Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 12-11-2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2017 :  21:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

έτσι γίνεται συνήθως...

quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

Γιατί αναρωτιέστε για το καιρό; Το πιθανότερο είναι οτι τις επόμενες ημέρες και μέχρι και το Σάββατο πριν τον αγώνα θα έχει κρύα, βροχές και αέρηδες και τη Κυριακή το πρωί που θα είναι να τρέξουμε, θα λιώνουν και οι πέτρες !





Κλασική διαδρομή, κλασικός και ο καιρός.
Τον καιρό που θα έχει αύριο το πρωί θα τον θέλαμε σε 2 εβδομάδες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Runninger
Newbie Forum Runner

Greece


24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2017 :  13:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θυμάμαι πριν από 2 χρόνια που έλεγαν ότι θα έχει βροχές. Στα social κάποιοι κορόιδευαν, ένα που θυμάμαι ήταν ότι οι δρομείς να ξέρουν να κάνουν και απλωτές.
Τελικά είχε πολύ ζέστη και ο καιρός χάλασε μετά τις 2μμ.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να εμπιστευτούμε τις προβλέψεις της προηγούμενης ημέρας. Την ώρα που τρέχουμε προσαρμόζουμε την ένταση βάση των αντικειμενικών (θερμοκρασία, υγρασία, ηλιοφάνεια) και υποκειμενικών (δηλ. πως αισθανόμαστε) συνθηκών που επικρατούν και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε ή εν πάσει περιπτώσει ότι καλύτερο εκείνη την ώρα που τρέχουμε νιώθουμε ότι είναι καλύτερο. Γιατί μην ξεχνάμε ότι στις μεγάλες αποστάσεις πολλές φορές οι συνθήκες δεν είναι τόσο ιδανικές και πλέον γίνεται αγώνας επιβίωσης, και ο τερματισμός είναι ο μόνος στόχος και ξεχνάμε ρυθμούς.

Και επίσης να θυμίσω εδώ ότι οι προπονήσεις και το LR ξεκινάνε στις 6 - 7 και τελειώνουν στις 9-11 με θερινή ώρα ενώ ο αγώνας είναι μόλις 2 εβδομάδες μετά την αλλαγή της ώρας και ξεκινάει στις 9 (δηλαδή 10 θερινή ώρα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  09:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!
Ενόψει του ΚΜΑ, θα βρίσκομαι στη Ν. Μάκρη από την Πέμπτη το βράδυ, άρα Παρασκευή και Σάββατο θα ταχω εκεί ελεύθερα. Επειδή, γενικά, το κολύμπι (στη θάλασσα) είναι η μεγάλη μου αγάπη και συνηθίζω να κολυμπάω και τέτοια εποχή όταν βρω ευκαιρία, πόσο επίφοβο θα ήταν ενεργειακά να μπω από ένα 20λεπτο κάθε μέρα στο νερό, μιας και τη θάλασσα θα την έχω δίπλα μου;


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  10:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!
Ενόψει του ΚΜΑ, θα βρίσκομαι στη Ν. Μάκρη από την Πέμπτη το βράδυ, άρα Παρασκευή και Σάββατο θα ταχω εκεί ελεύθερα. Επειδή, γενικά, το κολύμπι (στη θάλασσα) είναι η μεγάλη μου αγάπη και συνηθίζω να κολυμπάω και τέτοια εποχή όταν βρω ευκαιρία, πόσο επίφοβο θα ήταν ενεργειακά να μπω από ένα 20λεπτο κάθε μέρα στο νερό, μιας και τη θάλασσα θα την έχω δίπλα μου;


--------------------------
Run-time Error



Καθόλου.Ισα ισα,θα σε χαλαρώσει και θα σε αποφορτίσει.Αυτό κάνω και εγω κάθε χρόνο

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  11:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!
Ενόψει του ΚΜΑ, θα βρίσκομαι στη Ν. Μάκρη από την Πέμπτη το βράδυ, άρα Παρασκευή και Σάββατο θα ταχω εκεί ελεύθερα. Επειδή, γενικά, το κολύμπι (στη θάλασσα) είναι η μεγάλη μου αγάπη και συνηθίζω να κολυμπάω και τέτοια εποχή όταν βρω ευκαιρία, πόσο επίφοβο θα ήταν ενεργειακά να μπω από ένα 20λεπτο κάθε μέρα στο νερό, μιας και τη θάλασσα θα την έχω δίπλα μου;


--------------------------
Run-time Error



Καθόλου.Ισα ισα,θα σε χαλαρώσει και θα σε αποφορτίσει.Αυτό κάνω και εγω κάθε χρόνο

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.




Τέλεια! Αφού πήραμε έγκριση από master, το μόνο που μένει είναι να μη βρέχει!


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  08:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όμως την παραμονή του αγώνα, το κολύμπι να είναι όσο ποιο κοντά σε 24ώρες διαφορά από την εκκίνηση του αγώνα !!!! αλλιώς προσθέτει επιπλέον επιβάρυνση, και μην σε ξεγελάσει η χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το καλοκαίρι χάνεις πάλι ηλεκτρολύτες !!!

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!
Ενόψει του ΚΜΑ, θα βρίσκομαι στη Ν. Μάκρη από την Πέμπτη το βράδυ, άρα Παρασκευή και Σάββατο θα ταχω εκεί ελεύθερα. Επειδή, γενικά, το κολύμπι (στη θάλασσα) είναι η μεγάλη μου αγάπη και συνηθίζω να κολυμπάω και τέτοια εποχή όταν βρω ευκαιρία, πόσο επίφοβο θα ήταν ενεργειακά να μπω από ένα 20λεπτο κάθε μέρα στο νερό, μιας και τη θάλασσα θα την έχω δίπλα μου;


--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  15:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από την αρχική "μάπα" του meteo.gr:

"Για τον Νοέμβριο 2017, εκτιμάται ότι το πρώτο εικοσαήμερο θερμοκρασία θα κυμανθεί σε επίπεδα χαμηλότερα των κλιματικών τιμών.
Οι βροχοπτώσεις αναμένονται να είναι χαμηλότερες από τις κλιματικές τιμές το πρώτο δεκαήμερο ενω στη συνέχεια αναμένονται αρκετές βροχές."

Ασαφές και ενδεχομένως ευμετάβλητο, αλλά μια πρόγευση...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  15:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε ξέρω τι γνώμη έχει και ο φίλος weatherman που είναι μετεωρολόγος, εγώ πάντως για τον καιρό εμπιστεύομαι πρώτα και πάνω από όλους τον μέγα δάσκαλο Ζιακόπουλο (http://ziakopoulos.blogspot.gr/) και σε δεύτερο επίπεδο τον Αρναούτογλου, ο οποίος μπορεί να μην είναι μετεωρολόγος ακριβώς, αλλά είναι πάντα μετρημένος σε αυτά που λέει, χωρίς πηγαίους τίτλους, παχιά λόγια και πρόλογο (που λέμε και στη Σαλονίκη). Σε γενικές γραμμές, αρχές της επόμενες βδομάδας θα αρχίσει να (δια)φαίνεται η τάση του καιρού και Τετάρτη-Πέμπτη θα μπορούμε να έχουμε μια πιο ασφαλή πρόβλεψη. Για τους ανυπόμονους, υπάρχουν και οι προβλέψεις του GFS στα 850 hpa (http://www.meteothes.gr/wxforecast-gfs.php), οι οποίες μπορούν να δώσουν πολύ πολύ γενικές πληροφορίες (τύπου αν θα προσεγγίσει τον ευρύτερο ελλαδικό χώρο μιας θερμή/ψυχρή μάζα, κτλ.).


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harris_vak
Forum-Runner

Greece
73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  22:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γνωρίζουμε τι ώρα φεύγουν τα λεωφορεία απο μετρό Ευαγγελισμός και αν υπάρχουν επαρκείς θέσεις για Μαραθώνα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  00:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by harris_vak

γνωρίζουμε τι ώρα φεύγουν τα λεωφορεία απο μετρό Ευαγγελισμός και αν υπάρχουν επαρκείς θέσεις για Μαραθώνα;





Αν θυμάμαι καλα, καθε χρονο φεύγουν απο τος 5:00 μέχρι τις 6:00. Φεύγει το ενα λεωφορείο πισω απο το αλλο. Μην ανησυχείς, εχει θέσεις για όλους. 😂
Κι εγω απο Ευαγγελισμο το παίρνω. Εχει πλάκα οτι ξεμυταω απο το σπίτι με τη φόρμα πρωι πρωι ενώ κάποιοι άλλοι στο Κολωνάκι, ειναι ντυμένοι για τα clubάξια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  09:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by harris_vak

γνωρίζουμε τι ώρα φεύγουν τα λεωφορεία απο μετρό Ευαγγελισμός και αν υπάρχουν επαρκείς θέσεις για Μαραθώνα;



http://www.athensauthenticmarathon.gr/site/files/technical/technical_instructions_gr.pdf?lbisphpreq=1

Η (απευθείας και χωρίς ενδιάμεσες στάσεις) μεταφορά γίνεται με λεωφορεία ταυτόχρονα από έξι (6) διαφορετικά σημεία στο κέντρο της Αθήνας, από τις 5:30 π.μ. έως τις 6:45 π.μ. Μετά τις 6:45 π.μ. δεν είναι δυνατή η μεταφορά των συμμετεχόντων με μεταφορικά μέσα της Οργανωτικής Επιτροπής. Προσοχή: για λόγους οργανωτικούς η τελευταία αναχώρηση πούλμαν από το σταθμό Συγγρού – Φιξ θα γίνει στις 06:15.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  09:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρήκα σχεδόν κατά τύχη την λίστα εκκίνησης. Ίσως να μην είναι η οριστική διότι δεν έχει ανέβει επίσημα στην ιστοσελίδα του μαραθωνίου.

http://www.athensauthenticmarathon.gr/entries/index.php/start-list-marathon



__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TakisV
Forum-Runner

Greece


86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  09:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bladerunner

Βρήκα σχεδόν κατά τύχη την λίστα εκκίνησης. Ίσως να μην είναι η οριστική διότι δεν έχει ανέβει επίσημα στην ιστοσελίδα του μαραθωνίου.

http://www.athensauthenticmarathon.gr/entries/index.php/start-list-marathon



__________________________
Think faster than you ride





καλημέρα.

Ισχύει. Την είδα κι εγώ κι ανέβασα πίεση. Κάποιοι για να πάρουν καλή θέση σε μπλοκ, δήλωσαν χρόνους σε αγώνα μαραθωνίου χωρίς καν να έχουν τρέξει τέτοια απόσταση. Και ο ένας είναι και πρόεδρος συλλόγου. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!

Αυτός που γνωρίζει να μιλά, γνωρίζει και πότε να το κάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  10:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by TakisV
Κάποιοι για να πάρουν καλή θέση σε μπλοκ, δήλωσαν χρόνους σε αγώνα μαραθωνίου χωρίς καν να έχουν τρέξει τέτοια απόσταση.



Γι αυτό κι εγώ φέτος θα σταθώ όσο πιο μπροστά μπορώ στο block μου (5ο), ώστε να μη χρειάζεται ούτε να αποσυντονιστώ αλλά ούτε και να κάνω ελιγμούς.

Έχει και το καλό του βέβαια... Στις ανηφόρες του Πικερμίου περνάς ένα σωρό κόσμο που περπατάει και παραμυθιάζεσαι ότι πας γρήγορα!

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  11:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το link to κλείδωσαν :)
Έχω την εντύπωση όμως ότι τα μπλοκ δεν ήταν τα τελικά. Στο 1ο μπλοκ ήταν μόνο 3 Κινέζοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000