Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Νεος στην παρεα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/10/2016 :  08:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια καλημερα, ειμαι νεος στην παρεα και θα ηθελα συμβουλες σε καποια πραγματα προκειμενου να αποφυγω καποια λαθη και πιθανους τραυματισμους. Ειμαι 42 ετων και γενικα στην ζωη μου ειμουν περισσοτερο του καναπε παρα των αθλητικων δραστηριοτητων. Τα τελευταια 4 χρονια που ξυπνησα απο τον ληθαργο, ασχολουμε με την ποδηλασια και ειδικα τα τελευταια δυο πιο εντατικα με την ποδηλασια δρομου και τον τελευταιο χρονο καποιες ημερες της εβδομαδας με το γυμναστηριο. Εδω και λιγο καιρο μου εχει μπει στο μυαλο το τρεξιμο (χωρις φυσικα να σταματησω τα αλλα, ειδικα το ποδηλατο), θα ηθελα λοιπον καποιες συμβουλες προκειμενου βασικα να αποφυγω τυχον τραυματισμους αλλα και γενικα οτιδηποτε μπορει να με βοηθησει....

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  11:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Απόστολε,
Καλώς ήρθες στην online δρομική παρέα και να έχεις πολλά, καλά και υγιή χιλιόμετρα.

Νούμερο ένα κανόνας στο τρέξιμο (όπως και σε κάθε αθλητική δραστηριότητα) είναι το αργά και σταθερά. Ανεβάζουμε σταδιακά εντάσεις για να δίνουμε χρόνο στο σώμα (μυικά και καρδιοαναπνευστικά) να προσαρμόζεται. Εφόσον όμως ήδη ασχολείσαι με ποδηλασία, λογικά ήδη το ξέρεις και ήδη το έχεις εφαρμόσει στο άθλημα αυτό.

Ξεκίνα λοιπόν να τρέχεις βάζοντας ως στόχο, πχ τα 30 λεπτά για αρχή σε αργό ρυθμό. Έπειτα στην πάροδο του χρόνου αύξησε την ώρα και στην πορεία αύξησε και την ένταση.
Από κει και πέρα, μπορείς να εμπλουτίσεις την προπόνηση σου με γρήγορα και αργά κομμάτια.

Πιστεύω ότι έχεις την πείρα να καταλαβαίνεις το σώμα σου πως αντιδρά και αναλόγως να προσαρμόζεσαι, μιας και ήδη αθλείσαι.

Πολύ σημαντική απόφαση η αλλαγή τρόπου ζωής, η απομάκρυνση από το καναπέ και η ενασχόληση με τον αθλητισμό. Κάπως έτσι έχουμε ξεκινήσει και αρκετοί άλλοι.

Τέλος, αφιέρωσε λίγο χρόνο να δοκιμάσεις και να αγοράσεις ένα βολικό στο πόδι σου τρεξιματικό παπούτσι (που συνήθως το διαλέγουμε περίπου ένα νούμερο παραπάνω από αυτά που φοράμε "έξω΄) ενώ και ένα πρόγραμμα καταγραφής προπονήσεων σε κινητό ή μέσω κάποιου αντίστοιχου ρολογιού, θα σε βοηθήσει να βλέπεις και να προγραμματίζεις τις προπονήσεις σου.

Επίσης και η συμμετοχή σε κάνα αγώνα από τους τόσους που διοργανώνονται θα σου φανεί κάτι πολύ όμορφο και θα σου δώσει όρεξη για τη συνέχεια.

Καλή πορεία και πάνω από όλα με υγεία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  11:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω, να εισαι καλα! Κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω σε σχεση με το ειδος του δρομου που θα τρεχω. Εδω που βρισκομαι εχω την δυνατοτητα αναμεσα σε ασφαλτο και χωματινο δρομο, να υποθεσω πως θα πρεπει να προτιμησω το χωματινο λογω καλυτερης αποσβεσης κραδασμων?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  11:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το χώμα όντως έχει καλύτερη απόσβεση από την άσφαλτο, αλλά όχι ότι θα πρέπει να αποφύγεις την άσφαλτο ως μεγάλο εχθρό.
Μη ξεχνάς ότι και όλοι οι αστικοί αγώνες γίνονται σχεδόν σε άσφαλτο!

Άποψή μου, εφόσον έχεις διαθέσιμα και τα 2 εδάφη θα μπορούσες στις 10 προπονήσεις να κάνεις 8 σε χώμα και 2 σε άσφαλτο . Ακόμα και η σκληρή άσφαλτο προσφέρει στην "σκληραγώγηση" των ποδιών και ας τα επιβαρύνει περισσότερο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  12:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω και παλι...θα επανελθω μετα τις πρωτες προπονησεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  12:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά στα λέει ο Roberto
Γενικά εντάξει το χώμα είναι καλύτερο, αλλά μην τρελένεσαι!
Το βασικό είναι να βγείς να τρέξεις.
Και αν κάνεις ποδηλασία... ευκαιρία να χτυπήσεις κανά δίαθλο όπως κάναμε πχ φέτος στο Καρπενήσι

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  16:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
tolismark αν σ είναι άβολο να τρέχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, μπορείς για αρχή να κάνεις κάποια λεπτά τρέχοντας με διάλειμμα κάποια λεπτά περπατώντας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  20:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καπως ετσι το βλεπω και εγω....σιγα σιγα και σταδιακα. Το θεμα ειναι να μου αρεσει και να ψιλοκολλησω, οπως με το ποδηλατο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  10:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα, παιδια...τελικα προχθες ξεκινησα το παρθενικο τρεξιμο στο αλσος των Αγιων Αποστολων που ειναι κοντα στο σπιτι μου. Χαλαρο τρεξιμο για περιπου 30 λεπτα μεσα στο παρκο, σε χωματινο δρομο. Ολα καλα αλλα σημερα ηταν πραγματικα καλυτερα...ξυπνημα στις 6:00 και 6:30 ειμαι ηδη στο παρκο μαζι με δυο φιλους...1-1,5 χλμ γρηγορο περπατημα για να ζεσταθουμε λιγο και μετα 40-45 λεπτα χαλαρο τρεξιμο σε δρομο, χωμα και αμμουδια! Η ωρα αυτη ειναι απιστευτη, η εικονες φοβερες...νομιζω πως κολλησα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  10:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tolismark

Καλημερα, παιδια...τελικα προχθες ξεκινησα το παρθενικο τρεξιμο στο αλσος των Αγιων Αποστολων που ειναι κοντα στο σπιτι μου. Χαλαρο τρεξιμο για περιπου 30 λεπτα μεσα στο παρκο, σε χωματινο δρομο. Ολα καλα αλλα σημερα ηταν πραγματικα καλυτερα...ξυπνημα στις 6:00 και 6:30 ειμαι ηδη στο παρκο μαζι με δυο φιλους...1-1,5 χλμ γρηγορο περπατημα για να ζεσταθουμε λιγο και μετα 40-45 λεπτα χαλαρο τρεξιμο σε δρομο, χωμα και αμμουδια! Η ωρα αυτη ειναι απιστευτη, η εικονες φοβερες...νομιζω πως κολλησα!!!



Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος.... (που λέει και το τραγούδι) !!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  12:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by tolismark

Καλημερα, παιδια...τελικα προχθες ξεκινησα το παρθενικο τρεξιμο στο αλσος των Αγιων Αποστολων που ειναι κοντα στο σπιτι μου. Χαλαρο τρεξιμο για περιπου 30 λεπτα μεσα στο παρκο, σε χωματινο δρομο. Ολα καλα αλλα σημερα ηταν πραγματικα καλυτερα...ξυπνημα στις 6:00 και 6:30 ειμαι ηδη στο παρκο μαζι με δυο φιλους...1-1,5 χλμ γρηγορο περπατημα για να ζεσταθουμε λιγο και μετα 40-45 λεπτα χαλαρο τρεξιμο σε δρομο, χωμα και αμμουδια! Η ωρα αυτη ειναι απιστευτη, η εικονες φοβερες...νομιζω πως κολλησα!!!



Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος.... (που λέει και το τραγούδι) !!!

Χαχα....καπως ετσι!!!



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rocky
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  14:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
welcome! just remember - once u r in u can never leave.....!!!!! (απο το τρεξιμο...)

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  14:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rocky

welcome! just remember - once u r in u can never leave.....!!!!! (απο το τρεξιμο...)

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN



Να ειμαστε λοιπον καλα να τρεχουμε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2016 :  07:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συνεπεια ,για μενα το ποιο σημαντικο, να συνεχισεις χωρις να σταματησεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000