Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μετά τον ΑΜΑ τι και πότε ; ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/11/2016 :  11:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί ϕίλοι, παρακαλώ την άποψη σας για τον προβληματισμό μου.

 

Φέτος κατάϕερα και τερμάτισα τον ΑΜΑ σε χρόνο 4:50 αϕού μια ίωση  με ταλαιπώρησε μέχρι και τρεις ημέρες πριν τον αγώνα, τελικά όμως τα κατάϕερα έστω και αργότερα από όσο υπολόγιζα!

Η προετοιμασία είχε ολοκληρωθεί χωρίς προβλήματα με περίπου 55 χλμ την εβδομάδα.

 

Τώρα μετά από 2 εβδομάδες αποχης άρχισα και παλι να τρέχω με αργό ρυθμό και 25 χλμ την εβδομάδα.

 

Σκέϕτομαι να βάλω στόχο κάποιον μαραθώνιο τον Μάρτιο που ξεκινάει η "σεζον", πιστεύετε ότι είναι αρκετό το διάστημα μεταξύ των 2 μαραθώνιων για να μην ϕορτωθεί υπερβολικά το σώμα μου και για να μην πάθω καμιά ζημια;

 

Σαν πρόγραμμα έχω στο μυαλό μου κάτι ανάλογο με αυτό που ακολούθησα σε ανάλογο εβδομαδιαίο όγκο ίσως  έως  60 χλμ  την εβδομάδα με 4 προπονήσεις και ρυθμούς λίγο πιο γρήγορους, δηλαδη να βγάζω τα LR στα 10-15"/χλμ πιο γρήγορα και ίσωςμια διαλειμματικη κάθε2 εβδομάδες.

 

Ποια η γνώμη σας;

Οποιοδήποτε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  13:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποσο χρονων εισαι;
Γιατι να φορτωσεις στο σωμα σου και αλλη κουραση με εναν ακομα μαραθωνιο;Ενας μαραθωνιος την ανοιξη (πχ Μ.Αλεξανδρος 2/4) σημαινει εναρξη προετοιμασιας απο την ερχομενη βδομαδα (17 βδομαδες).
Εγω θα προτεινα (και θα κανω) καποιον ημι στην ανοιξη.Βελτιωση ταχυτητας σε 10αρι και τελος σε ημι πιστευω μπορουν να οδηγησουν σε βελτιωση του μαραθωνιου.
Καλη συνεχεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  13:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία απορία έχω. Γράφεις "Τώρα μετά από 2 εβδομάδες αποχης άρχισα και παλι να τρέχω με αργό ρυθμό και 25 χλμ την εβδομάδα". Οι 2 εβδομάδες πέρασαν σήμερα. Πότε πρόλαβες και έκανες και 25χλμ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  16:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Ποσο χρονων εισαι;
Γιατι να φορτωσεις στο σωμα σου και αλλη κουραση με εναν ακομα μαραθωνιο;Ενας μαραθωνιος την ανοιξη (πχ Μ.Αλεξανδρος 2/4) σημαινει εναρξη προετοιμασιας απο την ερχομενη βδομαδα (17 βδομαδες).
Εγω θα προτεινα (και θα κανω) καποιον ημι στην ανοιξη.Βελτιωση ταχυτητας σε 10αρι και τελος σε ημι πιστευω μπορουν να οδηγησουν σε βελτιωση του μαραθωνιου.
Καλη συνεχεια!




Ζωή να έχω έφτασα αισίως τα 41 έτη!

Ο λογος που σκέφτομαι να τρέξω τον Μάρτιο είναι γιατί η προετοιμασία θα βγει πιο εύκολα τώρα μετά την ολοκλήρωση του ΆΜΑ. Επίσης, θέλω να πιάσω επιτέλους έναν χρόνο γύρω στις 4 ώρες, μην ρωτήσετε γιατί πρόκειται για προσωπικο στοχο/στοίχημα που πιστεύω ότι το έχω !

BTW τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας τον έκανα πέρσι σε 1:46 και με βάση αυτό καθώς και τα LR που έκανα γύρω στο 06:00/χλμ νομίζω ότι είμαι κοντά στον στόχο μου.


Όντως σήμερα κλείνουν 2 εβδομάδες από τον ΑΜΑ, κάπου έχασα τις μέρες χαχαχα. Έκανα σε 3 προπονήσεις 22 χλμ ξεκινώντας την Τετάρτη που μας πέρασε .
Έχω ελεύθερο χρόνο που πρέπει να τον καλύψω, τι να κάνω να πάω για καφέδες;;;;

Και μου το λένε οι φίλοι, αρρώστια αυτό το τρέξιμο

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  16:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mε 1:46 τον ημι της Αθηνας, αν κανεις καλη προετοιμασια θεωρω πως θα μπορεσεις να κανεις το sub4 την ανοιξη. Πορεινομενος μαραθωνιος της Θεσσαλονικης 2/4 που ειναι ο πιο ευκολος απ ολους και ο πιο δευτερος πιο αργα σε ημερομηνια απο τωρα. Ξεκινας σιγα σιγα την προετοιμασια σου απο αυριο, βασικο να βαζεις ενα τεμπο απο 30 εως 40 λεπτα (6 με 8 χλμ) στο 5 -5:10 καθε εβδομαδα και αρκετα LRs γιατι φαινεται οτι εκει υστερεις, την ταχυτητα την εχεις βασει του ημι σου, χλμ χρειαζεσαι. Οι διαλειμματικες δεν ειναι απαραιτητες για το χρονο που θες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  16:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης τα LR δε χρειαζεται να τα βγαζεις πιο γρηγορα, το μονο που θα πετυχεις θα ειναι να κουραστεις και να μην εχεις δυναμεις να βγαζεις τις αλλες προπονησεις. Για sub 4 ενας ρυθμος στο 6-6:10 ειναι μια χαρα. Αυτο που μπορεις (και θα ελεγα πρεπει να κανεις) ειναι σε καποια LRs (οχι σε ολα και κουραστεις) να βαζεις μερικα χλμ σε MP, δηλ. αν κανεις ενα 25αρι να κανεις τα 15 σε 6-6:10, τα επομενα 8 σε MP (5:35-5:40) και τα επομενα 2 χαλαρα για αποθεραπεια. Το ιδιο και σε ανα 30αρι, 18 αργα, 10 ΜP, 2 χαλαρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2016 :  21:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατι σκεφτεσαι να κανεις δυο μαραθωνιους το χρονο?
Ακομα και οι επαγγελματιες δρομεις το αποφευγουν... Ισως θα ηταν προτιμοτερο να βελτιωσεις την υποδομη σου ως δρομεας και να βελτιωθει η επιδοση σου του χρονου, και αν δεν αντεχεις χωρις αγωνες δοξα το Θεο εχει πολλους καθε εβδομαδα φυσικα μικροτερης αποστασης απο εναν μαραθωνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2016 :  19:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο λόγος που σκέφτομαι για μαραθώνιο απο τα μεσα Μαρτίου και μετά είναι για πολλούς λόγους οπως:
- κίνητρο για προπόνηση με συγκεκριμένο στόχο
- να εκμεταλλευτώ την προηγούμενη προετοιμασία, το momentum
- να κυνηγήσω το 4ωρο
- να γεμίσω τις ημέρες μου εποικοδομητικά
- να παραμείνω σε "υψηλό" επίπεδο με βάση τα δεδομένα μου


Ξέχασα να αναφέρω ότι οι προπονήσεις που κάνω τώρα είναι σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς περί το 6:30/χλμ και μέχρι 8-9 χλμ και έτσι θα συνεχίσω για αυτή την εβδομάδα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2016 :  19:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν εχεις αποφασισει να τρεξεις σωνει και καλα μαραθωνιο τιποτα δεν σε σταματα , αν θελεις ομως να λαβης υποψιν σου τις γνωμες παλαιοτερων δρομεων, μην βιαζεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2016 :  21:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατί όχι το Βελιγράδι? είναι 22/4... μπορείς να κάνεις την αποθεραπεία σ όλο το Δεκέμβριο και από το νέο έτος μπαίνεις σε τρυπάκι...
παντως, σε γενικές γραμμές, ένας μαραθώνιος το χρόνο είναι αρκετός - ΄τώρα, αν μια χρονιά κάνεις 2, δεν χάνεται ο κόσμος, μιλάμε για τον κανόνα, όχι για την εξαίρεση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2016 :  22:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgos1965

Αν εχεις αποφασισει να τρεξεις σωνει και καλα μαραθωνιο τιποτα δεν σε σταματα , αν θελεις ομως να λαβης υποψιν σου τις γνωμες παλαιοτερων δρομεων, μην βιαζεσαι.



Ακριβώς, ο λόγος που άνοιξα το νήμα ήταν για να ακούσω την γνώμη των έμπειρών και παλαιότερων δρομέων και κατόπιν να αποφασίσω.
Ρωτάω για να μάθω βασιζόμενος στις γνώσεις και τις εμπειρίες σας
Δεν το έχω αποφασίσει ακόμη, το βολιδοσκοπώ.

Για εξωτερικό αν και θα το ήθελα δεν υπάρχει δυνατότητα τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2016 :  09:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να τρέξεις όπου και όπως γουστάρεις.
"Όλον τον κόσμο άκουγε, του κεφαλιού σου κάνε"
Απλά πρέπει να καταλαβαίνεις και να συνειδητοποιείς τι ακριβώς πας να κάνεις και γιατί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000