Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο πέλμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/09/2007 :  13:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από 7 σχετικά χαλαρά χιλιόμετρα (Π. Φάληρο, παραλιακή - Μαρίνα Αλίμου και πίσω) αισθάνθηκα ελαφρύ πόνο αριστερά στο αριστερό πέλμα. Πονάω όταν το πατάω και σε καμμιά άλλη περίπτωση.
Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι;

Έτρεχα με Kayano, είμαι 1.85, 87kg, υπερπρηνισμός.

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2007 :  14:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Μετά από 7 σχετικά χαλαρά χιλιόμετρα (Π. Φάληρο, παραλιακή - Μαρίνα Αλίμου και πίσω) αισθάνθηκα ελαφρύ πόνο αριστερά στο αριστερό πέλμα. Πονάω όταν το πατάω και σε καμμιά άλλη περίπτωση.
Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι;

Έτρεχα με Kayano, είμαι 1.85, 87kg, υπερπρηνισμός.





Που ακριβως αισθανεσαι τον πονο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JOHAN
Senior Forum-Runner

539 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2007 :  14:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι πονοι στα πελματα προερχονται συνηθως απο αυξηση κμ,σκληρο εδαφος,ειδικα το τσιμεντο ειναι οτι χεροτερο, η φθαρμενα παπουτσια.
Αποψη βρες μαλακο εδαφος για κανα μηνα περιπου τωρα που ειναι αρχη ακομη..

Φτασε στα ορια σου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2007 :  14:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω λέγεται ακαθάγχη (για την φτερνα).
Είναι σαν να εχεις ενα αγκαθάκι μεσα στην φτερνα σου
Φευγει μόνο του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2007 :  14:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι αγκαθάκι.
Στο πέλμα, εξωτερική πλευρά, κάτω, ξεκινάει λίγο πιο μπροστά από τον αστράγαλο, και τελειώνει λίγο πίσω από τα δάχτυλα. Δεν πονάει όταν είμαι στις μύτες, μόνο όταν το πατάω.

Μου κάνει εντύπωση διότι πάντα εκεί τρέχω και δεν είχα αισθανθεί κάτι τέτοιο στο παρελθον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2007 :  16:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκει που λες δεν ειναι η πελαματιαια απονευρωση οποτε δεν ειναι αυτο.
Μηπως πατας προς την εξωτερικη πλευρα πιο πολυ και το εχεις απιβαρυνει σταδιακα.
Αν ναι ελεγξε τα παπουτσια σου και αν ειναι πολυ φθαρμενα αλλαξε τα και γενικα να τα αλλαζεις
καθε 1000χλμ περιπου.Αν δεν ειναι ουτε αυτο κοιταξε το πως θα παει και προσπαθησε να τρεχεις σε ηπιοτερες επιφανειες και αν συνεχιστει πηγαινε σε καποιον φυσιοθεραπευτη ή ορθοπεδικο για να προλαβεις τιποτα χειροτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2007 :  11:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ, περνάει σιγά σιγά, γι αυτό και δεν κρίνω σκόπιμο να πάω τώρα σε ορθοπεδικό.

Σάββα thanks, δεν έκανα κάτι διαφορετικό από τις άλλες φορές που τρέχω, στην ίδια διαδρομή. Τα ελέγχω τα παπούτσια, τρέχω εναλλάξ με Kayano και Equalon, και τα δύο είναι σχετικά καινούργια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2007 :  12:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ τοτε keep running.Απλα σε ρωταω γιατι εγω τα ιδια τραβαω με το δικο μου πελμα και πλεον εχω ανακαλυψει ολες τις εκδοχες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2008 :  10:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου παρουσιάστηκε πρόσφατα αντίστοιχο προβλήμα. Νιώθω ενοχλήσεις στο τμήμα του πέλματος που βρίσκεται ακριβώς πίσω από τα δάχτυλα. Για να γίνω πιο σαφής, είναι, μαζί με τη φτέρνα εκείνο το τμήμα που πατάει στο έδαφος αν σηκώσουμε τα δάχτυλα προς τα πάνω. Τα παπούτσια που έχω δεν έχουν κάνει πολλά χιλιόμετρα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ακατάλληλα για το πόδι μου και αυτό να διαπιστώνεται αφού έχω αυξήσει τα χιλιόμετρα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2008 :  15:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Μετά από 7 σχετικά χαλαρά χιλιόμετρα (Π. Φάληρο, παραλιακή - Μαρίνα Αλίμου και πίσω) αισθάνθηκα ελαφρύ πόνο αριστερά στο αριστερό πέλμα. Πονάω όταν το πατάω και σε καμμιά άλλη περίπτωση.
Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι;

Έτρεχα με Kayano, είμαι 1.85, 87kg, υπερπρηνισμός.



Στο γενικότερο πνεύμα των εμπειρικών μας γνώσεων (παθαίνω-ακούω-μαθαίνω αλλά και πάω στον γιατρό πριν μου συμβούν τα χειρότερα...), έλεγξε και το worst case scenario, το οποίο αναφέρω μόνο και μόνο επειδή αναφέρεις οτι τρέχεις σε άσφαλτο : εάν πονάει και όταν το ψηλαφείς-πιέζεις με το δάχτυλό σου στο συγκεκριμμένο σημείο, ίσως πρέπει να βγάλεις κάποια ακτινογραφία. Η περιοχή έχει πολλά μικρά οστίδια, τα οποία παθαίνουν σχετικά εύκολα κάταγμα κόπωσης όταν κάνεις πολύ άσφαλτο. Φίλος το ανακάλυψε στην δεύτερη (!!) ακτινογραφία, τόσο λεπτή ήταν η ρωγμή στο κοκαλάκι που ήθελε πολύ καλή ευκρίνεια ακτινογραφίας και πολύ προσοχή να το διακρίνεις. Είναι μάλλον απίθανο να είναι αυτή η περίπτωσή σου, εφόσον σε πονάει αποκλειστικά μόνο όταν τρέχεις, αλλά εάν επιμείνει ο πόνος τσέκαρέ το. Ο φίλος μου έτρεχε για 1-2 μήνες πριν γίνει ανυπόφορο (τελικά πρήστηκε το πέλμα), με αποτέλεσμα να μείνει 3,5 μήνες εκτός μέχρι να δέσει το κοκαλάκι. Περαστικά ό,τι και νάναι!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2008 :  09:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks, αλλά έχει σταματήσει να με πονάει καιρό τώρα, οπότε δεν του έδωσα σημασία άλλη! Να φανταστείς, είχα ξεχάσει το ποστ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Drummer
Forum-Runner

Greece
60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2008 :  09:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμενα παντος οταν εχω προβλημα με τη μεση πολλες φορες αντανακλα στη πατουσες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostis
Forum-Runner

160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2009 :  18:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακόμα δε ξεμπερδέψαμε με προηγούμενους τραυματισμούς (μηνίσκο- λ.τ.)και μετά την 6η χαλαρή προπόνηση με πονάει η φτέρνα (λές και έχω πατήσει αχινό). Έχουν περάσει 3 μέρες και ελάχιστη βελτίωση έχω δεί.

Θα πάω βέβαια στον γιατρό αλλά κοντεύω να τρελαθώ γιατί λογική εξήγηση δεν βρίσκω.Ούτε τίποτα υπερβολικό προηγήθηκε και 35 μέρες καθόμουν γμτ!!
Δε νομίζω να παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο ότι η τελευταία προπόνηση έγινε σε άσφαλτο γιατί οι άλλες αποκλειστικά σε χόρτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2009 :  23:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostis

Ακόμα δε ξεμπερδέψαμε με προηγούμενους τραυματισμούς (μηνίσκο- λ.τ.)και μετά την 6η χαλαρή προπόνηση με πονάει η φτέρνα (λές και έχω πατήσει αχινό). Έχουν περάσει 3 μέρες και ελάχιστη βελτίωση έχω δεί.

Θα πάω βέβαια στον γιατρό αλλά κοντεύω να τρελαθώ γιατί λογική εξήγηση δεν βρίσκω.Ούτε τίποτα υπερβολικό προηγήθηκε και 35 μέρες καθόμουν γμτ!!
Δε νομίζω να παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο ότι η τελευταία προπόνηση έγινε σε άσφαλτο γιατί οι άλλες αποκλειστικά σε χόρτο.



Μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που είπες : 35 μέρες καθόσουνα και τώρα όλα τα ''συστήματα'' πρέπει να ξαναπάρουν μπρος και να βρουν την παλιά τους αντοχή αλλά και ελαστικότητα. Για κάποιο παράξενο λόγο, αυτό δεν γίνεται αυτόματα για όλα, ιδίως στους μεγάλους σε ηλικία δρομείς που δεν έχουν υποδομή δρομέα από παιδιά (δεν ξέρω αν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία βέβαια).

Σωστά το φαντάστηκες, μιλάω εκ πείρας. Το καλοκαίρι που συνερχόμουνα από τραυματισμό (τώρα πάλι ξανακάνω επάνοδο...), τα πρώτα χαλαρά 2-3 χλμ μέχρι να ζεσταθώ, όλα τα παλιά πονάκια και τραυματισμοί έκαναν systems chek, τα ένοιωθα όλα από λίγο και μετά χάνονταν.

Μέχρι να ξαναβρείς τη φόρμα σου, θάχεις διάφορα πονίδια όσο το σώμα σου προσαρμόζεται πάλι στις παλιές απαιτήσεις σου. Υπομονή!!!


"Eppur si muove"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aleksandra
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2009 :  14:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Οκ τοτε keep running.Απλα σε ρωταω γιατι εγω τα ιδια τραβαω με το δικο μου πελμα και πλεον εχω ανακαλυψει ολες τις εκδοχες.




Μιας και σας βρηκα ευκαιρουσ και ημερομενουσ στα προβληματα...θελω να ρωτησω εχω παθει καταγμα κοπωσης και κανω φυσιοθεραπιες που γινονται και οταν εχεισ πελματιαια απονευρωση...
Η ερωτηση μου ειναι ποτε θα μπορεσω να ξανατρεξω σιγα σιγα...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

njoy the silence
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  15:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πολύ θα το εκτιμούσα
Έχω εδώ και 3 μέρες πολύ έντονο πόνο στο πέλμα, στην εξωτερική πλευρά, όχι ακριβώς κάτω από τον αστράγαλο, πιο μπροστά!
Ο πόνος εμφανίστηκε την Τρίτη, μετά από μια χαλάρη πολύ προπόνηση. Το ξεκούρασα την Τετάρτη, το δοκίμασα πάλι χτές και δεν άντεξα να τρέξω ούτε 5 λεπτά!
Αρχικά πονούσε μόνο όταν το πατούσα και το ακουμπούσα, τώρα με ενοχλεί και όταν κάθομαι, αλλά όταν το πατάω φυσικά πονάει πολύ περισσότερο...Δεν είναι πρησμένο νομίζω, αλλά αισθάνομαι εκεί φαγούρα...
Έψαξα στο δίκτυο και αυτό που βρήκα να το περιγράφει καλύτερα είναι cuboid syndrome! Έχετε καμια ιδέα? Υπάρχει περίπτωση να το τραυμάτισα στο μαραθώνιο? Δεν με ενόχλησε καθόλου μετά το τέλος του αγώνα, ούτε την επόμενη μερα!
Σημειωτέον έτρεξα με παπούτσια που δεν έχουν γράψει ούτε 80 χιλιόμετρα..Αλλά μήπως είναι από αυτο? Έτρεχα 3 χρόνια τώρα με Brooks και το μαραθώνιο τον έτρεξα με Kayano.
Τι είναι τώρα πάλι αυτό?Θέλω να πάω να τρέξω και δεν μπορώ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000