Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεγάλες αποστάσεις και πόδια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/08/2016 :  15:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζω πολύ καιρό το φόρουμ, όμως είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι.
Θα εκτιμούσα την άποψή σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.

Βλέπω κάποια προγράμματα στο Ίντερνετ (και όχι μόνο) που αναφέρουν πώς μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί για αγώνες μεγάλων αποστάσεων π.χ για μαραθώνιο ή ακόμα παραπάνω. Έχουν διαφορές αλλά η γενική ιδέα είναι ίδια: με συστηματικό τρέξιμο μετά από π.χ 1-1.5 χρόνο μπορείς να τρέξεις τα 42.195 χλμ όντας αρχάριος.

Τρέχω συστηματικά ένα χρόνο και το μαξ που έχω φτάσει είναι περίπου 13 χλμ. Μετά σταματώ γιατί ακούω το σώμα μου μιας και τα πόδια μου αρχίζουν να πονάνε ή να είναι βαριά κλπ.

Εδώ είναι ο προβληματισμός μου: αν ανεβαίνω σε απόσταση τόσο σιγά, μήπως δεν κάνω απλά για τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων? Μήπως το ότι ξεκίνησα ουσιαστικά κοντά στα 40 είναι πολύ αργά? (είμαι αδύνατος χωρίς υπόβαθρο γυμναστικής).

Είμαι ο μόνος σε αυτή την κοινότητα εδώ που του συμβαίνει αυτό?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2016 :  15:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Το σώμα σου το γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα οπότε ότι και να σου πούμε εμείς είναι λίγο.

αυτό όμως που σίγουρα μπορώ να σου πω για μένα είναι ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία που ξεκίνησες.
Σε παρόμοια ηλικία ξεκίνησα και εγώ, αφρατούλης αφρατούλης, και μετά από ένα χρόνο κατέβηκα Ημί, μετά από 1,5 στον ΑΜΑ και φέτος αν όλα πάνε καλά θα κατέβω για 2η φορά στον ΑΜΑ. Τα 13 που ήδη κάνεις είναι πιο κοντά από όσο φαντάζεσαι στα 21 του Ημί.
Οι πόνοι που έχεις πιθανά να οφείλονται σε προσαρμογές του σώματος. Δε νομίζω πάντως ότι υπάρχει δρομέας που να μη νιώθει κάτι κατά τη διάρκεια της προπόνησης ή του αγώνα. Εκτός αν κάνει πάρα πολύ χαλαρή προπόνηση.Πόσα χλμ κάνεις εβδομαδιαίως και τι τύπο προπόνησης ακολουθείς;

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν περισσότεροι οι εμπειρότεροι του forum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2016 :  15:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλησπέρα.

Το σώμα σου το γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα οπότε ότι και να σου πούμε εμείς είναι λίγο.

αυτό όμως που σίγουρα μπορώ να σου πω για μένα είναι ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία που ξεκίνησες.
Σε παρόμοια ηλικία ξεκίνησα και εγώ, αφρατούλης αφρατούλης, και μετά από ένα χρόνο κατέβηκα Ημί, μετά από 1,5 στον ΑΜΑ και φέτος αν όλα πάνε καλά θα κατέβω για 2η φορά στον ΑΜΑ. Τα 13 που ήδη κάνεις είναι πιο κοντά από όσο φαντάζεσαι στα 21 του Ημί.
Οι πόνοι που έχεις πιθανά να οφείλονται σε προσαρμογές του σώματος. Δε νομίζω πάντως ότι υπάρχει δρομέας που να μη νιώθει κάτι κατά τη διάρκεια της προπόνησης ή του αγώνα. Εκτός αν κάνει πάρα πολύ χαλαρή προπόνηση.Πόσα χλμ κάνεις εβδομαδιαίως και τι τύπο προπόνησης ακολουθείς;

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν περισσότεροι οι εμπειρότεροι του forum.



Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως μου δίνεις κουράγιο. Τρέχω 3-4 φορές την εβδομάδα 20-30 χλμ, κάποιες προπονήσεις πιο αργές και μακριές χρονικά, κάποιες πιο γρήγορες και σύντομες. Ρισπέκτ πάντως για αυτό που έχεις καταφέρει, μετά απο 1.5 χρόνο τον ΑΜΑ, είναι σαν επιστημονική φαντασία για μένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2016 :  22:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ασφαλώς και μπορείς να τρέξεις μαραθώνιο. Ξεκίνησα το τρέξιμο στα 40 χωρίς αθλητικό background, 10 κιλά υπέρβαρος και έτρεξα στον ΑΜΑ μετά από 1,5 χρόνο συστηματικού τρεξίματος. Απλά θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ, συνέπεια και σύστημα. Θα βάλεις πρώτα στόχο έναν αγώνα 10 km, μετά έναν ημί και στο τέλος το δισκοπότηρο των 42,195 km. Δε θα τρέχεις στη τύχη, θα ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα προπόνησης από τα πολλά που κυκλοφορούν στο internet, θα διαβάσεις στις σελίδες του forum για εξοπλισμό, διατροφή και θα τα καταφέρεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2016 :  14:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάλε στο πρόγραμμά σου ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού και ποδιών. Θα σε βοηθήσουν να ανεβείς και θα περιορίσουν τις πιθανότητες τραυματισμών.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thomas022
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2016 :  02:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης είναι πολύ πιθανόν να μην έχεις επιλέξει ένα καλό δρομικό παπούτσι. Και γυμναστήριο και τρέξιμο αρκετά χρόνια αλλά μέχρι 40-45 λεπτά και αποκλειστηκα σε χόρτο, όταν ξεκίνησα το όνειρο τότε του ημι/νιου έκανα δώδεκα χιλ. με παλιά παπούτσια (6ετίας adidas climacool) και δεν μπορούσα να περπατήσω 4-5 μέρες στα 27 μου. Έδωσα 150+ ευρώ και δεν το μετάνιωσα ποτέ...
Έτρεξα απροπόνητος λόγο θλάσης γάμπα 14,6 στη Βέροια Δεκέμβριο και άρχισα προπόνηση 1 Φεβρουαρίου και σε σύνολο 130-150 χιλ Μάρτιο έτρεξα ημι στο Δίον και καπάκι Τρίκαλα σε 2 ώρες.
Τα χιλιόμετρα που έχεις γράψει θα σου βγούν σε έναν αγώνα, ίσως άλλος λόγος που δεν ανεβαίνεις είναι η διατροφή-απόκατάσταση μετά το τρέξιμο ή σου λείπει κάτι π.χ. μαγνήσιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2016 :  17:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ωραιος, χαιρομαι που βλεπω συνομιληκους συντρεχτες :D

κι εγω πριν ενα χρονο και κατι μηνες ξεκινησα,
20 κιλα πιο βαρυς απ οτι ειμαι τωρα, τα οποια τα εχασα σε 3-4 μηνες,
anyway,
12αρια κανω σε καθε προπονηση (συνολο 36/εβδομαδα),
αλλες φορες βγαινουν ευκολα, αλλες πιο δυσκολα,
αλλα ουτε παραπονο εχω, ουτε ψαχνομαι για το κατι παραπανω,
ουτε οι αγωνες/μαραθωνιοι με ενδιαφερουν,
ο καθενας οπως την βρισκει,
εσυ τωρα αν θες να τρεξεις μαραθωνιο θα πρεπει να μπεις σε καποιο προγραμμα προετοιμασιας προφανως

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2016 :  09:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by linear
Μήπως το ότι ξεκίνησα ουσιαστικά κοντά στα 40 είναι πολύ αργά?



Ξεκίνησα να τρέχω συστηματικά πριν τέσσερα χρόνια. Φέτος θα συμμετάσχω για 3η φορά στον κλασσικό μαραθώνιο της Αθήνας. Δύο μήνες πριν κλείσω τα 46 μου χρόνια.

Δεν ξεκίνησες αργά. Υπομονή και επιμονή θέλει. Το τρέξιμο μου αρέσει γιατί ό,τι επενδύσεις στην προπόνηση θα το πάρεις πίσω σε επιδόσεις. Όποιες κι αν είναι αυτές για τον καθένα μας.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000