Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Βιβλίο για τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/11/2016 :  11:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν μπήκε το θέμα στην σωστή ενότητα, αλλά ας είναι....

ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος διάβασε τα βιβλία του Νίκου Μαρκέα και ποια η άποψή του.
λέω να πάρω την "απολογία ενός δρομέα"

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2016 :  11:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα πάρει "Το εγχειρίδιο του δρομέα" αλλά δεν μ΄ άρεσε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2016 :  12:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια κλασικα βιβλια για το τρεξιμο ειναι του Μουρακαμι http://www.politeianet.gr/books/9789604106516-murakami-haruki-okeanida-gia-ti-pragma-milao-otan-milao-gia-to-treximo-200367
, αυτο εδω http://www.politeianet.gr/books/9786188154377-mcdougall-christopher-key-books-born-to-run-250735 και αυο εδω που δυστυχως δεν εχει μεταφραστει https://www.amazon.com/Running-Being-Experience-George-Sheehan/dp/1623362539 .Προσωπικα,αγορασα και τα 3 αλλα διαβασα μονο του Ιαπωνα που ηταν αριστουργημα.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2016 :  15:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
διάβασα το born to run αλλά δεν μου "έδωσε" και τίποτα ιδιαίτερο. το θεωρώ πολύ επιφανειακό.
θα ρίξω μια ματιά στα άλλα που προτείνεις nik και θα δούμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2016 :  18:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by skull

διάβασα το born to run αλλά δεν μου "έδωσε" και τίποτα ιδιαίτερο. το θεωρώ πολύ επιφανειακό.
θα ρίξω μια ματιά στα άλλα που προτείνεις nik και θα δούμε
[/quote


Το born to run ειναι best seller.Δεν το εχω διαβασει ακομα.Του Μουρακαμι ειναι σπουδαιο βιβλιο.Κορυφαιο βιβλιο ειναι το running and beeing.Πολυ ψαγμενο βιβλιο,μιλαει για τα ψυχολογικα οφελη του τρεξιματος στον ανθρωπο.Το εγραψε ενας γιατρος.Το παρηγγειλα στα αγγλικα.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2016 :  08:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

[quote]Originally posted by skull

διάβασα το born to run αλλά δεν μου "έδωσε" και τίποτα ιδιαίτερο. το θεωρώ πολύ επιφανειακό.
θα ρίξω μια ματιά στα άλλα που προτείνεις nik και θα δούμε
[/quote


Το born to run ειναι best seller.Δεν το εχω διαβασει ακομα.Του Μουρακαμι ειναι σπουδαιο βιβλιο.Κορυφαιο βιβλιο ειναι το running and beeing.Πολυ ψαγμενο βιβλιο,μιλαει για τα ψυχολογικα οφελη του τρεξιματος στον ανθρωπο.Το εγραψε ενας γιατρος.Το παρηγγειλα στα αγγλικα.

Τρεχω αρα υπαρχω.



το ότι είναι best seller δεν λέει απολύτως τίποτα. ο ίδιος ο μαρκέας είπε σε συνέντευξή του ότι το πρώτο του βιβλίο πήγε πολύ καλά σε πωλήσεις, ενώ το δεύτερο όχι. παρόλ' αυτά θεωρεί το δεύτερο πολύ πιο καλό, καθώς εξετάζει το τρέξιμο από όλες τις πλευρές του, και τις αρνητικές (καρδιακά προβλήματα κτλ.). θεωρεί ότι οι μειωμένες πωλήσεις οφείλονται στο γεγονός ότι ο αναγνώστης δεν θέλει να του παρουσιάζεις κάτι αρνητικό, όταν το αγοράζει μόνο και μόνο για να "ανεβεί". το born to run δεν λέει κάτι αρνητικό για το τρέξιμο, αλλά μόνο για τον τρόπο τρεξίματος και έχοντας βάλει όλο την ιστορία σε ένα, για την πλειοψηφία, άγνωστο περιβάλλον (φαράγγια του Μεξικό), του προσθέτει την απαραίτητη "μαγεία" που γουστάρει ο μέσος αναγνώστης. δεν λέω ότι είναι κακό βιβλίο, το διαβάζεις ευχάριστα, αλλά τέτοιο βιβλίο το γράφει ο καθένας, δεν είναι "ψαγμένο" αν με πιάνεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2016 :  11:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω μαζι σου φιλε.Δεν λεει τιποτα οτι ειναι μπεστ σελλερ.Μια ματια του εριξα και ειδα οτι ειναι ενα μυθιστορημα με καταιγιστικη δραση,πολυ ενδιαφερον και πολλες πληροφοριες για το τρεξιμο.Δεν μου αρεσαν καποια πραγματα,πχ οι σκηνες με το γυμνο που περιγραφει.Να σε ρωτησω,απο τα 2 βιβλια του Μαρκεα ποιο δεν σου αρεσε?Να παρω την απολογια ενος δρομεα?

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2016 :  19:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Τα εχω διαβασει-και οχι μονο 1 φορα !- ολα τα παραπανω ...και ολα με βοηθησαν !!!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2016 :  21:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να παρω την απολοια ενος δρομεα Etien του Μαρκεα?2ον ,ειδα στο blog σου οτι καταγεσαι απο Κατουνα Ξηρομερου?Ειναι σωστο αυτο?Αν ναι,ειμαστε και κοντοπατριωτες καθως εγω ειμαι απο Ναυπακτο.



quote:
Originally posted by Etien


Τα εχω διαβασει-και οχι μονο 1 φορα !- ολα τα παραπανω ...και ολα με βοηθησαν !!!

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2016 :  02:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

Συμφωνω μαζι σου φιλε.Δεν λεει τιποτα οτι ειναι μπεστ σελλερ.Μια ματια του εριξα και ειδα οτι ειναι ενα μυθιστορημα με καταιγιστικη δραση,πολυ ενδιαφερον και πολλες πληροφοριες για το τρεξιμο.Δεν μου αρεσαν καποια πραγματα,πχ οι σκηνες με το γυμνο που περιγραφει.Να σε ρωτησω,απο τα 2 βιβλια του Μαρκεα ποιο δεν σου αρεσε?Να παρω την απολογια ενος δρομεα?

Τρεχω αρα υπαρχω.



αν διάβασες το αρχικό μου ποστ, θα δεις ότι δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του μαρκέα, τον άκουσε μόνο στο ραδιόφωνο. έχω διαβάσει μόνο το born to run (ήταν δώρο για να περάσω την μετεγχειρηματική περίοδο). ήταν εύκολο βιβλίο, αλλά όπως είπα, όχι και κάτι ιδιαίτερο.
λόγω ηλικίας με ενδιαφέρουν πλέον και θέματα υγείας και όχι μόνο απόδοσης. γι' αυτό παρήγγειλα τελικά το δεύτερο βιβλίο του μαρκέα. για να δούμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2016 :  13:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τελικά διάβασα το βιβλίο του μαρκέα. καλούτσικο θα έλεγα για να περνάει κανείς την ώρα του, αλλά για τα γούστα μου πολύ επιφανειακό. ενώ από συνέντευξή του στο ραδιόφωνο αποκόμισα την εντύπωση ότι θα πρόκειται για πολύ ψαγμένο βιβλίο, τελικά απογοητεύτηκα.
πάω να ψάξω στην ξένη βιβλιογραφία
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2016 :  18:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτός ο τίτλος "το εγχειρίδιο του δρομέα" είναι εντελώς παραπλανητικός. Δεν γράφει παρά μόνο για τραυματισμούς και σχεδόν τίποτα άλλο (εκτός κι αν εννοούμε διαφορετικά βιβλία). Προφανώς και δεν είναι εγχειρίδιο για το τρέξιμο και έτσι όπως τα γράφει (ξεπατικώνει βιβλιογραφία και δεν έχει βαθιά γνώση του θέματος) δεν είναι καν σωστό εγχειρίδιο τραυματισμών. Ένα βιβλίο που λέγεται "εγχειρίδιο του δρομέα" οφείλει να καταπιάνεται με όλα τα βασικά ζητήματα.

Κατανοώ πως αν ένα βιβλίο λεγόταν "το εγχειρίδιο των δρομικών τραυματισμών" δε θα έκανε σπουδαίες πωλήσεις. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να βαφτίζεις το έργο σου με άσχετο τίτλο. Προσωπική μου γνώμη είναι πως το εν λόγω άτομο επιχείρησε να κάνει την αρπαχτή και επειδή του βγήκε, το δοκίμασε και δεύτερη φορά, όμως οι σκλάβοι είχαν ξυπνήσει πια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dr_dimitris
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2016 :  14:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω διαβάσει σχεδόν ταυτόχρονα 3 δρομικά βιβλία. Το προαναφερθέν του Μουρακάμι, το "Υπερμαραθωνοδρόμος" του Ελληνοαμερικάνου Ντιν Καρνάζη και το "6μερο του αιώνα" του Γιάννη Κούρου. Ο Μουρακάμι είναι συγγραφέας παγκοσμίου φήμης και γράφει εξαιρετικά. Ένα μικρό δείγμα του ταλέντου του, για τον μαραθώνιο στην Αθήνα: «Ήταν Ιούλιος. Έκανε ζέστη, ακόμη και νωρίς το πρωί. Δεν είχα ξαναπάει στην Ελλάδα. Έμεινα έκπληκτος. Μετά από μισή ώρα είχα βγάλει το πουκάμισό μου. Έτρεχα και ονειρευόμουν μια παγωμένη μπύρα μετρώντας κουφάρια από σκυλιά και γάτες που κείτονταν κατά μήκος του δρόμου. Ήμουν εξοργισμένος με τον ήλιο. Το σώμα μου είχε καεί και το δέρμα μου έβγαζε φουσκάλες. Έκανα τη διαδρομή σε 3 ώρες και 51 λεπτά. Όταν έφτασα στο τέρμα πήγα σε ένα πρατήριο βενζίνης και ήπια τη μπύρα που είχα ονειρευτεί. Όταν ο υπάλληλος του βενζινάδικου άκουσε τι είχα κάνει, μου πρόσφερε ένα μπουκέτο λουλούδια». Το βιβλίο είναι γραμμένο με μορφή ημερολογίου και διαβάζεται ευχάριστα.
Το δεύτερο βιβλίο του Καρνάζη είναι σαν μία χολιγουντιανή ταινία block buster. Με πολλές υπερβολές, όπως πχ ότι έτρεξε 560χλμ, χωρίς σταματημό, σε 80 ώρες και 44 λεπτά. Κατά τη διάρκειά τους έφαγε powerbars, γρανίτες, πίτσες, μπανάνες, πατατάκια, σάντουιτς με κοτόπουλο σχάρας, τσίζκεϊκς, μπισκότα με κομμάτια σοκολάτας, κέικ κανέλας, σάντουιτς με φυστικοβούτυρο και μέλι, μπουρίτο, μίλκσεϊκς, πρέτσελ, σοκολατούχα ποτά, παγωτό σάντουιτς, μακαρόνια με τυρί, εκλέρ σοκολάτα, ντόνατς, ξηρούς καρπούς, τηγανητές πατάτες και άφθονους κόκκους εσπρέσο-σοκολάτας. Τρέχοντας. Το βιβλίο διαβάζεται πολύ ευχάριστα, δεν σου μένουν στο τέλος και πολλά για να θυμάσαι (όπως μια χολιγουντιανή ταινία δηλαδή), αλλά σε ωθεί να κινητοποιηθείς. Δρομικά δεν προσφέρει καμία ιδαίτερη συμβουλή.
Το τρίτο βιβλίο, το εξαήμερο του αιώνα, του Γιάννη Κούρου είναι ένα ποίημα, πολύ λυρικό βιβλίο, το οποίο περιγράφει τον πρώτο υπερμαραθώνιο που κέρδισε ο νεαρός και σχεδόν άγνωστος το 1984 Έλληνας υπερμαραθωνοδρόμος εντός σταδίου στη Νέα Υόρκη. Με διαρκή flash backs κάνει αναδρομή στα δύσκολα παιδικά χρόνια, τις σκέψεις, τον πόνο, τα κίνητρα για να συνεχίζει. Είναι το πιο "δρομικό" από τα τρία βιβλία, πολύ ρεαλιστικό, σε πιάνει ένα σφίξιμο στο στομάχι διαβάζοντάς το και δέος για τις σωματικές και ψυχικές ικανότητες του Γιάννη Κούρου.
Συνολικά, και τα τρία βιβλία έχουν να προσφέρουν κάτι. Αξιολογικά 1) Κούρος, 2) Μουρακάμι, 3) Καρνάζης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2016 :  15:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να σημειωθεί ότι στο συγκεκριμένο απόσπασμα ο Μουρακάμι δεν αναφέρεται σε συμμετοχή του στον μαραθωνιο της Αθήνας. Βρέθηκε αρχές δεκαετίας του 80 στην Αθήνα για δημοσιογραφική αποστολή αν θυμάμαι καλά και αποφάσισε να κάνει τη διαδρομή ανάποδα, 40 χιλιόμετρα από το Χίλτον μέχρι το Μαραθώνα.

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 29/12/2016 18:56:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dr_dimitris
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2016 :  18:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς dimitrissss. Μες στο κατακαλόκαιρο, έτρεξε την διαδρομή ανάποδα, χωρίς όμως να περάσει από την παράκαμψη του τύμβου του Μαραθώνα, γι' αυτό και η απόσταση που διένυσε ήταν 40χλμ περίπου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2016 :  20:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν διαβάζεις ενώ τρέχεις είναι σίγουρο ότι μόλις τελειώσεις το βιβλίο και το αφήσεις στην άκρη θα τρέχεις γρηγορότερα.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000