Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 12-11-2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  10:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πανω απο 3ωρο προπονηση ειναι μαλλον υπερβολικη κατα την ταπεινη μου γνωμη..κι οι ανηφορες καλο ειναι να συνδυαζονται με κατηφορες

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  11:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η συγκεκριμένη διαδρομή έχει τόση κατηφόρα όση και ανηφόρα. Πολλή περισσότερη μάλλον από ότι χρειάζεται, γιατί τα γόνατα από κάποιο σημείο και μετά δεινοπαθούν ...

quote:
Originally posted by dpkouk

πανω απο 3ωρο προπονηση ειναι μαλλον υπερβολικη κατα την ταπεινη μου γνωμη..κι οι ανηφορες καλο ειναι να συνδυαζονται με κατηφορες

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  15:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόγραμμα σύγχρονο (adidas)δίνει long run 3:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  16:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!
Το θέμα με τα long runs είναι όντως πολύ μεγάλο και σηκώνει πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις.

Κατ’αρχάς, υπάρχει το πρωτόκολλο των επαγγελματιών, το οποίο ωστόσο δεν είναι δυνατό να ακολουθηθεί από ερασιτέχνες για διάφορους λόγους, τόσο λόγω σωματικής ανεπάρκειας, εν συγκρίσει με τους elite, οι οποίες αφορούν στην σαφώς χειρότερη σωματική κατάσταση των ερασιτεχνών και πολλές φορές και στην ηλικία τους, όσο και λόγω διαφορετικών υποχρεώσεων στην καθημερινότητα τους – και αναφέρομαι κυρίως σε εργασία, οικογενειακές υποχρεώσεις.
Ωστόσο, το πρωτόκολλο έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι όμοιο για τους επαγγελματίες και, θεωρώ, μπορεί να διαφέρει ανά περίπτωση elite αθλητή μόνο κατ’ελάχιστο και πάντοτε με σαφώς τεκμηριωμένη απόφαση προπονητή που θα βασίζεται σε απτά ευρήματα.

Τώρα, ως προς τους ερασιτέχνες, τα πράγματα γίνονται μάλλον χαοτικά.
Διακρίνω τουλάχιστον τις ακόλουθες περιπτώσεις ερασιτεχνών:
• Εντελώς αρχάριους (ή με ένα μαραθώνιο στα πόδια), οι οποίοι ναι μεν θέλουν long runs στα πόδια τους, αλλά όχι τέτοια που να τους οδηγήσουν στο να καρφώνουν κάθε εβδομάδα (λόγω του ότι είναι ασυνήθιστοι). Εκεί, θα έλεγα πολύ αργά lrs και όχι πάνω από 2.30’ σε καμμία περίπτωση, ας βγει και 20 χλμ η απόσταση.
• Αρχάριους με δύο έως τρεις μαραθώνιους στα πόδια τους ή όσους σκοπεύουν σε αργούς σχετικά χρόνους, οι οποίοι θεωρώ ότι περισσότερο όφελος θα έχουν από 3 lrs γύρω στις 3.00 – 3.30 ώρες αλλά πάντοτε με (πολύ) αργό pace και υπό την προϋπόθεση ότι αισθάνονται καλά στο τέλος του lr.
• Εμπειρότερους δρομείς με στόχο κάπου στις 3.30’ ώρες, οι οποίοι θεωρώ ότι έχουν να ωφεληθούν από συχνά lrs περίπου 2.30-2.45 ωρών με pace κάπου 30’’ αργότερο από marathon pace και ίσως σε κάποια με λίγα χλμ στο marathon pace
• Έμπειρους και γρήγορους δρομείς (sub 3 ή λίγα λεπτά πάνω από 3 ώρες), οι οποίοι εκτιμώ ότι θα έχουν όφελος με 3-4 lrs διάρκειας 2.30 ωρών με pace μεσοσταθμικά 7%-10% πιο αργό από το marathon pace και με 3-4 κομμάτια άνω της ώρας πάνω στο marathon pace (με ζέσταμα / αποθεραπεία προστιθέμενα και όχι συμπεριλαμβανόμενα στο χρόνο του marathon pace).

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και διάφορες άλλες παράμετροι. Ενδεικτικά, μπορεί να έχουμε γρήγορους δρομείς που όμως έχουν ευπάθειες / παλαιότερους τραυματισμούς κλπ, ή δρομείς που βγάζουν ultras με άνεση – τηρουμένων συνθηκών – αλλά απλά δεν έχουν τον τρόπο να κρατήσουν το marathon pace που θα αντιστοιχούσε σε άτομο με άνεση να τρέχει αργά μεν αλλά για 8 και 10 και 12 ώρες συνεχόμενα.

Προσωπικά, είμαι της γνώμης ότι ένα πολύ μεγάλο σε χρονική διάρκεια (π.χ. 3.30΄ ώρες) αλλά σε πολύ αργό pace long run μια φορά κάθε 4-5 εβδομάδες σε «κουφές» περιόδους, μόνο καλό κάνει σε εμπειρότερους και γρηγορότερους δρομείς, πάντοτε βεβαίως εφόσον δεν υπάρχουν ευπάθειες.

Κλείνοντας, θα πρέπει να πω ότι αυτά είναι αμιγώς δικές μου σκέψεις και διαπιστώσεις. Δεν έχω ακαδημαϊκές γνώσεις – ούτε και εμπειρικές προπονητικές – επί του αντικειμένου και κατά βάσει τα έχω μάθει πάνω σε ενέργειες ή παραλείψεις που έγιναν σε δικές μου προετοιμασίες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  17:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Hermes Αυτό θα πει ανάλυση. Νομίζω ο καθένας μας μπορεί να ταυτιστεί με κάποια κατηγορία δρομέων και να πάρει ιδέες για προπόνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  19:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μια χαρα αναλυση

γενικα προσαρμογες σε σωμα κ μυαλο χρειαζονται κι αυτο δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη ουτε απο τη μια προπονητικη περιοδο στην αλλη..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  11:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να θέλω να αλλάξω την ατζέντα της συζήτησης (πολύ ενδιαφέρον το θέμα του LR), απλά να καταθέσω κάποιες σκέψεις/ευτράπελα/παραλειπόμενα τα οποία, μιας και αφορούν στον ΑΜΑ, αναγκαστικά θα πρέπει να μπουν εδώ. Έχουμε και λέμε:

- Κάτι θα πρέπει να γίνει με την τοποθεσία παραλαβής των BIBS/συμμετοχών. Με την έννοια ότι όσο όμορφη και να είναι η τοποθεσία του ΤΒΝ, δε γίνεται να θέλω για το πάνε-έλα από τη Ν. Μάκρη όσο χρόνο χρειάστηκα για να κατέβω από τη Θεσσαλονίκη. Ας το πάνε στο ΟΑΚΑ που έχει πρόσβαση το μετρό, ξέρω γω, ή ας είναι περισσότερα τα σημεία παραλαβής ή δεν ξέρω και γω τι. Μεγάλο μανίκι η όλη φάση και μάλιστα αχρείαστο μία ή δύο μέρες πριν τέτοιον αγώνα.

- Είχα μια μυστήρια συνάντηση με τον (καθόλα σεβαστό και μεγάλο πρότυπο αθλητή) Γιάννη Κούρο. Βασικά, αρχικά τον προσπέρασα γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι είναι αυτός, σε δέκατα, όμως, αποφάσισα να γυρίσω και να του ζητήσω ένα αυτόγραφο. Εκεί είχε μια πολύ περίεργη αντίδραση στην ερώτησή μου "να σας ζητήσω μία χάρη;", η οποία κλιμακώθηκε όταν απάντησα καταφατικά στο αν ανείκω σε κάποιον ΣΔΥ, όπου άρχισε να μου λέει ότι όλοι οι ΣΔΥ είναι τσαρλατάνοι και κάποια ακατάληπτα σχετικά με το Αιγάλεο ή το Χαϊδάρι - δεν πολυκατάλαβα. Μετά τον πήρε κάποιος υπεύθυνος και κάπως έτσι έληξε άδοξα η συνάντησή μας.

- Το πιο αστείο σκηνικό στην όλη διοργάνωση ήταν τα τρυφερά τετ α τετ που είχαν όσοι προσπαθούσαν να ανακουφήσουν την κύστη τους στα βραχάκια πάνω από το γήπεδο με άτομα που είχαν άλλη, σαφώς βαρύτερη υπηρεσία (heavy duty), πίσω από τα θαμνάκια. "Γειά σου!", τους έκανες, "καλό αγώνα!" απαντούσαν, πρωτού κάποιο χαρακτηριστικό ηχητικό εφέ (τύπου "πριτς") ντύσει ρομαντικά την όλη ατμόσφαιρα...


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  12:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
RiffRaff καλημέρα!!! :D
Μέχρι το 2012 η EXPO ήταν στο Ζάππειο και ήταν τέλεια! Μετά, μεγάλωσαν τα μεγέθη ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο οπότε πήγε εκεί που πήγε, όπου όντως δεν έχει και την ευκολότερη πρόσβαση, ιδιαιτέρως για κάποιον που δεν μένει μόνιμα ΑΘήνα...
Φίλε, ως προς την λίπανση των χωραφιών, είναι όντως μια περίσταση ρωμαϊκής "ελευθεριότητας" :D :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  14:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οσο για τον κουρο, αν ψαχτεις σε διαφορα νηματα του φορουμ θα σου λυθουν ολες οι αποριες

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  22:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πονεμένη ιστορία για το σημείο παραλαβής αριθμών!! το έχω θέση αρκετές φορές !!! στο φόρουμ !!!
2005 πρώτη φορά στο κλειστό του ται κβο ντο !!!και πάλι
2013-17, 2006 στο κλειστό του Ελληνικού !! αεροδρόμιο !!!
Ένα δεύτερο μικρό ταξίδι !! ωραίο όταν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου και κούρασης!!
Ίσως πρέπει να ξαναπάει στο Ζάππειο και η έκθεση-περίπτερα να γίνει εξωτερικά στον περιβάλλον χώρο σε καλυπτόμενη από μεγάλες θερμαινόμενες τέντες-σκηνές όπως σε εκθέσεις του εξωτερικού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  08:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
skyrunner πολλά +
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  08:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απειρα λαικ που λενε κ στο φβ...το Ζαππειο ειναι κεντρικοτατα κριμα που το πηραν απο κει..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  09:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά θα διαφωνήσω... Το μόνο θετικό στο Ζάππειο είναι η τοποθεσία του, κατά τα άλλα είναι υπερβολικά μικρό για να εξυπηρετήσει τόσο μεγάλο όγκο εκθετών και επισκεπτών. Και ο καιρός δεν βοηθάει να γίνει η έκθεση έξω, όπως στον ημί της άνοιξης. Έχω πάει σε 2 εκθέσεις στο εξωτερικό (Πράγα και Γκέτεμποργκ) και εκεί οι εκθέσεις ήταν πολύ μικρές. Στο TaeKwonDo ο χώρος είναι άπειρος, τόσο μέσα όσο και στον περιβάλλοντα χώρο.
Και, όπως και να το κάνουμε, κατά κάποιο τρόπο χαίρομαι που έστω κ έτσι αξιοποιείται ένα από τα πολλά (και δυστυχώς αναξιοποίητα) Ολυμπιακά ακίνητα. Και δεν μένω κοντά, κάθε άλλο, προς τα βόρεια μένω... Αλλά είναι τελετουργικό, θα πάω κυρίως για τη βόλτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  10:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@than: Έχεις κάποια point στο σκεπτικό σου, αλλά επειδή μιλάμε για έναν αγώνα/αθλητικό γεγονός και όχι για ένα επιχειρηματικό event πάνω από όλα θα πρέπει να μπαίνει η άνεση/προστασία των αθλητών. Το πιο απλό να σου πω, εγώ μπαίνοντας κατά σειρά σε ΚΤΕΛ/μετρό/τραμ και τούμπαλιν για πάνω από 4 ώρες διαδρομής εκτέθηκα σε ένα μεγάλο μικροβιακό φορτίο εντός ιδιαίτερα κλειστών χώρων που θα μπορούσε να με φέρει αντιμέτωπο με μια ίωση τη μέρα του αγώνα. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, νομίζω είναι κοινός τόπος ότι την τελευταία εβδομάδα αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα ΜΜΜ και τους κλειστούς χώρους με μεγάλη συσσώρευση ατόμων. Για να μην αναφέρω ότι έτσι όπως έχει δομηθεί η έκθεση, υποχρεούσαι να κάνεις τεράστιους κύκλους μέχρι να πάρεις το BIB και το μπλουζάκι, χάνοντας άπειρο χρόνο, ο οποίος δεν περισσεύει σε όσους έχουν ταξιδέψει από αλλού το Σάββατο. Γενικά, εγώ θα πρότεινα, αν θέλουν να το κρατήσουν στο ΤΒΝ, να έχει η διοργάνωση ειδικά δρομολόγια για τον εκθεσιακό χώρο. Θεωρώ ότι το κόστος θα μπορούσε να καλυφθεί από χορηγίες, με διαφημίσεις τόσο στο εξωτερικό του λεωφορείου όσο και στο εσωτερικό του (πιο εξειδικευμένες αυτές, που θα αφορούν τους υπό μετακίνηση). If there is will, there's always a way...


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  18:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οπως κ να χει το θεμα ,μεγαλη πικρα η τοποθεσια του ταε κβο ντο.ειδικα για εμας που ερχομαστε απο μακρια.εχω αναπροσαρμοσει το προγραμμα μου ειδικα γιαυτο κατα μια μερα παραπανω.οποιος εχει δοκιμασει να ερθει απο μακρια με αεροπλανο η πλοιο η κτελ κ να παει ταεκβοντο κ να τρεξει την επομενη,ξερει!!σιγουρα το ζαππειο ειναι μικρο .αλλα νομιζω οτι αν ψαχτει σωστα το θεμα καποιος χωρος θα υπαρχει ποιο κοντα στο κεντρο.καθε χρονο βλεπω πολους ξενους να δυσανασχετουν με το ολο θεμα της μακριας μεταφορας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000