Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Νυχτερινό τρέξιμο / προπόνηση / αγώνες /εξοπλισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  14:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Εγώ έχω αυτόν.Μικρός-ελαφρύς-δυνατός και με πολύ μεγάλη αυτονομία.

http://www.extremepro.gr/camping-main/camping-front/skines-camping/details/594/183/camping/Φανάρια-camping/petzl-e lite?vmcchk=1




Ώπα, ώπα…για να δούμε λίγο τα νούμερα:

- Ο συγκεκριμένος φακός από την Petzl Ε+Lite, χρησιμοποιεί δύο μπαταρίες λιθίου CR2032 (3V) όπου η τυπική χωρητικότητα αυτού του τύπου μπαταρίας είναι στα 240mAh (=0,24Ah – Αμπερώρια). Άρα η συνολική ισχύς που προσφέρουν οι δύο αυτές μπαταρίες είναι: 2 Χ 3(V) Χ 0,24Ah = 1,44 Wh (Βατόρια), δηλαδή παρέχουν για μια ώρα ισχύ που αντιστοιχεί σε 1,44 Βατς (κλπ).
- Ένας φακός που παίρνει 3 Χ ΑΑΑ NiMH μπαταρίες (των 800mAh) μπορεί να λαμβάνει ισχύς ίση με 3 Χ 1,2(V) Χ 0,8Ah = 2,88Wh που είναι ακριβώς η διπλάσια από ότι στην περίπτωση του Petzl E+Lite και των μπαταριών που χρησιμοποιεί. Ενώ στην περίπτωση των 3 Χ ΑΑ NiMH μπαταριών (τυπικής χωρητικότητας των 2600mAh) έχουμε 3 Χ 1,2(V) Χ 2,6Ah = 9,36Wh που είναι ΕΞΙΜΙΣΙ φορές μεγαλύτερη από την ισχύ που δίνουν οι μπαταρίες του Petzl E+Lite!!! Με άλλα λόγια ένας φακός της ίδιας φωτεινότητας με τον Petzl E+Lite που δέχεται 3 Χ ΑΑΑ μπαταρίες διαθέτει αυτόματα τη διπλάσια αυτονομία ενώ αντίστοιχα ένας φακός στα ίδια lumens που δέχεται 3 Χ ΑΑ μπαταρίες μπορεί να έχει και εξίμισι φορές την αυτονομία του Petzl.
- Ο Petzl E+Lite έχει καλή αυτονομία (βασικά έως και 5.5 ώρες στη μέγιστη συνεχόμενη ισχύς του) επειδή είναι ένας εξαιρετικά αδύναμος φακός!!! Με μόλις 26 lumens, κρίνεται ακατάλληλος για οποιαδήποτε χρήση τρεξίματος σε άσφαλτο (και πόσο μάλλον σε μικτό έδαφος και εννοείται γίνεται επικίνδυνος σε trail καταστάσεις)! Είναι κατάλληλος μόνο για περπάτημα σε ήπιο έδαφος ή απλά για να κάνεις δουλειές σε ένα…camping :Ρ :D

Ο Petzl Tikka βγάζει (αν δεν κάνω λάθος) 100 lumens, τα οποία από την εμπειρία μου κρίνονται επαρκή για τρέξιμο σε άσφαλτο…

Για να δεις Aroulio ένα συγκριτικό του Petzl E+Lite σε σχέση με άλλους φακούς, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.outdoorgearlab.com/Headlamp-Reviews/Petzl-E-PlusLITE

Στις φωτογραφίες αυτής της παρουσίασης είναι ξεκάθαρο το πόσο αδύναμος (αστείος θα πρόσθετα) είναι ο συγκεκριμένος φακός σε σχέση με άλλα «δρομικά» μοντέλα, όπως είναι ο Fenix HP25 (που αν δεν κάνω λάθος βγάζει 900 lumens!)

Τονίζω λοιπόν ότι μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν…



ΠΩ ΠΩ τι είσαι εσύ???Αμέσως να τον βγάλεις άχρηστο τον petzl e-lite.

Αν χρειάζεται κάτι ποιο δυνατό τότε μπορεί να πάρει έναν Led Lenser H7R ή τον Η14R.

Eχω και έναν στα 1000lumens για το ΜΤΒ με μπαταρίες 18650 στα 5000mAh που στραβώνουν τον απέναντι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2016 :  14:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio


ΥΓ δεν απάντησα στην Αλεξάνδρα, Μανώλη.... μη φάμε και καμιά μήνυση



Στους δρομείς; Ποτέ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  09:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδιαφέρον άρθρο κυρίως για μεγάλα νυχτερινά τρεξίματα

http://www.marathon-training-program.com/ultra-marathon-and-night/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  17:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM


=========================================

ΠΩ ΠΩ τι είσαι εσύ???Αμέσως να τον βγάλεις άχρηστο τον petzl e-lite.

Αν χρειάζεται κάτι ποιο δυνατό τότε μπορεί να πάρει έναν Led Lenser H7R ή τον Η14R.

Eχω και έναν στα 1000lumens για το ΜΤΒ με μπαταρίες 18650 στα 5000mAh που στραβώνουν τον απέναντι.



:Ρ :D
…έχω τον Led Lenser H7 (τον απλό) αλλά τα 170 lumens του και η μικρή του αυτονομία κρίνονται ανεπαρκή για αυτό που θέλω να κάνω σε ένα μήνα. Οπότε θα αποτελέσει απλά τον εφεδρικό μου φακό και ως κύριο θα έχω ένα τούμπανο της «O-Light» στα 800 lumens και με battery pack στο οποίο θα έχω 4 Χ 18650 λιθίου των 3400mAh (μιλάμε συνολικά για 50Wh)!!!

;-)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  18:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως καταλαβαινει πλεον ο καθε ενας εδω μεσα... εισαι αποφασισμενος να διωξεις σε ενα μηνα οτι ιχνος πανιδας βρεθει στο διαβα σου προς τα ελληνοβουλγαρικα συνορα...μας τυφλωσες
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by THANOS_KTM


=========================================

ΠΩ ΠΩ τι είσαι εσύ???Αμέσως να τον βγάλεις άχρηστο τον petzl e-lite.

Αν χρειάζεται κάτι ποιο δυνατό τότε μπορεί να πάρει έναν Led Lenser H7R ή τον Η14R.

Eχω και έναν στα 1000lumens για το ΜΤΒ με μπαταρίες 18650 στα 5000mAh που στραβώνουν τον απέναντι.



:Ρ :D
…έχω τον Led Lenser H7 (τον απλό) αλλά τα 170 lumens του και η μικρή του αυτονομία κρίνονται ανεπαρκή για αυτό που θέλω να κάνω σε ένα μήνα. Οπότε θα αποτελέσει απλά τον εφεδρικό μου φακό και ως κύριο θα έχω ένα τούμπανο της «O-Light» στα 800 lumens και με battery pack στο οποίο θα έχω 4 Χ 18650 λιθίου των 3400mAh (μιλάμε συνολικά για 50Wh)!!!

;-)


Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  20:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 : 18:29:33 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Οπως καταλαβαινει πλεον ο καθε ενας εδω μεσα... εισαι αποφασισμενος να διωξεις σε ενα μηνα οτι ιχνος πανιδας βρεθει στο διαβα σου προς τα ελληνοβουλγαρικα συνορα...μας τυφλωσες
quote:
Originally posted by trexantiris


quote:
Originally posted by THANOS_KTM


=========================================

ΠΩ ΠΩ τι είσαι εσύ???Αμέσως να τον βγάλεις άχρηστο τον petzl e-lite.

Αν χρειάζεται κάτι ποιο δυνατό τότε μπορεί να πάρει έναν Led Lenser H7R ή τον Η14R.

Eχω και έναν στα 1000lumens για το ΜΤΒ με μπαταρίες 18650 στα 5000mAh που στραβώνουν τον απέναντι.



:Ρ :D
…έχω τον Led Lenser H7 (τον απλό) αλλά τα 170 lumens του και η μικρή του αυτονομία κρίνονται ανεπαρκή για αυτό που θέλω να κάνω σε ένα μήνα. Οπότε θα αποτελέσει απλά τον εφεδρικό μου φακό και ως κύριο θα έχω ένα τούμπανο της «O-Light» στα 800 lumens και με battery pack στο οποίο θα έχω 4 Χ 18650 λιθίου των 3400mAh (μιλάμε συνολικά για 50Wh)!!!

;-)


Free your feet...free your senses!
------------------------------------------

Βασικά θέλει να τυφλώσει τους υπόλοιπους δρομείς προκειμένου να χάσουν το "μονοπάτι" τους. Πρώτη χρονιά θα υπάρχει ένας και μοναδικός τερματισμός χαχαχαχα


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2016 :  14:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρα από τον φάκο πάρε και κάνα αντανακλαστικό αυτοκόλλητο.

quote:
Originally posted by Aroulio

Στο alpamayo που είχα ρωτήσει, μου είχαν αναφέρει κάποιον tikka περίπου στα 50€ και με max 180 lumens (αν θυμάμαι καλά). Λογικά ή ο XP θα είναι, ή ο plus.

Έχω κι εγώ 2-3 energizer, αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να τους εμπιστευτώ για ολονυκτία

Μανώλη, προφέσορας είσαι!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2016 :  13:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτη δοκιμή έγινε.
Βραδινό 20:00-22:00 στο Πεδίο του Άρεως, σχεδόν σε απόλυτο σκοτάδι. Παρέα με συντρέχτες, όλοι μας με φακούς κεφαλής. Δοκίμασα τον κλασσικό energizer φακό (στον αγώνα σκοπεύω να τον έχω ως εφεδρικό) ο οποίο αν και με μισές μπαταρίες φώτιζε μια χαρά στο τσιμέντο. Δεν μπαλαντζάριζε καθόλου. Το μόνο ψιλοενοχλητικό ήταν ότι έκανε το κεφάλι μου να ιδρώνει και κράταγε επιπλέον τον ιδρώτα.
Χρησιμοποίησα επίσης πολύ πρακτικό κι απαραίτητο κόκκινο led φωτάκι, που αναβόσβηνε κι έπιανε πίσω στη ζώνη μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2016 :  10:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιδέες για φακούς:

http://www.brightguy.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000