Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Άμστερνταμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sxhman
Newbie Forum Runner



13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/10/2016 :  09:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!
Υπάρχουν άτομα που θα τρέξουν στις 16 Οκτωβρίου , στο μαραθώνιο του Άμστερνταμ; Η δική μας η παρέα αναχωρεί Παρασκευή πρωί για την ολλανδική πρωτεύουσα και επιστρέφουμε τη Δευτέρα το απόγευμα...
Υπάρχουν πληροφορίες για τον αγώνα αυτό;
Ευχαριστώ!

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  13:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλε , είχα ήδη εδώ και καιρό ανοίξει θέμα http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=14319, για τον μαραθώνιο του Άμστερνταμ αλλά δε πειράζει ... αναχωρούμε και εμείς 2 οικογένειες με 3 συμμετέχοντες (2 για τον ημί και 1 για τον μαραθώνιο). Προσωπικά συνδυάζω εκδρομή με αγώνα . Ο καιρός απ'οτι βλέπω θα είναι ιδανικός , κολλητός μου που πήγε πέρσι μου μετέφερε τις καλύτερες εντυπώσεις . Φεύγουμε και εμείς Παρασκευή πρωί(0630) με την πτήση AF1033 μέσω Παρισιού (AF8230) και επιστρέφουμε Τρίτη πρωί. Έχω πολλές πληροφορίες απο το φίλο που πήγε πέρσι, φοβερή οργάνωση ,υπέροχη ατμόσφαιρα,μεγάλη συμμετοχή του κόσμου και πολύ γρήγορη διαδρομή , αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο τα λέμε στην εκκίνηση ... εύχομαι καλό ταξίδι να έχουμε ,καλό αγώνα και καλό τερματισμό

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."

Edited by - gioge on 11/10/2016 14:02:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alkis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  02:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας!
θα παρω μερος και εγω για πρωτη φορα στον μαραθωνιο του Αμστερνταμ,
και για το λογο οτι θα ταξιδευσω μονος μου θα χαρω να βρεθουμε πριν και μετα τον αγωνα(Απευθυνομαι και στους 2 φιλους).
Εγω θα φτασω το σαββατο το πρωι,και ανεξαρτητως αν θα βρεθουμε,ευχομαι καλο ταξιδι σε ολους και καλο τερματισμο!!
φιλικα, Αλκης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  09:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα ξανά, και εγώ, αν και οικογενειακώς ,στον μαραθώνιο θα είμαι μόνος. Μαύρη μπλούζα nike με ραμμένες Ελληνικές σημαίες μπροστά και πίσω , μαύρο σορτς asics και λευκό καπέλλο ... περιοχή εκκίνησης πίσω όριο ροζ πρός πορτοκαλί , θα ήταν καλό να πούμε ένα γεια στη προθέρμανση... http://www.tcsamsterdammarathon.nl/en/start-finish-tcs-amsterdam-marathon-2/ διαλέξτε σημείο... Το μόνο που θέλω είναι να ξεκινήσω υγιής και να τερματίσω ανεμίζοντας την Γαλανόλευκη... Γιώργος-Λαμία

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sxhman
Newbie Forum Runner



13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  20:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραία,...
χαίρομαι που θα έχουμε έντονη παρουσία!
Μπορούμε να βρεθουμε-ίσως- και στην έκθεση.
Πράγματι ο καιρός θα είναι , μάλλον , καλός.
Η διαδρομή απο ότι έχω καταλάβει είναι εντελώς επίπεδη , έτσι;
Καλό ταξίδι σε όλους!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  09:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό αγώνα να έχετε όλοι σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sxhman
Newbie Forum Runner



13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2016 :  13:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε!
Να είσαι καλά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alkis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  03:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιωργο και εγω μαυροφορεμενος θα ειμαιθα ερθω να σε βρω στα block!
οσο για την εκθεση,εγω θα ειμαι το σαββατο κατα τις 12 το μεσημερι περιπου.Γραφω και ενα τηλεφωνο για οποιον θελει(6972037748)
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΟΛΟΥς ΜΑΣ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  07:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα πηγα στην έκθεση Παρασκευή απόγευμα .Τίποτα ιδιαιτερο κυρίως Mizuno. Έδωσαν μόνο Bib ,ούτε πλαστικό σάκο ουτε αυτοκόλλητο νούμερο.Φιλος μου είπε ότι τα δίνουν πριν μπεις στο γήπεδο για να βάλεις ότι δε χρειαστείς στον αγώνα.Να δούμε πως και που θα βολέψουμε τα πράγματα μας(στεγνά ρούχα,κινητά, εισιτήρια κτλ).Ροζ μπλοκ με μαύρα και ελληνικές σημαίες ραμμενες αν και χλωμό βλέπω PB λόγω τρεξιματος και κουρασης λόγω οικογένειας.Ευχομαι καλο αγώνα καλο τερματισμό και μακάρι να βρεθούμε



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."

Edited by - gioge on 15/10/2016 07:20:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sxhman
Newbie Forum Runner



13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  08:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα ,
πήγαμε κι εμεις στην έκθεση χθες το μεσημέρι.
Πράγματι τίποτα το ιδιαίτερο.
Ο καιρός πολύ καλός , μόνο το βραδάκι έβρεξε λίγο.
Πολύ ωραία βόλτα στη Dam και πολύ καλό φαγητό σε ένα ιταλικό μαγαζάκι La piccolo trattoria ( μη παραγγείλετε όμως μεγάλες μερίδες , γιατί αφενός είναι πολύ μεγάλες αφετέρου έχουν ακριβώς τη διπλή τιμή του καταλόγου)
Ο καιρός τη μέρα του αγώνα μοιάζει να είναι ιδανικός.
Αυτά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sxhman
Newbie Forum Runner



13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2016 :  23:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να κλείσω , από την πλευρά - τουλάχιστον- το θέμα μπορώ να πω για μια πολύ όμορφη διαδρομή με κόσμο , απίστευτα καλό καιρό και λιγότερη όμως οργάνωση από τον αυθεντικό....
Γενικά ένα ταξίδι που αφήνει πολυ ωραίες εικόνες....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2016 :  23:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτυχής τερματισμός στο μαραθώνιο για μένα και στον ημιμαραθωνιο για τη σύζυγο σε μια ηλιόλουστη μέρα κάτω από πολύ καλές συνθήκες.Τελικα σ'αυτη τη φανταστική πόλη το τελευταίο πράγμα που μένει να κάνεις ειναι να τρέξεις μαραθώνιο...έχει τόσα μα τόσα πολλα να απολαύσεις που τελικά ξεχνάς για το σκοπό για τον οποίο αρχικά ήρθες. ..Με την επιστροφή στη Ελλάδα θα επανέλθω με μία λεπτομερή-δρομικη και τουριστική- περιγραφή. .Να έχετε όλοι ένα υπέροχο βράδυ (όχι δε καπνισα μα--ο)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2016 :  23:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sxhman

Για να κλείσω , από την πλευρά - τουλάχιστον- το θέμα μπορώ να πω για μια πολύ όμορφη διαδρομή με κόσμο , απίστευτα καλό καιρό και λιγότερη όμως οργάνωση από τον αυθεντικό....
Γενικά ένα ταξίδι που αφήνει πολυ ωραίες εικόνες....

προτείνω να αναφερθουμε με περισσότερες λεπτομέρειες προκειμένου να ενημερωθούν φίλοι δρομείς που σκέφτονται για συμμετοχή σε μαραθώνιο εξωτερικού. ..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2016 :  17:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Nasos777 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια αλλα και στο φιλο μου Γιωργο απο Λαμια που ανηκουμε κ στην ιδια ομαδα

Run Forrest Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioge
Forum-Runner

Greece
89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2016 :  01:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά λοιπόν την περσινή συμμετοχή μου στον μαραθώνιο της Στοκχόλμης http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=12382 και έπειτα από πολύ σκέψη αποφασίστηκε , οικογενειακώς αυτή τη φορά, η δρομική εκδρομή και η συμμετοχή στο Μαραθώνιο του Άμστερνταμ. Η σύζυγός μου κόλλησε για τα καλά το μικρόβιο που όλοι έχουμε ,θα συμμετείχε και αυτή για πρώτη φορά στον ομώνυμο ημιμαραθώνιο.
Παρόλο που αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα υγείας πριν από μερικούς μήνες με σχεδόν 2μηνη νοσηλεία και 25 μέρες στην εντατική , δεν το έβαλα κάτω και με τη βοήθεια του Θεού και των δικών μου ανθρώπων, κυρίως της συζύγου μου, τόλμησα και ρίσκαρα με μοναδικό σκοπό να χαρώ και να απολαύσω για μια ακόμα φορά έναν διεθνή Μαραθώνιο.
Αφού κανονίστηκαν από τις αρχές του καλοκαιριού οι λεπτομέρειες (αεροπορικά (170€/άτομο, ξενοδοχείο με περίπου 750€ σε 4κλινο σε αξιοπρεπές κατάλυμα και οι συμμετοχές ,70€ για τον Μαραθώνιο και 27,50 για τον Ημί), άφιξη με πτήση της AirFrance στο Shiphol το μεσημέρι της Παρασκευής. Γενικά τα πάντα είναι πολύ ακριβά για το πορτοφόλι του μέσου Έλληνα, από τις μεταφορές οι οποίες όμως είναι άψογες ,το φαγητό όπου για να φάει αξιοπρεπώς μια 4μελής οικογένεια απαιτούνται 70+ ευρώ, ως το νερό που σε δημόσιο χώρο (500ml) στοιχίζει 2,5€!!!
Πρόκειται όμως για μια κοσμοπολίτικη , λαμπερή και νεανική πόλη με πολλά αξιοθέατα (συμπεριλαμβανομένης της Red District) όπου αναγκαστικά ο αγώνας έπεσε σε δεύτερη μοίρα.
Βόλτα λοιπόν το απόγευμα της Παρασκευής στην Expo για παραλαβή Bib , που όμως ήταν σχετικά μέτρια όπου λόγω σπόνσορα ήταν παρούσα κυρίως η Mizuno.
Το πρωί της Κυριακής έπειτα από ένα εξαντλητικό Σαββάτο με πολύ ποδαρόδρομο και προβληματική δίαιτα που μείωσε πολύ τις προσδοκίες μου για τον αγώνα , άφιξη στο Olympisch Stadion όπου έγιναν και οι Ολυμπιακοί του 1928,με αρκετό κρύο άλλα και με ηλιοφάνεια στη συνέχεια που υπόσχονταν έναν ιδανικό καιρό για Μαραθώνιο(Θερμοκρασία 15-17 βαθμούς ).
Παρόλο που ξεκίναγα από τη ροζ starting area και ήθελα να ακολουθήσω τους pace runners των 3:30 έκανα το λάθος να ξεκινήσω στο τέλος του block , και δεν είδα πουθενά τους λαγούς οι οποίοι ίσως θα με κρατούσαν σταθερά μέχρι το τέλος στον αναμενόμενο ρυθμό. Ξεκινάω με πολύ ταλαιπωρία λόγω της στενής σε πολλά σημεία διαδρομής όπου αναγκάστηκα να κάνω πολλά ζιγκ-ζακ που στοίχισαν σε κόπο και χρόνο .Με σχετικά σταθερό ρυθμό περνώ πολύ καλά και ίσως μη αναμενόμενα τον Ημί σε1:43:58.
Περνάμε πολύ ωραία τοπία με συμμετοχή του κόσμου, μπάντες με μουσική που δημιουργούν όμορφη ατμόσφαιρα όπου ξεχνάω το ρολόι και τον χρόνο. Οι δρόμοι σε μερικά σημεία όμως συνεχίζουν να είναι στενοί και η προσπέραση των πιο αργών με ανεβάσματα σε πεζοδρόμια ζιγκ ζακ κτλ. προβληματίζουν ενώ η τροφοδοσία ,κατά τη γνώμη μου, δεν ήταν επαρκής. Τα GU που είχα μαζί μου με βοήθησαν (συνολικά 5-ένα 15’ πριν τον αγώνα και τα άλλα 4 χοντρικά ανά 45’) αλλά το ισοτονικό isostar που παρείχε η διοργάνωση δε μου έκατσε καλά.
Συνεχίζω μέχρι το 35χλμ με τον ίδιο καλό ρυθμό και μετά μέχρι και το 41ο χλμ πέφτει λίγο ο ρυθμός απόρροια ίσως της προβληματικής δίαιτας των 2 προηγούμενων ημερών, της κούρασης διότι την Παρασκευή η πτήση ήταν στις 06:30 και το εγερτήριο έγινε αναγκαστικά στις 1:30 τα ξημερώματα και του εξαντλητικού Σαββάτου, πράγμα όμως που δε με στεναχωρεί καθόλου γιατί δεδομένων των συνθηκών και μόνο η συμμετοχή και ο τερματισμός μου είναι ένα προσωπικό στοίχημα .Κάνω παντού High5 και ειδικά το 42ο χλμ το αναμένω με ανυπομονησία για να δω τα παιδιά μου, που με περίμεναν στη στροφή της Amstelweensegen προς το Ολυμπιακό στάδιο να μου δώσουν τη Γαλανόλευκη. Αφού τα φιλώ, με υπερηφάνεια μπαίνω στο γήπεδο ανεμίζοντας την και χαιρετώντας το πλήθος .. κάνοντας το τελευταίο χλμ σε 6:30-7:00 min/km.
Παίρνω το μετάλλιο, ποζάρω με τη σημαία και μετά η απογοήτευση … ποτηράκι με 2 δάχτυλα νερό , κομματάκι από μπανάνα και μπουκαλάκι isostar πορτοκάλι.. ήπια 2 γουλιές οι οποίες βγήκαν αυτούσιες από τη στοματοφαρυγγικη κοιλότητα. Ούτε ένα μπουκάλι νερό, έπρεπε να το αγοράσεις(2,5€ ) πράγμα απαράδεκτο για τέτοια διοργάνωση .
Ο χρόνος; 3:32:56 αλλά λίγη σημασία έχει για μας τους 40+ ερασιτέχνες που παθιαζόμαστε με το χόμπι μας.5 λεπτά πάνω κάτω δεν έχουν καμία σημασία , αυτό που κατά τη γνώμη μου μετρά είναι η απόλαυση της διαδρομής και η ικανοποίηση ότι τερματίζουμε υγιείς και γεμάτοι σε ένα άθλημα που λίγοι τολμούν.
Συγχαρητήρια και στη σύζυγό μου που τρέχει για πρώτη φορά ήμι σε πολύ καλό χρόνο .Πολλά συγχαρητήρια στον πρώτο Έλληνα, στο φίλο Γιάννη από τη γειτονική Σπερχειάδα όπως και στους υπόλοιπους συμπατριώτες που βρέθηκαν στην ομορφότερη ίσως πόλης της Ευρώπης .
Και του χρόνου ποιος ξέρει ,Θεού θελοντος ,κάπου αλλού….(http://www.marathonrunnersdiary.com)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν τρέχεις είσαι δρομέας.Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα ή πόσο μακριά. Δεν έχει σημασία αν σήμερα είναι η πρώτη σου μέρα ή αν τρέχεις για 20 χρόνια. Δε χρειάζεται να περάσεις τεστ , ν' αποκτήσεις κάποια άδεια ή κάρτα μέλους. Απλώς τρέχεις."

Edited by - gioge on 19/10/2016 01:07:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dromeasgythiou
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2016 :  14:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολύ κατατοπιστικα όλα αυτά φιλε giorge από λαμια
μιας και τον μαραθωνιο του αμστερνταμ 2017 εχω αρχισει να τον καλοβλεπω από τωρα (αεροπορικα-ξενοδοχεια)
το πακετο αεροπορικα ξενοδοχειο για 2 διανυκτερεύσεις σ-κ και αναχωρηση δευτερα βγαινει γυρω στα 500 ευρω το ατομο !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000