Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  14:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

καλησπέρα, σήμερα απόγευμα 11χλμ στο κτήμα Συγγρού



the best of the best (το κτήμα Συγγρού, γιατί μην περιμένεις τώρα να "ασχοληθούμε" με το 11άρι σου Πάνο...χιχιχιχιχι)!

Free your feet...free your senses!


ναι, ξέρω, εσύ από 3ψήφια και πάνω!!!!
πολύ όμορφα να τρέχει κανείς μέσα στο πράσινο (κάτι σου λέω τώρα, θα μου πεις)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  14:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

κυκλικό πρόγραμμα ενδυνάμωσης στο γυμναστήριο σήμερα το πρωί και το απόγευμα πάμε για τα χιλιαράκια μας...



"cruise intervals" και τα μυαλά στα κάγκελα!
...πηγαίνεις τώρα καθόλου στο γήπεδο Ν.Ιωνίας; :)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  15:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί στο γήπεδο Χαλανδρίου 12 χλμ ελεύθερο ανυποδητο τρέξιμο σε 58'40"! Χθες το απόγευμα 100′ ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού,χεριών και ποδιών !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...ε, ξεχνάς και τη απόσταση που κάναμε μαζί στο γήπεδο! Οπότε έτρεξες πάνω από 12Κ ;-))

Στα δικά μου:
εχθές ένα πρωϊνό 20άρι με 12Κ στο 4'20'' (να ξεπιαστούν λίγο τα ποδάρια :Ρ) και εχθές βράδι άλλα 9Κ ρικάβερι.
Σήμερα πρωί ένα 16άρι με 5Κ στο γήπεδο στο 5'30'', 7Κ στο 4'40'' με ασφάλτινες ανηφοροκατηφόρες και άλλα 4Κ χαλαρά στην άσφαλτο.
Σήμερα το απόγευμα θα γίνει το ρικάβερι σε χωμάτινη επιφάνεια/μονοπάτι...
Το ΣΚ προβλέπεται "καυτό" από κάθε άποψη! :Ρ

Free your feet...free your senses!


ωχ, ξεκίνησες αλλεπάλληλες διπλές εσύ...
όλα καλά σου εύχομαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  15:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί στο γήπεδο Χαλανδρίου 12 χλμ ελεύθερο ανυποδητο τρέξιμο σε 58'40"! Χθες το απόγευμα 100′ ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού,χεριών και ποδιών !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...ε, ξεχνάς και τη απόσταση που κάναμε μαζί στο γήπεδο! Οπότε έτρεξες πάνω από 12Κ ;-))

Στα δικά μου:
εχθές ένα πρωϊνό 20άρι με 12Κ στο 4'20'' (να ξεπιαστούν λίγο τα ποδάρια :Ρ) και εχθές βράδι άλλα 9Κ ρικάβερι.
Σήμερα πρωί ένα 16άρι με 5Κ στο γήπεδο στο 5'30'', 7Κ στο 4'40'' με ασφάλτινες ανηφοροκατηφόρες και άλλα 4Κ χαλαρά στην άσφαλτο.
Σήμερα το απόγευμα θα γίνει το ρικάβερι σε χωμάτινη επιφάνεια/μονοπάτι...
Το ΣΚ προβλέπεται "καυτό" από κάθε άποψη! :Ρ

Free your feet...free your senses!



Στα πόσα είσαι την εβδομάδα τώρα και στα πόσα σκοπεύεις να ανέβεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  16:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

κυκλικό πρόγραμμα ενδυνάμωσης στο γυμναστήριο σήμερα το πρωί και το απόγευμα πάμε για τα χιλιαράκια μας...



"cruise intervals" και τα μυαλά στα κάγκελα!
...πηγαίνεις τώρα καθόλου στο γήπεδο Ν.Ιωνίας; :)

Free your feet...free your senses!



Δυστυχώς έχω καιρό να πάω στον Ικαρο. Προς το παρόν ολυμπιακό χωριό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  16:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί στο γήπεδο Χαλανδρίου 12 χλμ ελεύθερο ανυποδητο τρέξιμο σε 58'40"! Χθες το απόγευμα 100′ ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού,χεριών και ποδιών !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...ε, ξεχνάς και τη απόσταση που κάναμε μαζί στο γήπεδο! Οπότε έτρεξες πάνω από 12Κ ;-))

Στα δικά μου:
εχθές ένα πρωϊνό 20άρι με 12Κ στο 4'20'' (να ξεπιαστούν λίγο τα ποδάρια :Ρ) και εχθές βράδι άλλα 9Κ ρικάβερι.
Σήμερα πρωί ένα 16άρι με 5Κ στο γήπεδο στο 5'30'', 7Κ στο 4'40'' με ασφάλτινες ανηφοροκατηφόρες και άλλα 4Κ χαλαρά στην άσφαλτο.
Σήμερα το απόγευμα θα γίνει το ρικάβερι σε χωμάτινη επιφάνεια/μονοπάτι...
Το ΣΚ προβλέπεται "καυτό" από κάθε άποψη! :Ρ

Free your feet...free your senses!



Στα πόσα είσαι την εβδομάδα τώρα και στα πόσα σκοπεύεις να ανέβεις?



Άρη επειδή ο Ευχίδας δεν έχει "φύγει" ολοκληρωτικά από πάνω μου, ακόμα δεν έχω ανεβάσει πολύ τον όγκο. Π.χ αυτή η εβδομάδα θα βγει μόλις στα 132 χιλιόμετρα. Από την άλλη βδομάδα όμως κλειδώνω στα 150+, αυξάνοντας και την ώρα που αφιερώνω στην ενδυνάμωση και στις δρομικές ασκήσεις... Προοδευτικά μετά τον Ευχίδα βάζω και τις ανάλογες ταχύτητες μέσα στο προπονητικό πλάνο...

@Hermes: με τις συστηματικές διπλές μπορείς να ανεβάσεις εύκολα τον όγκο (και με περισσότερη μάλιστα ασφάλεια από το να βαρούσες μονοκόματα αυτά τα χιλιόμετρα) και μάλιστα έχεις και πιο γρήγορη αποκατάσταση (όταν βέβαια η 2η προπόνηση μέσα στην ίδια μέρα είναι αυστηρά για αποκατάσταση και μόνο)...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  16:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί στο γήπεδο Χαλανδρίου 12 χλμ ελεύθερο ανυποδητο τρέξιμο σε 58'40"! Χθες το απόγευμα 100′ ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού,χεριών και ποδιών !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...ε, ξεχνάς και τη απόσταση που κάναμε μαζί στο γήπεδο! Οπότε έτρεξες πάνω από 12Κ ;-))

Στα δικά μου:
εχθές ένα πρωϊνό 20άρι με 12Κ στο 4'20'' (να ξεπιαστούν λίγο τα ποδάρια :Ρ) και εχθές βράδι άλλα 9Κ ρικάβερι.
Σήμερα πρωί ένα 16άρι με 5Κ στο γήπεδο στο 5'30'', 7Κ στο 4'40'' με ασφάλτινες ανηφοροκατηφόρες και άλλα 4Κ χαλαρά στην άσφαλτο.
Σήμερα το απόγευμα θα γίνει το ρικάβερι σε χωμάτινη επιφάνεια/μονοπάτι...
Το ΣΚ προβλέπεται "καυτό" από κάθε άποψη! :Ρ

Free your feet...free your senses!



Στα πόσα είσαι την εβδομάδα τώρα και στα πόσα σκοπεύεις να ανέβεις?



Άρη επειδή ο Ευχίδας δεν έχει "φύγει" ολοκληρωτικά από πάνω μου, ακόμα δεν έχω ανεβάσει πολύ τον όγκο. Π.χ αυτή η εβδομάδα θα βγει μόλις στα 132 χιλιόμετρα. Από την άλλη βδομάδα όμως κλειδώνω στα 150+, αυξάνοντας και την ώρα που αφιερώνω στην ενδυνάμωση και στις δρομικές ασκήσεις... Προοδευτικά μετά τον Ευχίδα βάζω και τις ανάλογες ταχύτητες μέσα στο προπονητικό πλάνο...

@Hermes: με τις συστηματικές διπλές μπορείς να ανεβάσεις εύκολα τον όγκο (και με περισσότερη μάλιστα ασφάλεια από το να βαρούσες μονοκόματα αυτά τα χιλιόμετρα) και μάλιστα έχεις και πιο γρήγορη αποκατάσταση (όταν βέβαια η 2η προπόνηση μέσα στην ίδια μέρα είναι αυστηρά για αποκατάσταση και μόνο)...

Free your feet...free your senses!



Σε βλέπω απο τα πολλά χιλιόμετρα να αλλάξεις όνομα απο Τρεχαντήρης σε Άγιος Ονούφριος!! Σε χαίρομαι αφάνταστα συγχαρητήρια.Οι υπεραποστάσεις είναι ένα μακρινό μου όνειρο. Καλά χιλιόμετρα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2017 :  20:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα! Χθες προπόνηση αγγαρεία στη Θήβα 12 χιλιόμετρα με μέσο ρυθμό 5:17. Έλλειψη ύπνου από βραδινή έξοδο, άρχισαν και οι ζέστες, μόνο όρεξη για τρέξιμο δεν είχα.
Απόψε 9 χιλιόμετρα με ζέστη στη Γκράβα σα να τρέχεις σε γεμάτη πλατεία. Κάποτε βέβαια έτρεχα συνέχεια κάθε απόγευμα εκεί με τόσο κόσμο, τώρα έχω ξεσυνηθίσει. Και όσο σκέφτομαι ότι κάποτε πήγαινα Αύγουστο, Σεπτέμβριο για διαλειμματική 5 το απόγευμα μες τη ντάλα για να μην έχει κόσμο.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2017 :  00:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
20'ζεσταμα
40' δυναμη
30' στο 5.50
Στο ομορφο παρκακι του Προμπονα ,αντι να αυξάνονται οι δρομεις πολλαπλασιάζονται οι φιλοι με τα ντοπερμαν.
Έτρεχε ταυτοχρονα μια κυρια που την εβλεπα και το χειμώνα με ενα μεγαλο κονταρι στο χερι και ακουσε οτι ποιο χυδαίο μπορει να πει καποιος υπερασπιζοντας τον σκύλο του.Τα ιδια στο αλσος βεικου πριν 15 μερες αλλος ελληναρας σε κατασταση αμοκ να βριζει μια γυναικα γιατι του εκανε παρατηρηση για τον σκυλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2017 :  09:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Πρωί, πρωί για χαλαρό 6άρι σε 35μισι λεπτά. Τα τελευταία 2,5 χιλιόμετρα με τις ειδικές κάλτσες για ξυπόλητο τρέξιμο. Μετά ενδυνάμωση πόδια, κορμός, χέρια.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2017 :  14:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα πόσα είσαι την εβδομάδα τώρα και στα πόσα σκοπεύεις να ανέβεις?
[/quote]

Άρη επειδή ο Ευχίδας δεν έχει "φύγει" ολοκληρωτικά από πάνω μου, ακόμα δεν έχω ανεβάσει πολύ τον όγκο. Π.χ αυτή η εβδομάδα θα βγει μόλις στα 132 χιλιόμετρα. Από την άλλη βδομάδα όμως κλειδώνω στα 150+, αυξάνοντας και την ώρα που αφιερώνω στην ενδυνάμωση και στις δρομικές ασκήσεις... Προοδευτικά μετά τον Ευχίδα βάζω και τις ανάλογες ταχύτητες μέσα στο προπονητικό πλάνο...

@Hermes: με τις συστηματικές διπλές μπορείς να ανεβάσεις εύκολα τον όγκο (και με περισσότερη μάλιστα ασφάλεια από το να βαρούσες μονοκόματα αυτά τα χιλιόμετρα) και μάλιστα έχεις και πιο γρήγορη αποκατάσταση (όταν βέβαια η 2η προπόνηση μέσα στην ίδια μέρα είναι αυστηρά για αποκατάσταση και μόνο)...

Free your feet...free your senses!
[/quote]


Θηρίο πραγματικό. Υπερσιβηρικός
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2017 :  14:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και στα δικά μου τώρα:
Μετά το 60άρι στο Λεβίδι, είχα αποφασίσει 3μηνη ξεκούραση και τρέξιμο όποτε γούσταρα και χωρίς δρομικό στόχο. Έτσι ο Μάιος βγήκε με 10 10άρια, μόλις 100km συνολικά και μετά από 2 χρόνια πέρασε μήνα χωρίς 20άρι.

Ο Ιούνιος πάντως μπήκε λίγο πιο δυνατά και σήμερα συμπλήρωσα 10.000 χιλιόμετρα (πρέπει να αλλάξω λάδια κι ελαστικά) σε 5 χρόνια ακριβώς και το γλέντησα με το 1ο μου βουνίσιο τρέξιμο.

Εκκίνηση στις 08:00 στην Πάρνηθα, στην αφετηρία του τελεφερίκ στα 530μ υψόμετρο. Ανάβαση μέχρι την κορυφή του τελεφερίκ στο καζίνο στα 1080μ. Για αυτά τα 2 ακριβώς χιλιόμετρα κάναμε 550 μέτρα υψομετρικής και χρειαστήκαμε 47 λεπτά με κάποιες μικροστάσεις!!! Σε αυτό το κομμάτι παρά τη βολική συννεφιά, ο ιδρώτας έσταζε ποτάμι. Συνεχίσαμε ανεβαίνοντας λίγο ακόμα και φτάσαμε στο 5.4km στο καταφύγιο Μπάφι στα 1170μ. Ανεφοδιασμός με νερό και συνέχεια με πιο ήπια διαδρομή μέχρι το καταφύγιο Φλαμπούρι στα 8.2km. Κι από κει κατηφορίσαμε επιτέλους για την επιστροφή μέσα από το φαράγγι της Χούνης. Η κατηφόρα βεβαίως έχει και τους κινδύνους της, οπότε έφαγα και την πρώτη μου τουμπίτσα.
Συνολικά έγραψα 15km σε 2.40'.

Γενικά η αίσθηση ήταν τελείως διαφορετική συγκριτικά με τη μονοτονία της ασφάλτου. Εδώ πρέπει να προσέχεις το κάθε ξεχωριστό πάτημά σου κι αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι ζωντανός. Από καταπόνηση ζορίστηκαν αρκετά οι οπίσθιοι μηριαίοι και οι γλουτιαίοι στην ανηφόρα. Αντίθετα στην κατηφόρα το ζόρι ήταν κυρίως σε γόνατα, αστράγαλους (1-2 φορές, παραλίγο να μου γυρίσουν) και στους ώμους, επειδή συνέχεια χρειάζεται να ανοίγεις τα χέρια και να τα κουνάς για να κρατήσεις την ισορροπία σου.

Τέλος άλλες είναι οι ενεργειακές απαιτήσεις από ένα τέτοιο τρέξιμο. Ενδεικτικά σε 2:40min κατανάλωσα 1.5 λίτρα νερό (το μισό στα πρώτα 2km), 2 saltstick, 2 ενεργειακές καραμέλες και μια μπάρα μπανάνα-βανίλια. Απώλεια ιδρώτα 3,3lt!

I'll be back!

Edited by - Aroulio on 03/06/2017 14:33:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2017 :  08:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες γιορτάσαμε την 24η επέτειο γάμου (όχι ακριβώς όπως θα θέλαμε αλλά τελοσπάντων) σήμερα βροχή και αστραπές.....από αύριο και βλέπουμε.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2017 :  10:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Προπόνηση μαρτύριο σήμερα. Κανονικά είχα 2ωρο long run και πήγα στη Φιλοθέη. Μάλλον συνδυασμός γεγονότων με έκαναν να τα παρατήσω στα μισά. Το χθεσινό ξυπολητηλίκι μου άφησε μια ενόχληση στη φτέρνα και από χθες με ενοχλούσε στο περπάτημα αλλά πίστευα ότι δε θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα στο τρέξιμο όπως και τελικά έγινε. Ωστόσο κάτι τα χθεσινά βάρη, κάτι ο τελικός του CL με ψητά, μπίρες, γλυκά, ξεκίνησα με δυσφορία και λαχάνιασμα από τα πρώτα μέτρα και με ρυθμό πιο αργό από δε θυμάμαι και εγώ πότε. Σερνόμουν σαν πτώμα. Tελικά στα μισά τα παράτησα και έφυγα. Κάποτε θα συνέχιζα μέχρι το τέλος μην και χάσω κάνα χιλιόμετρο. Τουλάχιστον αυτή μου η ψυχοπάθεια έχει θεραπευτεί κάπως .
Τώρα ύπνος ξεκούραση και αν δε δω βελτίωση αύριο μεθαύριο θα κάνω κούρα κάνα 5ήμερο.
Για την ιστορία 10 χιλιόμετρα σε 62 λεπτά.

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 04/06/2017 10:53:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2017 :  21:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σήμερα το πρωί 16 χλμ σε νέα, πολύ ομορφη διαδρομή, από το γήπεδο Χαλανδριου σε παλαιά Πεντέλη και μετά προς Ντράφι, με πολύ καλή παρέα στη μισή διαδρομή σε 1:25:52

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000