Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 5ος Νυχτερινός Ημιμάραθώνιος Θεσσαλονίκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  17:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να βελτιώσουν μερικά πράγματα, πιστεύω ότι θα χωρούσε άλλος ένας διαχωρισμός σε μπλοκ. Στην ουσία ήταν ένα το μπλοκ. Στο 1 ήταν οι αθλητές ελίτ και οι πρώην αθλητές στίβου, όλοι οι υπόλοιποι μαζί. Εγώ, από επιπολαιότητα για άλλη μια φορά έφτασα αργά και δεν είχα δυνατότητα να μπω μπροστά σχετικά, με αποτέλεσμα να κάνω spartan race στο πρώτο χιλιόμετρο και κάπου στο Μακεδονία Παλλάς να προσπερνάω κάποιες κυρίες που ψιλοπερπατούσαν ( άρα πόσο μπροστά ήταν στην εκκίνηση;). Και αυτό το συναντάω κάθε χρόνο. Γενικά, η γνώμη μου είναι ότι όπως όταν στην Εθνική οδό τρέχεις με 50 δεν μπορείς να καταλαμβάνεις την αριστερή λωρίδα, έτσι και στους μεγάλους αγώνες όταν δεν θεωρείς τον εαυτό σου γρήγορο και ανταγωνιστικό, να μη μπαίνεις μπροστά στις εκκινήσεις. Είναι κάτι σαν ζήτημα καλών τρόπων, savoire vivre. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας.
Οι σταθμοί υδροδοσίας ίσως να μπορούν να μεταφερθούν από τη μέσα μεριά σε κάποια σημεία.
Επίσης, εκεί προς τα Δικαστήρια ήταν πολύ σκοτεινά, ίσως κάποιος προβολέας θα μπορούσε να βοηθήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  20:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν στο 1ο μπλοκ ήταν καμιά 200 άρια να πω τοπ και οι άλλοι όχι ανταγωνιστιοί. Να μην πω τίποτα άλλο. .Εγώ απλά γράφω ότι πρέπει να ξεκίνησα περίπου στο 3000 και βγήκα 150.Καταλάβαινετε λοιπόν τι ζόρι έφαγα για να περάσω τους ανταγωνιστικους .Ας ξέρει ο καθένας που βρίσκεται και να αφήνει λιγο χώρο για τους λίγο πιο γρήγορους. .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  09:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχετε απόλυτο δίκιο στο θέμα της εκκίνησης. Δεν σου απαγορέψε κανείς να είσαι αργός αλλά σεβασου και λίγο την προσπάθεια του άλλου και ξεκίνα από εκεί που πρέπει ώστε να μην εμποδίζεις.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  14:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλει ένα μπλόκ ακόμη (μέχρι 01.38.46)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  15:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι που πληθύνουμε θα μπεί σίγουρα και άλλο !!!!!
quote:
Originally posted by zoro

Θέλει ένα μπλόκ ακόμη (μέχρι 01.38.46)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  15:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Έχετε απόλυτο δίκιο στο θέμα της εκκίνησης. Δεν σου απαγορέψε κανείς να είσαι αργός αλλά σεβασου και λίγο την προσπάθεια του άλλου και ξεκίνα από εκεί που πρέπει ώστε να μην εμποδίζεις.

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  16:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να γράψω ως προς το θέμα των μετρήσεων απόστασης σε επίσημους αγώνες κάτι το οποίο δεν είναι σε πολλούς γνωστό. Στον προσδιορισμό του τελικού μήκους μίας διαδρομής ( γίνεται ως γνωστό με βοήθεια ποδήλατου) προστίθεται το 1 τοις χίλίοις δλδ στα 42 km του Μαραθωνίου προστίθενται 42 m, ενώ στο ημι προστίθενται 21 m. Σε κανένα αγώνα IAAF εσωτερικού & εξωτερικού που έτρεξα δεν έβγαλε το ρολόι ακριβώς την απόσταση, αλλά πάντα μεγαλύτερη. Το ίδιο συνέβει με όλους τους γνωστούς μου συντρέχτες. Οι αποκλίσεις στη μέτρηση οφείλονται εκτός από τα ζικ-ζακ της υδροδοσίας, στο τρόπο υπολογισμου της απόστασης από κάθε κατασκευαστή ρολογιού ( λογισμικό ρολογιού) , στις στροφές που έχει ένας αγώνας ( ο συγκεκριμένος δεν έχει πολλές, αλλά πολλή ευθεία) , αλλά και στα ψηλά κτήρια που παρεμβάλλονται ( πχ μέσα στη Τσιμισκή η κατάσταση είναι προβληματική). Κατά τη γνώμη μου όλα καλά με την απόσταση. Ήταν η σωστή. Παρεπιπτόντως την έτρεξα σε 1:38:55, 13 ημέρες μετά τον Μαραθώνιο που έτρεξα στη Βαρσοβία και έκανα νέο ΑΡ με 3:26:08. Πολύ ευχαριστημένος. Τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς σε όλους τους συντρέχτες. Θα τα πούμε με εντυπώσεις μετά τον Αυθεντικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  16:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Nasos777 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Θέλει ένα μπλόκ ακόμη (μέχρι 01.38.46)



Εγω που δηλωσα 01:35:30 με βαλανε στο Δευτερο μπλοκ.

Αν και πιστευω οτι ηταν καλη επιδοση για πρωτο δεν θα τους βολευε γιατι θα θελανε να βαλουν δικους τους στο πρωτο μπλοκ

σεβομενος τη διοργανωση ξεκινησα απο το δευτερο μπλοκ οπου και ανηκα, αν και θα μπορουσα να παω στο πρωτο χωρις να δημιουργησω προβλημα στους συναθλητες μου

Run Forrest Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giorgis34
Forum-Runner



75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  17:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τα μπλοκ το ίδιο είχε γίνει και με το δεκάρι του Μέγα Αλέξανδρου
Στο πρώτο πας αν έχεις πιστοποιητικό γεννήσεως Θεσσαλονίκης.

Το 1981
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  09:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έμπαινες μπροστά μπροστά στο 2ο μπλοκ δεν θα είχες μεγάλη διαφορά !! παρόλα που ήμουνα στο 1ο μπλοκ κάθισα προς το τέλος του μπλοκ για να είμαι κοντά σε γνωστούς που θα πάνε στον ίδιο τέμπο με εμένα. Όσο γιατί μπήκα 1ο μπλοκ έχω ενεργό δελτίο ακόμα στο ΣΕΓΑΣ και τρέχω σε διασυλλογικά πρωταθλήματα.
Ακόμα σχετικά με τι χρόνο χρειάζεσαι για να μπεις στο 1ο μπλοκ θα πρέπει να δεις τα όρια που βάζει ο ΣΕΓΑΣ για τον μαραθώνιο στην κατηγορία Ανδρών ώστε να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τα οποία μπορείς να επιτεύξεις σε επίσημες κούρσες 10χιλ εντός σταδίου και 10χιλ&ημιμαραθωνίου&μαραθωνίου σε δημόσια οδό τα οποία κατέβηκαν ποιο κάτω από πέρυσι ιδίως στον μαραθώνιο 3ω05" στον ημίμαραθώνιο 1ω27' και 38'30" στα 10χιλ ενώ στις γυναίκες είναι πολύ ποιο εύκολα αναλογικά 3ω50' - 1ω49' - 49' αντίστοιχα.
Ακόμα μπαίνεις στο 1ο μπλοκ αν είσαι με πρόσκληση του διοργανωτή !!! και δεν χρειάζεται να έχεις πιστοποιητικό γεννήσεως Θεσσαλονίκης !!! όπως κακός αναγράφει ο Giorgis34 (ελπίζω να το λέει στα πλαίσια του αστείου)
Posted - 13/10/2016 : 17:14:52 Με τα μπλοκ το ίδιο είχε γίνει και με το δεκάρι του Μέγα Αλέξανδρου
Στο πρώτο πας αν έχεις πιστοποιητικό γεννήσεως Θεσσαλονίκης.

Το 1981

http://www.segas.gr/files/2016/Entries/__2016.pdf?lbisphpreq=1
quote:
Originally posted by Nasos777

quote:
Originally posted by zoro

Θέλει ένα μπλόκ ακόμη (μέχρι 01.38.46)



Εγω που δηλωσα 01:35:30 με βαλανε στο Δευτερο μπλοκ.

Αν και πιστευω οτι ηταν καλη επιδοση για πρωτο δεν θα τους βολευε γιατι θα θελανε να βαλουν δικους τους στο πρωτο μπλοκ

σεβομενος τη διοργανωση ξεκινησα απο το δευτερο μπλοκ οπου και ανηκα, αν και θα μπορουσα να παω στο πρωτο χωρις να δημιουργησω προβλημα στους συναθλητες μου

Run Forrest Run

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  15:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή skyrunner λες ότι πρέπει να έχεις αυτούς τους χρόνους για να είσαι στο1ο μπλοκ;;Γελάω. .ρε πέρασα κάτι θείες. .Και θείους. .χαχα!!Είπαμε μπροστα ήταν καμιά 100 αξιολογοι αθλητές, αντέ 200,και μετά η σάρα και η μάρα. .μωρέ του χρόνου δίπλα στον Πάρμα κή θα κάτσω. .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thomas022
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  11:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο συγκεκριμένος αγώνας όπως και οι περισσότεροι έχουν λαϊκό πρόσωπο. Το σημαντικό είναι ότι κατάφερε να κατεβάσει 4.000 κόσμο στα 21. Αν είναι να κατεβείτε εσείς οι 200 να τρέξετε και εμείς να συνεχίσουμε τις διαδρομές μας στα πάρκα και να δώσουμε και δίκαιο σε αυτούς που θα λένε « έκλεισαν όλους τους δρόμους και ταλαιπωρούμαστε για 200 μ…..ες ή τρελούς. 6 σελίδες σχόλια 6 σελίδες γκρίνια. Μην πάτε σε αγώνα με τόσο κόσμο για ρεκόρ. Τι θα αλλάξει αν το κάνεις 2 λεπτά πιο γρήγορα? Το τρέξιμο είναι χαρά και εκτόνωση για τους υπόλοιπους 3.800 που τρέξαμε. Εσείς οι 200 που γκρινιάζετε δεν μπορείτε να μας διώξετε και αν τα καταφέρεται δεν θα υπάρχει ο αγώνας για εσάς.
Εγώ πολύ το χάρηκα και δεν εκνευρίστηκα καθόλου.
χρόνος 02:05:45.

Edited by - thomas022 on 15/10/2016 11:30:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  13:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
:ilias137 μην φανταστείς ότι είχε και πολύ κόσμο στο μπλοκ 1 !!!!
150 το πολύ, κάποιοι είχαν μπει κλεφτά από το μπλοκ2 είχε κάποιες κυρίες όπως λες θείες αλλά δεν ήταν αργές μάλλον μπήκες πολύ αργά στο μπλοκ σου για να ήσουν τόσο πίσω και σίγουρα με πέρασες (μιας και είμαι θείος)αλλά δεν ξέρω σε ποιο χιλιόμετρο (κάπου 358 θέση) Καλή ξεκούραση και του χρόνου με υγεία να τον ξανατρέξουμε !!!
quote:
Originally posted by ilias137

Δηλαδή skyrunner λες ότι πρέπει να έχεις αυτούς τους χρόνους για να είσαι στο1ο μπλοκ;;Γελάω. .ρε πέρασα κάτι θείες. .Και θείους. .χαχα!!Είπαμε μπροστα ήταν καμιά 100 αξιολογοι αθλητές, αντέ 200,και μετά η σάρα και η μάρα. .μωρέ του χρόνου δίπλα στον Πάρμα κή θα κάτσω. .

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  13:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ μαζί σου Θωμά !!!
αλλά αν μπεις στην θέση κάποιων που κυνηγούν να πιάσουν κάποιο όριο για να τρέξουν σε αγώνα του εξωτερικού (που θέλει καλή επίδοση σε ημί ή μαραθώνιο κατηγοριακά) τα 2' είναι μεγάλη διαφορά χρόνου όσο ποιο μπροστά είσαι και σε χαμηλότερο χρόνο!!! τόσο δυσκολότερα βελτιώνεται ο χρόνος!!
quote:
Originally posted by thomas022

Ο συγκεκριμένος αγώνας όπως και οι περισσότεροι έχουν λαϊκό πρόσωπο. Το σημαντικό είναι ότι κατάφερε να κατεβάσει 4.000 κόσμο στα 21. Αν είναι να κατεβείτε εσείς οι 200 να τρέξετε και εμείς να συνεχίσουμε τις διαδρομές μας στα πάρκα και να δώσουμε και δίκαιο σε αυτούς που θα λένε « έκλεισαν όλους τους δρόμους και ταλαιπωρούμαστε για 200 μ…..ες ή τρελούς. 6 σελίδες σχόλια 6 σελίδες γκρίνια. Μην πάτε σε αγώνα με τόσο κόσμο για ρεκόρ. Τι θα αλλάξει αν το κάνεις 2 λεπτά πιο γρήγορα? Το τρέξιμο είναι χαρά και εκτόνωση για τους υπόλοιπους 3.800 που τρέξαμε. Εσείς οι 200 που γκρινιάζετε δεν μπορείτε να μας διώξετε και αν τα καταφέρεται δεν θα υπάρχει ο αγώνας για εσάς.
Εγώ πολύ το χάρηκα και δεν εκνευρίστηκα καθόλου.
χρόνος 02:05:45.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  14:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thomas φίλε μου εγώ ποτέ δεν ανεφέρα να μην τρέξει ο κόσμος. Ο καθένας κάνει την προσπάθεια του και σεβαστή! !Είπα να υπάρχει αξιόλογη τοποθέτηση και να είναι όλοι ευχαριστημενοι.Το θείος και θεία το είπα χαριστολογωντας.Ζητώ συγνώμη αν παρεξηγηθηκα. Και ναι σου απαντώ τα 2 λεπτά είναι μέρα με τη νύχτα σ αυτό το επίπεδο. Στο 1.30 και κατω.Και φτύνεις αίμα να το κατεβάσεις. .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000