Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  08:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! σήμερα πρωΐ στο γήπεδο Χαλανδρίου 12 σβέλτα χιλιόμετρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  09:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!
Χθες γράφτηκα στο γυμναστήριο της περιοχής μου, μιας και το τελευταίο διάστημα (ειδικά μετά τον ημί της Θεσ που τα έδωσα όλα) αισθάνθηκα έντονο το αίσθημα του κορεσμού από το τόσο πολύ τρέξιμο. Συν ότι και μετά τον ΑΜΑ θα χρειαστούν 2-3 βδομάδες (ημι)αποχής από το τρέξιμο, άρα θα πρέπει να κάνουμε και κάτι άλλο.
Τέσπα, χθες έκανα 25 km σε ~50' στο στατικό ποδήλατο του γυμναστηρίου βάζοντας μια μέτρια σκάλα (5 σε σύνολο 8) παίζοντας με τους σφυγμούς (135-145), κάτι που θα έδινε αντιστοιχία pace στο τρέξιμο 5:15-4:50. Μετά, 4 km στο κοπηλατικό σε 28'.
Η αλήθεια είναι ότι το σώμα μου αυτή την εναλλαγή τη δέχτηκε όπως τα φυτά δέχονται μια ποτιστική βροχή μετά από ξηρασία. Από την άλλη, δε ξέρω κατά πόσο συνίσταται να γίνονται τέτοιες διαφοροποιήσεις λίγες μέρες πριν τον αγώνα, αλλά επειδή παίζει και ο ψυχολογικός παράγοντας, εγώ χθες ένιωθα "φρέσκος".



--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  10:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα Λευτέρη, αν θέλεις τη γνώμη μου, μην κάνεις μέχρι τον αγώνα δραστηριότητες που δεν έχεις συνηθίσει. Μπορεί το ποδήλατο να είναι εξαιρετικο side για περίοδο tapering αλλά για κάποιον που ήδη το έχει εντάξει στην συνήθη του προπόνηση.
Για μετά τον αγώνα, θα έλεγα παίξε με το μηχανημα κωπηλατικής στο γυμναστήριο. Γ@μάει!!!! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2017 :  11:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, Πάνο!
Μπορεί τους 3 τελευταίους μήνες να μην είχα κάνει καθόλου ποδήλατο, αλλά ας πούμε τον Ιούλιο έκανα καθημερινά ~15 km πάνε-έλα στη θάλασσα. Γενικά, έχω κάνει πολύ ποδήλατο στη ζωή μου, τόσο στο στατικό όσο και έξω, οπότε την κίνηση τη δέχτηκε πολύ άνετα το σώμα. Απλά, φρόντισα να μην κάνω υπερβολές στη σκάλα, δηλαδή το κράτησα εξαρχής κάπου στη μέση. Όταν έκανα 3-4 φορές την εβδομάδα, ας πούμε, ξεκινούσα από τη μέση και τερμάτιζα στο max ή το πήγαινα πυραμίδα με αρκετή ώρα πέριξ του max.
Τέσπα, οι 4 ποιοτικές προπονήσεις τρεξίματος που έχουν απομείνει, θα γίνουν. Στο διάδρομο, βέβαια, γιατί η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες που έχει πέσει η θερμοκρασία έχω αντιληφθεί μια διαφοροποίηση της σκληρότητας των επιφανειών στις οποίες τρέχω (άσφαλτος, πλακάκια, τσιμέντο), οι οποίες από μόνες τους είναι σκληρές, αλλά τώρα τελευταία με ζορίζουν και βγάζω πονάκια ή αναγκάζομαι να κατεβάσω ένταση.
Απτην άλλη, αυτή η αντικατάσταση των συμπληρωματικών προπονήσεων με combo ποδηλατάκι-κωπηλατικό σε ενεργοποιεί λίγο διαφορετικά, σα να δίνει ένα boost.
Και μια γενικότερη ερώτηση. Μόνο σε μένα συμβαίνει τις τελευταίες 2-3 βδομάδες να έχω σιχαθεί τη ζωή μου; Και στο Μ. Αλέξανδρος τα ίδια έπαθα.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλό μήνα που ξέχασα να γράψω χθες.
Χθες απόγευμα, το πρώτο run στο διάδρομο είχε ως αποτέλεσμα 14 km σε 70', τα οποία έγιναν όλα σε κλίση 1 για να προσομοιωθεί κατά κάποιο τρόπο η αντίσταση του αέρα. Η βασική διαφορά σε σχέση με το έξω ήταν ότι μπορείς να διαχειριστείς καλύτερα το κομμάτι της προθέρμανσης και της αποθεραπείας σε σχέση με το έξω (για μένα τουλάχιστον, που αυτά αναγκάζομαι να τα κάνω σε πεζοδρόμια και δρόμους). Anyway, είχαμε:
- 2 km στο 6:00
- 1 km στο 5:27
- 1 km στο 5:00
- 1 km στο 4:48
- 1 km στο 4:37
- 4 km στο 4:26
- 2 km στο 4:37
- 1,5 km στο 5:27
- 0,5 km στο 6:00

Σήμερα το πρωί, 6 km γρήγορο περπάτημα με δύο στάσεις για κάποιες δουλειές για να μην ξεχάσει το σώμα την αίσθηση της ασφάλτου.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  15:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα, Πάνο!
Μπορεί τους 3 τελευταίους μήνες να μην είχα κάνει καθόλου ποδήλατο, αλλά ας πούμε τον Ιούλιο έκανα καθημερινά ~15 km πάνε-έλα στη θάλασσα. Γενικά, έχω κάνει πολύ ποδήλατο στη ζωή μου, τόσο στο στατικό όσο και έξω, οπότε την κίνηση τη δέχτηκε πολύ άνετα το σώμα. Απλά, φρόντισα να μην κάνω υπερβολές στη σκάλα, δηλαδή το κράτησα εξαρχής κάπου στη μέση. Όταν έκανα 3-4 φορές την εβδομάδα, ας πούμε, ξεκινούσα από τη μέση και τερμάτιζα στο max ή το πήγαινα πυραμίδα με αρκετή ώρα πέριξ του max.
Τέσπα, οι 4 ποιοτικές προπονήσεις τρεξίματος που έχουν απομείνει, θα γίνουν. Στο διάδρομο, βέβαια, γιατί η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες που έχει πέσει η θερμοκρασία έχω αντιληφθεί μια διαφοροποίηση της σκληρότητας των επιφανειών στις οποίες τρέχω (άσφαλτος, πλακάκια, τσιμέντο), οι οποίες από μόνες τους είναι σκληρές, αλλά τώρα τελευταία με ζορίζουν και βγάζω πονάκια ή αναγκάζομαι να κατεβάσω ένταση.
Απτην άλλη, αυτή η αντικατάσταση των συμπληρωματικών προπονήσεων με combo ποδηλατάκι-κωπηλατικό σε ενεργοποιεί λίγο διαφορετικά, σα να δίνει ένα boost.
Και μια γενικότερη ερώτηση. Μόνο σε μένα συμβαίνει τις τελευταίες 2-3 βδομάδες να έχω σιχαθεί τη ζωή μου; Και στο Μ. Αλέξανδρος τα ίδια έπαθα.


--------------------------
Run-time Error



και σε άλλους συμβαίνει Λευτέρη!

για το ποδήλατο δεν το ήξερα! πάντως, ακόμα και έτσι, αν θα είχα να κάνω 3 μηνες πάλι δεν θα έκανα...
ούτως ή άλλως 10 μέρες έχουν μείνει, έμφαση σε ξεκούραση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  15:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα, Πάνο!
Μπορεί τους 3 τελευταίους μήνες να μην είχα κάνει καθόλου ποδήλατο, αλλά ας πούμε τον Ιούλιο έκανα καθημερινά ~15 km πάνε-έλα στη θάλασσα. Γενικά, έχω κάνει πολύ ποδήλατο στη ζωή μου, τόσο στο στατικό όσο και έξω, οπότε την κίνηση τη δέχτηκε πολύ άνετα το σώμα. Απλά, φρόντισα να μην κάνω υπερβολές στη σκάλα, δηλαδή το κράτησα εξαρχής κάπου στη μέση. Όταν έκανα 3-4 φορές την εβδομάδα, ας πούμε, ξεκινούσα από τη μέση και τερμάτιζα στο max ή το πήγαινα πυραμίδα με αρκετή ώρα πέριξ του max.
Τέσπα, οι 4 ποιοτικές προπονήσεις τρεξίματος που έχουν απομείνει, θα γίνουν. Στο διάδρομο, βέβαια, γιατί η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες που έχει πέσει η θερμοκρασία έχω αντιληφθεί μια διαφοροποίηση της σκληρότητας των επιφανειών στις οποίες τρέχω (άσφαλτος, πλακάκια, τσιμέντο), οι οποίες από μόνες τους είναι σκληρές, αλλά τώρα τελευταία με ζορίζουν και βγάζω πονάκια ή αναγκάζομαι να κατεβάσω ένταση.
Απτην άλλη, αυτή η αντικατάσταση των συμπληρωματικών προπονήσεων με combo ποδηλατάκι-κωπηλατικό σε ενεργοποιεί λίγο διαφορετικά, σα να δίνει ένα boost.
Και μια γενικότερη ερώτηση. Μόνο σε μένα συμβαίνει τις τελευταίες 2-3 βδομάδες να έχω σιχαθεί τη ζωή μου; Και στο Μ. Αλέξανδρος τα ίδια έπαθα.


--------------------------
Run-time Error



και σε άλλους συμβαίνει Λευτέρη!

για το ποδήλατο δεν το ήξερα! πάντως, ακόμα και έτσι, αν θα είχα να κάνω 3 μηνες πάλι δεν θα έκανα...
ούτως ή άλλως 10 μέρες έχουν μείνει, έμφαση σε ξεκούραση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  10:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
20 ζεσταμα
40'τεμπο στο 4.20 και 166 παλμους avg
20'χαλαρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  10:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! σήμερα πρωϊ 5αράκι τέμπο στο γήπεδο Χαλανδρίου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  14:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα το πρωί σε διάδρομο:
- 3 km ζέσταμα (2 km στο 6:00, 0,5 km στο 5:27, 0,5 km στο 5:00).
- 2 πεντάρια με 4' διάλλειμα μεταξύ τους, το πρώτο στο 4:24, ενώ το δεύτερο ξεκίνησε στο 4:48 και με βαθμιαία αύξηση της ταχύτητας ανά χιλιόμετρο κατέληξε στο 4:14.
- 1 km χαλάρωμα.

ΥΓ. Ένα μυστήριο φαινόμενο, στο range 6:00-5:00 εμφανίζονται κάποιες ενοχλήσεις στην πατούσα, βασικά στη φτέρνα. Όταν αυξάνει η ταχύτητα, αυτομάτως εξαφανίζονται. Wtf?


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  12:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! σήμερα πρωΐ - πριν τη βροχή στα Β.Α. της Αττικής - πρόλαβα και έκανα 15χλμ σβελτάκια στη Φιλοθέη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2017 :  15:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!
Χθες 16 χιλιόμετρα στο διάδρομο σε 80'. Τα τρία πρώτα ήταν ζέσταμα (δύο στο 6:00, ένα στο 5:27), έπειτα μέχρι και το 15ο έπαιξα σε ταχύτητα αγώνα (τέσσερα στο 5:00) ή μεγαλύτερη (αύξανα σταδιακά - ανά 500 μέτρα - την ταχύτητα σε σχηματισμό πυραμίδας για να περνάει και πιο άνετα ο αδιάφορος χρόνος στο διάδρομο φτάνοντας έως το 4:26, με 5 χιλιόμετρα σε ταχύτητα >= 4:37) και ένα χιλιόμετρο στο τέλος "σβήσιμο" στο 5:27-6:00.
Σήμερα το πρωί 5 χιλιόμετρα περπάτημα ως τη δουλειά για χαλάρωμα.
Two workouts to go και τα λέμε στην αφετηρία!


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2017 :  20:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα και από εμένα!
σήμερα απόγευμα στην περίβολο του ΟΑΚΑ 8χλμ με 3 x 1k στο threshold.

άντε σιγά - σιγά να ταπεριάζουμε οι της Κυριακής!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2017 :  21:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
50' στο 5.11 Άλλες δύο προπονήσεις και σχεδόν έτοιμος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2017 :  10:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Χθες άλλα 6 km περπάτημα το απόγευμα και σήμερα το πρωί 10,5 χιλιόμετρα αργά (1 ώρα) γιατί ήθελα να κάνω damage control από μια πτώση που είχα χθες βράδυ στο μπάνιο. Ευτυχώς χτύπησα με το δεξί κωλομέρι (με το συμπάθιο), θα μπορούσαν να έχουν συμβεί πολύ χειρότερα πράγματα. Το θέμα είναι ότι σίγουρα έχει δημιουργηθεί μια φλεγμονή ψηλά, η οποία δημιουργεί έναν πόνο ο οποίος, αν και όχι απαγορευτικός για τρέξιμο, είναι σα να έχεις ένα μόνιμο βαρίδι, ειδικά όταν πας να ανοίξεις. Τέσπα, αύριο τα 6 χιλιάρια στο 4:00 τα ξεχνάμε, ίσως μόνο λίγο ποδήλατο για να βγει μια τελευταία αερόβια και για τον αγώνα βλέπουμε. Ίσως το 3:30 να είναι υπερβολικός στόχος αν ισχύουν τα τρέχοντα δεδομένα.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000