Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ειναι εφικτός ο στόχος?...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

haf
Forum-Runner



101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/09/2016 :  21:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
53 ετών 73κιλα, ξεκίνησα το τρέξιμο πριν 1 1/2 περίπου χρόνο και εχω παθιαστει πλέον..Εχω δει μεγάλη βελτίωση απο τότε αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είμαι έτοιμος για τον ΚΜΑ..

Έκανα το δεκάρι της Αθήνας πέρυσι σε 1 ώρα, ημιμαραθώνιο Αθήνας το Μάρτιο σε 2:30, ημιμαραθώνιο φυλής σε 2:40 λόγω ζεςτης και τον χθεσινό Ημιμαραθώνιο Ελευσίνας σε 2:23 με πάρα πολύ μεγάλο κόπο ειδικά μετα το 18Km με ρυθμό 6,51min/Km και σφυγμούς απο την αρχή στους 160-170.
Κατάλαβα ότι επουδενί δεν μπορω να τερματίσω μαραθώνιο σε αυτο τον ρυθμό..

Πριν ενα μηνα το εργομετρικό εδειξε V0max 39, Εβδομαδιαία κάνω 35-50 Km σε 4 ημέρες,

Δεν εχω τρέξει πάνω απο 21 Km μέχρι τώρα και τα επόμενα long run ξεκινούν σταδιακά απο τα 21 έως και 25 και εχω προγραμματιςει και ενα 30αρι 4 εβδομάδες πριν τον ΚΜΑ
Ακολουθώ ενα συνδυαστικό προγραμμα Asics/Garmin

Εχω βάλει στόχο το 5:20 για τερματισμό, προβληματίζομαι...

Ειναι εφικτό κατα την γνώμη των εμπειροτερων?

Ευχαριστώ ..

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  21:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Στον πρωτο Μαραθωνιο ,στοχος ειναι ενας Αξιοπρεπης Τερματισμος , εντος χρονικων οριων αγωνος !!!Αποψη μου παντα !!!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  21:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Στον πρωτο Μαραθωνιο ,στοχος ειναι ενας Αξιοπρεπης Τερματισμος , εντος χρονικων οριων αγωνος !!!Αποψη μου παντα !!!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com




Και απλά ο τερματισμός θα έλεγα στρατηγέ

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  22:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Στον πρωτο Μαραθωνιο ,στοχος ειναι ενας Αξιοπρεπης Τερματισμος , εντος χρονικων οριων αγωνος !!!Αποψη μου παντα !!!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com



Δεν διαφωνώ, απλά ακολουθω με συνέπεια ενα προπονητικό προγραμμα και βάση των επιδόσεων αυτών θελω να δω αν ειναι κατι εφικτό..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  07:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η πρώτη μου φορά ήταν για τον τερματισμό.

Ξεκίνα αργά και μετά από 3-4 χλμ πιάσε ένα ρυθμό που δεν σε κουράζει.

Πρόσεξε την υδροδοσία και τροφοδοσία σου.

Απόλαυσέ το.

Μετά τον τερματισμό, προσπάθησε να συγκρατηθείς από την συγκίνηση που σαν ρίγος θα περάσει το σώμα σου. Ανεπανάληπτο συναίσθημα.


Ζήστο με πάθος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  10:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάλι θα έλεγα πως αν είναι να κρατήσει πάνω από πέντε ώρες δεν αξίζει τον κόπο καν να το προσπαθήσεις. Αν δυσκολεύεσαι στα 21 χιλιόμετρα, δεν αξίζει (δεν εννοώ ότι δε μπορείς, εννοώ ότι τα οφέλη στη ζωή σου γενικότερα είναι μηδαμινά - υπάρχουν άλλες πολύ πιο δημιουργικές δραστηριότητες εκεί έξω). Αυτό που γράφει κάποιος "απόλαυσέ το" ακούγεται σαν κρύο αστείο - αν ο αγώνας κρατήσει παραπάνω από πέντε ώρες (μου έχει συμβεί στον πρώτο μου μαραθώνιο), θα είναι ένα ατελείωτο μαρτύριο. Όπως ατελείωτο μαρτύριο θα είναι πριν τον αγώνα τα απανωτά long runs στις παράλογες και κάθε Κυριακή αυξανόμενες αποστάσεις των 24, 26, 28, 30, 32 χιλιομέτρων. Πριν το μαρτυρικό πεντάωρο (και βάλε) του αγώνα, θα έχουν προηγηθεί αρκετά βασανιστικά τετράωρα. 18 εβδομάδες προετοιμασίας σημαίνουν 18 απανωτές χαμένες Κυριακές (γιατί θα είσαι αλοιφή όλη τη μέρα μετά την προπόνηση - θα είσαι αλοιφή και την επόμενη μέρα). Αυτά δεν τα λέει κανείς ενώ όλοι τα έχουν ζήσει. Αντί να λέμε τι υποφέραμε για να τρέξουμε μαραθώνιο (που αν δεν έχει κανείς το μικρόβιο δεν αξίζει να το επιχειρήσει), καθόμαστε και γράφουμε ομορφιές "ζήσε το με πάθος" - μετά το 28ο χιλιόμετρο να δεις πού θα έχει πάει το πάθος.


Y.Γ.: Τώρα είδα πως ο στόχος είναι να τρέξεις τον ΚΜΑ αυτόν το Νοέμβριο. Η γνώμη μου είναι πως με τις προπονήσεις που σχεδιάζεις να κάνεις, συν την ταλαιπωρία που λες πως έζησες στον τελευταίο ημι, είναι απολύτως ανέφικτο. Όσα έγραψα νωρίτερα αφορούσαν μια προσπάθεια για την άνοιξη του 2017.

Edited by - Bloom on 13/09/2016 10:30:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickathens
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  10:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο άνθρωπος είπε ότι έχει παθιαστεί με το τρέξιμο, άρα και στην ζωή του το έχει εντάξει και long run είναι διατεθειμένος να κάνει. Γιατί τον αποτρέπεις έτσι, μιλώντας για μηδαμινά οφέλη και μαρτύρια? Ο καθένας αξιολογεί προσωπικά τα θέλω, τα υπέρ και τα κατά σε ότι αποφασίζει να κάνει.
Δεν είπε κανείς ότι ο μαραθώνιος είναι απλό και εύκολο πράγμα, ούτε ότι απολαμβάνεις ψυχή και σώμα εξολοκλήρου αυτή την διαδικασία. Είναι όμως ένας στόχος προσωπικός και μπορείς να παλέψεις για αυτόν.
Αγαπητέ haf όντως αν δυσκολεύεσαι να βγάλεις ημιμαραθώνιο θα δυσκολευτείς απίστευτα στην κλασική διαδρομή. Θα σου έλεγα να διαπιστώσεις αν έχεις πρόοδό σου στα επόμενα 1-2 long run που θα κάνεις και να αποφασίσεις.
Φαντάζομαι έχεις ποικιλία στις προπονήσεις σου, δεν κάνεις μόνο easy runs?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  12:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@nikathens διάβασες καθόλου τι έχει τρέξει και τι σκοπεύει να προπονηθεί; Του βγαίνει η πίστη να καταφέρει τα 21 χλμ τώρα, μέσα Σεπτεμβρίου και θέλει με 25άρια (που μάλλον δεν τα μπορεί) να κάνει 5:20 το Νοέμβριο που έρχεται. Ρωτάει τη γνώμη μας. Ε λοιπόν, η αλήθεια είναι πως δε θα τερματίσει καν, όμως το πρόβλημα είναι πως κανείς δεν του το λέει. Αντιθέτως έχουμε τα γνωστά χαζά "τρέξε για να βιώσεις την εμπειρία", "η στιγμή του τερματισμού είναι ανεπανάληπτη","τρέξε χαλαρά", "απόλαυσε τη διαδρομή" και διάφορες άλλες τρίχες, που χρόνια τώρα λέγονται από πολλούς και δεν καταλαβαίνω και το λόγο. Είναι ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ. Είμαι κακός που το λέω; Άλλοι που βιάζονται να γράψουν ποιητικές γενικότητες είναι καλοί και σωστοί; Θα είναι εκεί στο 35 να τον μαζέψουν; Όχι βέβαια, αυτός πρέπει να κοπανηθεί. Γιατί μας ρωτάει τη γνώμη μας, για να του πούμε ωραία λόγια;

Edited by - Bloom on 13/09/2016 13:12:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  13:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@nikathens διάβασες καθόλου τι έχει τρέξει και τι σκοπεύει να προπονηθεί; Του βγαίνει η πίστη να καταφέρει τα 21 χλμ τώρα, μέσα Σεπτεμβρίου και θέλει με 25άρια (που μάλλον δεν τα μπορεί) να κάνει 5:20 το Νοέμβριο που έρχεται. Ρωτάει τη γνώμη μας. Ε λοιπόν, η αλήθεια είναι πως δε θα τερματίσει καν, όμως το πρόβλημα είναι πως κανείς δεν του το λέει. Αντιθέτως έχουμε τα γνωστά χαζά "τρέξε για να βιώσεις την εμπειρία", "η στιγμή του τερματισμού είναι ανεπανάληπτη", "απόλαυσε τη διαδρομή" και διάφορες άλλες τρίχες, που χρόνια τώρα λέγονται από πολλούς και δεν καταλαβαίνω και το λόγο. Είναι ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ. Είμαι κακός που το λέω; Άλλοι που βιάζονται να γράψουν ποιητικές γενικότητες είναι καλοί και σωστοί; Θα είναι εκεί στο 35 να τον μαζέψουν; Όχι βέβαια, αυτός πρέπει να κοπανηθεί. Γιατί μας ρωτάει τη γνώμη μας, για να του πούμε ωραία λόγια;



Καλά τα λές.

Βέβαια δεν χάνει και τίποτα να συνεχίσει την προετοιμασία του κανονικά,να στηθεί στην εκκίνηση και όσοοο πάει.

Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που προσπάθησες,παρά για κάτι που δεν προσπάθησες κάν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  14:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μια ερωτηση σαν αυτη που τεθηκε δεν μπορει να εχει μονο μια απαντηση που χαιδευει αυτια.
Θα μπορουσε να δοκιμασει το Μεγα Αλεξανδρο τον Απριλιο που ειναι (απο οτι εχω ακουσει) πιο επιπεδη διαδρομη και θα εχει και +8 μηνες προετοιμασιας.
Παρόλα αυτα, σε κανεναν δεν μπορουμε να αρνηθουμε να στηθει στην εκκινηση οποιουδηποτε αγωνα ΑΡΚΕΙ να σταματησει οταν ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΙΚΑ δεν μπορει αλλο. Δεν σημαινει οτι με οποιο κοστος πρεπει να τερματισει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  14:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω όλους... διαφορετικες σκοπιες αλλα καλυτερα ετσι..
απο τις απαντήσεις καταλαβαινω ότι ο χρόνος που εχω θέσει για τερματισμό δεν είναι εφικτός, τουλάχιστον για φέτος.
Αν δεν ήμουν συνειδητοποιημένος για την σοβαρότητα του εγχειρήματος δεν θα έβαζα τον εαυτό μου σε αυτή την διαδικασία..…αλλά επειδή και με αυτή την λογική κανένας δεν θα έκανε ποτέ το κατι παραπάνω, αν δεν βάλεις στόχους και κοπιάσεις για αυτούς, τότε ούτε μαραθώνιο δεν τερματίζεις αλλά ούτε και τίποτα άλλο στην ζωη αυτή καταχτιέται.

Θα κανω το πρόγραμμα μου λοιπον σε ρυθμους που μπορω και θα στηθω στην εκκίνηση.."Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που προσπάθησες,παρά για κάτι που δεν προσπάθησες κάν."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  14:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη επιτυχια στο εγχειρημα. Εγω μονο θα προτείνω να κανεις καρδιολογικες-αιματολογικες εξετασεις αν δεν εχεις κανει. Το Α και το Ω για μια περιοδο αυξημενης επιβαρυνσης που θα ακολουθησει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  18:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Akis DROMEAS NO1

quote:
Originally posted by haf



καλυτερα να προπονησε στα 7:10(το χλμ) και αναλογως και τις προπονησεις( σιγουρα θα βελτιωθεις μην νομιζεις τρελα τα αποτελεσματα και εισαι μαλιστα 53 χρονων!!!και ασε τους στοχους...





αστειεύεσαι προφανώς..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  18:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@spy σε ζητανε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  20:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...@elda:Μαρια μου βαζεις δυσκολα!
...@haf:...ειμαι βεβαιος οτι αν θελεις πολυ να κανεις το μαραθωνιο ... θα τα καταφερεις ... και να το επιχειρησεις, επειδη ειδικα αυτος της Αθηνας,αν και δυσκολος, ειναι μια ωραια εμπειρια την οποια θα τη θυμασαι για παντα!Συμφωνω με ολους οσους λενε οτι πρωταρχικος στοχος πρεπει να ειναι ο τερματισμος ... κι εγω θα ελεγα οτι ζητουμενο ειναι ενας ευχαριστος τερματισμος, που θ' αποτελεσει το εφαλτηριο και για αλλους μαραθωνιους στο μελλον ... και διαφωνω καθετα με οσους επιχειρουν να σου "κοψουν τα φτερα" στη πρωτη σου προσπαθεια!Ολοι απο το μηδεν ξεκινησαμε...τιποτα δεν σου χαριζεται, αλλα αν πραγματικα σ'αρεσει αυτο που κανεις, το τρεξιμο δηλ. ... θα επιτυχεις ... και θα υπερβεις τους προσωπικους σου στοχους στη διαρκεια, οποιοι κι αν ειναι αυτοι!Τωρα το θεμα της ηλικιας ειναι σχετικο: ...γνωριζω 20αρηδες και 30ρηδες που δεν μπορουν "να παρουν τα ποδια τους", αλλα και 60αρηδες μ'επιδοσεις κατω απο 3:10 ... υπαρχει 70αρης που εκανε φετος 3:20 στη Θεσ/νικη ...και 52αρης με 2:40, παλι στη Θεσ/νικη, μ'αλλα λογια απο σενα εξαρταται κι απο τη προσπαθεια που θα βαλεις ... το κατα ποσο θα βελτιωθεις!
Επειδη διαπιστωνω οτι εισαι αποφασισμενος να το επιχειρησεις το εγχειρημα ... και πολυ σωστα πραττεις κατα την αποψη μου ... σου παραθετω τον δικο μου πρωτο "ανεπισημο" μαραθωνιο, σε ηλικια 50 ετων, αφου ετρεχα μολις 1 χρονο ...κατα τον οποιο καθε τρεις περιπου μηνες τραυματιζομουν και αναγκαζομουν ν'απεχω απο το τρεξιμο για τουλαχιστον 6-8 εβδομαδες τη φορα!Οι ειδικοι (ορθοπεδικοι και φυσιοθεραπευτες) θεωρουσαν οτι εχω μεγαλο προβλημα με τα ισχια μου ... κι οτι δεν θα μπορουσα να τρεχω, αν δεν εκανα χειρουργικη επεμβαση!Επειδη το ειχα υποσχεθει στα παιδια μου ... τον εκανα μονος μου, μια μερα τυχαια, απρογραμματιστα ... αν και τραυματιας, περπατοτρεχοντας ... και τον ευχαριστηθηκα παρα πολυΤο Νοεμβρη θα κανω τον 8ο μαραθωνιο, χωρις φυσικα να κανω την παραμικρη επεμβαση στα ποδια μου!Καλη επιτυχια, με τολμη,πεισμα, συνεση και ενθουσιασμο θα τερματισεις, αλλα το ζητουμενο, οπως ειπαμε, ειναι να τον ευχαριστηθεις πρωτιστως τον τερματισμο!

https://connect.garmin.com/modern/activity/266059304


...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  20:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ συμφωνώ με το Bloom και ας τα λέει λίγο απότομα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000