Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Νυχτερινό τρέξιμο / προπόνηση / αγώνες /εξοπλισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/09/2016 :  16:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στοχεύοντας σε αγώνα που θα έχει και μπόλικο νυχτερινό τρέξιμο (κυρίως περπάτημα), πρέπει να το ψάξω και αυτό σε βάθος.

Έχει κάποιος άποψη για μέρη και διαδρομές στην Αθήνα για νυχτερινά long run? Σκοπός η προσομοίωση του τρεξίματος στο σκοτάδι, σε ερημιά και με νύστα. Κριτήριο βέβαια και η ασφάλεια, αλλά και η ευκολία πρόσβασης. Στα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό, η γυμναστική ακαδημία και ακόμα καλύτερα η Πανεπιστημιούπολη, αν είναι συνεχώς ανοιχτή. Άκουσα και κάτι ιδέες περί βουνών, αλλά προβληματίζομαι για ενδεχόμενη ύπαρξη σκυλιών, νονών και ζευγαριών. Επίσης, αν είσαι μόνος στο βουνό και συμβεί κάτι, την έκατσες.

Εξοπλισμός? Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί φακός κεφαλής, οπότε θα κοιτάξω για κάποιον Petzl (tikka?), όπου μάλλον δε χρειάζομαι πολύ δυνατή, ή μακρινή δέσμη καθώς θα κινούμαι αποκλειστικά σε άσφαλτο. Για πολλές ώρες φοριέται μόνος του στο κεφάλι ο φακός, ή χρειάζεται και κάτι από κάτω για να μειώνει τον κραδασμό (καπέλο, buff, Μπαντάνα)? Έχω δει επίσης ότι κάποιοι δρομείς έχουν και φωτάκι led στην πλάτη τους για να είναι καλύτερα ορατοί από τα αυτοκίνητα.

Άλλες ιδιαιτερότητες του βραδινού τρεξίματος? Ξεχνάω κάτι? Μήπως πολλά?

Κάθε συμβουλή δεκτή

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2016 :  16:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Aroulio να μιλήσουμε; Μου στέλνεις ένα μήνυμα με το μειλ σου;
Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

glaros
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2016 :  21:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H πανεπιστημιούπολη είναι συνεχώς ανοιχτή για πεζούς-δρομείς αλλά όχι για τα αυτοκίνητα.

Είναι και σχετικά σκοτεινή αλλά μη περιμένεις απόλυτο σκοτάδι - ο φακός δε θα σου χρειαστεί.

Από ασφάλεια είναι μια χαρά, εγώ τρέχω πάντα βράδυ και δεν έχω νιώσει ποτέ άβολα.

https://connect.garmin.com/modern/course/8257659
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcqueen
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2016 :  22:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κτημα συγγρου στο μαρουσι

to dare is to do
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  00:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βας Σοφίας (πολεμικό μουσείο)-Ριζάρη-Βας. Κων/νου-Βας. Ολγας-Αμαλιας-Βας Σοφίας. Ειναι 3 χλμ. Εχει μόνο 1 φανάρι, στο άγαλμα του Τρούμαν. Η περιοχή, δόξα συ ο Θεός, φυλάσσεται. Και αν θες να σπάσεις τη μονοτονία, μπαίνεις και στο χώρο του του Ζαππειου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  12:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Alcool (προτιμώ να το διαβάσω all cool),

σου χρωστάω μια απάντηση.
Εγώ έχω στο μυαλό μου το Δρόμο των Αθανάτων, στα τέλη Οκτωβρίου κι έχω βρει ένα θησαυρό γνώσεων στο site http://fellrnr.com/wiki/Ultrarunning και στο ευκολοδιάβαστο βιβλίο «Field Guide to Ultrarunning» (Hal Koerner)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  12:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ, Aroulio, ζητώ συγγνώμη για θάρρος, ευχαριστώ για το λινκ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  13:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alcool

Οκ, Aroulio, ζητώ συγγνώμη για θάρρος, ευχαριστώ για το λινκ!



Ποια συγγνώμη βρε? Απλά δεν έχω πρόσβαση στο μαιλ μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  13:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by alcool

Οκ, Aroulio, ζητώ συγγνώμη για θάρρος, ευχαριστώ για το λινκ!



Ποια συγγνώμη βρε? Απλά δεν έχω πρόσβαση στο μαιλ μου.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  19:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Βας Σοφίας (πολεμικό μουσείο)-Ριζάρη-Βας. Κων/νου-Βας. Ολγας-Αμαλιας-Βας Σοφίας. Ειναι 3 χλμ. Εχει μόνο 1 φανάρι, στο άγαλμα του Τρούμαν. Η περιοχή, δόξα συ ο Θεός, φυλάσσεται. Και αν θες να σπάσεις τη μονοτονία, μπαίνεις και στο χώρο του του Ζαππειου.



Βρε Αλεξάνδρα, νυχτερινό τρέξιμο θέλει να κάνει ο Άρης, όχι τρέξιμο υπό το φως 100άδων προβολέων! :Ρ :Ρ :Ρ

@Aroulio: η λύση που σου πρότεινε ο mcqueen είναι εξαιρετική! Στο Άλσος Συγγρού και στη Νότια πλευρά του, υπάρχει κυκλική ασφάλτινη διαδρομή περιμέτρου 1250 μέτρων (ακριβώς), βασικά επίπεδη με ελάχιστο κομμάτι χώματος. Επίσης από Νότο προς Βορρά και παράλληλα της Κηφισίας (μέσα στο Άλσος) υπάρχει επίσης έντονα ανηφορική ασφάλτινη διαδρομή ικανοποιητικού μήκους που μπορείς να την "ανεβοκατεβαίνεις". Σκοτεινό το μέρος (δεν υπάρχει φωτισμός δρόμων), οπότε ο φακός είναι απαραίτητος και προσομοιώνονται πολύ καλά οι συνθήκες που θα συναντήσεις στον αγώνα.

Όσο αφορά το φακό, υπάρχουν πολλές επιλογές. Δε χρειάζεται να είναι πολύ δυνατός, αφού δε θα κινηθείς σε ορεινό πεδίο, η αυτονομία του όμως ίσως θα ήταν κάτι που θα σε ενδιέφερε (να μην αλλάζεις κιόλας συνέχεια τις μπαταρίες ;-))

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2016 :  21:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Βας Σοφίας (πολεμικό μουσείο)-Ριζάρη-Βας. Κων/νου-Βας. Ολγας-Αμαλιας-Βας Σοφίας. Ειναι 3 χλμ. Εχει μόνο 1 φανάρι, στο άγαλμα του Τρούμαν. Η περιοχή, δόξα συ ο Θεός, φυλάσσεται. Και αν θες να σπάσεις τη μονοτονία, μπαίνεις και στο χώρο του του Ζαππειου.



Βρε Αλεξάνδρα, νυχτερινό τρέξιμο θέλει να κάνει ο Άρης, όχι τρέξιμο υπό το φως 100άδων προβολέων! :Ρ :Ρ :Ρ





Χα χα χα! Εχεις δικιο! Τι βλακεια, Θεε μου!
Απλα το συνέδεσα με το οτι τρεχω εκει βραδυ.
Και ηθελα να του γραψω "εχει κ αστυνομια, θα εισαι ασφαλης".

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  00:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραία θα ήταν να τρέχω και στο Πεδιο του Άρεως, αλλά μόλις βραδιάζει γίνεται λίγο kinky :-).
Μάλλον στην Πανεπιστημιούπολη θα κάνω δοκιμή όποτε μπορέσω και βλέπουμε.
Για φακό εννοείται ότι απαιτείται 12ωρη αυτονομία.

ΥΓ δεν απάντησα στην Αλεξάνδρα, Μανώλη.... μη φάμε και καμιά μήνυση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  11:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Ωραία θα ήταν να τρέχω και στο Πεδιο του Άρεως, αλλά μόλις βραδιάζει γίνεται λίγο kinky :-).
Μάλλον στην Πανεπιστημιούπολη θα κάνω δοκιμή όποτε μπορέσω και βλέπουμε.
Για φακό εννοείται ότι απαιτείται 12ωρη αυτονομία.

ΥΓ δεν απάντησα στην Αλεξάνδρα, Μανώλη.... μη φάμε και καμιά μήνυση



…το παρεξήγησες το κορίτσι Άρη! :)

Λοιπόν, μια που είπες για την αυτονομία:
- Για άνετο τρέξιμο στην άσφαλτο θέλεις μια φωτεινή ισχύ γύρω στα 100 lumens, το οποίο μεταφράζεται σε κατανάλωση από έναν τυπικό λαμπτήρα LED γύρω στο 1 watt. Φακοί κεφαλής LED με καλή αυτονομία χρησιμοποιούν συνήθως 3 Χ ΑΑ μπαταρίες.
- Αν χρησιμοποιήσεις καλές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες NiMH στα 2600mAh (=2,6Ah – «Αμπερώρια»), τότε η ισχύς που μπορούν να αποδώσουν (το μέγιστο) είναι: 3 Χ 1,2V Χ 2,6Ah = 9,36 Wh (=9,36 «βατόρια»).
- Αφού λοιπόν ο φακός σου για 100 lumens καταναλώνει 1 βατ, τότε η αυτονομία μεταφράζεται σε κάτι λιγότερο από 9,5 ώρες.
- Καταλαβαίνεις ότι για να έχεις 12ωρη αυτονομία, ή οι μπαταρίες πρέπει να το υποστηρίζουν (σε σχέση με το φακό) ή απλά ο φακός να δουλεύει σε «αστεία» φωτεινή ισχύ! Απλά μαθηματικά δηλαδή! ;-))
- Αναγκαστικά θα κουβαλήσεις και εφεδρικές μπαταρίες μαζί σου.
- Αν μάλιστα ο φακός δέχεται 3 Χ ΑΑΑ μπαταρίες (όπου σε τεχνολογία NiMH επαναφορτιζόμενες συνήθως βρίσκεις γύρω στα 800mAh, τότε για 100 lumens η αυτονομία είναι κάτι λιγότερο από 3 ώρες!
- Έχε υπόψη ότι οι καλές NiMH επαναφορτιζόμενες δίνουν πάντα καλύτερη αυτονομία και από τις καλύτερες «αλκαλικές»!

Κάτι άλλο:
- Για να μη σε ενοχλεί η πολύωρη χρήση φακού πάνω στο κεφάλι σου, η χρήση μπαντάνας/αντιιδρωτικού για το κεφάλι, κρίνεται απαραίτητη. Καπέλο δεν έχει νόημα αφού μιλάμε για βράδι.
- Στο πίσω μέρος του λουριού του φακού κεφαλής, μπορείς να προσαρτήσεις ένα κόκκινο LED φωτάκι για να γίνεσαι εύκολα αντιληπτός από τα αυτοκίνητα που σε προσεγγίζουν…


Free your feet...free your senses!

Edited by - trexantiris on 21/09/2016 11:54:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  11:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έχω αυτόν.Μικρός-ελαφρύς-δυνατός και με πολύ μεγάλη αυτονομία.

http://www.extremepro.gr/camping-main/camping-front/skines-camping/details/594/183/camping/Φανάρια-camping/petzl-e lite?vmcchk=1

Edited by - THANOS_KTM on 21/09/2016 11:47:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  13:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Εγώ έχω αυτόν.Μικρός-ελαφρύς-δυνατός και με πολύ μεγάλη αυτονομία.

http://www.extremepro.gr/camping-main/camping-front/skines-camping/details/594/183/camping/Φανάρια-camping/petzl-e lite?vmcchk=1




Ώπα, ώπα…για να δούμε λίγο τα νούμερα:

- Ο συγκεκριμένος φακός από την Petzl Ε+Lite, χρησιμοποιεί δύο μπαταρίες λιθίου CR2032 (3V) όπου η τυπική χωρητικότητα αυτού του τύπου μπαταρίας είναι στα 240mAh (=0,24Ah – Αμπερώρια). Άρα η συνολική ισχύς που προσφέρουν οι δύο αυτές μπαταρίες είναι: 2 Χ 3(V) Χ 0,24Ah = 1,44 Wh (Βατόρια), δηλαδή παρέχουν για μια ώρα ισχύ που αντιστοιχεί σε 1,44 Βατς (κλπ).
- Ένας φακός που παίρνει 3 Χ ΑΑΑ NiMH μπαταρίες (των 800mAh) μπορεί να λαμβάνει ισχύς ίση με 3 Χ 1,2(V) Χ 0,8Ah = 2,88Wh που είναι ακριβώς η διπλάσια από ότι στην περίπτωση του Petzl E+Lite και των μπαταριών που χρησιμοποιεί. Ενώ στην περίπτωση των 3 Χ ΑΑ NiMH μπαταριών (τυπικής χωρητικότητας των 2600mAh) έχουμε 3 Χ 1,2(V) Χ 2,6Ah = 9,36Wh που είναι ΕΞΙΜΙΣΙ φορές μεγαλύτερη από την ισχύ που δίνουν οι μπαταρίες του Petzl E+Lite!!! Με άλλα λόγια ένας φακός της ίδιας φωτεινότητας με τον Petzl E+Lite που δέχεται 3 Χ ΑΑΑ μπαταρίες διαθέτει αυτόματα τη διπλάσια αυτονομία ενώ αντίστοιχα ένας φακός στα ίδια lumens που δέχεται 3 Χ ΑΑ μπαταρίες μπορεί να έχει και εξίμισι φορές την αυτονομία του Petzl.
- Ο Petzl E+Lite έχει καλή αυτονομία (βασικά έως και 5.5 ώρες στη μέγιστη συνεχόμενη ισχύς του) επειδή είναι ένας εξαιρετικά αδύναμος φακός!!! Με μόλις 26 lumens, κρίνεται ακατάλληλος για οποιαδήποτε χρήση τρεξίματος σε άσφαλτο (και πόσο μάλλον σε μικτό έδαφος και εννοείται γίνεται επικίνδυνος σε trail καταστάσεις)! Είναι κατάλληλος μόνο για περπάτημα σε ήπιο έδαφος ή απλά για να κάνεις δουλειές σε ένα…camping :Ρ :D

Ο Petzl Tikka βγάζει (αν δεν κάνω λάθος) 100 lumens, τα οποία από την εμπειρία μου κρίνονται επαρκή για τρέξιμο σε άσφαλτο…

Για να δεις Aroulio ένα συγκριτικό του Petzl E+Lite σε σχέση με άλλους φακούς, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.outdoorgearlab.com/Headlamp-Reviews/Petzl-E-PlusLITE

Στις φωτογραφίες αυτής της παρουσίασης είναι ξεκάθαρο το πόσο αδύναμος (αστείος θα πρόσθετα) είναι ο συγκεκριμένος φακός σε σχέση με άλλα «δρομικά» μοντέλα, όπως είναι ο Fenix HP25 (που αν δεν κάνω λάθος βγάζει 900 lumens!)

Τονίζω λοιπόν ότι μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  13:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο alpamayo που είχα ρωτήσει, μου είχαν αναφέρει κάποιον tikka περίπου στα 50€ και με max 180 lumens (αν θυμάμαι καλά). Λογικά ή ο XP θα είναι, ή ο plus.

Έχω κι εγώ 2-3 energizer, αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να τους εμπιστευτώ για ολονυκτία

Μανώλη, προφέσορας είσαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000