Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New balance ή nike??? Help....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/10/2016 :  16:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια εχω βρει δυο παπουτσια που μου αρεσουν και ειναι και στην τιμη που θελω να διαθεσω..
Nike air zoom vomero 10 και New Balance 1500 v2
Περισσοτερο μου αρεσει το newbalance και ηθελα να ρωτησω, στην περιπτωση μου που εχω ουδετερο πατημα, θα εχω θεμα με το συγκεκριμενο παπουτσι. Απ οτι μου ειπαν στο καταστημα δεν θα εχω....αλλα θα ηθελα την αποψη σας..

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  19:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το 00 είναι "Competition" . Αν σου αρέσει δεν έχεις πρόβλημα
https://myrunningaddiction.wordpress.com/2012/12/21/new-balance-number-system-choosing-nbshoes/



________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  20:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tolismark κι εγώ ουδέτερο πάτημα έχω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το 1500...Φοβερό παπούτσι αλλά πολύ διαφορετικό απο το vomero, για άλλη δουλειά .Βέβαια παρόλο που το πήρα για τις γρήγορες προπονήσεις με έχει βάλει σε σκέψεις και για τον Αυθεντικό....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  21:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύο πολύ καλά παπούτσια αλλά εντελώς διαφορετικά. Το Vomero είναι κυρίως για μεγάλες αργές προπονήσεις και για recovery, easy κτλ. Το 1500 είναι αγωνιστικό για γρήγορες προπονήσεις και αγώνες.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  21:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

το 00 είναι "Competition" . Αν σου αρέσει δεν έχεις πρόβλημα
https://myrunningaddiction.wordpress.com/2012/12/21/new-balance-number-system-choosing-nbshoes/

Τελεια...εχω παραγγειλει και τα δυο στο καταστημα, αν μου ταιριαξει το new balance, αυτο θα παρω..


________
Στέφανος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  21:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Δύο πολύ καλά παπούτσια αλλά εντελώς διαφορετικά. Το Vomero είναι κυρίως για μεγάλες αργές προπονήσεις και για recovery, easy κτλ. Το 1500 είναι αγωνιστικό για γρήγορες προπονήσεις και αγώνες.

No pain, no gain!



Με προλαβες....αυτη θα ηταν η επομενη ερωτηση μου. Για αυτο που κανω τωρα, ειμαι σιγουρος οτι με καλυπτει οτι και να παρω. Θα τα περιμενω και θα παρω αυτο που θα κατσει καλυτερα στο ποδι μου. Προτιμω μεν τα new αλλα φοβαμαι λιγο το νουμερο γιατι καποια που δοκιμασα μου φανηκαν λιγο σφικτα στο κουτουπιε. Γενικα νομιζω πως πρεπει να τα νιωθω λιγο ανετα ετσι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnppan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  00:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ουδέτερο πάτημα και τρέχω σε γρήγορες προπονήσεις & αγώνες μέχρι 25km με τα New Balance.
Απο την εμπειρία μου το παπούτσι ειναι εξαιρετικό και έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος απο την επιλογή, αλλά το βασικό ειναι να δεις στο πόδι σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  06:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ, το καταλαβαινω οτι το 1500 ειναι παπουτσι που προοριζεται για αγωνες ή για γρηγορες και εντονες προπονησεις. Το θεμα ειναι πως εγω τωρα ξεκινησα την ενασχοληση με το τρεξιμο και στην παρουσα φαση τουλαχιστον, κανω προπονησεις λιγων χιλιομετρων (8-10χλμ) και οχι με μεγαλη ενταση. Σε περιπτωση λοιπον που παρω τα 1500 θα με καλυψουν σε αυτο που θελω να κανω ή πιθανα να τα βρω σκληρα, οχι τοσο αποροφητικα ή κατι αλλο? Συγγνωμη για τις χαζες ισως ερωτησεις αλλα ολα αυτα με το τρεξιμο μου ειναι τελειως καινουρια και δεν εχω ιδεα.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  07:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ξεκίνησες τώρα το τρέξιμο χρειάζεσαι ένα παπούτσι σαν το Vomero, όχι ένα racing flat. Υπόψην ότι γρήγορο αγωνιστικό παπούτσι σημαίνει και γρήγορη φθορά. Για να έχουν μικρότερο βάρος έχουν λιγότερα υλικά στο πάνω μέρος και λιγότερο λάστιχο στη σόλα, συνεπώς ο αφρός είναι εκτεθειμένος και φθείρεται γρηγορότερα.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnppan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  07:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tolismark

Οκ, το καταλαβαινω οτι το 1500 ειναι παπουτσι που προοριζεται για αγωνες ή για γρηγορες και εντονες προπονησεις. Το θεμα ειναι πως εγω τωρα ξεκινησα την ενασχοληση με το τρεξιμο και στην παρουσα φαση τουλαχιστον, κανω προπονησεις λιγων χιλιομετρων (8-10χλμ) και οχι με μεγαλη ενταση. Σε περιπτωση λοιπον που παρω τα 1500 θα με καλυψουν σε αυτο που θελω να κανω ή πιθανα να τα βρω σκληρα, οχι τοσο αποροφητικα ή κατι αλλο? Συγγνωμη για τις χαζες ισως ερωτησεις αλλα ολα αυτα με το τρεξιμο μου ειναι τελειως καινουρια και δεν εχω ιδεα.....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnppan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  08:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με το Dimitris, πιθανότατα πρέπει να κοιτάξεις προς vomero η κάτι ανάλογο με καλύτερη απορρόφηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  11:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια, λογικα απο Δευτερα θα εχουν ερθει στο καταστημα προκειμενου να δοκιμασω και τα δυο. Η αληθεια ειναι πως σκεπτομαι σοβαρα πλεον την λυση του vomero το οποιο μου προτεινεται σαν καλυτερο για την περιπτωση μου....επισης συμφωνουν μαλλον μαζι σας και τα γονατα μου. Χθες στην προπονηση, η οποια ηταν σχετικα χαλαρη, (6-7 χλμ σε χωμα) ενιωσα παλι ενοχληση στο δεξι γονατο. Τελικα τα γονατα μου δεν ειναι μαθημενα στο τρεξιμο (ή κανω κατι λαθος), οποτε σκεφτομαι πως με ενα καλο, μαλακο παπουτσι και προπονηση σε δρομο ή ταρταν που ειναι πιο ελεγχομενες οι κλισεις, θα ειναι καλυτερα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  08:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τα Vomero 10. Είναι απλά το καλύτερο παπούτσι που είχα ποτέ. Μπορεί να είναι μαλακό αλλά δε σε εμποδίζει καθόλου να πας γρήγορα αν θες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  09:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις....προφανως λοιπον μεταξυ των δυο αυτο που μου ταιριαζει ειναι το vomero και λογικα αυτο θα επιλεξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  20:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον παιδια, σημερα εφτασαν στο καταστημα τα vomero 10. Τα δοκιμασα και ειμαι και παλι σε διλημμα.....λοιπον ειναι οντως αρκετα βολικα στο ποδι και στο περπατημα, εχω εναν ενδιασμο για το νουμερο γιατι ενω ολο το παπουτσι στεκεται σωστα και ανετα στο ποδι μου, νιωθω οτι εχει αρκετο χωρο απο το μεταταρσιο και μπροστα. Ισως ειναι και το καλουπι του ή και το τοσο μαλακο υλικο του. Το δοκιμασα σε 46, σιγουρα δεν θα μου εκανε το 45, αλλα νομιζω πως το 45,5 θα ηταν καλυτερο (το θεμα ειναι οτι το 46 ειναι το μοναδικο που ειναι διαθεσιμο). Συνεπως εχω εναν ενδιασμο οσο αφορα το νουμερο. Το δευτερο που με προβληματιζει και βεβαια ειναι τελειως υποκειμενικο, ειναι η εμφανιση του παπουτσιου, η οποια δεν μου θυμιζει παπουτσι για τρεξιμο αλλα περισσοτερο παπουτσι για βολτα και καφε!!! Λογικα την Δευτερα θα εχει ερθει και το 1500v2 οποτε θα τα δοκιμασω και τα δυο προκειμενου να επιλεξω.
**λογικα για την επιλογη στο νουμερο, τα παπουτσια τρεξιματος πρεπει να φοριουνται "γαντι" ή να εχουν ενα περιθωριο γιατι περιπτωση που πρηστουν τα ποδια?
,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolismark
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  13:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα σημερα εγινε το συγκριτικο στο καταστημα μεταξυ των vomero και 1500v2. Πριν αποφασισω εγω με βοηθησε ενας σχετικος με το τρεξιμο πωλητης, ο οποιος μου επιβεβαιωσε (αυτο που ηδη ειχα καταλαβει) οτι τα nike ηταν λιγο μεγαλυτερα απο οτι θα επρεπε. Η αληθεια ειναι ομως οτι και ετσι να μην ηταν νομιζω πως παλι τα new balance θα επερνα...ρε παιδια τα παπουτσια με το που τα φορεσα επαθα πλακα!!! Απιστευτη αισθηση, μαλακο σαν να εβαζα καλτσα....το μεγεθος μου ταιριαξε γαντι (ελπιζω να αποδειχθει αυτο και στο τρεξιμο), παναλαφρο σε σχεση τουλαχιστον με τα μεχρι τωρα παπουτσια που φορουσα, μενει να τα τραξω να τα δω και στον δρομο. Οποτε νομιζω πως με αυτα στον δρομο και τα speedcross στο χωμε θα ειμαι οκ....
P.s. Σε χορτο (γηπεδο) με τι ειναι καλυτερο να τρεχω? με τα 1500 ή μ τα speedcross?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000