Fitness Pulse
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2017 :  09:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα , χθες το απογευμα στο ΟΑΚΑ 8χλμ χαλαρα , το Σαββατο εχει 27χλμ με 6:20 - 6:40 στ'ανατολικα προαστια .Αν ενδιαφερετε καποιος ας στειλει μηνυμα

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

1958 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  08:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολύ καλή μέρα!
σήμερα πρωΐ στο σκεπασμένο της Αττικής οδού 6 φορές πάνω κάτω με ένταση. 10χλμ όλα μαζί με ζεστάματα / κρυώματα!

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  09:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!

Χτες το απόγευμα σε Πολύδροσο - Χαλάνδρι - Βριλήσσια.

2χλμ χαλαρό
8χλμ ρυθμό μαραθωνίου
2χλμ χαλαρό
6χλμ ρυθμό μαραθωνίου

Συνολικά 18χλμ 01:34

Σήμερα το απόγευμα το πρόγραμμα έχει 12 χαλαρά.

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  09:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!
Κυριακή: long run 30 km σε 2,5 ώρες.
Δευτέρα: ρεπό.
Τρίτη: 6 km easy run από το σπίτι στο Καυταντζόγλειο + 14x400 στο 1'25" το σετ + 6 km easy run από το Καυταντζόγλειο στο σπίτι.
Τετάρτη: ξεκούραση!

Run-time Error

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  10:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή το κάνω και γω αυτό με τις διπλές προπονήσεις Τρίτη και Παρασκευή που έχω διαλλειματικές (ψιλοαναγκαστικά, βέβαια - λόγω έλλειψης μεταφορικού βάζω ένα easy run για επιστροφή στο σπίτι το απόγευμα), πόσο επίφοβο είναι για τραυματισμούς;

quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες! χθες είχα double feature...
το πρωΐ 12 χλμ στη ρεματιά Χαλανδρίου περίπου σε marathon pace και το απόγευμα 8χλμ στο διάδρομο, χαλαρό τρέξιμο με 5 εντάσεις ενός λεπτού κάθε τόσο!

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

1958 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  11:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Επειδή το κάνω και γω αυτό με τις διπλές προπονήσεις Τρίτη και Παρασκευή που έχω διαλλειματικές (ψιλοαναγκαστικά, βέβαια - λόγω έλλειψης μεταφορικού βάζω ένα easy run για επιστροφή στο σπίτι το απόγευμα), πόσο επίφοβο είναι για τραυματισμούς;

quote:

το πρωΐ 12 χλμ στη ρεματιά Χαλανδρίου περίπου σε marathon pace και το απόγευμα 8χλμ στο διάδρομο, χαλαρό τρέξιμο με 5 εντάσεις ενός λεπτού κάθε τόσο!

Run-time Error

αν δεν έχεις κάποιο τράβηγμα / πονάκι, μη σου πω και καλό κάνει μετά τις διαλειμματικές χαλαρό - ΧΑΛΑΡΟ όμως!!! - τρεξιματάκι, ακόμα και για 5/6 χλμ που βλέπω ότι το κάνεις εσύ...

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  11:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό έχω διαγνώσει και εγώ ως τώρα. Βέβαια, η συγκεκριμένη διαδρομή που ακολουθώ έχει αρκετές κλίσεις, αλλά αν στο πήγαινε (που την κάνω για ζέσταμα πριν τα interval) το πάω χαλαρά (στο 6'/km), στην επιστροφή το ρίχνω κάπου στο 7'/km (χαλλλλαρά). Απλά, επειδή δεν έχω μεγάλη προπονητική εμπειρία και επειδή και εδώ μέσα σε κάποιο άλλο thread διάβασα ότι καλό είναι να αποφεύγονται τα διπλά εντός ημέρας, είπα να την κάνω την ερώτηση.
Επίσης, μιας και on the fly γεννιούνται νέες απορίες, αυτά τα μετράμε ως χιλιόμετρα εβδομάδας; Και αν ναι, ως τι τα κατατάσσουμε; Γιατί για εμένα πχ, easy run είναι το 5:30/km, οπότε το 6' και το 7' έχει μεγάλη απόκλιση έστω και να το χαρακτηρίσω έτσι. Anyway, THX για την απάντηση.

quote:

quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:

Run-time Error

αν δεν έχεις κάποιο τράβηγμα / πονάκι, μη σου πω και καλό κάνει μετά τις διαλειμματικές χαλαρό - ΧΑΛΑΡΟ όμως!!! - τρεξιματάκι, ακόμα και για 5/6 χλμ που βλέπω ότι το κάνεις εσύ...

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

1958 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  12:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Riff-Raff καταρχήν πρέπει να γραφεις πιο γρήγορα γιατί όλο από κάτω σ βγάζει "run-time error" (χεχε!)

όταν λέμε διπλή προπόνηση εννοούμε ότι κάποιος κάνει μια προπονητική μονάδα το πρωϊ και μια το βράδυ.
Συνήθως η μια είναι με ένταση ή τέλος παντων σκοπό έχει κάτι να βελτιώσει και η άλλη απλά έχει σκοπό να προσθέσει κάποια λίγα ήπιας έντασης χλμ για να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος χιλιομετρικός όγκος και για αποθεραπεία. Όταν λέω απαιτούμενος χλμ όγκος, εννοώ ο εβδομαδιαίος που έχει τεθεί από προπονητή ή από τον ίδιο τον αθλούμενο αναλόγως και του αγώνα -στόχου, ενώ, να έχεις υπόψη ότι όντως δουλεύει καλά όταν πρόκειται για έμπειρους και εξοικειωμένους δρομείς αλλά όχι σε άπειρους που δεν είναι συνηθισμένοι να ανεβάζουν μεγάλο όγκο.
Δεν ξέρω αν οι ελιτ / επαγγελματίες, που είναι νέοι και δεν έχουν και άλλη δουλειά να κάνουν, παίζουν διπλές για μεγάλα χρονικά διαστήματα, αλλά όσον αφορά σε ερασιτέχνες, γνωρίζω κάποιους έμπειρους που το κάνουν για χρονικό διάστημα λίγων εβδομάδων - και εγώ το κάνω - πάντοτε στα πλαίσια προετοιμασίας για κάποιο αγώνα και όχι σε "κούφιες" φάσεις...

Η άλλη παράμετρος της διπλής είναι ότι δραστηριοποιείται ο οργανισμός δύο φορές τη μέρα και όχι μια, με ότι αυτό μπορεί να επιφέρει σε θέματα κόπωσης, φθοράς κλπ.

Στα δικά σου, αν όντως πηγαίνεις πολύ πολύ χαλαρά στο τέλος μετά τις διαλειμματικές νομίζω ότι μόνο καλό κάνει, αποθεραπεύεσαι και χαλαρώνεις μαλακά. Τώρα, αν κάποια φορά στο τέλος είσαι πτώμα ή αν κάτι σε τραβηξει, πάρε λεωφορείο καλύτερα...

Δεν ξέρω πόσο καιρό τρέχεις και το background σου, αυτά στα λέω με κάποια επιφύλαξη.

Εβδομαδιαίος χιλιομετρικός ογκος είναι το άθροισμα όλων (μα όλων) των χλμ που κάνεις σε κάθε προπονηση μέσα σε μια εβδομάδα... εύκολα, δύσκολα, μέτρια, ζεστάματα, αποθεραπείες, τα πάντα...
Για τους ρυθμούς, τι να σου πω?

Αναλόγως του κατωφλιού σου, του αγώνα στόχου, είναι πολλές οι παραμετροι...

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  12:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μην καταχρώμαι το χώρο αυτού του thread, υπάρχει τρόπος να σου στείλω pm?

quote:

Riff-Raff καταρχήν πρέπει να γραφεις πιο γρήγορα γιατί όλο από κάτω σ βγάζει "run-time error" (χεχε!)

όταν λέμε διπλή προπόνηση εννοούμε ότι κάποιος κάνει μια προπονητική μονάδα το πρωϊ και μια το βράδυ.
Συνήθως η μια είναι με ένταση ή τέλος παντων σκοπό έχει κάτι να βελτιώσει και η άλλη απλά έχει σκοπό να προσθέσει κάποια λίγα ήπιας έντασης χλμ για να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος χιλιομετρικός όγκος και για αποθεραπεία. Όταν λέω απαιτούμενος χλμ όγκος, εννοώ ο εβδομαδιαίος που έχει τεθεί από προπονητή ή από τον ίδιο τον αθλούμενο αναλόγως και του αγώνα -στόχου, ενώ, να έχεις υπόψη ότι όντως δουλεύει καλά όταν πρόκειται για έμπειρους και εξοικειωμένους δρομείς αλλά όχι σε άπειρους που δεν είναι συνηθισμένοι να ανεβάζουν μεγάλο όγκο.
Δεν ξέρω αν οι ελιτ / επαγγελματίες, που είναι νέοι και δεν έχουν και άλλη δουλειά να κάνουν, παίζουν διπλές για μεγάλα χρονικά διαστήματα, αλλά όσον αφορά σε ερασιτέχνες, γνωρίζω κάποιους έμπειρους που το κάνουν για χρονικό διάστημα λίγων εβδομάδων - και εγώ το κάνω - πάντοτε στα πλαίσια προετοιμασίας για κάποιο αγώνα και όχι σε "κούφιες" φάσεις...

Η άλλη παράμετρος της διπλής είναι ότι δραστηριοποιείται ο οργανισμός δύο φορές τη μέρα και όχι μια, με ότι αυτό μπορεί να επιφέρει σε θέματα κόπωσης, φθοράς κλπ.

Στα δικά σου, αν όντως πηγαίνεις πολύ πολύ χαλαρά στο τέλος μετά τις διαλειμματικές νομίζω ότι μόνο καλό κάνει, αποθεραπεύεσαι και χαλαρώνεις μαλακά. Τώρα, αν κάποια φορά στο τέλος είσαι πτώμα ή αν κάτι σε τραβηξει, πάρε λεωφορείο καλύτερα...

Δεν ξέρω πόσο καιρό τρέχεις και το background σου, αυτά στα λέω με κάποια επιφύλαξη.

Εβδομαδιαίος χιλιομετρικός ογκος είναι το άθροισμα όλων (μα όλων) των χλμ που κάνεις σε κάθε προπονηση μέσα σε μια εβδομάδα... εύκολα, δύσκολα, μέτρια, ζεστάματα, αποθεραπείες, τα πάντα...
Για τους ρυθμούς, τι να σου πω?

Αναλόγως του κατωφλιού σου, του αγώνα στόχου, είναι πολλές οι παραμετροι...

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

1958 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  12:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ εστειλα το e-mail μου στο πριβε
δες κάπου θα έχεις κάποια ειδοποίηση, αλλιώς πες μ να στο στείλω στο thread

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2017 :  16:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eυχαριστώ πολύ, το έλαβα. Σου έστειλα, απλά τσέκαρε τα σπαμ σου, γιατί και εμένα το δικό σου μου το έβγαλε στα σπαμ.

quote:

σ εστειλα το e-mail μου στο πριβε
δες κάπου θα έχεις κάποια ειδοποίηση, αλλιώς πες μ να στο στείλω στο thread

Run-time Error

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2017 :  12:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές καλημέρες στο φόρουμ!
Σημερινή πρωινή προπόνηση στην παραλία της Θεσσαλονίκης:
3 km ζέσταμα (pace 6:05)
9,5 km τέμπο με ρυθμό 4:25-4:30 (στα πρώτα 5 ευνοϊκός ο βαρδαράκος, στα υπόλοιπα κόντρα)
1,5 km ανηφόρα.

Run-time Error

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2017 :  14:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες το απογευμα στο ΟΑΚΑ 17km με ανετο ρυθμο
Σημερα το μενου εχει 15κμ με 10@5:40
αντε να δουμε πως θα βγει με τοσο κασμο που μαζευει

AS400

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

1958 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2017 :  21:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα, σήμερα απόγευμα 19χλμ με 15χλμ σε 59'30 σε διάδρομο. Το πήρα για ρυθμό αγώνα μαραθώνιου, αλλά μου φάνηκε έως και ευχάριστο. Μπορεί να "φταίει" το οτι έγινε στο διάδρομο

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
450 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2017 :  10:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές καλημέρες σε όλη την παρέα!
Πρωινή προπόνηση στην παραλία της Θεσσαλονίκης:
- 4 km ζέσταμα + ανοίγματα.
- 8 κομμάτια του 1 km στα 3:40-4:00 (ανάλογα με τη φορά της κίνησης σε σχέση με το βαρδάρη)
- 1 km ανηφόρα
- 1 km αποθεραπεία
Σύνολο 14 km.

Run-time Error
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000