Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  12:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Mini long σημερα στη Φιλοθεη 18 χιλιομετρα με 5.45 pace και παλμους καπου στους 142 ,καλα για την επκχη με αρκετη ζέστη.

Spy και trexantiris ειστε σε αλλο επίπεδο, συγχαρητηρια και αν βρείτε λιγο χρονο γραψτε δυο λογια για προσωπικη σας μαχη.Καλη ξεκούραση. Σπυρο θες λιγο ογκο στα ποδια



Ο spy είναι πλέον πραγματικός ουλτράς (μας έβαλε τα γυαλιά...όχι παίζουμε)!!! Θα γράψω σύντομα λίγα λόγια για τον αγώνα, ήταν πάντως ιδιαίτερος, ωραίος, απλά φέτος ο καιρός μας παίδεψε πιστεύω πολύ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  12:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλησπέρα! σήμερα το πρωϊ έτρεξα στη Φιλαδέλφεια το τοπικό δεκάρι. Φιλότιμη προσπάθεια που όμως είχε την ατυχία να πέσει στο freak heat weekend του Μαϊου... το πίεσα όσο θα ήθελα, έπιασα το στόχο μου παρά τη ζέστη και πέρασα ένα όμορφο πρωϊνό!



"freak heat" για 10 χιλιόμετρα στη Φιλαδέλφεια, "freak heat" για 107 χιλιόμετρα στη Στερεά Ελλάδα...γενικά μας γονάτισε ο καιρός δηλαδή ;-)

(μια χαρά βγήκε ο αγώνας Παναγιώτη - για μένα ήταν απλά μια προπόνηση - γενικά όμως πέσανε κορμιά λόγω ιδιαίτερων καιρικών συνθηκών, αφυδατώθηκα στο τέλος και εγώ)...

Στα δικά μου: 10Κ αρκετά πρωϊνά - και χαλαρά - στο γήπεδο Χαλανδρίου υπό βροχή. Πολύ κουβέντα...άγνωστος ο ρυθμός, γνωστή η απόλαυση!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  17:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

καλησπέρα! σήμερα το πρωϊ έτρεξα στη Φιλαδέλφεια το τοπικό δεκάρι. Φιλότιμη προσπάθεια που όμως είχε την ατυχία να πέσει στο freak heat weekend του Μαϊου... το πίεσα όσο θα ήθελα, έπιασα το στόχο μου παρά τη ζέστη και πέρασα ένα όμορφο πρωϊνό!



"freak heat" για 10 χιλιόμετρα στη Φιλαδέλφεια, "freak heat" για 107 χιλιόμετρα στη Στερεά Ελλάδα...γενικά μας γονάτισε ο καιρός δηλαδή ;-)

(μια χαρά βγήκε ο αγώνας Παναγιώτη - για μένα ήταν απλά μια προπόνηση - γενικά όμως πέσανε κορμιά λόγω ιδιαίτερων καιρικών συνθηκών, αφυδατώθηκα στο τέλος και εγώ)...

Στα δικά μου: 10Κ αρκετά πρωϊνά - και χαλαρά - στο γήπεδο Χαλανδρίου υπό βροχή. Πολύ κουβέντα...άγνωστος ο ρυθμός, γνωστή η απόλαυση!

Free your feet...free your senses!


καλά, αν "κράζω" εγω για τον καιρό, εσείς δεν ξέρω τι πρέπει να κάνετε!!! μπράβο ρε παιδιά! αναλογίζομαι την απόσταση και τρομάζω μόνο π το σκέφτομαι... (ανεβήκατε και βουνό, μην ξεχνιόμαστε)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  18:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας δρομεις.Βλεπω που και που τις προπονησεις που ανεβαζετε.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εχω τρεξει 3 μαραθωνιους.Κλασικη το 15,5 ωρες,κλασικη φετος 3.33 και πριν 20 μερες περιπου στην Πολωνια 3.13.Ειμαι 33 χρονων,1.88 υψος και βαρος 77 κιλα.Πως μπορω να αυξησω τη μεγιστη προσληψη οξυγονου?Εχω κρυφο στοχο να κυνηγησω τις 3 ωρες σε 1 επιπεδο μαραθωνιο.Αυτη τη στιγμη ομως μπορω να τρεξω μονο 10 χλμ στο 4.15 που απαιτειται.Τι προτεινετε ως εμπειροι?Ευχαριστω!

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  08:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βάσει της ραγδαίας προόδου που περιγράφεις, το έχεις μάλλον να προσεγγίσεις / σπάσεις τις 3 ώρες σε φλατ μαραθώνιο.
Τι κάνεις όμως από προπόνηση? Έχεις χρόνο? πως τα φέρνεις βόλτα με δουλειές κλπ υποχρεώσεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  15:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

Καλησπερα σας δρομεις.Βλεπω που και που τις προπονησεις που ανεβαζετε.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εχω τρεξει 3 μαραθωνιους.Κλασικη το 15,5 ωρες,κλασικη φετος 3.33 και πριν 20 μερες περιπου στην Πολωνια 3.13.Ειμαι 33 χρονων,1.88 υψος και βαρος 77 κιλα.Πως μπορω να αυξησω τη μεγιστη προσληψη οξυγονου?Εχω κρυφο στοχο να κυνηγησω τις 3 ωρες σε 1 επιπεδο μαραθωνιο.Αυτη τη στιγμη ομως μπορω να τρεξω μονο 10 χλμ στο 4.15 που απαιτειται.Τι προτεινετε ως εμπειροι?Ευχαριστω!

Τρεχω αρα υπαρχω.



- Πόσα χρόνια τρέχεις εντατικά;
- Για τον τελευταίο σου Μαραθώνιο ποιος ήταν ο μέγιστος εβδομαδιαίος χιλιομετρικός όγκος που έφτασες;
- Αισθάνεσαι ότι θα μπορούσες να "απωλέσεις" και άλλο σωματικό βάρος; (το βάρος σου είναι καλό, απλά κουβέντα να κάνουμε ;-))
- Εργομέτρηση έχεις κάνει πρόσφατα; (μάλλον, για να γνωρίζεις το τωρινό σου VO2max ε;)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  15:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα έψαξα και βρήκα τις προπονήσεις που περιέγραφα εδώ.
Φέρτε μου βράχο να κρυφτώ, πέτρα να κλειστώ

Μιλάμε για τρομερή πτώση απόδοσης.Αν το αφήνεις σε αφήνει και για να τό ξαναβρείς έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου.

Δρόμου αρχή λοιπόν:
10χλμ κωπηλατικό εργόμετρο 5 ζέσταμα 2.5 Χ 2 σταθερά χαμηλά
διατάσεις

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  16:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Ευχαριστω πολυ παιδια.Και τον Hermes πιο πανω.Συστηματικα τρεχω απο τον Φλεβαρη του 2015.Εργαζομαι τα πρωινα και μπορω να προπονουμαι τα απογευματα μονο.Κανω και βαρη 2 φορες την εβδομαδα.Ναι,θα μπορουσα να χασω 2-3 κιλα ακομα και να <<σφιξει>> πιο πολυ το σωμα μου.Το προγραμμα που ακολουθησα για την Πολωνια ηταν 7 εβδομαδων,maximum 90 χλμ την εβδομαδα.Εργομετρικο εκανα στον Δημητριαδη.Δεν ξερω πως να κινηθω απο εδω και περα.Ποσα χλμ την εβδομαδα,ποσες διαλειμματικες κλπ.Οι προπονητες ζητανε 30-40 ε το μηνα.Συγγνωμη που σας ζαλισα,βοηθεια ζηταω.

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by nikkapen

Καλησπερα σας δρομεις.Βλεπω που και που τις προπονησεις που ανεβαζετε.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εχω τρεξει 3 μαραθωνιους.Κλασικη το 15,5 ωρες,κλασικη φετος 3.33 και πριν 20 μερες περιπου στην Πολωνια 3.13.Ειμαι 33 χρονων,1.88 υψος και βαρος 77 κιλα.Πως μπορω να αυξησω τη μεγιστη προσληψη οξυγονου?Εχω κρυφο στοχο να κυνηγησω τις 3 ωρες σε 1 επιπεδο μαραθωνιο.Αυτη τη στιγμη ομως μπορω να τρεξω μονο 10 χλμ στο 4.15 που απαιτειται.Τι προτεινετε ως εμπειροι?Ευχαριστω!

Τρεχω αρα υπαρχω.



- Πόσα χρόνια τρέχεις εντατικά;
- Για τον τελευταίο σου Μαραθώνιο ποιος ήταν ο μέγιστος εβδομαδιαίος χιλιομετρικός όγκος που έφτασες;
- Αισθάνεσαι ότι θα μπορούσες να "απωλέσεις" και άλλο σωματικό βάρος; (το βάρος σου είναι καλό, απλά κουβέντα να κάνουμε ;-))
- Εργομέτρηση έχεις κάνει πρόσφατα; (μάλλον, για να γνωρίζεις το τωρινό σου VO2max ε;)

Free your feet...free your senses!



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  21:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα, σήμερα 6χλμ στο διάδρομο. Χαλαρουϊτα - διάγω easy busy περίοδο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  21:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αρακι πρωινό σε 53 και το απόγευμα 40΄μπανάκι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  21:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
nikkapen, το πρόγραμμα σου ως προς χρονική διάρκεια και κορύφωση μου φαίνεται καλό, εφόσον όμως πριν από αυτό είχες και μια μεταβατική περίοδο τουλάχιστον 4/5 εβδομάδων προπόνησης με κάπως πιο αυξημένο όγκο χλμ από τη βάση σου και με λίγες εντασούλες...

Κατά τη γνώμη μου - και σε υπεραπλούστευση - η πεμπτουσία της προπόνησης μαραθώνιου είναι 3 γερα longs και 5-6 γερές προπονήσεις σε τέμπο λίγο πιο αργό από το κατώφλι. Το ζήτημα είναι πριν μπεις στη διαδικασία αυτή να είσαι σε θέση να μπορείς να ανταπεξέλθεις ενώ όσο είσαι εκεί, "στα γούστα", να μην κάψεις το χαρτί σου κατά οποιοδήποτε τρόπο (τραυματισμός, αυξημένη κοπωση κλπ).
Τώρα, τι είναι "γερό" Long για τον κάθε ένα μας και ποιός είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος να δουλέψει το κατώφλι του... θα πρέπει να μας πεις και άλλα αν θέλεις γνώμες

... και μην ξεχνάς ότι είμαι ερασιτέχνης και εμπειρικός... δεν έχω κανενός είδους προπονητικό υπόβαθρο, οπότε ότι γράφω ενδεχομένως να είναι εσφαλμένο, προσωπική μου πείρα καταθέτω, που έχει δουλέψει σε εμένα αλλά μπορεί να μη δουλέψει σε άλλο άτομο, ή μπορεί αν είχα πέρσοναλ κόουτσ να είχα καλύτερες επιδόσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2017 :  09:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σήμερα το πρωί 1500 μέτρα κολυμβηση σε 39'42"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2017 :  11:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωινό 10αρακι σε 52

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2017 :  21:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαλάρωμα 6 χιλιόμετρα σε 35 λεπτά και ανοίγματα.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2017 :  00:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hermes ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Ναι το προγραμμα ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις.Εχει 3 μεγαλα long,δυνατες προπονησεις και προυποθετει μια βαση καποιων εβδομαδων.Δεν θελω να πιανω τον χωρο σας με τα προβληματα μου.Σου αφηνω το e-mail μου glyfa@hotmail.gr .Αν εχεις την καλοσυνη (και χρονο) στειλε σε παρακαλω καποιες προτασεις για να βελτιωσω το κατωφλι μου μηπως γλιτωσω τον personal trainer.Δεν θα σε κουρασω.Ευχαριστω πολυ anyway.


quote:
Originally posted by Hermes

nikkapen, το πρόγραμμα σου ως προς χρονική διάρκεια και κορύφωση μου φαίνεται καλό, εφόσον όμως πριν από αυτό είχες και μια μεταβατική περίοδο τουλάχιστον 4/5 εβδομάδων προπόνησης με κάπως πιο αυξημένο όγκο χλμ από τη βάση σου και με λίγες εντασούλες...

Κατά τη γνώμη μου - και σε υπεραπλούστευση - η πεμπτουσία της προπόνησης μαραθώνιου είναι 3 γερα longs και 5-6 γερές προπονήσεις σε τέμπο λίγο πιο αργό από το κατώφλι. Το ζήτημα είναι πριν μπεις στη διαδικασία αυτή να είσαι σε θέση να μπορείς να ανταπεξέλθεις ενώ όσο είσαι εκεί, "στα γούστα", να μην κάψεις το χαρτί σου κατά οποιοδήποτε τρόπο (τραυματισμός, αυξημένη κοπωση κλπ).
Τώρα, τι είναι "γερό" Long για τον κάθε ένα μας και ποιός είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος να δουλέψει το κατώφλι του... θα πρέπει να μας πεις και άλλα αν θέλεις γνώμες

... και μην ξεχνάς ότι είμαι ερασιτέχνης και εμπειρικός... δεν έχω κανενός είδους προπονητικό υπόβαθρο, οπότε ότι γράφω ενδεχομένως να είναι εσφαλμένο, προσωπική μου πείρα καταθέτω, που έχει δουλέψει σε εμένα αλλά μπορεί να μη δουλέψει σε άλλο άτομο, ή μπορεί αν είχα πέρσοναλ κόουτσ να είχα καλύτερες επιδόσεις



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000