Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Αλλαγή παπουτσιού 1,5 μήνα πριν τον ΑΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/10/2016 :  00:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι με προβληματίζει και θέλω συμβουλή. Τα τελευταία 2 περίπου χρόνια τρέχω με τα ίδια παπούτσια που δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα. Ποτέ δεν έτρεχα όμως πάνω από 22-23 χιλιόμετρα. Τώρα που αποφάσισα να κατέβω στο μαραθώνιο και έκανα 26ρια και 28ρια σαν να ένιωσα να είναι πιο σκληρό το έδαφος. Πήρα λοιπόν καινούργια πιο "απορροφητικά" και άρχισα σταδιακά να τα φορτώνω χιλιόμετρα, έκανα και LR. Το θέμα είναι ότι μου φαίνονται λίγο βαριά και ακόμα δεν τα έχω συνηθίσει καλά καλά, και όταν φοράω τα παλιά μου φαίνονται πούπουλο. Μήπως να κάνω 42 χλμ με κάτι πιο βαρύ στο πόδι μου θα με κουράσει στο τέλος; Να μην κάνω την αλλαγή ακόμα;

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2016 :  14:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Θα σου πω τι έγινε με εμένα και μακάρι να σε βοηθήσω.
Εγώ υπερπρηνίζω και είχα (έχω) τα Kayano 21 και τα Adidas Sequence 7. Τα Adidas ήταν πιο ξεφόρτωτα οπότε υπολόγιζα με αυτά να κατέβω στον ΑΜΑ.
Τέλος Αυγούστου πήρα τα Nike Odyssey αφού τα βρήκα σε καταπληκτική τιμή. Σε πληροφορώ ότι μέχρι το 34αρι της προηγούμενης Κυριακής ήμουν ακόμη σε δίλημμα. Τώρα ξέρω ότι θα τρέξω με τα Nike αλλά μου πήρε 150χλμ για να το αποφασίσω. Βασικά τόσα πήρε στα πόδια μου για να συνηθίσουν το νέο ζευγάρι και να μην έχω ενοχλητικά πονάκια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2016 :  16:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά είναι καλό να μην προπονούμαστε συνέχεια με τα ίδια παπούτσια αλλά να εναλλάσουμε διαφορετικά μοντέλα γιατί έτσι μαθαίνουμε το πόδι μας πιο εύκολα στις αλλαγές. Θεωρητικά το παπούτσι του μαραθωνίου πρέπει να έχει κάνει 80-100 χιλιόμετρα. Έτσι και έχει προσαρμοστεί το πόδι μας σε αυτό και αυτό στο πόδι μας και είναι ακόμη απορροφητικό σαν σχεδόν καινούριο.

@kostao το ότι πήρες πιο "απορροφητικά" δε σημαίνει ότι είναι και βαρύτερα. Εκτός αν πήρες ίδιο μοντέλο. Αν τρέχεις συνεχώς με τα ίδια παπούτσια για 2 χρόνια θα έχεις κάνει πάνω από 1000-1500 χιλιόμετρα και λίγα λέω και ο αφρός τους θα έχει καταρρεύσει. Βέβαια άλλοι τρέχουν 42 χιλιόμετρα ξυπόλητοι. Είναι καθαρά υποκειμενικό. Το θέμα είναι τι βολεύει τον καθένα ξεχωριστά και το αποφασίζουμε βάσει της εμπειρίας μας.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2016 :  21:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγγνώμη αν δεν το διευκρίνισα σωστά, τρέχω με το ίδιο μοντέλο και απλά έπαιρνα μετά από κάποια χιλιόμετρα καινούρια.Δηλαδή, τα παπούτσια μου τα "ελαφριά" είναι σε καλή κατάσταση.
Το θέμα είναι ότι μου κάθονται πιο καλά στο τρέξιμο, αλλά προσπαθώ και να συνηθίσω τα άλλα...
quote:
Originally posted by dimitrissss

Γενικά είναι καλό να μην προπονούμαστε συνέχεια με τα ίδια παπούτσια αλλά να εναλλάσουμε διαφορετικά μοντέλα γιατί έτσι μαθαίνουμε το πόδι μας πιο εύκολα στις αλλαγές. Θεωρητικά το παπούτσι του μαραθωνίου πρέπει να έχει κάνει 80-100 χιλιόμετρα. Έτσι και έχει προσαρμοστεί το πόδι μας σε αυτό και αυτό στο πόδι μας και είναι ακόμη απορροφητικό σαν σχεδόν καινούριο.

@kostao το ότι πήρες πιο "απορροφητικά" δε σημαίνει ότι είναι και βαρύτερα. Εκτός αν πήρες ίδιο μοντέλο. Αν τρέχεις συνεχώς με τα ίδια παπούτσια για 2 χρόνια θα έχεις κάνει πάνω από 1000-1500 χιλιόμετρα και λίγα λέω και ο αφρός τους θα έχει καταρρεύσει. Βέβαια άλλοι τρέχουν 42 χιλιόμετρα ξυπόλητοι. Είναι καθαρά υποκειμενικό. Το θέμα είναι τι βολεύει τον καθένα ξεχωριστά και το αποφασίζουμε βάσει της εμπειρίας μας.

No pain, no gain!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2016 :  10:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατ εμέ, και μόνο που μπαίνεις σε τέτοια διλήμματα 10 μέρες πριν τον αγώνα αρκεί για να αποφασίσεις να τρέξεις με τα παλιά δοκιμασμένα παπούτσια. Εάν βάλεις τα καινούργια παπούτσια και σε κάποιο σημείο της διαδρομής δεν τα νιώθεις καλά, θα αρχίσει να σε επηρεάζει ψυχολογικά και να λες στον εαυτό σου..."τι ήθελα και δεν ακολούθησα τη σίγουρη λύση των παλιών μου παπουτσιών. Εγώ φταίω που 1 μήνα πριν αποφάσισα να κάνω την μετάβαση αυτή" κτλ κτλ...

Φυσικά πρόβλημα μπορεί να σου βγει και με το παλιό παπούτσι, αλλά νομίζω δεν θα αρχίσουν οι αμφιβολίες και οι κατηγορίες μέσα σου.

Για μένα, το θέμα δεν είναι τόσο σωματικό (το τι παπούτσι θα χρησιμοποιηθεί) όσο ψυχολογικό. Δηλαδή πια επιλογή σου αν στραβώσει, θα σου ρίξει λιγότερο.

Άρα στην θέση σου θα έβαζα το παλιό

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2016 :  16:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα τα πάρω στον ώμο τα δεύτερα.
Ή θα βάλω κάποιο φίλο μου να με περιμένει στο 30 με τα εναλλακτικά.
Τα φόρτωσα και τα δυο με χιλιόμετρα και με LR και με ταχύτητες.
Θα πέσει σκέψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000