Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρολόι για αρχάριο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

vatraxaki
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/11/2016 :  02:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά!

Είμαι ένας αρχάριος δρομέας - με συμμετοχή σε 10χλμ και 20χλμ - και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός ρολογιού με GPS για να μην αναγκάζομαι να κουβαλάω το κινητό. Σκέφτομαι να κατέβω στον μαραθώνιο το 2017 και θα ήθελα κάτι για προπόνηση. Επίσης η μέτρηση παλμών δε με ενδιαφέρει και τόσο, εκτός αν οι πιο έμπειροι δρομείς με συμβουλέψουν για το αντίθετο.

Σημαντικό βέβαια είναι και το low budget.

Travis
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2016 :  10:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ενδιαφερει το gps και δε σε ενδιαφερει ο ελεγχος των παλμων;;Και πανω που θα σου προτεινα ως πιο σημαντικο να παρεις ενα οικονομικο με καρδιοσυχνομετρο και ας μην εχει gps…
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sp4wn
Forum-Runner

Greece


74 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2017 :  21:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
LIDL 6/3/2017 έβγαλε το Crivit στα 22 ευρώ με ζώνη .Δέν έχει GPS . Μόνο καρδιοσυχνόμετρο κ σχετική απόσταση

Δέν είναι ούτε όμορφο , ούτε το καλύτερο που υπάρχει . Αλλά για τη δουλειά που το χρειάζεσαι είναι ΟΚ

Δεν το διαφημίζω , απλά κ γώ ειμαι αρχάριος κ αυτό πήρα !!

Άν πάλι δε σε νοιάζει η ομορφιά κ το θές μόνο για άσκηση έχει βγάλει σε ρόζ το POLAR M400 το Eshop

Αυτά . Ελπίζω να βοήθησα

You Only Live Once ...

Edited by - sp4wn on 06/03/2017 21:25:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostaseco
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2017 :  22:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι είναι απαραίτητη και η ζώνη για μέτρηση των παλμών. Αυτό με είχαν συμβουλεύσει και μένα και άδικο δεν είχαν. Εγώ έχω ένα GARMIN 220 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Υπάρχουν και πιο οικονομικά στην ίδια μάρκα. Νομίζω ότι αφού το τρέξιμο αποτελεί μέρος της ζωής σου αξίζει να πάρεις ρολόι με gps.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sp4wn
Forum-Runner

Greece


74 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2017 :  10:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κ τα δύο που ανέφερα παραπάνω έχουν ζωνη . Απλα το crivit δεν εχει gps . Ωστόσο 200 ευρω για το 220 είναι πολλά για αρχάριο κ τα μεταχειρισμένα ειναι λαχείο


You Only Live Once ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2017 :  11:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, άμα τρέχετε αγώνες των 20 χιλιομέτρων, δεν είστε και τοσο αρχάριοι και σας χρειάζεται ένα καλό ρολόι, που να αντέχει τον ιδρώτα απανωτών προπονήσεων, να πιάνει σήμα εύκολα και να το χάνει δύσκολα, και μόλις διαβάσετε κανένα προπονητικό βιβλίο παραπάνω, θα ενδιαφερθείτε και για τους καρδιακούς σας παλμούς. Μην ξεχνάτε το ρητό "η φτήνια τρώει τον παρά": γιατί θα πάρετε την άχρηστη σαβούρα του Lidl, και πολύ πιο σύντομα απ' ότι φαντάζεστε θα αγοράσετε και το καλό ρολόι, που νομίζατε πως θα γλιτώσετε. Γι' αυτό κοιτάξτε προς τη μεριά των Garmin, Polar, Suunto.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2017 :  11:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
TomTom Runner 2 ή 3

Έχει μετρητή παλμών στον καρπό και είναι ότι ποιο αξιόπιστο υπάρχει σε αυτόν τον τομέα.
Κατά τα άλλα δεν τα πάει άσχημα και στα υπόλοιπα, όπως το GPS του κλειδώνει πολύ γρήγορα και είναι και αρκετά αξιόπιστο.

Από τις καλύτερες entry-level επιλόγές και μπορείς να το βρεις και κάτω από 200 ευρώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2017 :  12:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μετά από 2.5 χρόνια ασχολίας με το τρέξιμο (ερασιτεχνικά πάντα) έχω καταλήξει στο ότι καλύτερα από την αρχή να πάρεις κάτι και καλό, γιατί αλλιώς θα κάνεις διπλες και τριπλές αγορές αργότερα και θα σου έρθει το όλο πακέτο πιο ακριβά.

Για παράδειγμα πήρα ένα φθηνό ρολόι αρχικά, και κατέληξα να έχω αλλάξει 4 ρολόγια, όχι γιατί χάλασαν, αλλά γιατί δεν μου κάλυπταν τις επόμενες απαιτήσεις που είχα όσο προχωρούσα.

Γιατί στην αρχή θες να βλέπεις μόνο χρόνο και απόσταση, αλλά μετά θες να βλέπεις και ρυθμό, θες να βλέπεις και σε τι κατάσταση είναι η καρδιά σου, θες να μεταφέρεις και τις προπονήσεις σου σε κάποια online πλατφόρμα και να κρατάς ιστορικότητα, θες να έχεις πρόσβαση και σε λοιπά μεγέθη της προπόνησης (όπως μήκος διασκελισμού, συχνότητα διασκελισμού, χρόνος επαφής με έδαφος, κτλ κτλ.)

Άρα πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι από ένα ρολόι, και μετά να πας για αντίστοιχη αγορά και να πάρεις το επόμενο μοντέλο από αυτό που καλύπτει τις απαιτήσεις σου.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geronikos
Newbie Forum Runner

Greece


42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2017 :  14:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Garmin forerunner 15, πολυ καλό και αξιοπιστο με γρηγορο κλειδωμα στο GPS, ιδανικό για δρομικά ξεκινηματα.
Θα σε καλυψει σιγουρα για αποστάσεις > 30Κ , ανάλογα βέβαια και των χρόνων που θες να κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2017 :  15:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης και μεταχειρισμένο garmin 305-310 με ζώνη παλμών θα σε κάλυπτε ΠΛΗΡΩΣ ΩΣ ΔΡΟΜΕΑ αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν σε χαλάει το μέγεθος σε σχέση με τα επόμενα μοντέλα.
Και φυσικά θα το βρεις αρκετά φτηνότερο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

disqualified
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2017 :  14:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δεν με βολεύει καθόλου η ζώνη στο στήθος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2017 :  14:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με ενα μεταχειρισμενο Garmin 310XT με GPS και ζωνη παλμών κοντα στα 100 ευρω και δεν θα χρειαστεις κατι περισσότερο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dynamics
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2017 :  16:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sp4wn

LIDL 6/3/2017 έβγαλε το Crivit στα 22 ευρώ με ζώνη .Δέν έχει GPS . Μόνο καρδιοσυχνόμετρο κ σχετική απόσταση

Δέν είναι ούτε όμορφο , ούτε το καλύτερο που υπάρχει . Αλλά για τη δουλειά που το χρειάζεσαι είναι ΟΚ

Δεν το διαφημίζω , απλά κ γώ ειμαι αρχάριος κ αυτό πήρα !!

Άν πάλι δε σε νοιάζει η ομορφιά κ το θές μόνο για άσκηση έχει βγάλει σε ρόζ το POLAR M400 το Eshop

Αυτά . Ελπίζω να βοήθησα

You Only Live Once ...

εχεις email
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2017 :  18:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οπως ειπε ο geronikos,garmin forunner 15 και αν δε βγαινει πλεον νομιζω ειναι το forruner 25.οταν τρεχεις απλα κοιτας καρδιακους παλμους αμα θες να δεις αποσταση πατας ενα κουμπι και μετα το ξανα πας στους καρδιακους παλμους την αποσταση περιπου και τον χρονο με την εμπειρια και μονο θα το κοιταζεις μια στο τοσο η και καθολου μιας που ανα χιλιομετρο σε ειδοποιει με σχετικο ηχο (αλλα δονουνται κι ολας)αυτα και ασε τα LIDL.. ο καθε ενας στο ειδος του.

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HarisPs
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2017 :  21:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα χρειαστείς ρολόι που να κρατάει τουλάχιστον ρυθμό, απόσταση και παλμούς. Να ξέρεις που βρίσκεσαι και πόσο ζορίζεις το σύστημα...
Θα προτείνω και εγώ όπως οι άλλοι το Garmin Forerunner 15. Είναι εξαιρετικό ρολόι για αρχή. Το έχω πάνω από ένα χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Γρήγορο GPS και αρκετά ακριβές. Καλή μπαταρία. Τρώει κάποια κολλήματα αλλά είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις. Η ζώνη για παλμούς είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Ούτε εγώ την άντεχα αλλά τελικά την ψιλοσυνήθισα...
Το Garmin Connect είναι καλή πλατφόρμα και συνδέεται με apps όπως το Strava και δίνει αρκετές πληροφορίες για να αναλύσεις τα τρεξίματά σου μετά και να δεις πως πας. (υπόψην, θέλει καλώδιο για να συγχρονίσει με το Garmin Connect, αλλά είναι πολύ απλή η διασύνδεση...)
Πλέον εγώ σιγά σιγά μπαίνω και στο χωρό της ποδηλασίας όποτε ίσως γυρίσω σε FR235 μιας και το 15άρι είναι μόνο για τρέξιμο.

Ελπίζω να βοήθησα, καλά τρεξίματα.

---------
Σημασία δεν έχει το ταξίδι, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000