Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Νεύρωμα μόρτον
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Larioso
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/10/2016 :  18:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω μορτον στο 2 μεταταρσιο θα θελα τις αποψεις σας για την θεραπεια του ενεσεις φυσιοθεραπειες κτλ ,ευχαριστω

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  20:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Larioso,

Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο για τη συγκεκριμένη παθολογική οντότητα. Οποιεσδήποτε απόψεις και να ακούσεις, το τι πρέπει να κάνεις για να το αντιμετωπίσεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν μπορούν όλοι να ελεχθούν. Επομένως, αν ψάχνεις για λύση αντιμετώπισης, επισκέψου τον κατάλληλο επαγγελματία υγείας (γιατρό, φυσικοθεραπευτή) για να σου δώσει εξατομικευμένη λύση. Δεν υπάρχει πανάκεια και είναι παράτολμο να βασιστείς στις εμπειρίες άλλων.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Larioso
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2017 :  23:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα μετα απο 4 γιατρους και 2 μαγνητικες μεσα στον τελευταιο χρονο
εκανα χειρουργειο πριν 5 μερες, αναμενω για καλη αποκατασταση,Να σημειωσω οτι αν και οι 3 πρωτοι γιατροι αλλα και η περιγραφη των γιατρων που εβγαλαν τη μαγνητικη οτι ειχα νευρωμα μορτον επεσαν ΕΞΩ διοτι στο πελμα ειχα ινωδες ταινια η οποια ειχε μαγγωσει το νευρο κατα μηκος 8 εκ.Αυτο ειναι πολυ χοντρο γιατι εφαγα ενα χρονο εκτος λογω λαθους διαγνωσης απο κορυφαιους υποτιθεται γιατρους.Χαθηκε για μενα αυτη η εμπιστοσυνη.Τελος αν θελετε μπορω να ενμερωσω για διαφορες αποριες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2017 :  23:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2 μήνες είχα μείνει εκτός από λάθος γιατρού..Νόμιζε ότι ειχα θλάση μικρή ενώ είχα πονο στη γάμπα από ισχιαλγία..Μερικές φορές μη σου κάτσει με τους γιατρούς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2017 :  06:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα!!!!!
Γελώ και ξαναγελώ!!! 1,5 χρόνο εκτός με το είναι δεν είναι Μόρτον, όχι από 4 αλλά πολλούς περισσότερους και ποικίλους άλλους.
Η ορθοπεδική (ειδικά κάτω στην ποδοκνημική)μοιάζει περισσότερο με τζόκερ πάρα με στοχευμένη επιστήμη.

Καλή επάνοδο να έχεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2017 :  19:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
6 εβδομάδες είμαι εκτός, μάλλον είναι νεύρωμα μόρτον. Τη "διάγνωση" την είχα κάνει εγώ ....νομίζω φως φανάρι ήταν....Πίεζα στο ball of the foot και με χτύπαγε ρεύμα και πόνος στα δάχτυλα. Στην εβδομάδα πήγα στον φυσικοθεραπευτή και μου είπε και αυτός είναι νεύρωμα μόρτον. Στις 4 εβδομάδες πήρα τον ορθοπεδικό. Του είπα ότι έχω νεύρωμα μόρτον (ναι εγώ ο ασθενής είπα στο γιατρό τι έχω....Ελλάδα....) και μου είπε ότι δεν πάμε κατευθείαν στο νεύρωμα μόρτον. πρέπει να αποκλείσουμε οστικό οίδημα και κάταγμα κόπωσης πρώτα.Έκανα ακτινογραφία την προηγούμενη Τετάρτη και βγήκε καθαρή-οπότε αποκλείστηκαν τα προαναφερθέντα. Τώρα, μου είπε για μια εβδομάδα να μην το πατάω καθόλου για να το αποφορτίσω. οπότε είμαι με την πατερίτσα.Την Τετάρτη (και 1 λεπτό!) θα τον πάρω να του πω τα "χαμπέρια". Μάλλον θα πρέπει να κάνω μαγνητική...διότι βασικά δεν είμαστε σίγουροι για το τι έχω εκεί κάτω...Εντύπωση πάντως μου έχει κάνει το εξής: ξεκίνησε ο πόνος πολύς οξύς-το πόδι δεν πατιόταν με τίποτα. Επί 1 εβδομάδα πήγαινα με τη φτέρνα. Μετά, μπόρεσα να το πατήσω αλλά πόναγε λίγο. Ο πόνος δεν ήταν οξύς. Απλά αισθανόμουν ένα πετραδάκι στο παππούτσι. Τώρα αισθάνομαι μια πίεση.

Με αυτά και με αυτά, ξεκίνησα πισίνα.....έχω γίνει δελφίνι και ας μη μου αρέσει το κολύμπι. Επίσης, ξαναέπιασα το ποδήλατο.

Και σε όλο αυτό, σκέφτομαι εσένα gargadua και την ταλαιπωρία σου...




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2017 :  20:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Larioso

Τελικα μετα απο 4 γιατρους και 2 μαγνητικες μεσα στον τελευταιο χρονο
εκανα χειρουργειο πριν 5 μερες, αναμενω για καλη αποκατασταση,Να σημειωσω οτι αν και οι 3 πρωτοι γιατροι αλλα και η περιγραφη των γιατρων που εβγαλαν τη μαγνητικη οτι ειχα νευρωμα μορτον επεσαν ΕΞΩ διοτι στο πελμα ειχα ινωδες ταινια η οποια ειχε μαγγωσει το νευρο κατα μηκος 8 εκ.Αυτο ειναι πολυ χοντρο γιατι εφαγα ενα χρονο εκτος λογω λαθους διαγνωσης απο κορυφαιους υποτιθεται γιατρους.Χαθηκε για μενα αυτη η εμπιστοσυνη.Τελος αν θελετε μπορω να ενμερωσω για διαφορες αποριες.




πως ήταν ο πόνος που είχες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  03:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλα να πω οτι αυτη η ινωδης ταινια θα μπορουσε να ειχε δουλευτει και να σταματαγε να πιεζει το νευρο χωρις να χρειαστει να κοπει.
Οσο για τη διαγνωση νευρινωμα μορτον περιγραφει μονο το τελικο συμπτωμα γι αυτο και ειναι αχρηστη και παραπλανητικη σε οτι αφορα την αιτια και τη θεραπεια του προβληματος.

Edited by - spiros tsi on 22/03/2017 03:46:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  13:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα
χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι έχεις:

Η μαγνητική θα σου δείξει τι έχεις και όχι απαραίτητα τα συμπτώματα. Να παρακαλάς να είναι καλός αυτός που διαβάζει την μαγνητική...... Αυτό το γράφω και για το κάταγμα που ανέφερες γιατί (αν θυμάμαι καλά) αν η ακτινογραφία δεν έχει μεγάλη ευκρίνεια δεν φαίνεται.

Στον φυσικοθεραπευτή που με επισκεύασε όταν πήγαινα αφού ζέσταινε την περιοχή μεταξύ 4ου-5ου που με πονούσε, έκανε μασάζ και στο τέλος με πατούσε με τα δάχτυλα στην περιοχή για να φύγει η φλεγμονή που είχα (όχι Μόρτον). Ο πόνος ιντερνετικά δεν περιγράφεται. Στην 10η περίπου (από τις 20 που έκανα) θεραπεία (και αφού το ταβάνι του είχε το αποτύπωμα της φάτσας μου από το πέταγμα) ο πόνος άρχισε να υποχωρεί. Αν θυμάμαι καλά είχε πει ότι τέτοιες περιπτώσεις καλά είναι να θεραπεύονται νωρίς γιατί αλλιώς δημιουργούν ίνωση (σκληραίνει τοπικά ο ιστός) και αργεί να θεραπευτεί.

Περίπτωση από περίπτωση είναι διαφορετική και ας είναι περίπου ίδια τα συμπτώματα, κακώς ρωτάς και κακώς προεξοφλείς συμπεράσματα. Χωρίς ΑΚΡΙΒΗ διάγνωση .........πάπαλα. Είναι σημαντικό να ξερείς ΑΚΡΙΒΩΣ τι είναι βλαμένο και όχι αοριστολογίες του στυλ "μεταταρσαλγία". Χαίρω πολύ, αν πονάει στα μετατάρσια μεταταρσαλγία είναι και αν πονάει το κεφάλι κεφαλαλγία!!!!!

Η γνώση στην ποδοκνημική (απ΄ ότι κατάλαβα) γενικότερα δεν είναι δεδομένη (θέλει εξειδίκευση) οπότε αν δεν βρεις τον σωστό γιατρό μάλλον θα ταλαιπωρηθείς.

Την στένωση στο νεύρο θα μπορούσε και νευρολόγος να την διαγνώσει με νευροδιάγραμμα (ή πως την λένε την εξέταση με τα ηλεκτρόδια). Ρώτα τον γιατρό σου σχετικά.

ΒΑΣΙΚΟ, μην σε παίρνει από κάτω απλά συνέχισε την άθληση, ας μην κολλάμε μόνο σε 1 άθλημα.

Αν έχω γράψει καμιά μπαρούφα συγνώμην προκαταβολικά αλλά δεν είμαι ειδικός, μόνο παθών.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 22/03/2017 13:24:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  14:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H περιοχη 4ου -5ου δε βγαζει αυτο το νευρινωμα.Αλλα θα μου πεις και τι νοημα εχει αφου δεν ειναι αυτο το προβλημα.
Η θεραπεια σου θα ηταν λογικα πιο ευκολη αν ειχατε εστιαστει και λιγο πιο πανω σε καποια επωδυνα σημεια ειδικα γυρω απο τον αστραγαλο και στην προσθια επιφανεια του ποδιου αλλα και στο πελμα.Κατα τα αλλα σωστα πηγατε.
Και βεβαιως εχεις δικιο με τις βλακωδεις διαγνωσεις που μονο την τοπογραφια του πονου δειχνουν.
Παρεπιπτοντως ,ειδα την ταινια του bolt και εφριξα .Ατελειωτοι μηνες θεραπειων για ενα απλο διαστρεμμα.Απιστευτες λαθος διαγνωσεις απο τους καλυτερους υποτιθετε γιατρους.Υπερατλαντικα ταξιδια μονο και μονο για να του καθυστερησουν την αποθεραπεια με ηλιθια προγραμματα αποκαταστασης.Τι να περιμενεις τελικα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Larioso
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  15:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aλεξαντρα να κανεις σιγουρα μαγνητικη απλα μετα θελει γιατρο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ,ο γιατρος που με χειρουργησε ηταν ο μονος που καταλαβε οτι δεν ηταν μορτον και ηταν ινωδες ταινια κατι για το οποιο και εγω ο ιδιος αμφεβαλα γιατι οι 4 προηγουμενοι ηταν σιγουροι οτι ειναι μορτον.Οσον αφορα το οτι η ινωδες ταινια παιρναει και με αλλους τροπους που λεει ο Σπυρος να σας πω απλα οτι τον τελευταιο χρονο εχω κανει 30 φυσιοθεραπεις.κρυοθεραπεια.9 εβδομαδες θεραπεια με sockwave(ειναι θεραπεια με κρουστικα υπερυχα κυμματα)και μετα κατεληξα στο νηστερι να "μπω"μεσα να δω τι ειναι.Ο γιατρος που με ανελαβε ειναι ορθοπαιδικος με ειδικοτητα στη μικροχειρουργικη ορθοπαιδικη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  15:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απ΄όσα πέρασα κατάλαβα ότι η περιοχή του κάτω άκρου είναι αρκετά πολύπλοκη και γι΄ αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην διάγνωση. Ναι μεν στιβαρή κατασκευή αλλά όταν αρπάξει.......τρέχουμε!!!!!
Δεν ξέρω αν δίνει Μόρτον η δικιά μου περιοχή αλλά το άκουσα ως πιθανή διάγνωση από ορθοπεδικό.
Εύκολη η θεραπεία που σερνόμουνα σε όλο το γεωγραφικό μήκος και πλάτος της χώρας για να βρω θεραπεία επί 1,5 χρόνο; Δεν θα το έλεγα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Larioso
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  16:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξαντρα ο πονος που ειχα ταιριαζει με αυτον που περιγραφεις για σενα απλα οταν το ξεκουραζα με αφηνε και οταν το κουραζα μου αλλαζε τα φωτα ,πιεση ,καψιμο,μουδιασμα ,πονος ,ελπιζω και σου ευχομαι καλη ανναρωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Larioso
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  16:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gargadya εκανες μαγνητικη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  16:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως σας είπα, δεν είμαι σίγουρη ότι είναι νεύρωμα μόρτον. Από την Πέμπτη περπατάω με την πατερίτσα και ήδη απο χθες που δοκίμασα και το πάτησα (5 βήματα, όχι ολόκληρη βόλτα), δεν με πονούσε. Και σήμερα το ίδιο, δεν πονάει. Μόνο αν πιέσω το "μαξιλαράκι" αισθάνομαι λίγο ρεύμα. Καμία σχέση με αυτό που ήταν στις αρχές. Το απόγευμα θα πάρω τον ορθοπεδικό να του τα πω, να δω αν θα μου πει να συνεχίσω με την πατερίτσα ή αν θα μου πει να κάνω μαγνητική.

Εγώ πάντως ήθελα μαγνητική, να δω βρε παιδί μου, τι δίαολο γίναται εκεί κάτω, να ξέρουμε. Αλλά εγώ δεν έχω τελειώσει καμία ιατρική σχολή.

Καλό και το κολύμπι αλλά πολύ αντικοινωνικό άθλημα. Δε μπορείς να μιλήσεις με το διπλανό σου...μόνο πλακάκια μετράς. Και το ποδήλατο, βαρετόοοοο. Τουλάχιστον με τα ρολόγια αυτά που έχουμε, βλέπεις διάφορες μετρήσεις και αυτό για εμένα είναι κίνητρο to move my ass.

Edited by - ALEXANDRA on 22/03/2017 17:09:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  17:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφιερωμένο στους λάτρεις της ακτινοδιάγνωσης...
http://www.fxnlmedia.com/portfolio/are-your-xray-and-mri-results-helpful-or-harmful/

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000