Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Διάρκεια ζωής Garmin Suunto
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giannis_d
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/11/2016 :  22:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας. Είμαι στη διαδικασία αγοράς ρολογιού. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι διάρκεια ζωής έχουν. Αν κρατούν για χρόνια να δαπανήσω ένα <<άλφα>> ποσό. Αν είναι να το αλλάζουμε ανά διετία πχ να προβώ στην αγορά κάτι ποιο οικονομικού, καθότι δεν είμαι και επαγγελματίας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2016 :  11:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η λογική τους είναι ότι κρατάνε χρόνια. Ο λόγος που οι περισσότεροι τα αλλάζουν, δεν είναι ότι χαλάνε και παίρνουν καινούργια, αλλά το ότι θέλουν πάντα το κάτι παραπάνω (και ας μην έχει πάντα ουσία). Είναι όπως με τα τηλέφωνα που κάποιοι τα αλλάζουν τακτικά.

Απο κει και πέρα, δεν σημαίνει ότι ένα φθηνό ρολόι δεν κάνει την δουλειά απλά είναι θέμα τι ακριβώς θέλει κανείς.

Για παράδειγμα, εξαρτάται αν θες να έχει τριαθλητικές δυνατότητες, αν θες να το χρησιμοποιείς για όλες τις δραστηριότητες σου (ακόμα και ορειβασία κτλ κτλ) αν θες να μετράει καρδιακούς παλμούς, αν θες να μπορείς να ανεβάσεις τα δεδομένα των προπονήσεων σου σε online πλατφόρμα και να βλέπεις αναλυτικά στοιχεία, αν αν αν...


Άρα το θέμα είναι δεν είναι τόσο η αντοχή (που γενικά καλύπτεσαι σχεδόν με ότι και να πάρεις) όσο το τι θες να κάνει το ρολόι για σένα!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_d
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2016 :  11:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Κατανοητά και λογικά όσα αναφέρεις. Μιλώ για ένα ρολόι το οποίο να είναι για τρέξιμο. Να μετρά με HRM σφυγμούς. Να μπορώ να φορτώσω προπονητικό πρόγραμμα . Ασχολούμαι εδώ κι ένα χρόνο περίπου και λέω πως ήρθε ο καιρός να αντικαταστήσω το κινητό και την εφαρμογή της Adidas που χρησιμοποιώ ( με τον ιμάντα του HRM miCoach) και να πάω σε μια επιλογή της Garmin (κάποιο forerunner)ή σε Suunto Ambit 3 run.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2016 :  12:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι και να πάρεις στα δυο χρόνια περίπου θα σου δουλέψει καλά η μπαταρία !!! αλλά σιγά σιγά κρατάει όλο και λιγότερο !!! αν το ρολόι το θέλεις για πάνω από 5 με 6 ώρες τρεξίματος ή περπατήματος τότε καλό είναι να προτιμήσεις μοντέλα πχ garmin 310XT αντί το απλό γιατί έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας οπότε θα σε πάει σε διάρκεια χρόνων !! η 20ώρες θα γίνουν 8 ώρες στα 5με6χρόνια !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  02:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα έλεγα τα 2 χρόνια είναι ένας καλός μέσος όρος. Μετά... προκύπτουν σταδιακά διάφορα.
Λουράκια κομμένα (τα διόρθωσε η γκάρμιν στα νέα μοντέλα), διάφορα μικρο-θέματα (πχ η ζώνη καρδιακών παλμών, δεν δουλεύει σωστά, αν μετράει οπτικά από τον καρπό δεν ξέρω), η μπαταρία αρχίζει και πέφτει σταδιακά κτλ.
Μπορεί να την βγάλεις και παραπάνω, δεν είναι το μέγιστο αυτό που λέμε. Είναι λογικά το ελάχιστο που θα δουλεύει άριστα.

Γνώμη μου είναι, πως όλες αυτές οι συσκευές πρέπει να αντιμετωπίζονται ως αναλώσιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  10:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικός παράγοντας είναι και το πόσο προσέχεις το κάθε πράγμα....αναφορικά με την μπαταρία λοιπόν σου λενε οι εταιρείες αυτές τι πρέπει να κάνεις για να αυξήσεις την διάρκεια ζωής της....να μην το φορτιζεις ολη νυχτα να κανεις καποιες εκφορτισεις ανα 2-3 μηνες κλπ...αν θελεις να το παιξεις Ινδιανος τοτε συμφωνω με τους παραπάνω ότι 2 χρονια είναι στανταρ....επίσης ένα προσεγμένο ρολόι έχει νόημα να το στείλεις για αλλαγή μπαταρίας...πχ το after sale της Suunto δεν παιζεται....σου στέλνουν courier στο σπίτι σου.....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  10:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα,

τι εννοείς αλλαγή της μπαταρίας; γιατί έχω και εγώ sunnnto.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  12:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνε ενα αίτημα στο service της Suunto στην Φιλανδια....σου ερχεται ups το παιρνει και εφοσον το ελεγξουν η σου αλλαζουν μπαταρια η σου προσφερουν νεο μοντελο σε τιμη πολυ καλυτερη της αγορας....αυτα!!!!
Αυτο συμβαινει με το service της εταιρειας στην Φιλανδια το εδω σερβις δεν το εχω δοκιμασει και ουτε θελω....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  16:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως με το Suunto Ambit2 3χρονων σχεδόν δε έχω δει να πέφτει η μπαταρία καθόλου...αλλά θέματα λουράκι καιζωνη παλμών αντέχουν 1-2χρονια
Πάντως αν πας σε Ambit μη πάρεις το Run. Τα sport και peak είναι πολύ καλύτερα μηχανήματα.

Edited by - manos.p on 19/11/2016 16:39:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  20:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα το Suunto Ambit 3 Peak. Σε δύο χρόνια μέσα δεν διαπίστωσα καμία πτώση στη διάρκεια της μπαταρίας.
Το μόνο που μου κακοφάνηκε είναι το ότι το λουράκι του στον χρόνο επάνω διαλύθηκε. Το αντικατέστησα με αυτό του Sapphire, το οποίο είναι πιο μεγάλης αντοχής, έχει και μικρότερες τρύπες. Έτσουξε λίγο το 50ρικο να σου πω την αμαρτία μου.
Κατά τα άλλα... σκυλί μαύρο. Δεν έκανε ούτε μία φορά κιχ, τέρας αξιοπιστίας.
Το αντικατέστησα με ένα Fenix3 HR, περισσότερο από βίτσιο.

Δυστυχώς, ο διάδοχός του, το Spartan δεν φαίνεται να είναι στο ίδιο επίπεδο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  21:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα το garmin 210.
Σε περίπου 2 χρόνια διαλύθηκε το λουράκι (ήδη είχε αρχίσει πάνω στον χρόνο να κόβεται, και στα 2... διαλύθηκε εντελώς), όπως και τα περισσότερα τα garmin της τότε εποχής. ΠΧ το forerunner 10 που έχει η κοπέλα μου.
Και δεν άλλαζε το λουράκι στο 210 να πεις θα δώσω 5-20-30 ευρώ να το φτιάξω, στην ουσία αχρήστευες το ρολόι.
Τα νέα garmin το έχουν φτιάξει, το λουράκι είναι το τελευταίο που θα τους χαλάσει.

Πήρα το 220 με HRM. Η ζώνη παλμών χάλασε. Όχι ο αισθητήρας, η ζώνη το ύφασμα πως το λένε. Κάτι κάπου κόπηκε μέσα. Πήρα μόνο την ζώνη κάπου από το ebay (εδώ όσο είδα πουλάγαν μόνο μαζί με αισθητήρα, κανά 50ρι-60ρι, και όχι σκέτο την ζώνη που θα είχε το 1/3 ή 1/4 της τιμής)
αλλά όντως κινέζικη -αν και για μερικούς μήνες μου ταίριαξε καλά- λίγο καιρό μετά το σώμα μου άρχισε να διαμαρτύρεται. 2-3 συνεχόμενες φορές που την φοράω, με συγκαίει και πολύ άσχημα -μιλάμε για πληγή κανονική, όχι αστεία-, πρακτικά είμαι χωρις παλμογράφο πλέον. Ίσως μπορώ να το φοράω μια φορά στις 10 μέρες.
Και αυτό περίπου στον 1,5 χρόνο συνύπαρξης με το ρολόι.

Πλέον έχουν περάσει 3 χρόνια με το garmin 220 συνολικά, και σήμερα μόλις κατάλαβα ότι έχει χαλάσει το usb clip του, και δεν φορτίζει μεταφέρει δεδομένα κτλ. Πρέπει να πάρω άλλο. Η μπαταρία έχει πέσει κάπως, αλλά οκ, κάνεις δουλειά σου. Ίσως μόνο σε κανά μαραθώνιο έχεις πρόβλημα, μέχρι 3-4 ώρες όμως κρατάει... θα τρέχεις μαραθώνιο και θα θες να κάνεις καλό χρόνο πριν σβήσει το ρολόι...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2016 :  22:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμπέρασμα (Deorum) όταν λένε ότι βελτιώνει τους χρόνους το GPS το εννοούν, πρέπει να τερματίζεις πριν κλείσει στα 4 χρόνια που θα κρατάει 2ω10' η μπαταρία θα τερματίζεις μαραθώνιο πριν κλείσει
quote:
Originally posted by Deorum

Είχα το garmin 210.
Σε περίπου 2 χρόνια διαλύθηκε το λουράκι (ήδη είχε αρχίσει πάνω στον χρόνο να κόβεται, και στα 2... διαλύθηκε εντελώς), όπως και τα περισσότερα τα garmin της τότε εποχής. ΠΧ το forerunner 10 που έχει η κοπέλα μου.
Και δεν άλλαζε το λουράκι στο 210 να πεις θα δώσω 5-20-30 ευρώ να το φτιάξω, στην ουσία αχρήστευες το ρολόι.
Τα νέα garmin το έχουν φτιάξει, το λουράκι είναι το τελευταίο που θα τους χαλάσει.

Πήρα το 220 με HRM. Η ζώνη παλμών χάλασε. Όχι ο αισθητήρας, η ζώνη το ύφασμα πως το λένε. Κάτι κάπου κόπηκε μέσα. Πήρα μόνο την ζώνη κάπου από το ebay (εδώ όσο είδα πουλάγαν μόνο μαζί με αισθητήρα, κανά 50ρι-60ρι, και όχι σκέτο την ζώνη που θα είχε το 1/3 ή 1/4 της τιμής)
αλλά όντως κινέζικη -αν και για μερικούς μήνες μου ταίριαξε καλά- λίγο καιρό μετά το σώμα μου άρχισε να διαμαρτύρεται. 2-3 συνεχόμενες φορές που την φοράω, με συγκαίει και πολύ άσχημα -μιλάμε για πληγή κανονική, όχι αστεία-, πρακτικά είμαι χωρις παλμογράφο πλέον. Ίσως μπορώ να το φοράω μια φορά στις 10 μέρες.
Και αυτό περίπου στον 1,5 χρόνο συνύπαρξης με το ρολόι.

Πλέον έχουν περάσει 3 χρόνια με το garmin 220 συνολικά, και σήμερα μόλις κατάλαβα ότι έχει χαλάσει το usb clip του, και δεν φορτίζει μεταφέρει δεδομένα κτλ. Πρέπει να πάρω άλλο. Η μπαταρία έχει πέσει κάπως, αλλά οκ, κάνεις δουλειά σου. Ίσως μόνο σε κανά μαραθώνιο έχεις πρόβλημα, μέχρι 3-4 ώρες όμως κρατάει... θα τρέχεις μαραθώνιο και θα θες να κάνεις καλό χρόνο πριν σβήσει το ρολόι...




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2017 :  23:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα,εχω το Garmin forerunner 210 καιμετα απο 4.5 χρονια εχει αρχισει να υπολειτουργει η μπαταρια.
Στην Αθηνα που μπορω να αλλαξω μπαταρια;Καπου ειχα διαβασει μεσα στο φορουμ οτι υπαρχει αντιπροσωπεια στο Συνταγμα.Εχουμε καποιο τηλ/σιτε;
Συμφερει να αλλαξω μπαταρια στο ρολοι ή θα μου ερθει η αγορα ενος νεου ποιο οικονομικα;
Ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2017 :  16:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα το Garmin forerunner 405 περίπου 5μιση χρόνια χωρίς πρόβλημα! Η μπαταρία του προς το τέλος είχε πέσει λίγο, αλλά όχι αισθητά. Δηλαδή κανένα πρόβλημα για μαραθώνιους 4+ ωρών.
Εδώ και 3 χρόνια περίπου έχω το Garmin 620 που το είχα βρει ελαφρώς μτχ σε καλή ευκαιρία. Το ρολόι δηλαδή είναι περίπου 3μιση ετών. Επίσης χωρίς πρόβλημα η μπαταρία. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει πτώση στην απόδοση (σίγουρα θα υπάρχει, αλλά αμελητέα).
Το μόνο που μου χαλάει σχετικά συχνά είναι οι ιμάντες του παλμογράφου. Πάνω από 1μιση χρόνο το πολύ δεν μου έχει κρατήσει κανείς, όσο και αν τους προσέχω (που τους προσέχω!).
Κατά τα άλλα, προσπαθώ να αφήνω την μπαταρία να αδειάσει, αλλά μην φανταστείς ότι είμαι αυστηρός. Κάτω από 15-20% πολύ σπάνια θα πέσει και το μισοφορτίζω και ενίοτε.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000