Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Site με συγκεντρωτικά αποτελέσματα αγώνων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  10:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως,πρίν λίγους μήνες που είχα πρόβλημα να μπώ στα αποτελέσματα και έστειλα mail να μου πεί τι κάνω λάθος,μου απάντησε σε λιγότερο απο 1 μέρα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  11:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Εγώ πάντως,πρίν λίγους μήνες που είχα πρόβλημα να μπώ στα αποτελέσματα και έστειλα mail να μου πεί τι κάνω λάθος,μου απάντησε σε λιγότερο απο 1 μέρα.




Και μένα το ίδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  11:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by sam

O "τύπος" και η "εταιρία" του (εάν έχει) να ετοιμαστεί να δεκτεί επισκέψεις...

Συγγνώμη που φτάνω εκεί αλλα δεν μπορώ να δεκτώ ότι έχει αγνοήσει παντελώς 2 φορές τα πολύ ευγενικά emails μου και με γράφει στα παλιά του τα παπούτσια...

Υπάρχει ευτυχώς και η πολιτεία που θα τον αναγκάσει να πράξει τα νόμιμα


Λίγο ακραία ακούγονται αυτά που γράφεις βρε Σταμάτη. Πως έφτασες εκεί? Μέχρι τώρα (προ συνδρομής δηλαδή), μόνο διθύραμβοι ακούγονταν γι'αυτή την προσπάθεια και αυτά που προσέφερε στην δρομική κοινότητα, με τον τρομερό όγκο δουλειάς που απαιτούσε.
Και εμένα μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο το 12ευρο, αλλά από την άλλη, κανείς δεν με αναγκάζει και, κυρίως, κανείς δεν προσπάθησε να με ξεγελάσει για να μου πουλήσει κάτι που δεν είναι αυτό που φαίνεται.
Προς το παρόν, δεν γνωρίζω την νομιμότητα ή όχι του όλου εγχειρήματος, αλλά από την άλλη, ούτε νιώθω εξαπατημένος, ή παγιδευμένος, ενώ δεν μπορώ να πω το ίδιο για τεράστια συμφέροντα γύρω μου και την ίδια την πολιτεία που με έχει πιάσει από το λαιμό και δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς.
Προφανώς, έχεις κάτι που δεν γνωρίζουμε και επειδή σε ξέρω, πρέπει να έχει ουσία και υπόσταση. Μοιράσου το μαζί μας.



Γιάννη φίλε δε με νοιάζει το δωδεκαευρο ή το εάν θέλει να πουλήσει ή όχι ο καθένας με τη δουλειά του (η οποία είναι πολύ σοβαρή και του το έγραψα και στα 2 emails του και μπράβο του) και ούτε πόσο νόμιμος μπορεί να είναι στη σχεση του με τη πολιτεία ούτε εάν έχει ο ίδιος άδεια απο τα πρωτογενή μέσα που δημοσιεύουν διαφορά προσωπικά μου στοιχεία (με την άδεια μου σε κάποια απο αυτά) για να τα επεξεργαστεί και να τα εκμεταλλευτεί, ούτε εάν έχει δηλώσει στις αρχές τη συλλογή και την επεξεργασία προσωπικών στοιχείων όπως οφείλει.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ότι για τους προσωπικούς μου λόγους ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ανάρτηση προσωπικών δεδομένων (φωτογραφιών κλπ) ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ όταν αυτές εκμεταλλεύονται εμπορικά. ΕΊΜΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ (και όχι μόνο προς τον "φίλο" που δεν ξέρω καν το όνομα του, αλλά είναι θέμα αρχής)

Πως να στο πω, δεν θέλω να πρέπει κάποιος να πρέπει να πληρώσει για να δει τη δική μου φάτσα μου και ότι άλλο με αφορά.

Δικαίωμα αντίρρησης λέγεται αυτό και θα έπρεπε να γίνει άμεσα σεβαστό (νομός 2472/1977 άρθρο 13)

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL

Τα προσωπικά μου δεδομένα είναι κάτι πολύ σοβαρό

Μάλιστα έχω το δικαίωμα ακόμα και εάν έχω δώσει αρχικά την άδεια σε κάποιον (x διοργάνωση) να δημοσιεύσει φωτογραφίες μου στο internet να ζητήσω και από τον ίδιο να τις κατεβάσει για τον οποιοδήποτε λόγο εγώ θεωρώ ...πόσο μάλλον απο κάποιον που τις "παίρνει" χωρίς άδεια υποθέτω από αλλού.

Αντι λοιπόν αυτού και να μου απαντήσει στα 2 αρκετά νομίζω ευγενικά μηνύματα μου σε διάστημα μηνών, ο συγκεκριμένος έχει επιλέξει να με αγνοεί επιδεικτικά. Προφανώς νομίζει ότι δε τρέχει μία...

Εεεε εγώ φταίω μετά να το προχωράω αλλιώς?

Edited by - sam on 20/10/2016 12:06:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  11:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιο το νόημα να μπαίνω εγώ σε ένα σάιτ να δω τι χρόνους έκανα εγώ στους αγώνες που έτρεξα εγώ;

Πράγματι, αν μου ζητήσουν λεφτά για τέτοιο πράγμα, δε με εξαπατούν αυτοί, αλλά εγώ εξαπατώ τον εαυτό μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam


Δικαίωμα αντίρρησης λέγεται αυτό και θα έπρεπε να γίνει άμεσα σεβαστό (νομός 2472/1977 άρθρο 13)

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL




Μπορείς να τεκμηριώσεις όμως ότι, όπως λέει και η παράγραφος 3 του άρθρου που επικαλείσαι, "συντρέχει κίνδυνος σοβαρής βλάβης του υποκειμένου από την συνέχιση της επεξεργασίας"; Τι σοβαρή βλάβη θα πάθεις αν κάποιος δημοσιεύσει τη φωτογραφία που σου τράβηξε σε δημόσιο χώρο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σόρρυ αλλα διάβασε όλο το νόμο σωστά ρε bloom ή ρώτα κάποιον.

Δε είναι να κάνουμε νομική ανάλυση εδώ. Εγώ π.χ. μπορεί να έχω ψυχολογικά γιατί με κοροιδεύουν επειδή ήμουν χοντρός και να θέλω να κατεβάσω όλες τις σχετικές φωτογραφίες μου από το νετ (που όντως ήμουν :) ) ...Και δεν είμαι ο Πάγκαλος που είμαι δημόσιο πρόσωπο. Πόσο μάλλον οι φωτογραφίες μου να μην είναι σε κάποιο ανοικτό ειδησιογραφικό/ενημερωτικό site αλλά κάποιος να τις "πουλάει" (αυτό κάνει με τη συνδρομή) σε τρίτους χωρίς τη συγκατάθεση μου. Μή λέμε τα αυτονόητα εδώ). Εάν έχεις όντως απορίες απευθύνσου σε δικηγόρο.

(Υ.Γ. ο άνθρωπος ΔΕΝ απαντά καν όπως οφείλει. Ξέρεις τι υποχρεώσεις έχεις όταν συλλέγεις και επεξεργάζεσαι προσωπικά δεδομένα και με τα υποκείμενα των δεδομένων σου ΚΑΙ με τη πολιτεία?)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα, αυτά που λες ονομάζονται "ισχυρισμοί". Είναι στο χέρι του δικαστηρίου να κρίνει αν είναι έγκυροι. Αλλιώς, παραμένουν ισχυρισμοί. Το άρθρο λέει ξεκάθαρα πως πρέπει να πείσεις εσύ την Αρχή για το εύλογο των ισχυρισμών σου. Κατά τη γνώμη μου, πολύ δύσκολα θα γίνει δεκτό ότι το να δημοσιεύσω μια κόσμια φωτογραφία σου είναι αδίκημα. Όταν οι εφημερίδες βάζουν εικόνες με ανθρώπους στα φύλλα τους, βγάζουν λεφτά. Υπάρχουν επαγγελματίες φωτογράφοι, που φωτογραφίζουν δημόσια ανθρώπους και πουλάνε τις φωτογραφίες στις εφημερίδες. Συμβαίνει εδώ και πάνω από έναν αιώνα. Ακόμα κι αν ζημιώνεσαι από τη δημοσίευση, και πάλι αν θες πάμε στοίχημα, δε θα δικαιωθείς ούτε στο ελάχιστο. Βγάλαν το Φίλη εν αγνοία του, την ώρα που χλαπάκιαζε με την πετσετούλα μη λερωθεί. Ζημιώθηκε αναμφίβολα, ρόμπα έγινε και η ρετσινιά θα του μείνει ως και μετά θάνατον - είναι απολύτως νόμιμο και θεμιτό. Έγινε σε δημόσιο χώρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by sam

O "τύπος" και η "εταιρία" του (εάν έχει) να ετοιμαστεί να δεκτεί επισκέψεις...

Συγγνώμη που φτάνω εκεί αλλα δεν μπορώ να δεκτώ ότι έχει αγνοήσει παντελώς 2 φορές τα πολύ ευγενικά emails μου και με γράφει στα παλιά του τα παπούτσια...

Υπάρχει ευτυχώς και η πολιτεία που θα τον αναγκάσει να πράξει τα νόμιμα


Λίγο ακραία ακούγονται αυτά που γράφεις βρε Σταμάτη. Πως έφτασες εκεί? Μέχρι τώρα (προ συνδρομής δηλαδή), μόνο διθύραμβοι ακούγονταν γι'αυτή την προσπάθεια και αυτά που προσέφερε στην δρομική κοινότητα, με τον τρομερό όγκο δουλειάς που απαιτούσε.
Και εμένα μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο το 12ευρο, αλλά από την άλλη, κανείς δεν με αναγκάζει και, κυρίως, κανείς δεν προσπάθησε να με ξεγελάσει για να μου πουλήσει κάτι που δεν είναι αυτό που φαίνεται.
Προς το παρόν, δεν γνωρίζω την νομιμότητα ή όχι του όλου εγχειρήματος, αλλά από την άλλη, ούτε νιώθω εξαπατημένος, ή παγιδευμένος, ενώ δεν μπορώ να πω το ίδιο για τεράστια συμφέροντα γύρω μου και την ίδια την πολιτεία που με έχει πιάσει από το λαιμό και δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς.
Προφανώς, έχεις κάτι που δεν γνωρίζουμε και επειδή σε ξέρω, πρέπει να έχει ουσία και υπόσταση. Μοιράσου το μαζί μας.



Γιάννη φίλε δε με νοιάζει το δωδεκαευρο ή το εάν θέλει να πουλήσει ή όχι ο καθένας με τη δουλειά του (η οποία είναι πολύ σοβαρή και του το έγραψα και στα 2 emails του και μπράβο του) και ούτε πόσο νόμιμος μπορεί να είναι στη σχεση του με τη πολιτεία ούτε εάν έχει ο ίδιος άδεια απο τα πρωτογενή μέσα που δημοσιεύουν διαφορά προσωπικά μου στοιχεία (με την άδεια μου σε κάποια απο αυτά) για να τα επεξεργαστεί και να τα εκμεταλλευτεί, ούτε εάν έχει δηλώσει στις αρχές τη συλλογή και την επεξεργασία προσωπικών στοιχείων όπως οφείλει.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ότι για τους προσωπικούς μου λόγους ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ανάρτηση προσωπικών δεδομένων (φωτογραφιών κλπ) ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ όταν αυτές εκμεταλλεύονται εμπορικά. ΕΊΜΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ (και όχι μόνο προς τον "φίλο" που δεν ξέρω καν το όνομα του, αλλά είναι θέμα αρχής)

Πως να στο πω, δεν θέλω να πρέπει κάποιος να πρέπει να πληρώσει για να δει τη δική μου φάτσα μου και ότι άλλο με αφορά.

Δικαίωμα αντίρρησης λέγεται αυτό και θα έπρεπε να γίνει άμεσα σεβαστό (νομός 2472/1977 άρθρο 13)

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL

Τα προσωπικά μου δεδομένα είναι κάτι πολύ σοβαρό

Μάλιστα έχω το δικαίωμα ακόμα και εάν έχω δώσει αρχικά την άδεια σε κάποιον (x διοργάνωση) να δημοσιεύσει φωτογραφίες μου στο internet να ζητήσω και από τον ίδιο να τις κατεβάσει για τον οποιοδήποτε λόγο εγώ θεωρώ ...πόσο μάλλον απο κάποιον που τις "παίρνει" χωρίς άδεια υποθέτω από αλλού.

Αντι λοιπόν αυτού και να μου απαντήσει στα 2 αρκετά νομίζω ευγενικά μηνύματα μου σε διάστημα μηνών, ο συγκεκριμένος έχει επιλέξει να με αγνοεί επιδεικτικά. Προφανώς νομίζει ότι δε τρέχει μία...

Εεεε εγώ φταίω μετά να το προχωράω αλλιώς?



Αν είναι αυτό, έχεις απόλυτο δίκιο Σταμάτη.

Μου κάνει όμως μεγάλη εντύπωση που δεν σου έχει απαντήσει ακόμα, γιατί 2-3 φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω για να διορθώσω αποτελέσματα (είχα τρέξει με δανεικό bib και άλλη μία είχε τρέξει άλλος με δική μου συμμετοχή) είχαν γίνει άμεσα οι διορθώσεις και είχα λάβει απάντηση. Μήπως πάνω στην αλλαγή του σέρβερ που φιλοξενείται, άλλαξε και το mail ή κάπου έχει χαθεί η επικοινωνία?
Ήταν πάντα άμεσος, ακόμα και τότε που δεν είχε καμμία υποχρέωση, μου φαίνεται παράξενο τώρα που υπάρχει λογικό έρισμα.

Πάντως, αν και τον γνωρίζω ελάχιστα, η εντύπωση που έχω για το άτομό του είναι πολύ καλή και προσωπικά δεν θα βιαζόμουν να λάβω ακραία μέτρα.

Επίσης, νομίζω ότι διαβάζει το forum του RN, ελπίζω να δει την ανάρτησή σου και να προχωρήσει στο απόλυτα δικαιολογημένο αίτημά σου.
Επίσης, αν κάποιος τον γνωρίζει και έχει συχνή επικοινωνία μαζί του, ας τον ενημερώσει για το θέμα, το αίτημά σου είναι απλό και δίκαιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Κοίτα, αυτά που λες ονομάζονται "ισχυρισμοί". Είναι στο χέρι του δικαστηρίου να κρίνει αν είναι έγκυροι. Αλλιώς, παραμένουν ισχυρισμοί. Το άρθρο λέει ξεκάθαρα πως πρέπει να πείσεις εσύ την Αρχή για το εύλογο των ισχυρισμών σου. Κατά τη γνώμη μου, πολύ δύσκολα θα γίνει δεκτό ότι το να δημοσιεύσω μια κόσμια φωτογραφία σου είναι αδίκημα. Όταν οι εφημερίδες βάζουν εικόνες με ανθρώπους στα φύλλα τους, βγάζουν λεφτά. Υπάρχουν επαγγελματίες φωτογράφοι, που φωτογραφίζουν δημόσια ανθρώπους και πουλάνε τις φωτογραφίες στις εφημερίδες. Συμβαίνει εδώ και πάνω από έναν αιώνα. Ακόμα κι αν ζημιώνεσαι από τη δημοσίευση, και πάλι αν θες πάμε στοίχημα, δε θα δικαιωθείς ούτε στο ελάχιστο. Βγάλαν το Φίλη εν αγνοία του, την ώρα που χλαπάκιαζε με την πετσετούλα μη λερωθεί. Ζημιώθηκε αναμφίβολα, ρόμπα έγινε και η ρετσινιά θα του μείνει ως και μετά θάνατον - είναι απολύτως νόμιμο και θεμιτό. Έγινε σε δημόσιο χώρο.



Η απάντηση σου είναι -να μου επιτρέψεις και εμένα να πω- εκτός θέματος Bloom. Και ούτε πας σε δικαστήριο. Κάτι τέτοιες ωστόσο πεποιθήσεις (εάν έχει την ίδια και ο αναφερόμενος) με κάνουν να το προχωράω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και καλό είναι όπως σου είπα να διαβάσεις και τα υπόλοιπα άρθρα εάν όντως σε ενδιαφέρει το θέμα (το 4, το 5, το 6, το 7 κλπ) για τις υποχρεώσεις που έχει ο υπεύθυνος επεξεργασιας και τις ενέργειες που πρέπει να έχει κανει πριν απο όλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή όπως ξέρετε βγάζω φωτογραφίες σε αγώνες, έχω κάνει (εννοείται!) και εγώ μια μικρή έρευνα, να ξέρω που βρίσκομαι αν και εφόσον συμβεί κάτι...
Και επειδή το κοινό είναι χιλιάδες κόσμου, κάπου κάπως κάτι θα συμβεί κάποια στιγμή. Έστω και όχι από απλώς κάποιον περίεργο (δικαίωμά του) αλλά και από κάποιον ίσως "βαλτό" ή ανταγωνιστή ή δεν ξέρω εγώ τι.

Σε γενικές γραμμές όμως δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκιο ή άδικο, και τι θα σταθεί στο δικαστήριο. Δεν έχει κανένα νόημα να φτάσει εκεί.
Πολλά μπορούν να ειπωθούν εκατέρωθεν , και δεν είμαι ειδικός να προδικάσω κανένα αποτέλεσμα.

Το απολύτως βέβαιο είναι, πως όπως είπε ο SAM, πες ότι έχει το δικαίωμα να είναι περίεργος. Έτσι απλά.
Οφείλεις να το σεβαστείς, γιατί και νόμιμο να είναι κάτι δεν είναι απαραίτητα και ηθικό. και να αφαιρέσεις τυχόν υλικό του. Δεν θα πάθεις καμία ζημία (πρέπει να έχουν τρέξει συνολικά στην δεκαετία 20.000-30.000 άνθρωποι, για 10-20 που ίσως έχουν κάποια ένσταση δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν λείψουν. Αντίθετα θα διατηρήσεις μια καλή σχετικά σχέση με τον κόσμο.

Και εμένα μου έχει τύχει, να μου ζητήσουν να κατεβάσω φωτογραφίες, και επειδή με ξέρουν προσωπικά να με έχουν βρει και να μου ζητήσουν πριν καν ανέβουν να μην τις ανεβάσω (μην τις δει η σύζυγος...) κάτι το οποίο έγινε σε χρόνο DT (ακόμα και από το κινητό αν μπορούσα), χωρίς να ρωτήσω πως ή γιατί ή δεν ξέρω εγώ τι. Σε κάποιες περιπτώσεις το θεωρώ παράλογο (ας πούμε κυκλοφορούν δεκάδες άλλες φωτογραφικές συλλογές και δωρεάν και ελεύθερες κτλ), αλλά δεν μου πέφτει κανένας λόγος να κάνω αντίλογο σε μια προσωπική επιλογή του άλλου.

Edited by - Deorum on 20/10/2016 12:52:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

Αν είναι αυτό, έχεις απόλυτο δίκιο Σταμάτη.

Μου κάνει όμως μεγάλη εντύπωση που δεν σου έχει απαντήσει ακόμα, γιατί 2-3 φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω για να διορθώσω αποτελέσματα (είχα τρέξει με δανεικό bib και άλλη μία είχε τρέξει άλλος με δική μου συμμετοχή) είχαν γίνει άμεσα οι διορθώσεις και είχα λάβει απάντηση. Μήπως πάνω στην αλλαγή του σέρβερ που φιλοξενείται, άλλαξε και το mail ή κάπου έχει χαθεί η επικοινωνία?
Ήταν πάντα άμεσος, ακόμα και τότε που δεν είχε καμμία υποχρέωση, μου φαίνεται παράξενο τώρα που υπάρχει λογικό έρισμα.

Πάντως, αν και τον γνωρίζω ελάχιστα, η εντύπωση που έχω για το άτομό του είναι πολύ καλή και προσωπικά δεν θα βιαζόμουν να λάβω ακραία μέτρα.

Επίσης, νομίζω ότι διαβάζει το forum του RN, ελπίζω να δει την ανάρτησή σου και να προχωρήσει στο απόλυτα δικαιολογημένο αίτημά σου.
Επίσης, αν κάποιος τον γνωρίζει και έχει συχνή επικοινωνία μαζί του, ας τον ενημερώσει για το θέμα, το αίτημά σου είναι απλό και δίκαιο.



Τι να πώ ρε Γιάννη. Και εμένα μια χαρά μου φαινόταν απο όσα είχα ακούσει. Και ξέρεις ότι δεν είμαι παράλογος άνθρωπος. Το αντίθετο. Αλλα με κουράζει αφάνταστα να προσπαθώ 2 φορές να επικοινωνήσω με κάποιον με τον καλύτερο τρόπο και γίνεται όλο αυτό και να τα βγάζουμε στη φόρα. Η μία φορά έγινε μέσα απο τη φόρμα η προσπάθεια (οπότε δε μπορείς να πεις ότι το μνμ μου πήγε σε σπαμ και τώρα με email)

Για αυτό μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι απλά έχει την αντίληψη του bloom ότι δεν τρέχει και τίποτα και εάν είναι έτσι, να το δούμε τότε εάν τρέχει...

Μακάρι να μου απαντήσει και να λυθεί άμεσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  12:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Επειδή όπως ξέρετε βγάζω φωτογραφίες σε αγώνες, έχω κάνει (εννοείται!) και εγώ μια μικρή έρευνα, να ξέρω που βρίσκομαι αν και εφόσον συμβεί κάτι...
Και επειδή το κοινό είναι χιλιάδες κόσμου, κάπου κάπως κάτι θα συμβεί κάποια στιγμή. Έστω και όχι από απλώς κάποιον περίεργο (δικαίωμά του) αλλά και από κάποιον ίσως "βαλτό" ή ανταγωνιστή ή δεν ξέρω εγώ τι.

Σε γενικές γραμμές όμως δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκιο ή άδικο, και τι θα σταθεί στο δικαστήριο. Δεν έχει κανένα νόημα να φτάσει εκεί.
Πολλά μπορούν να ειπωθούν εκατέρωθεν , και δεν είμαι ειδικός να προδικάσω κανένα αποτέλεσμα.

Το απολύτως βέβαιο είναι, πως όπως είπε ο SAM, πες ότι έχει το δικαίωμα να είναι περίεργος. Έτσι απλά.
Οφείλεις να το σεβαστείς, γιατί και νόμιμο να είναι κάτι δεν είναι απαραίτητα και ηθικό. και να αφαιρέσεις τυχόν υλικό του. Δεν θα πάθεις καμία ζημία (πρέπει να έχουν τρέξει συνολικά στην δεκαετία 20.000-30.000 άνθρωποι, για 10-20 που ίσως έχουν κάποια ένσταση δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν λείψουν. Αντίθετα θα διατηρήσεις μια καλή σχετικά σχέση με τον κόσμο.

Και εμένα μου έχει τύχει, να μου ζητήσουν να κατεβάσω φωτογραφίες, και επειδή με ξέρουν προσωπικά να με έχουν βρει και να μου ζητήσουν πριν καν ανέβουν να μην τις ανεβάσω (μην τις δει η σύζυγος...) κάτι το οποίο έγινε σε χρόνο DT (ακόμα και από το κινητό αν μπορούσα), χωρίς να ρωτήσω πως ή γιατί ή δεν ξέρω εγώ τι. Σε κάποιες περιπτώσεις το θεωρώ παράλογο (ας πούμε κυκλοφορούν δεκάδες άλλες φωτογραφικές συλλογές και δωρεάν και ελεύθερες κτλ), αλλά δεν μου πέφτει κανένας λόγος να κάνω αντίλογο σε μια προσωπική επιλογή του άλλου.



Αααα γειά σου...

Και εσύ ΔΕΝ συνδιάζεις καν την φωτογραφία με κάποιο όνομα. Να αναζητήσεις συγκεκριμένα τον τάδε για να δεις τις φωτογραφίες του.... Υπάρχει το στοιχείο της αοριστίας στις φωτογραφίες σου που σε καλύπτει σε κάποιο σημαντικό βαθμό

Εκεί που γίνεται αυτό (να ψάχνεις σε μια διοργάνωση για κάποιον συγκεκριμένα) το συνήθες είναι ο χ έχει δώσει τη συγκατάθεση του στην y διοργάνωση για την επίσημη φωτογράφηση και χρήση του υλικού.

Edited by - sam on 20/10/2016 12:57:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akamatos
Forum-Runner

58 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  13:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια μικρή επισήμανση σε σχέση με τις φωτογραφίες κι ό,τι έχω καταλάβει από το παρελθόν όσο χρησιμοποίησα τη σελίδα:

Έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη φάση του site, οπότε και δε χρειαζόταν να είσαι γραμμένος με e-mail για να μπεις, είχε ανεβάσει και αντιστοιχίσει ο δημιουργός κάποιες φωτογραφίες από δρομείς που ήξερε προσωπικά ή εξ όψεως για τον Α ή Β λόγο (μην ξεχνάμε ότι προ δεκαετίας - και λιγότερο μην πω - αυτοί που έτρεχαν συστηματικά ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα, οπότε κάτι τέτοιο ήταν εύκολο). Εκείνη την περίοδο, αν σορτάριζε κάποιος τους λογαριασμούς που είχαν φωτογραφίες θα έβλεπε ότι ήταν σχετικά λίγοι.

Αργότερα, δε θυμάμαι πότε ακριβώς, προσθέθηκε η δυνατότητα στον χρήστη μέσω του αντιστοιχισμένου λογαριασμού του (γι' αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος) να ανεβάζει φωτογραφίες. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αριθμός των λογαριασμών που είχαν και φωτογραφίες εκτοξεύτηκε, πράγμα που σημαίνει ότι η πλειονότητα των ανεβασμένων φωτογραφιών είναι μάλλον προσθήκες των ίδιων των μαϊντανοχρηστών. Φυσικά, δε μπορώ να μιλήσω όπως είπα με σιγουριά 100% γι' αυτό, αλλά οι ενδείξεις και το γεγονός πχ ότι έχω τρέξει από το 2010 περίπου 100 αγώνες και δεν έχω ούτε μια φωτογραφία στη βάση (αν και είμαι κουκλάκι ζωγραφιστό πανάθεμά με), ενώ χρήστες που τρέχουν τα τελευταία 2 χρόνια έχουν καμιά 40αριά, μάλλον ενισχύει αυτόν τον ισχυρισμό μου.

Τα παραπάνω, εννοείται χωρίς καμία διάθεση να υπερασπιστώ ή να κατηγορήσω κανέναν.

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι όσοι πληρώνουν τα 12 ευρώ, δεν τα πληρώνουν για τις φωτογραφίες, αλλά για την πρόσβαση στη βάση των αποτελεσμάτων. Αυτό είναι το ζουμί του site και νομίζω ότι αν δημιουργηθεί νομικό θέμα με τις φωτογραφίες θα τις κατεβάσει αβλεπί (ή θα βάλει κάποιο βήμα συγκατάθεσης του χρήστη για όσους θέλουν να φαίνονται), χωρίς να έχει και κανένα πρακτικό κόστος στην επιτυχία της σελίδας, δε νομίζω ότι κερδίζει από αυτές (ωστόσο εννοείται κατανοητή και η άποψη του Σταμάτη).

Τέλος, αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι πως, ενώ πλέον μιλάμε για εμπορική συναλλαγή (πληρώνεις ως πελάτης για συνδρομή σε μια ιστοσελίδα), δε φαίνεται να δίνεται κάποιο παραστατικό στον πελάτη, ο οποίος απλά καταθέτει τα χρήματα σε έναν τραπεζικό λογαριασμό κάποιου τρίτου με αιτιολογία το ID του στη βάση, για να του "ξεκλειδωθεί" ο λογαριασμός και να έχει πρόσβαση. Δεν έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία και δε γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά αν το πράγμα σταματά εκεί χωρίς κάτι άλλο και με δεδομένο ότι μιλάμε για κάτι ορθάνοιχτο και ορατό σε ένα μεγάλο κοινό στο internet, θεωρώ πως δε θα αργήσει κάποιος να του δημιουργήσει πρόβλημα, παρά την ομολογουμένως τεράστια προσφορά του τόσα χρόνια. Ελπίζω να μην έχει κάνει κάτι τέτοιο "ακάλυπτος". Σταγόνα στον ωκεανό θα πει κάποιος σε σχέση με αυτά που γίνονται καθημερινά γύρω μας, αλλά όταν μπαίνουν τα χρήματα στη μέση οι "καλοθελητές" δεν αργούν να εμφανιστούν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  14:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσον αφορά τις φωτογραφίες στο site με τα στατιστικά να κάνω μια διαευκρίνιση,τουλάχιστον ως προς τις δικές μου φωτογραφίες. Είναι φωτογραφίες που ανέβασα εγώ και όχι ο διαχειριστής της σελίδας από μόνος του. Δεν ξέρω αν γινότανε πάντα αυτό,αλλά τουλάχιστον στην δική μου περιπτωση δεν ανέβηκε τίποτα με πρωτοβουλία του διαχειριστή...Και εννοείται φαντάζομαι οτι αν κάποια στιγμή δεν θέλω να φαίνεται η μουτσούνα μου,μπορώ να ζητήσω να κατεβούν οι φωτογραφίες άμεσα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000