Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στον αχίλλειο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/10/2016 :  13:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Γνωρίζοντας φυσικά ότι δε γίνεται διάγνωση μέσω Internet θα ήθελα τη γνώμη σας.
Έκανα χθες ένα πρωινό 32αρι και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα κάποιες ενοχλήσεις ακριβώς πάνω από τον αριστερό αστράγαλο κατά τη διάρκειά του αλλά όχι οξύ πόνο. Για τα δικά μου δεδομένα ήταν το πιο γρήγορο μέχρι στιγμής, με 6.09m/km.
Τελείωσα το long run, για πρώτη φορά ίσως χωρίς να έχω πόνο στα γόνατα και ένιωθα πολύ καλά. έριξα και παγωμένο νερό σε γόνατα και πόδια και όλα μια χαρά.
Προς το απογευματάκι άρχισαν κάποιες ενοχλήσεις σε γόνατα και αστράγαλο και έβαλα παγοκύστες.
Το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά ένιωσα ενοχλήσεις και πάνω από τον αστράγαλο. Πίεζα το πέλμα προς τα πάνω ή τα κάτω και ένιωθα ενοχλήσεις.

Τα δεδομένα που μπορεί να επηρέασαν είναι ότι ήταν το πρώτο μου τόσο γρήγορο μεγάλο long run, ότι χθες τελείωσα την 6η εβδομάδα προετοιμασίας για τον ΑΜΑ ( 400χλμ so far) και ίσως και το κυριότερο ότι το έπαθα με τα νέα μου Nike Odyssey. Πριν το χθεσινό 32αρι τους είχα κάνει μόλις 100χλμ και είμαι ακόμα σε δίλημμα αν θα τρέξω με αυτά ή με τα Kayano 21 που έχουν 640χλμ.

Πάντως τώρα είμαι καλύτερα που δοκιμάζω συνέχεια το πόδι κάτω από το γραφείο στη δουλειά

Καμία γνώμη γιατρέ μου;

c.gio
Newbie Forum Runner



17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2016 :  16:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παγο ξεκουραση............αν ετρεξες πρωτη φορα με τα νεα παπουτσια ισως αυτο επηρεασε τον πονο στον αχιλλειο.αλλη διαμορφωση εχει το καθε παπουτσι....σε τυχον νεα ενοχληση αλλαξε παπουτσια.μενεις με παγο ξεκουραση χαλαρα χλμ γιατι επιβαρυνεσαι μυοσκελετικα σε αυτα τα pace παρα cardio.

καλα χλμ και καλη συνεχεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2016 :  21:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Με τα ΝΙΚΕ είχα κάνει περίπου 100χλμ πριν το long run.

Σήμερα πάντως που έκανα ένα χαλαρό 8αρι δεν είχα θέμα αλλά δε φόρεσα τα NIKE.

θα τρέξω και το 22αρι της Κυριακής με αυτά και αν έχω πρόβλημα βλέπω στον ΑΜΑ να επιστρατεύω τα περσινά Kayano 21. Έχουν περίπου 650χλμ οπότε αντέχουν..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000