Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο πέλμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  16:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξες στο μαραθώνιο και απορείς γιατί πονάει;
Θα έλεγα να απέχεις απο προπόνηση τουλάχιστον 1 βδομάδα.
Μη βιάζεστε να επανέλθετε σε προπονήσεις ειδικά μετά απο μαραθώνιο και ας μη πονάτε. Μόνο χαλαρό περπάτημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  16:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρίξτε και μια ματιά εδώ για το "μετά" τον μαραθώνιο.
http://www.halhigdon.com/postmarathon/zeroweek0.html

Βέβαια να ξέρετε πως όσο περισσότερη προπόνηση έχει κάνει κάποιος τόσο ευκολώτερη είναι η ανάκαμψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

njoy the silence
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  16:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...
Μα γιατί όμως να απέχω και να κάθομαι αφού δεν αισθάνομουν πόνο και είχα τη διάθεση να τρέξω πάλι?

ο πόνος εμφανίστηκε μετά απο 2 μέρες,όχι την ήμέρα του αγώνα και απλά ανησυχώ γιατί αν πονούσαν και τα 2 πέλματα, θα ήταν απο την κόπωση...
το γεγονός οτι πονάει το ένα μήπως σημαίνει ότι έπαθε κάποια ζημιά?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  17:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιθανότερο είναι η κούραση. Δεν κουράζονται τα πόδια συμμετρικά. Αν π.χ. έτρεχες στην αριστερή πλευρά του δρόμου, το αριστερό πόδι πάταγε πιο χαμηλα από το δεξι και είχε περισσότερη επιβάρυνση. Επίσης το συνηθισμένο είναι να εμφανίζονται τα σημάδια της κούρασης την επόμενη μέρα. Εμένα οι τετρακέφαλοι πιάστηκαν την Δευτέρα (σε διαφορετικό μέρος ο καθένας). Πήγα με τα πόδια στη δουλειά, το ίδιο και την Τρίτη και μετά όλα καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

njoy the silence
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  22:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
OK eyxaristw para poly...as katsw sta ayga mu tote kana 2 meres kai an ponaei akoma th Deytera to epaneksetazume!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ILIAS
Forum-Runner

Switzerland


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  22:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by njoy the silence

...Σημειωτέον έτρεξα με παπούτσια που δεν έχουν γράψει ούτε 80 χιλιόμετρα..Αλλά μήπως είναι από αυτο? Έτρεχα 3 χρόνια τώρα με Brooks και το μαραθώνιο τον έτρεξα με Kayano.




Καλά πως σου ήρθε να τρέξεις με αστρωτα παπούτσια, το λένε ολοι οτι δε πρέπει, το γράφουν ολα τα σάιτ οτι δε πρέπει, αλλα πέρα βρεχει νομίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2009 :  23:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω την πεποίθηση πως τα καινούργια μοντέλα δεν θέλουν πολύ στρώσιμο. Τα 80χμ μου φαίνονται αρκετά. Τα δικά μου τα είχα τρέξει 30 χιλιόμετρα όλα κι όλα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Με τα ίδια χμ. πρωτόβαλα και προηγούμενα παπούτσια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ILIAS
Forum-Runner

Switzerland


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  21:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στρωσιμο μπορεί να μη θελουν παρα πολυ αλλα να τα εχεις δοκιμασει σε ενα long run 32αρι κατα προτίμηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  14:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ILIAS

Στρωσιμο μπορεί να μη θελουν παρα πολυ αλλα να τα εχεις δοκιμασει σε ενα long run 32αρι κατα προτίμηση



Περίπου το ίδιο λέμε. Τα βάζω σ' ένα 20αρι-25αρι δυο τρεις βδομάδες πριν τον αγώνα και σε ένα χαλαρό 10αρι κάποιες μέρες πριν τον αγώνα (για την αίσθηση)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  15:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by njoy the silence

OK eyxaristw para poly...as katsw sta ayga mu tote kana 2 meres kai an ponaei akoma th Deytera to epaneksetazume!!



Στοιχηματίζω πως στα πρώτα χιλιόμετρα της Μαραθώνιας διαδρομής προσπαθούσες να αποφύγεις όσο το δυνατόν τις όποιες λακούβες με νερό έβλεπες στο δρόμο μπροστά σου, ακόμα και ανεβαίνοντας στο πεζοδρόμιο. (χαρακτηριστικό σημείο ο Τύμβος). Αν είμαι σωστός πες μου το για να συνεχίσω παρακάτω...........

N i k a t s T e a m
"Ordo ab Chaos"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

njoy the silence
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  17:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
nikats eeeeeeetsi akribws!!

paidia boh8hste me sas parakalw...an kapoios kserei ti mporei na einai...exw marazwsei pu den mporw na paw na treksw!
ponaw kai pu to pataw, ute na dianoh8w na treksw! exasa toso wraio hliolusto sabbatokyriako pu tha mporusa na paw gia treksimataki

ta kayano den me enoxlhsan katholu!strwmena htan!ute fuskales ebgala, ute me sfiksan, ute oi patuses mas bgalan sklhrynseis, tipota!


Edited by - njoy the silence on 15/11/2009 17:10:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  17:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!
Απλά ξεκούρασέ το όσο περισσότερο μπορείς.
Κάνε το εξης αύριο: Βρες χορτάρι ΕΠΙΠΕΔΟ και καλοστρωμένο. Ξερω πως ακούγεται δύσκολο αλλά κάποιο γήπεδο με συνθετικό χλοοτάπητα θα σε βοηθήσει αφάνταστα.
Ζέστανε το σημείο εκείνο με θερμαντική αλοιφή. Βάλε τις παλιές σου κάλτσες (παλιές Οχι άπλυτες!) και ...πάστωσέ το.
Σιγά-σιγά ξεκίνα να τρεχοπερπατάς. ΘΑ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ. Στην αρχή,μόνο,κατόπιν όσο θα "έρχεται" το πέλμα σου, θα ξεχάσεις τον πόνο. Θα φύγει. Ιιιισα που θα τον ακούς. Αρκεί να ....αντέξεις τα πρώτα λεπτά.
εννοείται πως αν ειναι αφόρητη η πίεση, δεν το ξεκινάς και περιμένεις.
Δεν θα ήθελα να σου συστήσω κάποια φαρμακευτική αγωγή γιατί δεν είμαι γιατρός. ενας ειδικός θα σε συμβούλευε καλύτερα.
ΤΕΛΟΣ, εγώ το (ξανα)έπαθα την Κυριακή (αν αυτό σε ανακουφίζει κάπως...εισαι κακός άνθρωπος!!!!) και σήμερα έτρεξα 5Κ στο 05,13. (έτρεξα και την Παρασκευή πιο χαλαρά)-εκανα αυτά που σου περιγράφω συν κάποια φ. αγωγή που ακολούθησα-.
Μην σκεφτείς να με ενοχλήσεις αν έχεις κάποια απορία....

N i k a t s T e a m
"Ordo ab Chaos"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ILIAS
Forum-Runner

Switzerland


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  22:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by njoy the silence

nikats eeeeeeetsi akribws!!

paidia boh8hste me sas parakalw...an kapoios kserei ti mporei na einai...exw marazwsei pu den mporw na paw na treksw!
ponaw kai pu to pataw, ute na dianoh8w na treksw! exasa toso wraio hliolusto sabbatokyriako pu tha mporusa na paw gia treksimataki

ta kayano den me enoxlhsan katholu!strwmena htan!ute fuskales ebgala, ute me sfiksan, ute oi patuses mas bgalan sklhrynseis, tipota!





Επειδή να πονας τοσο μετα απο μια εβδομαδα καλυτερα να πας σε καποιο ιατρο. Ακόμη και καταγμα κόπωσης στο μεταταρσιο θα μπορουσε να είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

njoy the silence
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
nikats ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Δεν με ανακουφίζει διόλου που το έπαθες και εσύ, με διευκολύνει όμως λίγο γιατί μπορείς να μου πείς τι έκανες για να το ξεπεράσεις
ΙLIA θα πάω αύριο μετά τη δουλειά στον ορθοπεδικό, γιατί φοβάμαι να το ρισκάρω πάλι!Ο προηγούμενος τραυματισμός μου έμαθε πολλά!
Αφού μου πει τί είναι, θα σας ενημερώσω για να μάθει και οποιος άλλος αντιμετωπίζει τέτοιοου τύπου τραυματισμό.

Εύχομαι μόνο να μου πεί ότι και ο nikats και να μπορέσω πολύ σύντομα να ξαναβγω!

Ευχάριστω και πάλι πάρα πολύ

Edited by - njoy the silence on 15/11/2009 23:25:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

njoy the silence
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2009 :  09:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Λοιπόν, πήγα στο γιατρό!οι ακτινογραφίες δεν έδειξαν τίποτα, ο γιατρός φοβήθηκε για κάταγμα κοπώσεως, αλλά ευτυχώς ήταν όλα καλά!

Μου έγραψε φαρμακευτική αγωγή για 10 μέρες. Συνέστησε να πάω να τρέξω μετά από 3 μέρες να το δοκιμάσω και αν δεν πονάει περισσότερο να συνεχίσω την αγωγή και χαλαρή προπόνηση!
Μετά τις 10 μέρες αν υπάρχει ακόμα ενόχληση, το επανεξετάζουμε...
Αυτά για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα!

Και πάλι ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000