Hoka είναι στενά στο μπροστινό μέρος, οπότε αν θέλεις να έχεις λίγο περισσότερη άνεση να κουνάς τα δάχτυλα χωρίς να πιέζονται σαν σαρδέλες καλό είναι να ανέβεις ένα νούμερο.

Το ίδιο ισχύει και αν σκοπεύεις να τρέχεις σε μεγάλες, απότομες, τεχνικές κατηφόρες. Αν θέλεις τα νυχάκια σου να παραμείνουν διαφανή, πήγαινε με ένα νούμερο μεγαλύτερο αλλιώς θα βαφτούν μαύρα :)

Τώρα αν τρέχεις σε χαλαρούς χωματόδρομους και σου αρέσει το σφιχτό παπούτσι, το νούμερό σου θα είναι μια χαρά.

Edited by - dimitris.apostolou on 25/07/2016 13:11:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  13:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φοράω 44.5 ή 28.5cm σε Brooks,Salomon Adidas 44 2/3. UK 9.5 US 10.5
Έχω 2 ζευγάρια Hoka, Bondi και Speedgoat το πρώτο έχει πολύ χώρο μπροστά ενώ το 2ο ήρθε κουτί με ιδανικό κενό μπροστά και καλύτερη εφαρμογή,στο ίδιο μέγεθος 44 2/3 και τα δύο.
Η μαλάκω η Puma το 44.5 το έχει στα 29cm.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  17:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, παιδιά. Ήταν όλες πολύ χρήσιμες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2016 :  11:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, παιδιά, τα παπούτσια παρελήφθησαν! Τα παρήγγειλα σε 38 2/3 (japan 24, uk 5.5, us 7), δηλαδή ίδιο ακριβώς μέγεθος με τα salomon xt wings που έχω, και έιναι μια χαρά!

Μπροστά έχω ακριβώς όσο περιθώριο έχω και με τα salomon, δηλαδή κάτι παραπάνω από ένα δάχτυλο, που είναι και το περιθώριο που συνήθως θέλω να έχω στα trail παπούτσια μου.

Τα παπούτσια αγκαλιάζουν το πόδι πολύ σφιχτά. Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτό, αλλά νομίζω είναι θέμα υποκειμενικής προτίμησης (επίσης έχω σχετικά λεπτό πόδι οπότε με βολεύει). Αν ωστόσο κάποιος έχει πιο φαρδύ πόδι, ίσως αυτό να ήταν θέμα.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι πως το πόδι με δυσκολία μπαίνει μέσα στο παπούτσι, λόγω ίσως της γλώσσας του παπουτσιού και του συστήματος με τα κορδόνια. ελπίζω όμως ότι με τη χρήση θα ανοίξουν λίγο.

Τώρα ως προς τη σόλα, αν σου αρέσουν τα μαλακά παπούτσια η αίθσηση όταν τα φοράς είναι υπέροχη. Σε μικρή διαδρομή που τα έτρεξα σε δρόμο, τα αισθάνθηκα πράγματι πολύ απορροφητικά σε κραδασμούς.

Αυτά προς το παρόν. Μένει να δοκιμαστούν στο βουνό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000