Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τακτική στον αγώνα.Να δοκιμάσω κάτι άλλο σε 10ρι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/09/2016 :  12:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκέφτομαι όλο και περισσότερο τις τελευταίες μέρες ότι δεν είναι η συμπεριφορά μας στον αγώνα ίδια σε όλες τις αποστάσεις.Η τακτική. Για παράδειγμα πιστεύω ότι είναι απαραίτητος ο σχεδιασμός στον ημιμαραθώνιο και στις μεγαλύτερες αποστάσεις, και αν το κάνεις σωστά τερματίζεις όρθιος.
Στις μικρές αποστάσεις δεν προλαβαίνω να παίζω πολύ με το ρυθμό ή να κρατάω δυνάμεις, ας πούμε το 5ρι είναι ένα "σπριντ", τρέχεις όσο μπορείς στα κόκκινα. Θα μπορούσε να ισχύει αυτό και στο 10ρι; Πολύ ύπουλη απόσταση. Όσες φορές προσπάθησα να πάω βάσει σχεδίου στην αρχή,δηλαδή να κρατήσω ένα συγκεκριμένο ρυθμό στην αρχή και μετά να κάνω εντυπωσιακό negative split πάντα στο τέλος δεν μπόρεσα να καλύψω τον στόχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι τη φορά που έκανα PB στο 10ρι ήταν όταν λόγω δυσλειτουργίας του χρονομέτρου και GPS μου δεν ήξερα το χρόνο και το ρυθμό μου στην αρχή και έτρεξα πολύ γρήγορα στα πρώτα 3-4 χιλιόμετρα, μετά υπέφερα, σερνόμουν αλλά τα κάλυψα κάπως και κάτι πέτυχα.
Σκέφτομαι να το κάνω επίτηδες αυτό, δηλαδή όλα μέσα για όσα χιλιόμετρα αντέξω και τα υπόλοιπα όπως βγουν... Αφού ο,τι και να κάνω στα τελευταία υποφέρω τουλάχιστον να έχω ένα προβάδισμα.
Τι λέτε; Αξίζει μια δοκιμή;

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  13:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διάβασε αυτό εδώ https://runnersconnect.net/race-plan-10k-race/ (τώρα το βρήκα και δεν το έχω εφαρμόσει)
Από όσα ξέρω, τα δύσκολα χιλιόμετρα είναι κάπου στο 7-8 όπου αρχίζεις και ψοφάς.
Μετά θέλει επιμονή ώστε να τερματίσεις χωρίς να τα παρατήσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2016 :  22:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το είδα, ευχαριστώ, φαίνεται πολύ συνετό και δίνει και άλλες συμβουλές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  09:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao


Σκέφτομαι να το κάνω επίτηδες αυτό, δηλαδή όλα μέσα για όσα χιλιόμετρα αντέξω και τα υπόλοιπα όπως βγουν... Αφού ο,τι και να κάνω στα τελευταία υποφέρω τουλάχιστον να έχω ένα προβάδισμα.
Τι λέτε; Αξίζει μια δοκιμή;



Είναι η λάθος τακτική. Στο δεκάρι, εφόσον είσαι επαρκώς προπονημένος, η πιο αποδοτική τακτική είναι το even pace (να πάει δηλαδή όλη η διαδρομή σε σταθερό ρυθμό). Αν δεις όλα τα παγκόσμια ρεκόρ στα 10km έγιναν με αυτή την τακτική - είναι αποδεδειγμένα η πιο γρήγορη. To να τρέξεις πολύ γρήγορα στην αρχή και να κρατηθείς μετά είναι επίσης αποδεδειγμένα η πιο αναποτελεσματική τακτική. Για κάθε δευτερόλεπτο που κερδίζουμε στο πρώτο μισό, χάνουμε δύο ε τέσσερα στο δεύτερο. Οπότε, καλύτερα να πας με σταθερό ρυθμό σεόλη τη διαδρομη και να επιταχύνεις στα τελευταία τριακόσια με διακόσια μέτρα. Τι χρόνο έκανες στο τελευταίο σου δεκάρι και σε τι χρόνο σκοπεύεις τώρα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  10:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by kostao


Σκέφτομαι να το κάνω επίτηδες αυτό, δηλαδή όλα μέσα για όσα χιλιόμετρα αντέξω και τα υπόλοιπα όπως βγουν... Αφού ο,τι και να κάνω στα τελευταία υποφέρω τουλάχιστον να έχω ένα προβάδισμα.
Τι λέτε; Αξίζει μια δοκιμή;



Είναι η λάθος τακτική. Στο δεκάρι, εφόσον είσαι επαρκώς προπονημένος, η πιο αποδοτική τακτική είναι το even pace (να πάει δηλαδή όλη η διαδρομή σε σταθερό ρυθμό). Αν δεις όλα τα παγκόσμια ρεκόρ στα 10km έγιναν με αυτή την τακτική - είναι αποδεδειγμένα η πιο γρήγορη. To να τρέξεις πολύ γρήγορα στην αρχή και να κρατηθείς μετά είναι επίσης αποδεδειγμένα η πιο αναποτελεσματική τακτική. Για κάθε δευτερόλεπτο που κερδίζουμε στο πρώτο μισό, χάνουμε δύο ε τέσσερα στο δεύτερο. Οπότε, καλύτερα να πας με σταθερό ρυθμό σεόλη τη διαδρομη και να επιταχύνεις στα τελευταία τριακόσια με διακόσια μέτρα. Τι χρόνο έκανες στο τελευταίο σου δεκάρι και σε τι χρόνο σκοπεύεις τώρα;



Σωστό.!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  11:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εναλλακτικά, τι γνώμη έχετε για race pace για το 1ο χλμ & σχετική επιβράδυνση τα αμέσως επόμενα (μέχρι το 5ο) και μετά επιτάχυνση με "all in" κατά τα μέσα/τέλη του 8ου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  13:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία.

Νομίζω ότι κάθε διαδρομή έχει το δικό της σχεδιασμό. Π.χ. στο 10αρι του ΣΔΥΑ ουσιαστικά ο ρυθμός είναι ο ίδιος σε όλη τη διαδρομή καθότι αυτή ειναι σχεδόν επίπεδη. Αντίθετα π.χ. στον αγώνα της Πανεπιστημιούπολης με τις τεράστιες ανηφόρες θα ήταν χαζό να διατηρήσεις σταθερό ρυθμό ή ακόμα και να μην κόψεις στις ανηφοριές ώστε να έχεις κάποιες παραπάνω δυνάμεις στην κατηφόρα.

Τέλος κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα παραπάνω έχουν σχέση και με το χρόνο που κάνουμε. Δηλαδή όσο οι χρόνοι μας πέφτουν (βελτιωνόμαστε), τόσο ο ρυθμός μας γίνεται πιο ομοιόμορφος, ανεξάρτητα του ανάγλυφου της διαδρομής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  13:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστό αυτό το τελευταίο. Πράγματι, οι πιο έμπειροι δρομείς μπορούν να κρατήσουν ένα σταθερό ρυθμό πιο εύκολα. Το negative split ταιριάζει στους πιο καινούριους καλύτερα.

quote:
Originally posted by Hermes

εναλλακτικά, τι γνώμη έχετε για race pace για το 1ο χλμ & σχετική επιβράδυνση τα αμέσως επόμενα (μέχρι το 5ο) και μετά επιτάχυνση με "all in" κατά τα μέσα/τέλη του 8ου?



Αν συνολικά βγει σε even pace, είναι σωστό.

Από την άλλη όμως είναι παράδοξο. Πάντα η γενική συμβουλή για όλους τους αγώνες είναι να ξεκινάς (κάπως) χαλαρά. Ακόμα και ο Μπολτ negative split τρέχει. Τι κερδίζει κανείς με το να φύγει γρήγορα για ένα χιλιόμετρο; Το δεκάρι τρέχεται με έντονη προσπάθεια, που θέλει συνεχή αυτοσυγκέντρωση και επιμονή. Η ιδέα να πιάσεις το ρυθμό αγώνα και μετά, αφού συνηθίσεις σε αυτόν, να χαλαρώσεις την προσπάθεια, είναι αντιφατική.

Όλο το ζουμί πάντως βρίσκεται στο τι σημαίνει "σχετική επιβράδυνση". Θέλω να πω, όσα δευτερόλεπτα χαθούν σε οποιαδήποτε επιβράδυνση μέσα στον αγώνα, αυτά πρέπει να ανακτηθούν στα τελευταία χιλιόμετρα. Και δεν είναι εύκολη δουλειά. Γιατί, αν πάει το 1ο χλμ σε race pace, τα επόμενα 7 θα πάνε πιο αργά. Αν επιβραδύνεις 5 χλμ ανά χιλιόμετρο, θα έχεις μαζέψει υπόλοιπο 35 δευτερολέπτων, δηλαδή θα πρέπει να τρέξεις στα τελευταία δύο χιλιόμετρα σε ρυθμό 17 sec/km πιο γρήγορα από το ρυθμό του αγώνα. Αυτό είναι πιο γρήγορα από το ρυθμό 5Κ. Πόσοι μπορούν να τρέξουν σε τέτοιο ρυθμό για τα 2 τελευταία χιλιόμετρα ενός δεκαριού; Αν το μπορούν, φαίνεται πως μπορούσαν να είχαν τρέξει τον αγώνα πιο αποδοτικά. Τώρα, αν "σχετική επιβράδυνση" σημαίνει μόλις 2 δευτερόλεπτα πιο αργά από το race pace, η διαφορά είναι πολύ μικρή και ουσιαστικά μιλάμε για ένα είδος even pace, ή για negative split, ανάλογα πώς θα βγουν τα τελευταία χιλιόμετρα.


Η μόνη "εναλλακτική" τακτική που θεωρώ έγκυρη και αποτελεσματική είναι το negative split. Πολλοί δρομείς θεωρούν πως είναι η καλύτερη τακτική (π.χ. η Grete Waitz - όποιος δεν την ξέρει, να κάνει googling) και η αλήθεια είναι πως πάντα δίνει καλές επιδόσεις. Γενικά πάντως έχει κάποια σπατάλη δυνάμεων, αφού τερματίζεις με την αίσθηση πως είχες δυνάμεις για κάτι λιγάκι καλύτερο. Αν γίνει σωστή επιλογή του στόχου, το even pace είναι το ιδανικό. Αν πάντως έχει λιακάδα, θεωρώ το ngative split πιο σωστό, γιατί σου δίνει μια καβάντζα για το ενδεχόμενο να σε καταβάλει η ζέστη.

Edited by - Bloom on 23/09/2016 14:09:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  15:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε, και ποιός είναι πια αυτός ο Μπολτ?
σοβαρά τώρα, ίσως η τακτική που λες να είναι τελικά η καλύτερη

quote:
Originally posted by Bloom

Πολύ σωστό αυτό το τελευταίο. Πράγματι, οι πιο έμπειροι δρομείς μπορούν να κρατήσουν ένα σταθερό ρυθμό πιο εύκολα. Το negative split ταιριάζει στους πιο καινούριους καλύτερα.

quote:
Originally posted by Hermes

εναλλακτικά, τι γνώμη έχετε για race pace για το 1ο χλμ & σχετική επιβράδυνση τα αμέσως επόμενα (μέχρι το 5ο) και μετά επιτάχυνση με "all in" κατά τα μέσα/τέλη του 8ου?



Αν συνολικά βγει σε even pace, είναι σωστό.

Από την άλλη όμως είναι παράδοξο. Πάντα η γενική συμβουλή για όλους τους αγώνες είναι να ξεκινάς (κάπως) χαλαρά. Ακόμα και ο Μπολτ negative split τρέχει. Τι κερδίζει κανείς με το να φύγει γρήγορα για ένα χιλιόμετρο; Το δεκάρι τρέχεται με έντονη προσπάθεια, που θέλει συνεχή αυτοσυγκέντρωση και επιμονή. Η ιδέα να πιάσεις το ρυθμό αγώνα και μετά, αφού συνηθίσεις σε αυτόν, να χαλαρώσεις την προσπάθεια, είναι αντιφατική.

Όλο το ζουμί πάντως βρίσκεται στο τι σημαίνει "σχετική επιβράδυνση". Θέλω να πω, όσα δευτερόλεπτα χαθούν σε οποιαδήποτε επιβράδυνση μέσα στον αγώνα, αυτά πρέπει να ανακτηθούν στα τελευταία χιλιόμετρα. Και δεν είναι εύκολη δουλειά. Γιατί, αν πάει το 1ο χλμ σε race pace, τα επόμενα 7 θα πάνε πιο αργά. Αν επιβραδύνεις 5 χλμ ανά χιλιόμετρο, θα έχεις μαζέψει υπόλοιπο 35 δευτερολέπτων, δηλαδή θα πρέπει να τρέξεις στα τελευταία δύο χιλιόμετρα σε ρυθμό 17 sec/km πιο γρήγορα από το ρυθμό του αγώνα. Αυτό είναι πιο γρήγορα από το ρυθμό 5Κ. Πόσοι μπορούν να τρέξουν σε τέτοιο ρυθμό για τα 2 τελευταία χιλιόμετρα ενός δεκαριού; Αν το μπορούν, φαίνεται πως μπορούσαν να είχαν τρέξει τον αγώνα πιο αποδοτικά. Τώρα, αν "σχετική επιβράδυνση" σημαίνει μόλις 2 δευτερόλεπτα πιο αργά από το race pace, η διαφορά είναι πολύ μικρή και ουσιαστικά μιλάμε για ένα είδος even pace, ή για negative split, ανάλογα πώς θα βγουν τα τελευταία χιλιόμετρα.


Η μόνη "εναλλακτική" τακτική που θεωρώ έγκυρη και αποτελεσματική είναι το negative split. Πολλοί δρομείς θεωρούν πως είναι η καλύτερη τακτική (π.χ. η Grete Waitz - όποιος δεν την ξέρει, να κάνει googling) και η αλήθεια είναι πως πάντα δίνει καλές επιδόσεις. Γενικά πάντως έχει κάποια σπατάλη δυνάμεων, αφού τερματίζεις με την αίσθηση πως είχες δυνάμεις για κάτι λιγάκι καλύτερο. Αν γίνει σωστή επιλογή του στόχου, το even pace είναι το ιδανικό. Αν πάντως έχει λιακάδα, θεωρώ το ngative split πιο σωστό, γιατί σου δίνει μια καβάντζα για το ενδεχόμενο να σε καταβάλει η ζέστη.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  15:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά ο Μπολτ δεν το κανει απο επιλογή αυτο, αλλά γιατί δεν μπορεί από τα 0 km/h να παει αμέσως στα 35 km/h.
Άλλη ερώτηση:
Την τελευταία εβδομάδα πριν τον αγώνα τι κάνουμε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  16:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα περισσότερα 10ρια μου είναι μεταξύ 40 και 42 λεπτά. Θέλω να σπάσω το 40ρι για να ηρεμήσω. Αλλά και κάτω από 40:30 δε με χαλάει. Το τελευταίο ήταν 40:56. Πάντως αυτό για το πρώτο χιλιόμετρο το πιστεύω και εγώ...
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by kostao


Σκέφτομαι να το κάνω επίτηδες αυτό, δηλαδή όλα μέσα για όσα χιλιόμετρα αντέξω και τα υπόλοιπα όπως βγουν... Αφού ο,τι και να κάνω στα τελευταία υποφέρω τουλάχιστον να έχω ένα προβάδισμα.
Τι λέτε; Αξίζει μια δοκιμή;



Είναι η λάθος τακτική. Στο δεκάρι, εφόσον είσαι επαρκώς προπονημένος, η πιο αποδοτική τακτική είναι το even pace (να πάει δηλαδή όλη η διαδρομή σε σταθερό ρυθμό). Αν δεις όλα τα παγκόσμια ρεκόρ στα 10km έγιναν με αυτή την τακτική - είναι αποδεδειγμένα η πιο γρήγορη. To να τρέξεις πολύ γρήγορα στην αρχή και να κρατηθείς μετά είναι επίσης αποδεδειγμένα η πιο αναποτελεσματική τακτική. Για κάθε δευτερόλεπτο που κερδίζουμε στο πρώτο μισό, χάνουμε δύο ε τέσσερα στο δεύτερο. Οπότε, καλύτερα να πας με σταθερό ρυθμό σεόλη τη διαδρομη και να επιταχύνεις στα τελευταία τριακόσια με διακόσια μέτρα. Τι χρόνο έκανες στο τελευταίο σου δεκάρι και σε τι χρόνο σκοπεύεις τώρα;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  18:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την τελευταία βδομάδα καθόλου σεξ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  18:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@kostao, αν χάσεις 2 κιλά αυτομάτως θα σπάσεις τα 40 λεπτά. Όσον αφορά την τακτική, με το negative split όπως το έκανες, το είδες και μόνος σου, δεν καταφέρνεις να μαζέψεις τα δευτερόλεπτα που σπατάλησες στο πρώτο μισό. Η σωστή τακτική είναι το even pace (που μη νομίζεις ότι είναι εύκολο, μετά το 6ο χλμ υποφέρεις), συν μια τελευταία επιτάχυνση στα τελευταία 500 μέτρα. Αν νομίζεις ότι είναι ύπουλο, ή δύσκολο, ή ότι δε θα καταφέρεις να κρατήσεις το ρυθμό για τόση ώρα, ίσως σου λείπει αντοχή - προτείνω περισσότερα μεγάλης διάρκειας τέμπο και μεγαλύτερη απόσταση στις διαλειμματικές.

Όσον αφορά το Μπολτ, στο παρακάτω, μέχρι τα μισά της κούρσας ήταν 5ος. Είναι η τακτική του και όχι απλά κάποια φυσική αναγκαιότητα:

https://www.youtube.com/watch?v=VCsgOc_Gwns

Edited by - Bloom on 23/09/2016 18:40:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  21:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Μπολτ σε αυτόν τον αγώνα δεν έκανε και καλό χρόνο για αυτο ηταν και 5ος. Ο Μπολτ πάντα ξεκινάει αργά, πιστεύω λόγω ύψους. Κανένας αθλητής νομίζω δεν κάνει positive split εκτός αν πάθει κάτι στο τέλος και το πάει περπατώντας. Δεν είναι δυνατόν τα πρώτα 20 μέτρα να τα κάνει όσο κάνει τα τελευταία 20 μέτρα. Αν εννοείς ότι ο Μπολτ πάει το πρώτο μισό πιο αργά σε σχέση με τους άλλους τότε ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι άλλοι κάνουν positive split

Με λίγο πρόχειρο ψαξιμο βρήκα αυτά:
http://myweb.lmu.edu/jmureika/track/splits/splits.html
http://speedendurance.com/2008/08/22/usain-bolt-100m-10-meter-splits-and-speed-endurance/
https://www.google.gr/search?q=100m+splits&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjfpqnTjqbPAhVBK8AKHSloCKAQsAQINg&biw=1440&bih=694
Τα πρώτα 10 μέτρα είναι σχεδόν 1 sec πιο αργά από τα υπόλοιπα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2016 :  23:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οριακά είμαι....
quote:
Originally posted by skrivi

Την τελευταία βδομάδα καθόλου σεξ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2016 :  11:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, απλά για την ιστορία να πω ότι επιχείρησα το 10ρι σε ένα αγώνα street relays στη Θεσσαλονίκη, το οποίο δεν ήταν όμως 10ρι, αφού το GPS μου το μέτρησε 9,60 και έκανα χρόνο 38:34, αν έτρεχα με το ρυθμό 4:00 που είχα στο τέλος σε ένα αληθινό 10ρι μάλλον θα έχανα για λίγο τα 40 λεπτά. Θα ασχοληθώ του χρόνου ξανά με τα 10ρια και τα πειράματα. Καλή εβδομάδα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000