Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αναζήτηση ειδικού σε αθλητικούς τραυματισμούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/07/2016 :  11:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. τρέχω 22 χρόνια χωρίς ιδιαίτερους τραυματισμούς, αλλά εδώ και δύο μήνες αντιμετωπίζω μια επίμονη τενοντοπάθεια κυρίως στον αριστερό αχίλλειο. Ο ορθοπεδικός που με είδε μίλησε για απλή τενοντοπάθεια και απέκλεισε (μέσω ψηφιακής ακτινογραφίας) την ενθεσοπάθεια. Τα αντιφλεγμονώδη δεν έχουν βοηθήσει και η φυσικοθεραπεία (ρεύματα, υπέρηχοι και μαλάξεις) δεν έχει φέρει ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Έφτιαξα και πάτους, αλλά αυτοί θα βοηθήσουν μετά την αποκατάσταση του προβλήματος και δεν μπορούν να θεραπεύσουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι η τενοντοπάθεια του αχιλλείου έχει μακρόχρονη θεραπεία, αλλά θα ήθελα να με δει κι ένας γιατρός ειδικευμένος σε αθλητικές κακώσεις, ει δυνατόν κάποιος που να έχει εμπειρία από δρομείς. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον ή κάποιους; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Curro, ergo Sum.

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2016 :  12:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε αν και δεν είμαι γιατρός θέλω να τονίσω ότι αν δεν γίνει σωστή διάγνωση που στη δική σου περίπτωση μπορεί να έχει γίνει δεν λέω, όποια θεραπεία και να κάνεις θα πάει χαμένη κι αυτό το λέω εκ πείρας. Να πάρεις και δεύτερη γνώμη, περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2016 :  13:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διάγνωση της τενοντοπάθειας έγινε από ορθοπεδικό. Επειδή όμως θέλω να πάρω και δεύτερη γνώμη, αναζητώ τον ειδικό.
Ευχαριστώ για τις ευχές!

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Baladoros
Forum-Runner

78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2016 :  22:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.physiopsarogiannis.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2016 :  23:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνωμη αλλα μην μπερδευουμε τους γιατρους με τους φυσικοθεραπευτές. Την διαγνωση την κανει ο γιατρος!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2016 :  23:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συντρέχτη ενδιαφέρεσαι να σου προτείνουμε κάποιον ειδικό γενικά απ'όλη την Ελλάδα ή ειδικά από συγκεκριμένη περιοχή;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2016 :  01:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είσαι Αθήνα και όχι σε επαρχία, ο Τάκης Κουλουβάρης ειναι τριαθλητής και μαραθωνοδρόμος. Καταλαβαίνει τον πόνο σου διοτι τα εχει περασει και αυτος. Ειναι στο Καβούρι αλλα αξίζει "τον κόπο" αν μένεις μακρυά. Ειναι ορθοπεδικός.

Ο Ψαρογιάννης που προτεινε καποιος παραπάνω επισης ειναι εξαιρετικός αλλα ειναι φυσικοθεραπευτής.

Εγω σε αυτούς τους 2 πηγαίνω αν και οι δυο μου πέφτουν μακρυά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2016 :  09:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Δ.Τσούκας στο Μαρούσι, πίσω απο το Ιατρικό (σε ένα ειδικό 'ορθοπαιδικό κέντρο' ) είναι ορθοπαιδικός Αθλητίατρος (βόλλει ΑΕΚ κλπ) γνωστός για τις ΜΗ-επεμβατικές θεραπείες που προτείνει. Προσωπική εμπειρεία , όπου όλοι μου προτείνανε επέμβαση , ενέσεις κλπ και λύνω τα Αθλητικά στραπατσαρίσματα μου με ασκήσεις.
για φυσικοθεραπευτή ,καλύτερα συνενόση με τον Γιατρό σου , γιατί ο ένας συνεργάζεται με τον άλλο και προσαρμόζουν την θεραπεία . Υπάρχει βέβαια και ο βελονισμός ... αρκεί να γίνεται απο Ιατρό η Φυσικοθεραπευτή για Αθλητές . Να γίνεις γρήγορα καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2016 :  09:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Συντρέχτη ενδιαφέρεσαι να σου προτείνουμε κάποιον ειδικό γενικά απ'όλη την Ελλάδα ή ειδικά από συγκεκριμένη περιοχή;;



Μένω στο Χαλάνδρι αλλά κινούμαι με μοτοσυκλέτα, οπότε οποιοσδήποτε από Κηφισιά έως το κέντρο της Αθήνας με βολεύει.

Δεν έχω πρόβλημα να πάω και στην άλλη άκρη της πόλης για 1-2 επισκέψεις σε γιατρό, αλλά ο φυσικοθεραπευτής θα πρέπει να είναι πιο κοντά, γιατί προβλέπω ότι θα χρειαστώ πολλές επισκέψεις.


Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2016 :  09:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαλάνδρι : φυσιοθεραπευτής ο Οικονομίδης (του ΠΑΟ) έχει ομάδα βοηθών πολύ καλή , μόνο με διάγνωση ορθοπαιδικού ξεκινά την θεραπεία.Για Γιατρό επιμένω στον Τσούκα λόγω εμπειρίας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2016 :  10:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις προτάσεις. Εννοείται ότι αν κάποιος έχει να προσθέσει κάποιον άλλο γιατρό ή/και φυσικοθεραπευτή θα βοηθήσει επίσης, μιας και μπαίνουμε στον Αύγουστο και δεν ξέρω ποιον θα βρω διαθέσιμο.

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2016 :  12:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by samis

Χαλάνδρι : φυσιοθεραπευτής ο Οικονομίδης (του ΠΑΟ) έχει ομάδα βοηθών πολύ καλή , μόνο με διάγνωση ορθοπαιδικού ξεκινά την θεραπεία.Για Γιατρό επιμένω στον Τσούκα λόγω εμπειρίας



Ένα περίεργο πράγμα με τον Τσούκα, samis. Το σταθερό στο ιατρείο του δεν το απαντάει κανένας, ενώ το κινητό για έκτακτα περιστατικά είναι μονίμως «εκτός δικτύου».

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2016 :  00:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στην σελιδα του έχει το τηλεφωνο του meditarreneo στην Γλυφαδα που επίσης έχει ιαυτρείο , εκεί τον παίρνω και κανονίζω με την γραμματέα του . πήγα πριν απο ~1,5 μήνα για να κάνω πελματογράφημα (έχει ένα ειδικό μηχάνημα -διάδρομο. Αφού με εξέτασε μου ειπε ότι έχω αλλάξει πάτημα (λόγω χονδροπάθειας) και πρέπει να κάνω κάτι ασκήσεις , και μ' έδιωξε... τώρα πάω αρκετά καλύτερα (μαγικά δεν υπάρχουν αλλά σίγουρα καλύτερα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2016 :  11:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζακ Μελάγιες στον Γέρακα ψηλά στον σταυρό. Όλη η Παλλήνη/Γέρακας πίνει νερό στο όνομά του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  04:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαγνωση της τενοντοπαθειας αχιλλειου ειναι απο τις πλεον λαθος διαγνωσεις των ορθοπεδικων γι αυτο και πολυ δυσκολα θεραπευεται και απο αυτους και απο τους φυσικοθεραπευτες. Το 90% γινεται καλα με μια η δυο θεραπειες στους μυς που πρεπει ,στη νευρωση τους και με την καταλληλη κινητοποιηση των οστων του ποδιου .Θυμαμαι παλλια που εδινα πλειομετρικες ασκησεις ,εκανα διατασεις και εβαζα παγο στους ασθενεις αυτους και ντρεπομαι πραγματικα για το επιπεδο θεραπειας που παρειχα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  15:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ spiros tsi,

Η τενοντοπάθεια δεν υφίσταται σαν παθολογική οντότητα; Ποιοι είναι οι μύες που πρέπει να "θεραπεύσεις" ακριβώς σε πόνο στην περιοχή αυτή; Πώς θα "θεραπεύσεις" τη νεύρωσή τους ακριβώς; Και ποια οστά του ποδιού θα κινητοποιήσεις και με ποιο τρόπο; Τελικά, αν δεν είναι τενοντοπάθεια, τι είναι;
Προσοχή σε αυτά που γράφουμε.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000