Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2017 :  20:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρες! double feature σήμερα, με rowing machine & όργανα το πρωϊ & 7,5 χαλαρά χλμ στους ποδηλατόδρομους Χαλανδρίου το απόγευμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  10:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρες! Άλλη μια μέρα χθες χωρίς τρέξιμο, αφού το πρόγραμμα ξεκίνησε με 17' χαλαρά στο ξαπλωτό ποδήλατο και συνεχίστηκε στο κωπηλατικό με ένα ακόμη race against the "pacer". Στόχος ήταν τα 8 km σε 43', δηλαδή ένα pace στο 2:41/500m, αλλά τελικά σε αυτήν την απόσταση ο pacer "μου έριξε" (τελικός χρόνος δικός μου 43:25). Αύριο επιφυλάσσομαι να του πάρω τη ρεβάνς (μικραίνοντας την απόσταση, χε χε). Γενικά, πάντως, πολύ καλή άσκηση το κωπηλατικό, δουλεύεις αερόβια σε καλές εντάσεις, γυμνάζοντας όλο το κορμί και χωρίς να επιβαρύνεις το σκελετικό σου. Σήμερα απόγευμα θα τρέξω μετά από 9 μέρες on the way back home.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  11:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρες! Άλλη μια μέρα χθες χωρίς τρέξιμο, αφού το πρόγραμμα ξεκίνησε με 17' χαλαρά στο ξαπλωτό ποδήλατο και συνεχίστηκε στο κωπηλατικό με ένα ακόμη race against the "pacer". Στόχος ήταν τα 8 km σε 43', δηλαδή ένα pace στο 2:41/500m, αλλά τελικά σε αυτήν την απόσταση ο pacer "μου έριξε" (τελικός χρόνος δικός μου 43:25). Αύριο επιφυλάσσομαι να του πάρω τη ρεβάνς (μικραίνοντας την απόσταση, χε χε). Γενικά, πάντως, πολύ καλή άσκηση το κωπηλατικό, δουλεύεις αερόβια σε καλές εντάσεις, γυμνάζοντας όλο το κορμί και χωρίς να επιβαρύνεις το σκελετικό σου. Σήμερα απόγευμα θα τρέξω μετά από 9 μέρες on the way back home.


--------------------------
Run-time Error



και εμένα μου αρέσει πολύ & συμφωνώ μαζί σου, δυστυχώς εγώ δεν αντέχω τόση ώρα... φτάνω τα 3 /4.000 μέτρα και με αργότερους ρυθμούς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  11:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ΗΕRMES: Πάνο, νομίζω ότι ίσως είναι θέμα του πόσο καλά ξέρουν οι μυϊκές ομάδες μια κίνηση. Εγώ είχα και στο σπίτι παλαιότερα ένα κωπηλατικό (όχι ηλεκτρονικό, old school), το οποίο μάλιστα είχε και επιλογή για διάφορες σκάλες σκληράδας. Με τον καιρό έφτασα να χρησιμοποιώ μόνο την τελευταία μέχρι που το "έκαψα" (ήταν τόσο μεγάλη πλέον η φθορά στα σημεία τριβής που δεν, άσε που έκανε και θόρυβο). Άρα, έστω και αν έχουν περάσει κάποια χρόνια, είναι κάτι οικείο. Επίσης, νομίζω πως όσοι "τόχουμε" με το κολύμπι, είναι πιο εύκολο να περάσουμε με μεγαλύτερη άνεση σε μια τέτοιας μορφής άσκηση. Απτην άλλη, εμείς δεν κάνουμε sub3 στην κλασική...


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  13:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καθένας με τις χάρες του!!!! :D χα χα!!
να είσαι καλά Λευτέρη! Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2017 :  21:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα, σήμερα πάλι double feature με κωπηλατική το πρωϊ (3000 μέτρα) και το απόγευμα 11,5χλμ σβελτα στη ρεματιά Χαλανδρίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  10:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρες σε όλους! Βγήκα, λοιπόν, χθες να τρέξω μετά από 9 μέρες αποχής, αλλά αναγκάστηκα να το κλείσω άδοξα μετά από περίπου 1,5 χιλιόμετρο, μιας και αυτός ο πόνος στο δεξί κωλομέρι, ο οποίος προϋπήρχε του ΑΜΑ, πλέον έγινε αφόρητος. Καλώς ή κακώς, είναι τέτοιο κωλοσημείο (κυριολεκτικά και μεταφορικά) που σε ξεγελάει, αφού μπορείς να κάνεις ποδήλατο, κωπηλατικό, περπάτημα, κτλ., αλλά όταν πας να τρέξεις άστο. Πιθανολογώ ότι μιλάμε για κάποια θλάση, αλλά μάλλον θα πρέπει να πάρω και καμιά διάγνωση ειδικού για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Οπότε, μάλλον για το προσεχές διάστημα θα χρειαστεί να επιστρατεύσω εναλλακτικούς τρόπους διατήρησης της αερόβιας ικανότητας σε ανεκτά επίπεδα και βλέπουμε...


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2017 :  19:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1ο 50άλεπτο μετά τον μαραθώνιο.Αντε να αναβέσουμε λίγο γιατί έρχεται ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ.....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2017 :  09:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρες σε όλους! Βγήκα, λοιπόν, χθες να τρέξω μετά από 9 μέρες αποχής, αλλά αναγκάστηκα να το κλείσω άδοξα μετά από περίπου 1,5 χιλιόμετρο, μιας και αυτός ο πόνος στο δεξί κωλομέρι, ο οποίος προϋπήρχε του ΑΜΑ, πλέον έγινε αφόρητος. Καλώς ή κακώς, είναι τέτοιο κωλοσημείο (κυριολεκτικά και μεταφορικά) που σε ξεγελάει, αφού μπορείς να κάνεις ποδήλατο, κωπηλατικό, περπάτημα, κτλ., αλλά όταν πας να τρέξεις άστο. Πιθανολογώ ότι μιλάμε για κάποια θλάση, αλλά μάλλον θα πρέπει να πάρω και καμιά διάγνωση ειδικού για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Οπότε, μάλλον για το προσεχές διάστημα θα χρειαστεί να επιστρατεύσω εναλλακτικούς τρόπους διατήρησης της αερόβιας ικανότητας σε ανεκτά επίπεδα και βλέπουμε...


--------------------------
Run-time Error



ξαναδοκίμασε (χαλαρός ρυθμός και μικρή διάρκεια) σε λίγες μέρες να δεις αν θα είναι καλύτερα...
αν όχι μήπως να έπαιρνες γνώμη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2017 :  09:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! στα δικά μου τώρα, σήμερα πρωΐ 7χλμ στο διάδρομο του Planet στο Παγκράτι όπου 7 σετάκια 2' έντασης με διαλειμματάκι 1'
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2017 :  11:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές καλημέρες στην παρέα από την ανοιξιάτικα ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη!
Λοιπόν, χθες το πρόγραμμα είχε double feature που λέει ο φίλος μου ο Πάνος, αφού έχοντας αφήσει προχθές το αυτοκίνητο στη δουλειά έπρεπε το πρωί να περπατήσω τα 5,5 km από το σπίτι (σε έναν άνετο ρυθμό, ~ 1 ώρα έκανα) και το απόγευμα είχαμε τα ακόλουθα:
- 9,5 km σε 30' στο ξαπλωτό ποδήλατο, στο οποίο παρά την οριζόντια στάση του σώματος, κατάφερα να πιάσω έως και 150 σφυγμούς (μέσο HR προπόνησης 140), το οποίο σημαίνει ότι κινήθηκα γύρω στο 80% του max HR (181 με βάση δύο εργοσπιρομετρήσεις).
- 6 km στο κωπηλατικό σε 32', σε ένα race στο οποίο ενώ μέχρι λίγο πριν το τέλος φαινόταν ότι ο "pacer" θα με ξανακερδίσει, με ένα ντεμαράζ στο τελευταίο δίλεπτο κατάφερα και ανέτρεψα μια διαφορά 20 μέτρων και τερμάτισα (έστω οριακά) μπροστά του! Δέχομαι συγχαρητήρια!

Σήμερα το πρωί, μια απτα ίδια με τη διαφορά ότι χαμήλωσα την ένταση στο ποδήλατο, αφού πάλι στο μισάωρο βγήκαν 8,5 km, αλλά στο κωπηλατικό η ίδια απόσταση βγήκε σε κάτι λιγότερο από 31', σε έναν αγώνα against the pacer με δυνεχείς ανατροπές που διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων (εμού και ενός ζευγαριού ηλικιωμένων στο απέναντι διαμέρισμα που με παρακολουθούσαν πίνοντας καφέ και μάλλον σκέφτονταν τι κάνει αυτός ο βλαμμένος), στον οποίο πήρα ένα προβάδισμα περίπου 8 μέτρων στο τελευταίο δίλεπτο και το διατήρησα μέχρι το τέλος. Yeah στο τετράγωνο!

@Hermes: αυτό σκοπεύω να κάνω και γω, αλλά μάλλον στο ελεγχόμενο περιβάλλον του διαδρόμου, στο οποίο μπορώ να εξασφαλίσω ότι την παντελή έλλειψη κλίσεων (είναι τέτοιο το σημείο που ο μυς συμμετέχει ενεργά κυρίως στις ανηφοροκατηφόρες), καθώς και τη σταδιακή αύξηση της ταχύτητας με πολύ μικρά βήματα (0,1 km/h), ώστε να αντιληφθώ και ποιο είναι το critical point πάνω από το οποίο δεν. Θα φανεί. Τουλάχιστον ως τότε έχω βρει ωραίο παιχνίδι με το κωπηλατικό, οπότε δεν καίγομαι κιόλας να ξαναβγώ για τρέξιμο.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2017 :  15:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Riffraff σε βρίσκω πολύ space! τι ξαπλωτά ποδήλατα, τι κωπηλατικές!!! :D :D
το δε κωπηλατικό πρέπει να το έχεις ξ@.... (μπιπ), να έχει γίνει πολύπαθο & ηρωΐκό!!!

να σου πω, όντως, καλή μου φαινεται η ιδέα σου για το διάδρομο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2017 :  16:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Hermes: Ε, ναι, ρε συ, καιρός ήταν. Μιλάμε από πέρυσι το Σεπτέμβρη μέχρι και τον ΑΜΑ πρέπει έτρεξα γύρω στα 2700-2800 χιλιόμετρα, ούτε με το αυτοκίνητο δεν έκανα τόσα. Σκέψου ότι πριν μπλέξω με τον "υπόκοσμο" των αγώνων έτρεχα κατά μέσο όρο 20-25 km τη βδομάδα, παράλληλα με ποδήλατο, κολύμπι, κτλ. Τώρα επανήλθαμε στα φυσιολογικά. Όπως σου ανέφερα και σε pm έχει αρχίσει να ωριμάζει μέσα μου η σκέψη για μια πρώτη αναγνωριστική απόπειρα συμμετοχής σε αγώνα τριάθλου την άνοιξη, οπότε νομίζω αυτή η εναλλαγή ασκήσεων μόνο καλό μπορεί να κάνει. Θα την ψάξω και για κανά κολυμβητήριο, αλλά δυστυχώς στη Θεσσαλονίκη έχουμε πρόβλημα με αυτό το θέμα.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2017 :  11:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να σου πω Λευτέρη, η ποικιλία μόνο καλό κάνει!
κολύμβηση όντως δυνατή άσκηση και επωφελής σε πολλές μυϊκλές όμαδες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2017 :  12:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, Πάνο και σε όλη την παρέα! Πολύ όμορφη μέρα για μένα σήμερα, όχι μόνο λόγω του καιρού και του ότι προμηθεύτηκα τα νέα μου Altraκια, αλλά γιατί το case στο διάδρομο μου επιφύλαξε ευχάριστα αποτελέσματα. Για να γίνω συγκεκριμένος, ανέβηκα με μια κρυφή ελπίδα να μπορέσω να βγάλω έστω ένα μισάωρο σε χαμηλή ταχύτητα, να παραμείνω - έστω εφαπτομενικά - στο παιχνίδι.
Ξεκίνημα, λοιπόν, για ένα 5λεπτο στα 9 km/h, ok η ενόχληση υπάρχει, αλλά δεν είναι όπως προχθές έξω που ο πόνος ήταν οξύς. Σε εκείνο το σημείο κατεβαίνω από το συγκεκριμένο διάδρομο γιατί δύο κοπέλες ήθελαν να συνοδέψουν το περπάτημά τους με (μεταξύ τους) κουβεντούλα και πάω στον διπλανό. Εκεί ξεκινάω από τα 10 km/h όπου παραμένω για ένα 10λεπτο. Στη συνέχεια, ανεβάζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα την ταχύτητα κατά 0,1 km/h, ώστε να μπορέσει όλο το σύστημα να προσαρμοστεί όσο το δυνατόν πιο άνετα σε αυτήν την - έστω οριακή - μεταβολή της ταχύτητας. Η ενόχληση συνεχίζει να υπάρχει, αλλά στα επίπεδα που γινόταν αντιληπτή και στον αγώνα. Την παλεύω δηλαδή. Έτσι, έφτασα στο μισάωρο με ταχύτητα 10,4 km/h. Σε αυτό το σημείο αναθάρρησα κατά κάποιο τρόπο, μειώνοντας το χρονικό βήμα αύξησης της ταχύτητας, φτάνοντας έτσι στα 40' με ταχύτητα 11 km/h. Από εκείνο το σημείο και μετά, αποθρασύνθηκα πλήρως, αυξάνοντας την ταχύτητα κάθε λεπτό, κάτι που σημαίνει ότι στην ώρα έφτασα με ταχύτητα 13 km/h! ΟΚ, δεν είναι και με το γκάζι στο τέρμα, αλλά σε σχέση με αυτό που περίμενα ήταν "σούπερ ουάου"! Εκεί έκατσα για ένα χιλιόμετρο και με το που έπιασα τα 12, κατέβασα την ταχύτητα στο 9 km/h για 500 μέτρα για αποθεραπεία. Συνεπώς, αν προστεθεί και το 5λεπτο στον πρώτο διάδρομο, βγήκε ένα run λίγο πάνω από τα 13 χιλιόμετρα σε 70κάτι λεπτά. Not bad.
Εν τέλει, δύο πράγματα έχω να σημειώσω, τα εξής τρία. Το πρώτο έχει να κάνει με τη σκληράδα του δαπέδου. Κακά τα ψέματα, ακόμη και αν η ταινία του διαδρόμου δεν αποτελεί ιδανική επιφάνεια, είναι σαφέστατα προτιμότερη από το μπετό και το πλακάκι στην παραλία της Θεσσαλονίκης. Ένα δεύτερο είναι ότι στο διάδρομο μπορείς να δημιουργήσεις συνθήκες εντελώς flat terrain, κάτι που για πόνο εκεί ψηλά είναι πολύ σημαντικό. Προχθές που σταμάτησα στο 1,5 km, είχα ξεκινήσει με 700 μέτρα κατηφόρα. Τέλος, πάρα πολύ σημαντικό ότι μπορείς και ελέγχεις πλήρως την ταχύτητά σου, καθώς και τις διαφοροποιήσεις αυτής, κάτι που έξω πολλές φορές δεν είναι τόσο εύκολο. Πχ προχθές "με πήρε" και ξεκίνησα με έναν ρυθμό γυρω στο 5:30, σήμερα έφτασα εκεί στα 45'. Είχε ζεσταθεί πολύ καλά το μυϊκό. Άρα, από ό,τι φαίνεται το προσεχές διάστημα θα έχει προπόνηση μόνο στο διάδρομο.
Από την άλλη, κακά τα ψέματα, αν ο αέρας κατά τη διάρκεια της προπόνησης δε χαϊδεύει το κορμί σου, δεν είναι ακριβώς τρέξιμο, αλλά προσομοίωση αυτού. Τι να κάνουμε, όμως, αυτό (μπορούμε να) έχουμε τώρα και πάλι καλά να λέμε...


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000