Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια για πλατυποδια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Gabrielk
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/08/2016 :  09:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αξιότιμοι
Έχω πλατυποδια και τα παπούτσια που χρησιμοποιώ είναι συνήθως Nike , πρόσφατα απέκτησα χοντροπαθεια και στα δυο γόνατα και αποφάσισα να αλλάξω και παπούτσια . Έχετε να μου πρότεινετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ανεξαρτήτως μάρκας .
Ευχαριστώ

Gabrielk
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2016 :  22:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
asics kayano 22 , η καλύτερη λύση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  18:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gabrielk

asics kayano 22 , η καλύτερη λύση?



Καλησπέρα, το καλύτερο είναι σχετικό...μια πρόταση είναι και τα Mizuno Paradox 3, τώρα θα βρεις το προηγούμενο μοντέλο (Paradox 2) σε καλύτερη τιμή....αλλά πάντα με δοκιμή !
Καλή επιτυχία !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabrielk
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  22:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  23:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hoka

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2016 :  14:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Gabrielk,

Δεν υπάρχουν παπούτσια τρεξίματος για πλατυποδία ή για χονδροπάθεια. Τα παπούτσια που θα επιλέξεις πρέπει να σου είναι άνετα, αυτό είναι το πρώτο και καλύτερο κριτήριο. Το δεύτερο είναι να τα δοκιμάσεις τρέχοντας για μερικά χιλιόμετρα, κάτι δύσκολο πρακτικά. Μη βασιστείς σε πελματογραφήματα στα καταστήματα, μόνο στην αίσθηση των ποδιών σου και του σώματός σου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2016 :  11:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνε κάνα πελματογράφημα να δείς τι παίζει αλλά το καλύτερο είναι ουδέτερο παπούτσι με καλή υποστήριξη (καλή σόλα δλδ). Απλά πράματα.
Τα άλλα τα overpronation και underpronation είναι ψιλά γράμματα για μαρκετινίστικους λόγους. Στην τελική πως έτρεχαν οι μαραθωνοδρόμοι μέχρι το 2007-8 που άρχισε η συζήτηση αυτή;; Προσωπικά εχω φάει μεγάλη ταλαιπώρια με το θέμα και επειδή δεν διεκδικώ τηλεοπτική άδεια να μοιράζω φράγκα σε γιατρούς και παπουτσάδες κατέληξα εκεί και πλεόν είμαι Οκ!
Εν τελει το σώμα μας έχει αναπτυχθεί να υποστηρίζεται απο τέτοιο πόδι, γιατί να το πιέσεις για κάτι άλλο;

υγ
Τα kayano που λέει ο φίλος παραπάνω σε άλλους έκαταν καλά αλλά εμένα με σακάτεψαν.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2016 :  17:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ Gabrielk,

Δεν υπάρχουν παπούτσια τρεξίματος για πλατυποδία ή για χονδροπάθεια. Τα παπούτσια που θα επιλέξεις πρέπει να σου είναι άνετα, αυτό είναι το πρώτο και καλύτερο κριτήριο. Το δεύτερο είναι να τα δοκιμάσεις τρέχοντας για μερικά χιλιόμετρα, κάτι δύσκολο πρακτικά. Μη βασιστείς σε πελματογραφήματα στα καταστήματα, μόνο στην αίσθηση των ποδιών σου και του σώματός σου.

"Μέτρον άριστον"



εχοντας κανει πελματογραφηματα και τα σχετικα (πανω στο σκανερ + καμερα που παρακολουθει την κινηση ενω τρεχεις σε διαδρομο) θα συμφωνησω, μονο κατοπιν δοκιμης/δοκιμων παπουτσι, κι επειδη εχω κι εγω πλατυποδια (ισιο πελμα χωρις καμαρα), αλλα κοντευω αισιως τα 2000km, κατεληξα κατοπιν δοκιμων την 1η φορα σε kayano 21, αλλα το 22 δεν μου εκανε κλικ στην δοκιμη, οποτε φετος brooks adrenaline, αλλα το οτι εμενα μου εκαναν αυτα δεν σημαινει κατι, αλλο το ποδι το δικο μου, αλλο το δικο σου, δοκιμασε τα προτεινομενα παπουτσια, κανε κι οτι τρεχεις στο χαλαρο να δεις πως κουμπωνει το ποδι σου μεσα τους και αποφασιζεις

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2016 :  20:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή είμαι και εγώ παθών, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση ειναι ουδέτερο παπούτσι με τοποθετηςη Ορθοπεδικού πέλματος.
Φοράω Ορθοπεδικά πέλματα σε όλα μου τα παπούτσια απο παιδί αλλά στα αθλητικά τοποθετηςα κάποια πιο ευκαπτα και πιο μαλακα.
Οταν εκανα το λάθος και αγόρασα "παπούτσια για πλατυποδία" και θεωρηςα ότι αντικαθιστούν τα πέλματα σακάτεψα το γόνατο στο πρώτο long run.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000