Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 TomTom Runner GPS Running Watch
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2016 :  19:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το garmin 220, βρίσκει επίσης αμέσως δορυφόρους. το Fr15 δεν έχει αυτή την τεχνολογία.
Επίσης το garmin 220, καμία σχέση με το fr15 σε μπαταρία. Πραγματικά το φορτίζω... προληπτικά. Μετά από 3 χρόνια, σε ένα τρέξιμο 2 ωρών, να φτάσει στο 70% και πολύ λίγο μπορεί να λέω, Με παλμογράφο.

Το tomtom έχει κάποια καλούδια, συνδέεται με κινητό, και στέλνει επιπλέον πληφορορίες live κτλ, δεν τα ξέρω καλά, αλλά μου είναι αδιάφορα.
Επίσης ένα από τα υπερ προς garmin μεριά, είναι ότι επειδή στο παρελθόν την έχω πατήσει, δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη σε bluetooth παλμογράφους. Ενώ η τεχνολογία ant1 της garmin είναι εντελώς δοκιμασμένη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Odyr
Newbie Forum Runner

Greece
19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2016 :  19:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω είναι ξεκάθαρα αυτά που έγραψα προηγουμένως, φυσικά και το garmin 220 δεν έχει καμία σχέση με το fr15 για αυτό σκεφτόμουνα για να το αγοράσω, στο fr15 έλεγε ο κατασκευαστής οτι κρατάει η μπαταρία 8 ώρες και μου κρατούσε 4 ώρες και 30 λεπτά περίπου, στο garmin 220 που λέει ο κατασκευαστής οτι κρατάει η μπαταρία 10 ώρες φοβήθηκα μην γίνει ότι με το fr15 δηλαδή να κρατάει η μπαταρία λίγο πάνω απο τις μισές ώρες που λέει ο κατασκευαστής (γελοία λογική το ξέρω), φυσικά το ίδιο θα μπορούσα να πάθω και με το tomtom, επίσης πήρα το tomtom διότι ήταν κοντά στα 70 ευρώ ποιο φτηνό. Πάντως το γράφω και πριν ότι τo tomtom είναι ότι καλύτερο μπορεί να πάρει κάποιος μέχρι τα 140-150 ευρώ από Ελλάδα το garmin 220 έχει από Ελλάδα γύρω στα 180 ευρώ. Και κάτι άλλο την σύγκριση για τους δορυφόρους την έκανα για garmin fr15 vs tomtom runner και το αναφέρω στο προηγούμενο post μου, διότι το garmin fr15 ειναι ποιο ακριβό από το tomtom όμως γενικά είναι κοντά σε τιμή τα δύο ρολόγια.

Edited by - Odyr on 03/08/2016 19:46:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2016 :  21:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεταξύ fr15 + tomtom, αν δεν πας για παλμογραφο (νομιζω το fr15 ειναι για παλμογραφο, ενω το fr10 χωρίς) νομίζω το tomtom αξίζει είναι πιο φθηνό.
αν όμως δεν πας για παλμογράφο, ίσως πιο δίκαια σύγκριση θα ήταν το fr10, που είναι σχεδόν ίδιο σε τιμή με το tomtom χωρίς να υστερεί σε σχέση με το fr15 (πέρα από τον παλμογράφο).

Πάντως ακόμα και μεταξύ παρομοίων τιμών , fr10-tomtom, το tomtom είναι σαφώς πιο ανταγωνιστικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Odyr
Newbie Forum Runner

Greece
19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2016 :  22:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το tomtom μπορεί να συγκριθεί με το fr10 μόνο σαν τιμή. Πάντως η σύγκριση του tomtom runner γίνεται με τα garmin fr25, garmin fr15, tomtom runner 2. Κατά την δικιά μου άποψη και με βάση τα χαρακτηριστικά τους το tomtom runner σε σχέση με το garmin 220 είναι λίγο ποιο κάτω (δηλαδή εάν το garmin 220 με άριστα το 100 είναι 100 τοτε το tomtom είναι 90-92).

Edited by - Odyr on 03/08/2016 22:06:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2016 :  22:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ξανατρέξουμε με τον συντρέχτη, θα ξανατσεκάρω λίγο την ακρίβεια των GPS.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2016 :  00:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν εχει ενημερωθει το tomtom cardio gps μπορει να κανει και 3 λεπτα να βρει δορυφορο! Η μπαταρια του με gps και cardio καρπου υπολογιζω να κραταει 4:30-5:00 ωρες. Ρολοι στα 125 ευρω με cardio καρπου ακριβειας! δεν νομιζω να υπαρχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Odyr
Newbie Forum Runner

Greece
19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2016 :  15:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Αν δεν εχει ενημερωθει το tomtom cardio gps μπορει να κανει και 3 λεπτα να βρει δορυφορο! Η μπαταρια του με gps και cardio καρπου υπολογιζω να κραταει 4:30-5:00 ωρες. Ρολοι στα 125 ευρω με cardio καρπου ακριβειας! δεν νομιζω να υπαρχει.


Όταν είναι ενημερωμένο βρίσκει δορυφόρο σε 5-20 δευτερόλεπτα . Μία φορά που το έβαλα να βρει δορυφόρο χωρίς να είναι ενημερωμένο έκανε 15-20 δευτερόλεπτα (μπορεί να έτυχε), πάντως δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από μια φορά που το δοκίμασα, νομίζω όμως ότι όσο χρόνο σου έκανε το cardio (δεν ήταν ενημερωμένο) το ίδιο θα σου έκανε και το fr15 στις ίδιες συνθήκες (έχω το runner και είχα και το fr15). Πόσο σου κράταει η μπαταρία στο cardio χωρίς την χρήση παλμών από τον καρπό;

Edited by - Odyr on 04/08/2016 15:19:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2016 :  15:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο μου το εκανε μια φορα που το ξεκινησα απο το σπιτι, εβαλα παπουτσια και μετα βγηκα στο δρομο. Ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που εκανε τοσο.
Παντα βαζω το cardio και click+buzz. Σημερα ετρεξα 1:22 και επεσα μια παυλα απο τις 5 και για πρωτη φορα δεν πατησα κουμπι για να δω ενδειξεις η φωτακι. Συνηθως για να περναει η ωρα το πειραζω και λιγο εως πολυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Odyr
Newbie Forum Runner

Greece
19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2016 :  15:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπότε η διάρκεια της μπαταρίας σου πρέπει να κρατάει κοντά στις 6 ώρες και 30 λεπτά με GPS+παλμούς από καρπό+click+buzz και εαν αφαιρέσεις το click+buzz λογικά θα κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Αν συνυπολογίσουμε ότι το ρολόι δεν κλείνει τελείως όπως άλλα ρολόγια για να κάνεις οικονομία στην μπαταρία όταν δεν το χρησιμοποιείς τοτε η σχέση τιμής-απόδοσης είναι πάρα πολύ καλή.

Edited by - Odyr on 04/08/2016 16:01:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2016 :  22:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για το κοστος του και οχι μονο! Εχω βαλει δυο φορες ζωνη καρδιακων παλμων και θεωρω οτι το cardio καρπου ειναι αλλη φαση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2016 :  16:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρεται, αγόρασα το TomTom Runner 2 τον Φεβρούαριο μέσω Ιντερνετ (απο ξένο site) στα 200 ευρώ και από τότε το χρησιμοποιώ ανελλιπώς σε δεκάδες διαδρομές που έχω κάνει καθώς και σε 4-5 αγώνες 5K.

Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μόνο GPS + παλμογράφο καρπού αλλά όχι Music.

Γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος παρά τα όσα παράπονα έχω διαβάσει κατά καιρούς σε διάφορα forum του εξωτερικού.

Τον παλμογράφο δεν τον έχω συγκρίνει με κάποιο άλλο ρολόι η καποιο παλμογράφο στήθους, παρά μόνο με τον παλμογράφο αυτιού που έχει ένα στατικό ποδήλατο που έχω (Kettler Cycle P) και την ώρα της άσκησης οι ενδείξεις και στα δύο είναι πολύ κοντά. Γενικά δεν ξέρω κατά πόσο ο παλμογράφος είναι αξιόπιστος, πάντως οι ενδείξεις που παίρνω από τρέξιμο σε τρέξιμο σε συνάρτηση και με την ένταση έχουν συνοχή.

Όσο αφορά το GPS και αυτό μου φαίνεται αρκετά αξιόπιστο. Σε 3 αγώνες 5Κ το χρησιμοποίησα ταυτόχρονα με το Runtastic App από το κινητό, και ενώ το Runtastic μου έδινε την απόσταση ανάμεσα στα 5,10 - 5,40χλμ το TomTom μου την έδινε στα 5,02 - 5,10 χλμ.

Από κει και πέρα αυτό που δεν δουλεύει πολύ καλά είναι η ένδειξη του ρυθμού (pace) οπότε και δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό την ώρα που τρέχω. Δηλαδή, ενώ μπορεί να τρέξω με μια σταθερή ταχύτητα περίπου στα 5 λεπτα το χλμ αυτό απο δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο μπορεί να μου δείχνει την μια 4:30 λεπτά και την άλλη 5:50.

Στα θετικά επίσης και τα βήματα (stride rate) που εμφανίζει στο site mysport.tomtom.com όταν ανεβάζω τις ασκήσεις μου.

Η μπαταρία προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα επειδή δεν το φοράω συνέχεια πάρα μόνο όταν τρέχω ή κάνω κάποια άλλη άσκηση, οπότε και φροντίζω να το έχω φορτίσει από πριν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2016 :  15:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο με το pace που λες μου κανει εντυπωση. Το δικο μου tomtom δεν κανει σκαμπανεβασματα σε αντιθεση με το κινητο μου που δουλευει με σκαμπανεβασματα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000