Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/07/2017 :  16:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

... την ημερα αυτη ... την περιμενα απο καιρο ! Σημερα το πρωι στα βοηθητικα του ΟΑΚΑ διαλειμματικη: 3 χλμ ζεσταμα, 6Χ1000 σε ρυθμο <4:00/χλμ με 2'διαλειμμα με «περπατοτρεξιμο» και τελος 3 χλμ αποθεραπεια ... συνολικα 13,3 χλμ σε 1:06:26! Τα 1000αρια με χρονομετρο βγηκαν στο 3:53, 3:54, 3:55, 3:55, 3:56 και 3:57 αντιστοιχα ... και φυσικα ειναι τα ταχυτερα που εχω κανει ποτε !!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



!!! Να ήμουνα σε μια γωνιά εκεί να σε απολαμβάνω! Φτου-φτου μη σε ματιάξω!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/07/2017 :  19:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί "τρεχαντήρια" προπόνηση 30 χλμ από το Δημαρχείο Κηφισιάς, κι αφού είχε προηγηθεί ένα κύκλος 6χλμ, στο υψηλότερο σημείο της Πεντέλης (στρατιωτική βάση) μετ' επιστροφής σε 2:57:54, καθαρής υψομετρικής διαφοράς 840 μέτρων !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


φοβερός Spy!!!!

στα δικά μου τώρα, έχω καιρό να γράψω, είχα πάει ταξιδάκι @ Βαρκελώνη! Όμορφη πόλη, αξίζει επίσκεψης!
Εκεί, στο όμορφο αυτό κλίμα, τη μια μέρα "καβάληκα" το διάδρομο του ξενοδοχείου (είχε έναν και καλο) κ του έκανα τέστ κοπώσεως αφού έπαιξα ένα progression από 12 έως 18 χλμ/ώρα με αύξηση ένα χλμ ανά χλμ (9χλμ σύνολο) και τη δεύτερη προπόνηση μου ανέβηκα ένα λοφίσκο όπου και το Ολυμπιακό τους στάδιο, κάπου 13χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/07/2017 :  22:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα! Πρώτη προπόνηση μετά το Κάστρο καθότι χθες στη Θήβα το στάδιο ήταν κλειστό λόγω ραντίσματος του χόρτου. Τουλάχιστον να είχαν βγάλει καμιά ανακοίνωση νωρίτερα να πηγαίναμε για μπάνιο. Απόψε στη κοσμοπλημμύρα της Γκράβας 9 χιλιόμετρα σε 47 λεπτά ρυθμός 5:13, παλμοί λίγο ανεβασμένοι, λόγω ζέστης και γεμάτου στομάχου από την τυροπιτακοφαγία 1 ώρα πριν την προπόνηση.
Εν τω μεταξύ έκανα μετά από καιρό καλιμπράρισμα στο Ambit και σημείωσε την ώρα του ύπνου χαμηλότερο ΚΠ 39. Ποτέ δεν έχω γράψει τόσο χαμηλό. Συνήθως όταν ξυπνήσω και μετρήσω είναι γύρω στο 47. Έχει τόση διαφορά στον ύπνο;

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PANOS372
Advanced Forum-Runner

262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  09:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χθες στο στο στιβο της "ΜΠΑΡΤΣΑ"... το τελευταιο τεστ για τον δικεφαλο...
διαλειμματικη 3 χ 800 χωρις κανενα πονο(δεν το πιστευα) και σχετικα δυνατα και γρηγορα για μενα...
Λοιπον ζεσταμα 3χλμ , 3χ100 ανοιγματα και το κυριως πιατο 3 χ 800
με ρυθμούς 3:37/3:47/3:53 με 400μετρα περπατημα ενδιαμεσα,
τελος αποθεραπεια 2,5χλμ συνολο 9χλμ.
συνεχιζουμε...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  14:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναμαι και πάλι! σήμερα έκρινα καλό να πάω κ να ξεμπερδεύω ώστε να αποφύγω ενδεχόμενη βροχή κ γενικά να έχω ελεύθερο το απόγευμα (είμαι σε άδεια οπότε χρόνος άπλετος!)
Πήγα ρεματιά, στο πλάτωμα που κάνει προς Χαλάνδρι και έκανα δρομικές ασκήσεις, ανοίγματα και στο τέλος πήρα μια μικρή αλλά έντονη ανηφορίτσα (στην ουσία το ρείθρο της ρεματιάς προς Πολύδροσσο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  14:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες μου έβγαινε χρόνος για να τρέξω παρά μόνο νωρίς το απόγευμα και ΚΑΚΩΣ βγήκα να τρέξω. 5 παρά λοιπόν βγαίνω και ενώ στην αρχή ο ρυθμός πήγαινε καλά στο 2ο χλμ ήρε ο κόφτης, βαριά πόδια και ανάσες ενώ νόμιζα ότι καιγόμουν. Δεν μπόρεσα να τρέξω 10 χλμ έκανα μόνο 9 τρεχοπερπατώντας σε 57΄. Μαρτύριο κανονικό. Ευτυχώς ΄στην επιστροφή πήγα στο βενζινάδικο και έριξα λίγο νερό πάνω μου. Για λίγο καλά ήταν όμως ξανά το κορμί βάρυνε. Στην επιστροφή χτύπησα χυμό φρέσκο με γιαουρτάκι και νεράκι με almora.
Την πάτησα αγρίως και ας είχα πιεί αρκετά νεράκια από το πρωί. Το υπόλοιπο της ημέρας ήμουνα σα ζόμπι.
Σήμερα σκοινάκι και ολίγα βαράκια.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  16:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί "τρεχαντήρια" προπόνηση 30 χλμ από το Δημαρχείο Κηφισιάς, κι αφού είχε προηγηθεί ένα κύκλος 6χλμ, στο υψηλότερο σημείο της Πεντέλης (στρατιωτική βάση) μετ' επιστροφής σε 2:57:54, καθαρής υψομετρικής διαφοράς 840 μέτρων !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


φοβερός Spy!!!!

στα δικά μου τώρα, έχω καιρό να γράψω, είχα πάει ταξιδάκι @ Βαρκελώνη! Όμορφη πόλη, αξίζει επίσκεψης!
Εκεί, στο όμορφο αυτό κλίμα, τη μια μέρα "καβάληκα" το διάδρομο του ξενοδοχείου (είχε έναν και καλο) κ του έκανα τέστ κοπώσεως αφού έπαιξα ένα progression από 12 έως 18 χλμ/ώρα με αύξηση ένα χλμ ανά χλμ (9χλμ σύνολο) και τη δεύτερη προπόνηση μου ανέβηκα ένα λοφίσκο όπου και το Ολυμπιακό τους στάδιο, κάπου 13χλμ



...δηλαδή στο τέλος (και με συσωρευμένη κούραση) έβγαλες χιλιάρι στο 3'20''; (!)...oh mon dieu!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  16:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Καλησπέρα! Πρώτη προπόνηση μετά το Κάστρο καθότι χθες στη Θήβα το στάδιο ήταν κλειστό λόγω ραντίσματος του χόρτου. Τουλάχιστον να είχαν βγάλει καμιά ανακοίνωση νωρίτερα να πηγαίναμε για μπάνιο. Απόψε στη κοσμοπλημμύρα της Γκράβας 9 χιλιόμετρα σε 47 λεπτά ρυθμός 5:13, παλμοί λίγο ανεβασμένοι, λόγω ζέστης και γεμάτου στομάχου από την τυροπιτακοφαγία 1 ώρα πριν την προπόνηση.
Εν τω μεταξύ έκανα μετά από καιρό καλιμπράρισμα στο Ambit και σημείωσε την ώρα του ύπνου χαμηλότερο ΚΠ 39. Ποτέ δεν έχω γράψει τόσο χαμηλό. Συνήθως όταν ξυπνήσω και μετρήσω είναι γύρω στο 47. Έχει τόση διαφορά στον ύπνο;

No pain, no gain!



...προσωπικά έχω μετρήσει έως και 4 παλμούς διαφορά αλλά όχι τόσους πολλούς διαφορά όπως και στη δική σου περίπτωση. Δε θα το θεωρούσα πάντως απίθανο! Μπορείς να επαναλάβεις τη μέτρηση αυτή... ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  18:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Χθες μου έβγαινε χρόνος για να τρέξω παρά μόνο νωρίς το απόγευμα και ΚΑΚΩΣ βγήκα να τρέξω. 5 παρά λοιπόν βγαίνω και ενώ στην αρχή ο ρυθμός πήγαινε καλά στο 2ο χλμ ήρε ο κόφτης, βαριά πόδια και ανάσες ενώ νόμιζα ότι καιγόμουν. Δεν μπόρεσα να τρέξω 10 χλμ έκανα μόνο 9 τρεχοπερπατώντας σε 57΄. Μαρτύριο κανονικό. Ευτυχώς ΄στην επιστροφή πήγα στο βενζινάδικο και έριξα λίγο νερό πάνω μου. Για λίγο καλά ήταν όμως ξανά το κορμί βάρυνε. Στην επιστροφή χτύπησα χυμό φρέσκο με γιαουρτάκι και νεράκι με almora.
Την πάτησα αγρίως και ας είχα πιεί αρκετά νεράκια από το πρωί. Το υπόλοιπο της ημέρας ήμουνα σα ζόμπι.
Σήμερα σκοινάκι και ολίγα βαράκια.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




...εχθές Βασίλη είχε "πυρώσει" το σύμπαν από τον καύσωνα των ημερών, προφανώς ανέβηκε η "θερμοκρασία πυρήνα" (core temperature) του σώματός σου και η έντονη αίσθηση κόπωσης ήταν αναμενόμενη. Ένα μάλιστα μέρος της κούρασης που αισθάνεσαι σε αυτήν την περίπτωση είναι "εγκεφαλική" (το μυαλό σου σε επιβραδύνει για το δικό σου καλό) και η αφυδάτωση απλά επιτείνει το πρόβλημα!

Χθες αργά το απόγευμα ήμουνα σε στάδιο και η ζέστη ήταν το κάτι άλλο (παρόλο που πλέον ο ήλιος δεν αποτελούσε πρόβλημα). Έκανα βέβαια χαλαρή προπόνηση οπότε η ζέστη με επηρρέασε πολύ λιγότερο (https://connect.garmin.com/modern/activity/1878703720) αλλά στο θέμα του ιδρώτα ήταν σαν να μου είχαν πετάξει κουβάδες νερό!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  18:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by dimitrissss

Καλησπέρα! Πρώτη προπόνηση μετά το Κάστρο καθότι χθες στη Θήβα το στάδιο ήταν κλειστό λόγω ραντίσματος του χόρτου. Τουλάχιστον να είχαν βγάλει καμιά ανακοίνωση νωρίτερα να πηγαίναμε για μπάνιο. Απόψε στη κοσμοπλημμύρα της Γκράβας 9 χιλιόμετρα σε 47 λεπτά ρυθμός 5:13, παλμοί λίγο ανεβασμένοι, λόγω ζέστης και γεμάτου στομάχου από την τυροπιτακοφαγία 1 ώρα πριν την προπόνηση.
Εν τω μεταξύ έκανα μετά από καιρό καλιμπράρισμα στο Ambit και σημείωσε την ώρα του ύπνου χαμηλότερο ΚΠ 39. Ποτέ δεν έχω γράψει τόσο χαμηλό. Συνήθως όταν ξυπνήσω και μετρήσω είναι γύρω στο 47. Έχει τόση διαφορά στον ύπνο;

No pain, no gain!



...προσωπικά έχω μετρήσει έως και 4 παλμούς διαφορά αλλά όχι τόσους πολλούς διαφορά όπως και στη δική σου περίπτωση. Δε θα το θεωρούσα πάντως απίθανο! Μπορείς να επαναλάβεις τη μέτρηση αυτή... ;-)

Free your feet...free your senses!



Μανώλη την έκανα δύο συνεχόμενες μέρες. Θέλει υποτίθεται 3 sleep test για να καλιμπραριστεί. Θα μπορούσε απόψε αλλά επειδή δε θα προπονηθώ άφησα το ρολόι Αθήνα. Η Suunto λέει ότι πρέπει να έχει μηδενίσει το recovery time που σου δίνει για να γίνει το τεστ. Λογικά αυτό θα γίνει τώρα από βδομάδα ή Κυριακή βράδυ πριν το long run. Από βδομάδα θα κάνω και τα quick test που μετράς παλμός σε ηρεμία ξύπνιος. Ίδωμεν!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  20:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by spy

...σήμερα το πρωί "τρεχαντήρια" προπόνηση 30 χλμ από το Δημαρχείο Κηφισιάς, κι αφού είχε προηγηθεί ένα κύκλος 6χλμ, στο υψηλότερο σημείο της Πεντέλης (στρατιωτική βάση) μετ' επιστροφής σε 2:57:54, καθαρής υψομετρικής διαφοράς 840 μέτρων !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


φοβερός Spy!!!!

στα δικά μου τώρα, έχω καιρό να γράψω, είχα πάει ταξιδάκι @ Βαρκελώνη! Όμορφη πόλη, αξίζει επίσκεψης!
Εκεί, στο όμορφο αυτό κλίμα, τη μια μέρα "καβάληκα" το διάδρομο του ξενοδοχείου (είχε έναν και καλο) κ του έκανα τέστ κοπώσεως αφού έπαιξα ένα progression από 12 έως 18 χλμ/ώρα με αύξηση ένα χλμ ανά χλμ (9χλμ σύνολο) και τη δεύτερη προπόνηση μου ανέβηκα ένα λοφίσκο όπου και το Ολυμπιακό τους στάδιο, κάπου 13χλμ



...δηλαδή στο τέλος (και με συσωρευμένη κούραση) έβγαλες χιλιάρι στο 3'20''; (!)...oh mon dieu!

Free your feet...free your senses!



E, 9 χλμ όλα κ όλα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2017 :  12:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα το πρωι: 3,5χλμ ζεσταμα, 8x1000m με ρυθμο 4.15'' και 1' διαλ. jogging, 2χλμ αποθεραπεια!

..αυριο γυμναστηριο για ενδυναμωση και την Κυριακη ενα 16αρι στον Υμηττο!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PANOS372
Advanced Forum-Runner

262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2017 :  13:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες το απογευμα ενα χαλαρο 10αρι με 5:36 και τα ποδια αρκουντως πιασμενα απο τη διαλειμματικη...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2017 :  22:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποδηλατάκι 32 χλμ σε 01:14 το απόγευμα με μπολικο κρυο νεράκι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2017 :  22:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απόψε 9 χιλιόμετρα στη Γκράβα σε ρυθμό 5:05. Πίστευα ότι θα σερνόμουν λόγω έλλειψης ύπνου αλλά τελικά βγήκε πολύ χαλαρά.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000